اخبار و گزارش بورس یکشنبه 17 آبان 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورسی

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 1.20 واحد کاهش پیدا کرد و به رقم 62.999 واحد رسید. فولاد با 24.12واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 69میلیارد تومان رسید که خودرو با 16.8میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس واحد1.40واحد کاهش پیدا کرد و به رقم 700 واحد رسید. میدکو با 2.13 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 281.9میلیارد تومان رسید که شاوان با 2.7میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

مهم ترین اخبار اقتصادی

حمید تهرانفر گفت: اقدام بانک‌ها مغایر مصوبه شورای پول و اعتبار نیست. در مصوبه اردیبهشت ماه، شورای پول و اعتبار حداکثر نرخ سود سپرده ها را تعیین کرده است و این تصمیم در همان دامنه قرار دارد و بانک مرکزی مخصوصا با توجه به روند کاهشی نرخ تورم با آن موافق است .

وی افزود: بانک مرکزی مکرراً در مواضع خود اعلام کرده است که با توجه به روند کاهشی تورم، نرخ سود سپرده ها نیز باید تعدیل و متناسب با نرخ تورم محاسبه شود، لیکن تاکنون این امر محقق نشده است. مشکل اصلی در عدم وجود تعادل در نرخ تورم و نرخ سود سپرده ها بر می گردد .

وی درباره رویکرد بانک مرکزی در خصوص تصمیم جدید شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و خصوصی عنوان کرد: بانک مرکزی ضمن تاکید بر رعایت سقف نرخ سود آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار، با هر گونه تخطی از مصوبه مذکور، برخورد خواهد کرد.

عملکرد بانک‌ها در گذشته نیز نسبت به مصوبه مذکور مورد توجه بوده و در موارد تخلف برخورد لازم به عمل آمده و چند پرونده نیز در حال حاضر در هیات انتظامی بانک‌ها در مرحله رسیدگی قرار دارد.

رضا عباسقلی گفت: با انجام توافقات و ایجاد ارتباط با کشورهای مختلف جهان به زودی کالا و خدمات ایران راهی کشورهای مختلف اروپایی می شود.وی تصریح کرد: آلمان، فرانسه، اسپانیا و ایتالیا به عنوان بازار هدف تولیدات و خدمات ایران در نظر گرفته شده که به طور یقین با استقبال گسترده دیگر کشورهای جهان نیز مواجه خواهیم شد

مدیر کل دفتر امور نمایندگی های سازمان توسعه تجارت ایران افزود: طی روزهای آینده رایزن ایران در کشور ایتالیا مشخص و راهی این کشور می شود که البته این کار زودتر از دیگر کشورهای اروپایی انجام خواهد شد.

 مهم ترین اخبار سیاسی

عليرضا زاکاني با اشاره به آغاز عمليات کاهش تعداد سانتريفيوژها در تاسيسات هسته‌اي و تناقض آن با بند يک فرمان مقام معظم رهبري اظهار داشت: قطعا کاري که شروع کرده‌اند، اقدامي نادرست بوده و تذکر هم گرفته‌اندوي افزود: در پي اين تذکر، کار را متوقف کرده‌اند و حداقل در فردو اين روند متوقف شده است.

همکاری برای ایجاد مرکز اطلاعات ملی و مبارزه با پولشویی، ایجاد بازار سرمایه بین دو کشور و نیز همکاری های فنی و اقتصادی 3 سند و یادداشت تفاهمی است که در حضور معاونان روسای جمهور ایران و آفریقای جنوبی به امضا رسید.

 ماکسیم توپیلین، وزیر کار و تامین اجتماعی روسیه روز دوشنبه 9 نوامبر (18 آبان) به منظور رایزنی با مقامات دولتی ایران و امضای بعضی قراردادهای بازرگانی، به تهران سفر می کند .محمد تقی حسینی گفت که قرار است طی این سفر یادداشت تفاهمی بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران و وزارت کار روسیه امضا شود.

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات، ایران خودرو با معامله بلوکی 78 میلیونی امروز نیز بیشترین ارزش معاملات بازار را به خود اختصاص داد؛ این معامله بلوکی در قیمت 202 تومان و بین سهامداران حقوقی انجام شد که احتمالا در ادامه فروش سهام شرکت توسط ورنا به وصندوق می باشد؛ گفتنی است ورنا روز گذشته بر اساس گزارش شفاف سازی به ارائه اطلاعاتی در خصوص انتقال سهام ایران خودرو به وصندوق پرداخت.

ورنا پس از ارائه اولین بودجه 95 و پیش بینی 60 ریال زیان به ازای هر سهم امروز در قیمت 986 ریال بازگشایی شد و تا پایان بازار با 2 درصد کاهش قیمت همراه بود. خپارس امروز 1 درصد رشد داشت و حدود 11.5 میلیون سهم در این نماد معامله شد. در قطعه سازها نیز خچرخش تنها نماد صف خرید گروه بود.

در خبرهای امروز، مدیر اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سازمان بورس در گفتگو با بورس پرس درباره طرح اولیه افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی شرکت آهنگری‌ تراکتورسازی‌ ایران‌ و اعتراض سهامداران توضیح داد.

غلامرضا ابوترابی ضمن اشاره به افزایش سرمایه 400 درصدی بهمن 93 که با توقف 5 ماهه نماد و مسائل مربوط به فروش سهام حق تقدم و واریز وجه و اعتراض سهامداران همراه بود، در رابطه با افزایش سرمایه جدید گفت:  مدیران شرکت طبق روال جاری ، صرفا” درباره برنامه افزایش سرمایه شفاف سازی کرده اند و تاکنون مدارک و مستنداتی ارایه نداده اند.

پیش از این هم درخواست افزایش سرمایه مطرح شده بود که به دلیل عدم پیگیری مسئولان و مدارک، پرونده ایی برای آن تشکیل نشد و برگشت داده شد.

ابوترابی در واکنش به این نکته که هنوز تعدادی از سهامداران قادر به دریافت وجوه به رغم وعده های مسئولان “خاهن” نشده اند و نسبت به افزایش سرمایه مجدد آن معترض هستند، تاکید کرد: طبیعی است هیات مدیره سازمان بورس و مسئولان تصمیم گیر در صورت وجود موارد قبلی و عدم حل مشکلات و پرداختن نشدن وجوه سهامداران، مجوزی برای افزایش سرمایه مجدد این شرکت صادر نخواهند کرد.

در گروه فلزات اساسی، حق تقدم فولاد با معامله 160 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات بازار را از آن خود کرد؛ در این نماد که با رشد 9 درصدی همراه بود حدود 60 درصد عرضه ها توسط سهامداران حقوقی انجام شد. نماد فولاد نیز با معامله بیش از 6 میلیون سهم بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص امروز گذاشت.

در فسرب پس از سه روز معامله در محدوده منفی امروز مجددا شاهد تشکیل صف خرید بودیم.
در ادامه گزارشات 6 ماهه شرکتها، هرمز نیز پیش بینی جدید خود را منتشر کرد؛ فولاد هرمزگان طبق این گزارش پیش بینی سود هر سهم سال مالی جاری را از 49 ریال به 89 ریال زیان تغییر داد؛ همچنین طی این 6 ماه 36 ریال زیان به ازای هر سهم محقق کرد.

فخوز که در گزارش روز گذشته پیش بینی خود بر اساس عملکرد 6 ماهه را اصلاح کرد امروز پیش از شروع معاملات متوقف شد؛ بر اساس این گزارش فخوز پیش بینی EPS 334 ریالی سال مالی جاری را با EPS 218 ریالی جابجا کرد که علت این تغییرات پیش بینی کاهش 12.7 درصدی متوسط نرخ فروش در شش ماهه دوم 94 نسبت به عملکرد شش ماهه اول بیان شده است.

در گروه لیزینگی امروز نیز جوی منفی بر گروه حاکم بود و همچنان شاهد تحرک حقوقی ها در معاملات گروه بودیم. در ولساپا شاهد افزایش تقاضا و معامله بیش از 16 میلیون سهم در محدوده منفی بودیم.

پالایشی ها امروز تحت تاثیر شایعات تعدیل مثبت شاوان با افزایش تقاضا مواجه شد بطوریکه در شاوان شاهد تشکیل صف خرید در قیمت 813 تومان بودیم. در نمادهای شبندر، شتران، شراز و شبهرن نیز معاملات نوسانی را در محدوده مثبت نظاره گر بودیم.

 در گروه حمل و نقلی اکثر نمادها با معاملات منفی به کار خود پایان دادند حفارس ، حکشتی از جمله نمادهای مثبت گروه بودند که حفارس با صف خرید بسته شد همچنین این نماد با بیش از 2 میلیون سهم پر حجم ترین نماد این گروه بود .

محمدرضا نعمت‌زاده امروز در نشست همکاری‌های اقتصادی ایران در آفریقای جنوبی که در آن معاون اول رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی نیز حضور داشت اظهار کرد : فعال کردن خط کشتیرانی بین ایران و آفریقای جنوبی از دیگر مواردی است که می تواند مورد توجه دو کشور قرار گیرد و امیدواریم با رفع تحریم ها فعالیت این خط از سر گرفته شود.

در گروه بانکی شاهد معاملات منفی ای در اکثر نمادها بودیم بطوریکه نماد وکار با صف فروش بسته شد .
بانک صادرات و بانک ملت از جمله نمادهای منفی این گروه بودند که در محدوده 1 درصد منفی به کار خود پایان دادند . بانک صادرات که بیش از 17 میلیون سهم معامله شد در صدر معاملات این گروه قرار گرفت .

همچنین شاهد معاملات بلوکی در نمادهای وتجارت ، وبملت ، حکمت دربازار خرده فروشی بودیم که این معامله بلوکی در نماد وتجارت به حجم 10 میلیون سهم ، در نماد وبملت به حجم 7,3 میلیون سهم و  در نماد حکمت به حجم 7 میلیون سهم صورت گرفت . همچنین نمادهای وپاسار ، وسینا جزء نمادهایی بودند که در محدوده مثبت خود معامله شدند .

معاون نظارتی بانک مرکزی از کاهش نرخ سود بانکی حمایت کرد و گفت: تصمیم ‌بانک ها برای کاهش کاهش سود سپرده به ۱۸ درصد مغایر مصوبه شورای پول و اعتبار نیست.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی اقساط ، سود و دوره بازپرداخت وام خودرو و کالا را اعلام و تاکید کرد به هیچ وجه نیازی به مراجعه مردم به بانک‌ها نیست.

در خبری داشتیم مبنی بر اینکه وزیر اقتصاد گفت: کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی از ۲۰درصد به ۱۸درصد تصمیم خود بانک‌ها بوده و ما در آن دخیل نبودیم.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها معاملات مثبتی را پشت سر گذاشتند و نمادهای شپاکسا ، شسینا ، شگل ، کرماشا با صف خرید به کار خود پایان دادند . شیراز با بیش از 6 میلیون سهم پر حجم ترین نماد این گروه بود.

نمادهای شپلی و پترول که در محدوده منفی خود معامله شدند هر کدام توانستند بیش از 5 میلیون سهم معامله شوند . شمواد ، شفارس ، شفارا جزء نمادهای صف فروشی این گروه بودند .شپارس که جهت اعلام پيش بيني درآمد هر سهم متوقف شده بود در جریان معاملات امروز بازگشایی شد اما بدلیل عدم کشف قیمت شاهد معامله ای در این نماد نبودیم و در حالت مجاز – محفوظ به کار خود پایان داد .

در دیگر نمادهای بازار، سمگا پس از اینکه در خصوص پیش بینی سال مالی 94 و نیز معاملات مربوط به خرید و فروش یک دستگاه ساختمان شفاف سازی کرد امروز در قیمت 730 تومان بازگشایی شد. سمگا بر اساس این گزارش اعلام کرد:

الف) معاملات شش دانگ ساختمان به شماره پلاک ثبتی 553 فرعی از 70 اصلی واقع در بخش 11 تهران به مساحت 2555 متر مربع از سال 90 تا کنون بشرح زير است ؛

1-قرارداد ساختمان فوق طی مبایعه نامه شماره ت ن/90/60 مورخ 1390.09.08 فی ‌مابین آقای علی اکبر خدا بخشی بعنوان فروشنده و شرکت توسعه تجارت سیمای نوین(شرکت وابسته سمگا) بعنوان خریدار به قیمت 178،850میلیون ریال منعقد گردیده است. لازم بذکر است بهای کارشناسی 182،000 میلیون ریال گزارش شده است.

2-طی مبایعه نامه شماره ت ن /63/91 مورخ 91.02.12شرکت توسعه و تجارت سیمای نوین بعنوان فروشنده ساختمان مورد گزارش را به بهای کارشناسی و قیمت 278،495 میلیون ریال به شرکت مجتمع فولاد صنعت بناب بعنوان خریدار منتقل كرده است.

– مطابق با صورتهای مالی منتهی به91.03.31 شرکت بانک گردشگری و شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران، شرکت فوق الذکر مالک 9.7% از سهام بانک گردشگری بوده و از طرفی بانک گردشگری مالک 40% از سهام شرکت مجتمع فولاد صنعت بناب بوده است.

3-مجدداً شرکت مجتمع فولاد صنعت بناب با انعقاد مبایعه نامه شماره 92.12166 مورخ 92.08.04 ساختمان مذکور را به مبلغ 340،000 میلیون ریال به شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران بفروش رسانده است. همچنین بهای کارشناسی 306،000 میلیون ریال در تاریخ 92.03.18 ارزیابی شده است.

4-در نهایت در تاریخ94.07.18 طی مبایعه نامه شماره 945.201.5 شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران ساختمان مذکور را به بهای کارشناسی و قیمت 800،000 میلیون ریال به شرکت اقتصادی نگین گردشگری ایرانیان (شرکت وابسته سمگا) واگذار نموده است

ب) توضیحات تکمیلی در خصوص پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 94:

پیش بینی سود خالص سال مالی 94 که در تاریخ 94.08.06 توسط شرکت اعلام گردیده مبلغ 1،136،963میلیون ریال می باشد (به ازای هر سهم مبلغ 1،421 ریال) که مبلغ 478،381 میلیون ریال از آن سود حاصل از فروش ساختمان است.(پیوست1)
همچنین سود حاصل از سرمایه گذاری در شرکت تجارت بین الملل میلاد آریا زیگورات طی نامه شماره 4979-8-94 مورخ 94.08.10 و سود سرمایه گذاری درشرکت تندیس تجارت باختر طبق صورت وضعیت پرتفوی سهام شرکتهای خارج از بورس نیز ارائه شده است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: خبرهای روزانه بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب