مهم‌ترین اخبار و گزارش بورس چهارشنبه 13 آبان‌ماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس سهام

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 115.82 واحد افزایش پیدا کرد و به رقم 62.927واحد رسید. اخابر با    87.78 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 99.1میلیارد تومان رسید که خودرو با 24.5 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 3.50 واحد افزایش پیدا کرد و به رقم 704 واحد رسید. پترول با 0.95 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 67.9میلیارد تومان رسید که ذوب با 1.9 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

مهم ترین اخبار اقتصادی

تازه‌ترین سخنان سخنگوی دولت درباره نرخ سود بانکی ابهامات جدیدی را ایجاد کرده است . محمدباقر نوبخت ديروز در نشست هفتگي خود با خبرنگاران در پاسخ به سؤالي درباره تسهيلات جديد بانكي گفت: تسهيلات پيش‌بيني شده 12و 16درصدي در بسته اقتصادي مقدمه كاهش نرخ سود بانكي خواهد بود. اشاره نوبخت به بسته اقتصادي دولت است كه قرار است به‌زودي با هدف رونق بخشيدن به اقتصاد اجرايي شود . در اين بسته وام خودرو تا مبلغ 25ميليون تومان و سود 16درصد درنظر گرفته شده است.

همچنين كارت‌هاي اعتباري خريد كالاي ايراني با نرخ سود 12درصد بخشي ديگر از بسته اقتصادي دولت است. ارزان‌بودن وام يادشده نسبت به سودي كه بانك‌ها در حال حاضر در قبال سپرده‌ها و تسهيلات مي‌پردازند يا دريافت مي‌كنند، باعث شد تا خبرنگاران از نوبخت بخواهند درباره دليل ارزان‌بودن اين وام‌ها توضيح بخواهند.

نوبخت هم گفت: در اين طرح پول جديدي وارد نمي‌شود و اين تسهيلات با تقليل نرخ سپرده قانوني تأمين مي‌شود. بانك مركزي به بانك‌ها اجازه داده 3درصد از پول مردم را كمتر به بانك مركزي تحويل بدهد. ان شاء‌الله اين طرح با دقت از نيمه همين‌ماه آغاز مي‌شود . وام ارزان، حلال مشكلات؟نوبخت در شرايطي از اعطاي وام ارزان خودرو و كالا به‌عنوان مقدمه كاهش نرخ سود بانكي خبر داده كه گزارش اخير مركز پژوهش‌هاي مجلس نشان مي‌دهد فعالان اقتصادي و بخش خصوصي از در دسترس‌نبودن وام ارزان انتقاد بيشتري دارند.

در اين گزارش عنوان شده كه فعالان اقتصادي ترجيح مي‌دهند وام آسان ولو با نرخ سود بالاتري دريافت كنند . بازارهاي غيرمتشكل پولي هم دقيقا با همين خواسته است كه توانسته‌اند بخش مهمي از بازار پولي را تصاحب كنند.

در اين بازارها وام گران اما آسان اعطا مي‌شود درحالي‌كه در بانك‌ها وام ارزان به منشأ رانت تبديل شده، به همين دليل كاهش دستوري نرخ سود بانكي كه باعث ارزان‌ترشدن نرخ سود بانكي مي‌شود، جذابيت دريافت وام را بالاتر از وضعيت فعلي مي‌كند و به همين دليل تلاش‌هاي رانت‌جويانه براي دريافت اين وام‌ها بيشتر مي‌شود .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه خودرویی ، شاهد معاملات کم حجم در اکثر نمادها بودیم ، صندوق بازنشستگی به جمع سهامدران حقوقی ایران خودرو بازگشت. خودرو نیز امروز بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و بار دیگر شاهد معامله بلوکی 118.8 میلیونی این سهم بودیم .

در خبری شنیدیم که ، پرداخت وام 25 میلیونی خودرو از 16 آبان ماه آغاز خواهد شد این وام تا سقف 80 درصد بهای خودرو در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت .بر اساس این گزارش دوره بازپرداخت این وام 7 ساله خواهد بود و نرخ مورد نظر برای فروش اقساطی خودرو 16 درصد از طریق نمایندگان مجاز شرکت‌های خودروسازی خواهد بود که براساس آن، اسناد توسط شرکت خودروساز به بانک مربوطه آمده و این بانک با 16 درصد آن را دریافت می‌کند؛ نرخی که بانک مرکزی آن را با 14 درصد در اختیار بانک مربوطه قرار خواهد داد.

مکان اعطای وام به خودروهایی با ساخت داخل بالای 40 درصد وجود دارد و این خودروها بعد از سه سال امکان خرید و فروش دارند،  البته با توجه به اینکه قرار است این وام برای حمایت از تولیدات داخلی پرداخت شود، در نتیجه پرداخت آن به خودروهای مونتاژی صورت نخواهد گرفت.

در گروه دارویی، اکثر نمادهای این گروه معاملات مثبتی را تجربه کردند دسبحا در حدود یک میلیون از سهامش داد و ستد شد و بیشترین حجم معاملات این گروه را به خود اختصاص داد .

در خبری شنیدیم که ، وزیر بهداشت ضمن توضیح درباره چگونگی تجمیع بیمه‌ها تاکید کرد که تصمیم‌ها در این حوزه باید علمی و عقلانی، نه احساسی باشد . دکتر سید حسن هاشمی در حاشیه افتتاح بخش پیوند کبد در بیمارستان امام خمینی (ره) در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره مبحث تجمیع بیمه‌ها و تحریک گروه‌های اجتماعی کارگری گفت:‌ تصمیم‌ها در این زمینه نباید احساسی باشد.

در گروه معدنی، اکثر نمادها معاملات منفی را تجربه کردند در این گروه کروی در حدود 1.8 میلیون از سهامش معامله شد و به قیمت 111 تومان رسید.  سنگ‌آهن 140 دلاری سال‌های 90 تا 92 حالا به زیر 50 دلار رسیده است. اما قیمت‌ها شرایط بدتری را هم در تجربه‌های خود به ثبت رسانده‌ است. سال 93 زمانی بود که افت قیمت‌ سنگ‌آهن آغاز شد تا در بهار امسال قیمت‌ها به کف 34 دلار نیز برسد .

به گزارش پلاتس در حالی‌که طی ماه‌های گذشته قیمت سنگ‌آهن در حال تقویت بود، آخرین قیمت سنگ‌آهن خلوص 62 درصد وارداتی به چین با توجه به پایین بودن تقاضا یک دلار و 30 سنت در هر تن خشک افت داشت و به 48 دلار و 60 سنت در هر تن خشک سی‌اف‌آر چین رسید. این میزان افت قیمت برای این ماده اولیه در حالی رخ داده است که کارخانه‌های فولاد چین نیز به دلیل کاهش تقاضا و زیانی که دیده‌اند برنامه کاهش تولید دارند.

در همین حال یک پیش‌بینی دیگر از رسیدن قیمت سنگ‌آهن به زیر 40 دلار خبر می‌دهد. مرچنت کمودیتی فاوند پیش‌بینی کرده است که با رشد مازاد تولید و کاهش شدید تقاضای چین چرخه قیمت مواد معدنی و فلزات در بازارهای جهانی در حال بدتر شدن است و این وضعیت ممکن است قیمت نفت و سنگ‌آهن را به زیر 40 دلار هم برساند.

با تمام این تفاسیر سوالی که مطرح می‌شود این است که ادامه داشتن افت قیمت سنگ‌آهن، چه آسیب‌هایی را متوجه تولیدکنندگان سنگ‌آهن ایران خواهد کرد و راهکارهای حفاظت از تولیدکنندگان سنگ‌آهن در چنین شرایطی چیست؟

این سوالات در شرایطی مطرح می‌شوند که چند هفته پیش از این با تلاش انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن برای بهبود قیمت سنگ‌آهن ایران، مرجع قیمت‌گذاری سنگ‌آهن ایران از سایت یومتال که به چینی‌ها تعلق دارد به متال بولتن انتقال یافت.

در نتیجه این انتقال قیمت‌گذاری شاخص قیمت سنگ‌آهن ایران با عیار 60 درصد روی عدد 50/ 52 به ازای هر تن قرار گرفت. اما به نظر می‌رسد این شرایط پایداری چندانی نداشته است، زیرا بر‌اساس آخرین اعلام متال بولتن در 28 اکتبر 2015، شاخص قیمت سنگ‌آهن ایران با عیار 60 درصد 97/ 48 دلار به ازای هر تن اعلام شد .

در گروه حمل و نقلی نمادها اکثرا با معاملات منفی همراه بودند . نماهای توریل و حفارس دو نماد مثبت این گروه بودند که حفارس با صف خرید به کار خود پایان داد . توریل نیز با بیش از 2 میلیون حجم در صدر معاملات این گروه قرار گرفت .

در گروه بانکی شاهد معاملاتی مثبت در اکثر نمادها بودیم بطوریکه نماد وخاور با صف خرید بسته شد . بانک سینا که در محدوده 4.5 مثبت خود معامله شد توانست با بیش از 29 میلیون سهم پر حجم ترین نماد این گروه باشد .

بانک پاسارگاد نزدیک به 3 میلیون سهم معامله و در آخر نیز در محدوده 1.8 درصد منفی به کار خود پایان داد همچنین شاهد یک معامله بلوکی به حجم 19 میلیونی در این نماد بودیم که این معامله با قیمت 1300 ریال در بازار خرده فروشی صورت گرفت . وکار نیز جزء یکی از نمادهای منفی این گروه بود که در آخر با صف فروش بسته شد .

بانک اقتصاد نوین با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم در پایان معاملات امروز متوقف شد .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در پی صدور دیروز مجوز افزایش سرمایه 50 درصدی بانک پارسیان، زمان جلسه هیات‌ مدیره برای این تصمیم مشخص و مقرر شد دوشنبه 25 آبان جلسه ایی برگزار شود تا سرمایه اسمی آن از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها، 791 میلیارد تومان اضافه و به سرمایه اسمی 1.58 هزار میلیارد تومانی افزوده شود.

استدلال مسئولان بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود بانکی رمزگشایی شد و مسئولان این بانک، زمینه کاهش بهره بانک‌ها را با کاهش نرخ سود در بازار بین بانکی فراهم خواهند کرد . بسته تسریع رونق اقتصادی کمتر از سه روز دیگر اجرایی می شود. این وعده ای است که ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی داده است. بانک مرکزی در این بسته که مهمترین نقش اجرایی را بر عهده دارد، درصدد کاهش نرخ سود در بازار بین بانکی است تا شاید از این طریق بتواند نرخ سود تسهیلات و سپرده های بانکی را هم به تبع آن کاهش دهد.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند بطوریکه نمادهای شپلی ، شمواد ، شسینا با صف خرید بسته شدند که شپلی با بیش از 20 میلیون سهم پر حجم ترین نماد گروه بود . نمادهای شفارس ، شفارا از جمله نمادهای منفی صف فروشی این گروه بودند .

عضو کمیسیون برنامه،بودجه و مجلس با تاکید بر تعدیل نرخ خوراک پتروشیمی به دلیل به کاهش قیمت نفت،گفت: با تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها از بلاتکلیفی، زمینه ایجاد شوک و رونق بورس فراهم می شود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب