اخبار و گزارش بورس شنبه 16 آبان 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس تهران

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 73 واحد افزایش پیدا کرد و به رقم 63.000واحد رسید. فارس با  62.29 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 100.8میلیارد تومان رسید که خودرو با 25.9میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 2.60واحد کاهش پیدا کرد و به رقم 701 واحد رسید. پترول با 1.16 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 66.8میلیارد تومان رسید که ذوب با 2.7میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، در معاملات روز جاری در حالی روند تعادلی در بازار سرمایه مشاهده شد که خبر یکی از مهمترین عوامل موثر بر افت شاخص های بورس و کاهش ارزش بازار سرمایه در بین اهالی تالار به گوش رسید. خبری که تأثیرات اجرایی آن می تواند بسیار بیشتر از اجرای برجام بر اقتصاد کشور و در نهایت بورس باشد.

کاهش نرخ سود سپرده های بانکی از 20 درصد به 18 درصد در جلسه امروز صبح مدیران عامل بانک ها با رییس کل بانک مرکزی خبری بود بصورت رسمی از طریق یک خبرگزاری اعلام و توسط پور ابراهیمی عضو شورای پول و اعتبار از سوی یک رسانه دیگر تکذیب شد.

بر این اساس، پیگیری های خبرنگار ما صحت برگزاری این جلسه را تأیید کرد و ظاهراً مدیران عامل بانک ها توافق کردند تا از ابتدای آذر ماه سود سپرده بانکها به 18 درصد کاهش پیدا کند. از همین رو این امر در ظاهر می تواند تأثیری قابل توجه بر روند بازار سرمایه داشته باشد اما در باطن باید گفت که فعلاً بعید است که ما شاهد اتفاق خاصی به تبع این موضوع باشیم، چرا؟ چون مدیران عامل بانک ها در دولت یازدهم نشان دادند که حرف آنها با عملشان یکی نسیت.

بانک های کشور امروز در شرایطی نرخ سود 20 درصد برای سپرده های مردم را به عنوان مصوبه در کشوی میز خود دارند که همچنان در شعب آنها برای برخی پول های درشت رقم های بالای 25 درصد در حال جا به جا شدن است و این مصوبه ها در کشوی میز مدیران بانکی در حال خاک خوردن است.

این موضوع دقیقاً همان نکته ای است که نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو شورای عالی پول و اعتبار به آن اشاره کرده بود و از تفاوت بین حرف تا عمل مدیران بانک ها گلایه کرده بود.

شاید زمانی بتوان جشن رونق اقتصادی و به سر آمدن دوران کسب سود بی زحمت در کشور را گرفت که کاهش نرخ سپرده و رقم اعلام شده برای بانک ها بصورت الزام درآید. اینکه مدیران چند بانک برای رفع تکلیف و خواباندن سر و صداها فقط شوی کاهش سود سپرده ها را در کنار یکدیگر و با حضور رییس کل بانک مرکزی اجرا کنند و در خارج از جلسه برنامه قبلی خود در پرداخت سود رقابتی را ادامه دهند نه تنها دردی از اقتصاد دوا نمی کند بلکه سبب وارد شدن ضربه به اعتماد و اطمینان مردم به تیم اقتصادی دولت هم می شوند چرا که انتظار مردم از اقدامات و برنامه مطرح شده به دلیل سرپیچی مخفیانه مدیران بانک ها از تصمصات و مصوبات برآورده نمی شود.

لذا باید منتظر بود تا ببینیم مصوبه نرخ سود 18 درصدی سپرده بانکی چه زمانی ابلاغ و چه ساز و کاری برای جلوگیری از سرپیچی بانک ها از این مصوبه اندیشیده می شود اما اگر این مصوبه همانگونه که گفته شده از آذر ماه اجرایی شود می تواند بازار سرمایه و اقتصاد کشور را دستخوش تغییرات قابل توجهی نماید.

مهم ترین اخبار اقتصادی

عضو ناظر شورای پول و اعتبار، خبر کاهش نرخ سود سپرده بانکی تا ۱۸ درصد را تایید نکرد ، در جلسه امروز صبح مدیران عامل بانک های دولتی و خصوصی توافق شده است که از اول آذر ، نرخ سود سپرده های بانکی از ۲۰ درصد به ۱۸ درصد کاهش پیدا کند مدیران عامل بانک ها در این جلسه همچنین توافق کردند، نرخ تسهیلات در بازار بین بانکی به حداکثر 24 درصد کاهش پیدا کند.

شورای هماهنگی بانک ها به عنوان یک تشکل صنفی در موضوع کاهش یا افزایش سود بانکی تنها نظر خود را اعلام کرده و مصوبه ای در این خصوص در کار نبوده است . عضو ناظر شورای پول و اعتبار، هرگونه تصمیم در این خصوص را نیازمند اعلام رسمی شورای پول و اعتبار دانست و افزود: البته اینکه مدیران عامل بانک های خصوصی و دولتی، بر سر کاهش نرخ سود سپرده  توافق کرده باشند خیلی خوب است ؛ اما همواره عملیات اجرایی آن سخت تر از توافق است؛ چرا که حتی آن کاهش 2 درصدی که ابتدای سال در اردیبهشت توافق شد، اجرایی نشد .

پورابراهیمی تاکید کرد:  تا زمانی که الزامات کاهش سود تسهیلات یا سپرده های بانکی اجرایی نشود، به نظر می رسد حتی موضوع کاهش در صورت قطعیت هم چندان نمی تواند مبنای تصمیم باشد.

مهم ترین اخبار سیاسی

مارتین شولتز قرار است در سفر با حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه دیدار و گفت و گو کند .
دیدار با محمد جواد لاریجانی رییس کمیسیون حقوق بشر قوه قضاییه و کاظم جلالی رییس مرکز پژوهش های مجلس از دیگر برنامه های یک روزه رییس پارلمان اروپا در تهران است .این نخستین سفر رییس پارلمان اروپا به ایران است که چهارماه پس از توافق تاریخی در مورد برنامه هسته ای ایران انجام می شود .

پیش از این فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و معاون کمیسیون اروپا دو هفته پس از امضای توافق هسته ای به ایران سفر کرده بود اتحادیه اروپا در 26 مهرماه چارچوب قانونی لغو تحریم های اقتصادی و مالی علیه ایران را تصویب و آمریکا نیز در همان روز برای تعلیق تحریم ها علیه ایران اعلام آمادگی کرد .

در شرایطی که چین و آمریکا بر همکاری خود در اجرای «برجام» تاکید کردند، علی‌اکبر صالحی، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز گفت که ایران براساس زمان‌بندی تعیین شده توافق وین و برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) به تعهداتش عمل می‌کند تا همزمان تحریم‌ها تا پایان سال جاری میلادی لغو شود

صالحی با اشاره به همین اظهارات در سخنان خود تاکید کرد که هرچه رئیس‌جمهوری ایران بگوید براساس همان عمل خواهد شد و ایران به تعهداتش پایبند است و در مسیر لغو تحریم‌ها تا پایان سال 2015 حرکت می‌کند.

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در بازار امروز خبری داشتیم مبنی بر کاهش نرخ سود سپرده بانکی؛ بر اساس این خبر در جلسه امروز صبح مدیران عامل بانک ها دولتی و خصوصی توافق شد، نرخ سود سپرده های بانکی یک ساله از 20 درصد به 18 درصد کاهش پیدا کند.

همچنین در این جلسه توافق شد، نرخ تسهیلات در بازار بین بین بانکی به حداکثر 24 درصد کاهش پیدا کند.

 هر چند پس از اتمام بازار ایرنا به نقل از یک مقام بانکی اعلام کرد که این کاهش نرخ سود بانکی تنها یک پیشنهاد است و نه یک توافق.گروه لیزینگی امروز با فشار عرضه همراه بود و اکثر نمادها صف فروش را تجربه کردند. ولبهمن تنها نماد اندک مثبت گروه بود. ولساپا پرعرضه ترین نماد گروه بود و بیش از 16 میلیون سهم در این نماد معامله شد.

در خصوص شرکت های پالایشی این روزها بحث هایی از نقض قانون وزارت نفت در محاسبه نرخ خوراک تحویلی به این شرکت ها مطرح شده که کم کم دارد به شکل یک کمپین حمایتی از این شرکت ها در مقابل وزارت نفت در می آید.
بطوریکه بر طبق آیین نامه اجرایی قانون بودجه سال 93 کل کشور باید قیمت نفت تحویلی به پالایشگاه های داخلی و مجتمع های پتروشیمی اعم از دولتی و خصوصی نود و پنج درصد متوسط بهای محموله های صادراتی نفت مشابه در هر ماه شمسی باشد که تا به امروز این موضوع از سوی وزارت نفت نقض شده است.

بر این اساس گفته می شود که شرکت های پالایشی و برخی سهامداران عمده آنها در یک حرکت و اقدام خود جوش بدنبال پیگیری این موضوع و گرفتن حق حقوق گذشته خود می باشند که اگر اینگونه شود می تواند سود شرکت های پالایشی را با دریافت ما به التفاوت نرخ نفت در ماه های مختلف سال 93 با تغییرات قابل توجهی مواجه سازد.

در گروه فلزات اساسی،  ذوب آهن طي اطلاعيه اي اعلام کرده که با راه اندازي پروژه ريل فروش آن به ازاي هر کيلو به ميلغ 26250ريال پيش بيني شده است که حاشيه سودي برابر با 9549 ريال بر هر کيلو عاید شرکت خواهد شد و فروش این محصول سود ناويژه ای برابر با 1146 ميليارد ريال بر کیلو عاید شرکت خواهد کرد و منجر به تبديل زيان ویژه به سود ناويژه مي شود.

همچنين پيش بيني فروش شرکت 2680 هزار تن و از نظر ريالي 39 هزار ميليارد ريال بوده که در نيمه اول سال 45 درصد آن محقق شده است و شرکت پيش بيني کرده 55 درصد ديگر در نيمه دوم محقق شود. شرکت پيش بيني کرده نرخ فروش محصولات در نيمه دوم سال نسبت به نيمه اول تغييري نداشته باشد.

معاملات امروز این نماد تا آستانه صف خرید پیش رفت و حجم معامله آن به بیش از 13 میلیون سهم است. فمراد و فخوز دو نماد صف خرید گروه بودند.

در فملی رشد 3 درصدی را شاهد بودیم؛ بیش از 70 درصد از حجم معامله 4 میلیونی این سهم توسط سهامداران حقوقی خریداری شد. در اخبار این نماد، در نشست مشترک سهام داران و سرمایه گذاران این شرکت با مدیرعامل و معاونان و مدیران مس منطقه کرمان در مجتمع مس سرچشمه، مهندس مرادعلیزاده به شفاف سازی امور هزینه ای و سرمایه گذاری برای سهام داران پرداخت.

مدیرعامل شرکت مس با بیان اینکه مس از بهترین فعالیت های سرمایه گذاری به حساب می آید گفت: برنامه های استخراج و تولید این شرکت نه تنها در سال 93 محقق شده است بلکه در همه قسمت ها با عملکرد مثبت و رو به رشدی روبرو بوده ایم.

در خصوص برنامه های سال 94 نیز، شش ماهه امسال با استخراج 91 میلیون تن، نسبت به برنامه استخراج 66 میلیون تنی برای شش ماهه نخست، 137 درصد اجرای برنامه داشته ایم. وی در ادامه افزود: در حال حاضر و با توجه به اینکه شرایط کلان اقتصادی دنیا هم چنان در حال تغییر است و رشد اقتصادی چین دچار نوسان شده است به نظر می رسد که قیمت محصولات در همین محدوده 5000 دلار باقی بماند.

مدیرعامل شرکت مس در ادامه وضعیت فعلی پروژه های در دست اقدام شرکت مس را تشریح کرد و گفت: در حال حاضر و پس از بازنگری های انجام شده این شرکت 19 طرح و پروژه در دست اقدام دارد که به میزان 963/1 میلیون یورو و 088/39 میلیارد ریال سرمایه گذاری لازم دارد. وی در پایان با اشاره به اجرایی شدن برجام و لغو تحریم ها ابراز امیدواری کرد که شرایط اقتصادی شرکت بهبود یافته و امسال با افزایش سود روبرو شود.

حق تقدم فولاد با 84.5 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات امروز این گروه را به خود اختصاص داد؛ همچنین در معامله بلوکی بازار خرده فروشی این نماد 40 میلیون حق تقدم به ارزش 432 میلیون تومان جابجا شد.

در استخراج کانه های فلزی کبافق تنها نماد مثب و صف خرید گروه بود. کروی با معامله حدود 800 هزار سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت؛ معاملات امروز این نماد کاهش دو درصدی را تجربه کرد.

قیمت سنگ آهن روز جمعه نیز با کاهش مواجه شد، بعد از آنکه غول سنگ آهن واله اعلام کرد که برنامه توسعه پروژه عظیم این شرکت طبق برنامه و براساس بودجه تعیین شده پیش می رود. روز جمعه قیمت سنگ آهن با عیار 62 درصد با احتساب هزینه حمل و بیمه در بندر تیانجین چین با کاهش 0.6 درصدی به 47.40 دلار به ازای هر تن رسید.

این پایین ترین قیمت سنگ آهن از 8 جولای تاکنون است. در آن تاریخ قیمت سنگ آهن به 44.10 دلار رسیده بود. قیمت سنگ آهن در یک ماه گذشته بیش از 12 درصد کاهش را تجربه کرده است. در همین حال واله اعلام کرد که پیش بینی می شود توسعه پروژهS11D در آمازون برزیل تا پایان سال آینده تمام شود.

خودرویی ها از میانه بازار به تدریج روندی نزولی را در پیش گرفتند. در ایران خودرو در ادامه انتقال سهام این شرکت از ورنا به صندوق بازنشستگی امروز نیز شاهد معامله بلوکی 120 میلیونی در این نماد بودیم. ورنا در اولین پیش بینی سال 95 مبلغ 60 ریال زیا به ازای هر سهم در نظر گرفته که این رقم در مقایسه با آخرین پیش بینی سال مالی 94 با 30 ریال کاهش زیان همراه است که به گفته ورنا این کاهش زیان ناشی از اقاله مبایعه نامه بین این شرکت و وصندوق است.

در گروه حمل و نقلی شاهد معاملات متعادلی بودیم نمادهای حکشتی ، حتاید جزء نمادهایی بودند که در محدوده منفی خود معامله شدند حفارس تنها نماد صف خریدی این گروه بودند که پس از آنکه بیش از 1 میلیون سهم معامله شد در صدر معاملات این گروهع قرار گرفت . حتوکا نیز جز نمادهایی بود که در محدوده ثبت خود معامله و در آخر نیز در آستانه 1.4 درصد مثبت خود بسته شد .

در گروه بانکی اکثر نمادها با معاملات منفی به کار خود پایان دادند بطوریکه نماد وکار با صف فروش بسته شد.  نماد وکوثر تنها نمادی بد که پس از اینکه بیش از 2 میلیون سهم معامله شد با صف خرید بسته شد .

وبصادر که در محدوده 2.2 درصد منفی خود معامله شد از جمله نماد منفی این گروه بود که بیش از 34 میلیون سهم مورد معامله قرار گرفت و پر حجم ترین نماد این گروه بود . همچنین شاهد معامله بلوکی 30 میلیونی بودیم که با مبلغ 930 ریال در بازار خرده فروشی انجام گرفت .

یک مقام بانکی از پیشنهاد اولیه کاهش نرخ سود بانکی به 18 درصد از اول آذرماه امسال خبر داد و گفت: این رقم (امروز) در جلسه مدیران عامل بانکها پیشنهاد شده و باید با بانک مرکزی و وزارت اموراقتصادی و دارایی هماهنگی های لازم انجام شود.

این منبع آگاه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، در خصوص اخبار منتشره درباره توافق بانک ها برای کاهش نرخ سود سپرده از اول آذرماه به 18 درصد، افزود: قرار است جزئیات این پیشنهاد توسط «عبدالناصر همتی» رئیس شورای هماهنگی مدیران عامل بانک ها مطرح شود.
به گفته وی، در جلسه صبح امروز مدیران عامل بانک های دولتی و خصوصی پیشنهاد شد، نرخ سود سپرده های بانکی یک ساله از 20 درصد به 18 درصد کاهش یابد.به گزارش ایرنا، گفته شده در جلسه صبح امروز درمورد نرخ سایر سپرده ها (زیر یک سال) بحثی نشده و قاعدتا بانک ها مجازند در مورد نرخ سایر سپرده ها طبق تشخیص خود عمل کنند.
مدیران عامل بانک های دولتی و خصوصی همچنین در این جلسه توافق کردند که نرخ تسهیلات در بازار بین بین بانکی به حداکثر 24 درصد کاهش پیدا کند.

مجوز سرمایه ۹۷ درصدی بانک شهر از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها صادر شد تا سرمایه آن به حدود ۱.۶ هزار میلیارد تومان برسد.

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات مثبتی در اکثر نمادها بودیم بطوریکه نمادهای شپاکسا ، کرماشا ، شسینا با صف خرید بسته شدند . شپلی که بیش از 14 میلیون سهم معامله شد در نهایت در محدوده 2.8 درصد به کار خود پایان داد . شفارا جزء نمادهایی بود که در محدوده خود معامله و در نهایت با صف فروش بسته شد .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: بازارسهام, خلاصه اخبار روزانه از بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب