گزارش و اخبار بورس دوشنبه 18 آبان 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورسی

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 37 واحد رشد کرد و به رقم 63036 واحد رسید. پارسان با 30 واحد و تاپیکو با 26 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 127.7 میلیارد تومان رسید که وبملت با 2.3 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 3 واحد رشد کرد و به رقم 702 واحد رسید زاگرس و شاوان بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 73.3 میلایرد تومان رسید که شاوان با 3.5 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، اولین تأثیرات اجرای بسته اقتصادی جدید برای خروج از رکود طی روز جاری با موفقیت به انجام رسید بطوریکه با آغاز عملیاتی شدن طرح جدید فروش خودرو با وام 25 میلیونی، تا این لحظه بیش از 5 هزار خودرو به فروش رفته که نشان از استقبال خوب مردم از این طرح دارد.
اما نکته قابل توجه آنجاست که در معاملات بازار سرمایه امروز، سهام شرکت های خودرویی هیچ واکنشی نسبت به این موضوع از خود نشان ندادند و کار خود را با روند نزولی به پایان بردند
 اهالی تالار معتقدند این بی تفاوتی بازار نسبت به کم رنگ شدن بزرگترین مشکل این روزهای خودروسازان زنگ خطری است برای مسئولین اقتصاد در جهت احتمال تداوم این روند با اجرای دیگر بندهای بسته اقتصادی جدید در بازار سرمایه که باید فکری به حال آن شود .

البته قبل از این اتفاق واکنش بازار به نرخ جدید 18 درصدی سپرده بانکی هم قابل تأمل بود .

به هر حال هوشمندی بازار سرمایه و فعالان آن در مواجه با برخی مسایل اقتصادی باعث بروز چنین رفتارهایی در بورس می شود چرا که شاید کمتر کسی است که نداند هزینه مالی فوق سنگین دو شرکت خودروسازی سایپا و ایران خودرو آنچنان بر سر سودآوری این شرکت ها سایه افکنده که اجازه ندهد چنین مسکن های موقتی درمانی برای درد کهنه این شرکت ها نباشد .

اما بشنوید از یک اتفاق قابل توجه در معاملات روز جاری بازار ارز .

امروز در حال رشد نرخ دلار به رقم 3560 تومان در بازار ارز بودیم که شاید کمتر کسی توقع چنین موضوعی را در روزهای پایانی باقی مانده تا اجرای برجام داشت .

جالب است که بازارهای متأثر از این اتفاق مثبت نه تنها واکنش مطلوبی نداشته اند بلکه حتی واکنش عکس هم خود نشان داده اند که بازار سرمایه و روند آن بهترین مثال است
 حال آنکه بازار ارز که پیش بینی می شد با اجرای برجام روند با ثبات تر در جهت نزول را در پیش گیرد هم اکنون جور بازار سرمایه را در طی کردن روند صعودی می کشد و این یعنی همچنان اقتصاد ایران از منطق و مبنای عقلایی پیروی نمی کند شاید هم در پس پرده چیزی دیگر است که ما از آن بی خبریم .

در مجموع بازار سرمایه زمان زیادی برای ایستادن دوباره و بازگرداندن امید و اعتماد از دست رفته ندارد. شاید بتوان گفت که ساعت شنی بورس شمارش ثانیه ها را آغاز کرده و به انتظار رسیدن حرکتی تازه و جدید نشسته است، حرکتی که بتواند اولین ماه زمستانی بورس را بهاری کند.

مهم ترین اخبار اقتصادی

رئیس مرکز آمار ایران در پاسخ به برخی منتقدان که رقم رشد یک درصدی اقتصاد در شش ماه نخست سال جاری را غیرواقعی دانسته‌اند، گفت: معمولا کارشناسان واقعی و پژوهشگران و محققانی که دقت‌های لازم و تخصصی را در محاسبات خود به‌کار می‌گیرند، سعی می‌کنند به آمار و ارقام رسمی نظام استناد کنند.

 از نظر قانون، مرجع رسمی آمارهای رسمی کشور از جمله آمار مربوط به نرخ رشد اقتصادی کشور، مرکز آمار ایران است. «عادل آذر» که برای دیدار با مسوولان مرکز آمار پاکستان، اخیرا به اسلام آباد سفر کرده بود، افزود: ممکن است برداشت و حس برخی افراد در برخی حوزه‌های خاص، با ارقام اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران همخوانی نداشته باشد، اما نباید فراموش کرد که مرکز آمار ایران صرفا یک بخش یا یک حوزه خاص را برای محاسبات آماری خود ملاک قرار نمی‌دهد اگر چه ریز آمار و ارقام مربوط به حوزه‌های خاص نیز وجود دارد.

در خبری دیگر،مسوولان اقتصادی در یک کنفرانس با بررسی ابعاد و مختصات «سرمایه‌گذاری خارجی در ایران» بر لزوم توسعه گفت‌وگوی فرامرزی اقتصادی تاکید کردند.

ایشان با اشاره به این موضوع که گفت‌وگوهای بین‌المللی اقتصادی ایران «انگشت‌شمار» است، توسعه «دیپلماسی اقتصادی» به یاری «دیپلماسی خارجی» را به‌عنوان یک ضرورت برای اقتصاد ایران دانستند.

همچنین در این کنفرانس بر «لزوم حضور در بازارهای بین‌المللی و توسعه روابط با نهادهای اقتصادی جهان»، «بهبود شاخص‌های اعتباری و وضعیت بانک‌ها»، «کاهش فشار تامین مالی با سرمایه گذاری خارجی»، « جذب سرمایه‌گذار خارجی به جای سرمایه خارجی»، «سرمایه‌گذاری خارجی در بخش انرژی» و «همکاری با سرمایه‌گذاران خارجی مقاصد صادراتی» تاکید شد.

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در بازار امروز معاملات با روند نسبتا متعادلی دنبال شد؛ اجرایی شدن تسهیلات جدید خودرو نیز هرچند مورد استقبال مشتریان قرار گرفته، نتوانست تحرک زیادی در گروه خودرویی ایجاد کند.

در دقایق اولیه بازار شاهد رنج مثبت در نماد خودرو بودیم که معاملات آن با جابجایی 8 میلیون سهم و در محدوده صفر تابلو به پایان رسید.

معاملات خپارس نیز با نوسانات مثبتی همراه بود. معاملات قطعه سازها شرایط بهتری داشت. خچرخش و خرینگ با صف خرید به کار خود پایان دادند. ختور و ختوقا نیز تا محدوده حداکثر قیمت تابلو معامله شدند.

طبق وعده بانک مرکزی و با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت، از امروز پرداخت وام  ۲۵ میلیون تومانی خرید خودرو آغاز شد. بر این اساس مردم می توانند با مراجعه به نمایندگی های مجاز خودرو برای خرید خودروی مورد علاقه خود اقدام کنند و نیازی به مراجعه به بانک ها نیست.
شرایط اقساط این وام ۴ تا ۷ ساله است. خودروسازان با ارایه اسناد تجاری به بانک‌ها در قبالش خرید دین با نرخ ۱۶ درصد انجام می دهند و مردم می توانند به طور صرف به نمایندگی ها مراجعه کنند و با خرید خودرو اسنادشان را به بانک‌ها ارایه دهند.
ایسنا در خصوص آمار فروش خودرو طبق این طرح تا ظهر امروز از 2000 نفر از متقاضیان خرید خودرو ثبت نام صورت گرفته که 70 درصد خودروهای فروخته شده مربوط به پراید و تیبا بوده است، 20 درصد ثبت‌نام نیز مربوط به تندر 90 و پارس تندر، پنج درصد وانت زامیاد و مابقی، باقی محصولات بوده است. در این خصوص ازگروه صنعتی ایران خودرو گزارشی منتشر نشده است.

در گروه فلزات اساسی، حق تقدم فولاد مبارکه با افت 5 درصدی همراه بود؛ این نماد همچنان مورد اقبال سهامداران حقیقی بود و عمده حجم معامله 50 میلیونی این سهم توسط این گروه معامله شد.

در این گروه همچنین شاهد رشد قیمتی در ذوب آهن و تشکیل صف خرید در آن بودیم؛ این نماد با معامله 16 میلیون سهم پس از حق تقدم فولاد بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. فسرب و فمراد نیز دیگر صف خریدهای گروه بودند.

در گروه دارویی، شفاف سازی یک شرکت بعد از رشد بی سر و صدا و خیره کننده ۴۵ درصدی در ۱۹ روز شرکت بورسی روز دارو بعد از رشد بی سر و صدا و خیره کنند ۴۵ درصدی طی۱۹ روز کاری ، اقدام به شفاف سازی کرد.

 به نقل از بورس پرس شرکت روز دارو که با سرمایه 23.3 میلیارد تومانی از جمله شرکت های کوچک حاضر در بازار دوم معاملات بورس بشمار می رود، طی یک ماه گذشته با رشد بی وقفه سهام مواجه شده و دو روز پیش اقدام به شفاف سازی کرد اما این شفاف سازی امروز منتشر شد.
 براساس این گزارش، به این ترتیب بعد از بازدهی خیره کننده 45 درصدی در 19 روز کاری و رشد قیمت هر سهم ” دروز” از 459 تومان 17 مهر به 669 تومان دو روز پیش ، مدیر عامل این شرکت به درخواست سازمان بورس ، توضیحاتی ارایه کرد.
در این میان سهام این شرکت در دو روز گذشته با کاهش قیمت و صف فروش همراه شده است. روز دارو پیش از این قصد داشت 100 درصد به سرمایه اسمی خود اضافه کند اما از قرار معلوم این تصمیم منتفی شده است. 47 درصد از این افزایش سرمایه از محل سود انباشته و 57 درصد دیگر از طریق مطالبات و آورده نقدی سهامداران بود.

در گروه حمل و نقلی شاهد معاملات کم حجمی بودیم که اکثر نمادها با معاملات منفی به کار خود پایان دادند حفارس در حالی که در آستانه بالا قیمتی خود معامله شد و با صف خرید بسته شد . حکشتی ، توریل جزء نمادهای منفی این گروه بودند .

در گروه بانکی بجز نمادهای وسینا ، وکوثر سایر نمادها تماما با معاملات منفی به کار خود پایان دادند . بطوریکه نماد وکار با صف فروش بسته شد . بانک صادرات با بیش از 18 میلیون سهم پر حجم ترین نماد این گروه بود.

با صدور مجوز سرمایه ۹۷ درصدی بانک شهر از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها و تصمیم هیات مدیره، سرمایه این بانک فرابورسی به بیش از ۱.۵ هزار میلیارد تومان رسید.

مدیرعامل بانک ملی ایران گفت: در صورت کاهش یک درصدی سپرده قانونی،حداقل ۵ هزار میلیارد تومان آزاد و حدود ۴.۵ درصد به حجم نقدینگی اضافه می شود.

عبدالناصر همتی در گفتگو با مهر با اعلام اینکه از اول آذرماه اقدامات خود نظارتی سیستم بانکی جهت کنترل نرخ های مصوب سود آغاز خواهد شد، در مورد کاهش نرخ سود سپرده ها به ۱۸ درصد، گفت: آنچه که در جلسه هماهنگی مدیران بانک های دولتی و خصوصی نهایی شده، انجام اقدامات ضروری در راستای سیاست های دولت برای کاهش تورم و خروج از رکود است

در گروه محصولات شیمیایی  نمادهاها اکثرا معاملات مثبتی را پشت سر گذاشتند و نمادهای خراسان ، شفارا ، شسینا با صف خرید بسته شدند . شفارس در حالی که منفی معامله شد با صف خرید به کار خود پایان داد . فارس  جهت برگزاري مجامع عمومي فوق العاده در پایان معاملات امروز متوقف شد .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب