گزارش و اخبار تاثیرگذار بر بورس چهارشنبه 20 آبان‌ماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورسی

امروز شاخص کل در آخرین روز معاملاتی هفته جاری با افزایش  11.28 واحدی  (0.02%)  همراه بود و شاخص کل برروی عدد  63.055.60 واحد ایستاد.

نمادهاي تاپیکو، پارسان، فملی، مبین بیشترین تاثیر مثبت و اخابر، وبصادر، شبندر، بیشترین تاثیر منفی را بر روي شاخص بورس امروز داشتند و در فرابورس شاخص با کاهش 4.10 واحد به عدد  706.50 رسيد.

*ارزش معاملات بورس امروز  به 70.2 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن  با 4 میلیارد تومان مربوط به نماد وبصادر بود.

*امروز حجم معاملات در بورس به 360.151 ميليون سهم رسید که با معامله 48.342 میلیون سهم وبصادر2 بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: ، قزوین، قصفها، قنیشا

* بیشترین عرضه : کهرام، حفارس، سصفها

* گروه هاي بانک­ها، شیمیایی، خودرو،  به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.

نگاهی کلی بر روند بازار سهام

     با وجود رکود اقتصادی حاکم بر کشور بازار سرمایه نیز با رکود و روندی نوسانی همراه شده است. هر چند که دورنمای مثبتی از شرایط آتی اقتصاد و بازار بورس به چشم می خورد اما تا مرتفع نشدن عواملی که مانع از رشد پایدار اقتصاد و بورس می شود انتظار گشایشی در روند آن نمی رود.

     یک کارشناس ارشد بازار سرمایه ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: با وجود گذشت 8 ماه از سال، همچنان ابهامات بخش واقعی اقتصاد به قوت خود باقی است و دولت هنوز اقدامی در خصوص نرخ خوراک پتروشیمی ها، نرخ بهره مالکانه، قیمت گذاری گندله در گروه سنگ آهن و ابهاماتی که در خصوص اعطای وام 25 میلیونی خرید خودرو و مشکلاتی که برای گروه لیزینگ ایجاد شده، انجام نداده و با این توصیفات نمی توان انتظار تغییر روند بورس و رونق پایدار در بخش واقعی اقتصاد کشور را داشت و در صورت بهبود این شرایط نیاز به دو تا سه ماه گذر دارد.

وی ادامه داد: به نظر من دولت در حال حاضر منتظر اجرایی شدن لغو تحریم ها و از بین رفتن موانع مراودات ایران با دیگر کشورهاست و به زبانی ساده، ایران در حال حاضر در حال به تعویق انداختن بوده و تا زمانی که اطمینان کامل در این رابطه ایجاد نشود، سیاست های خود را به صورت کجدار و مریز اعمال می کند. اما با ادامه دار این روند تغییر سیاست های اقتصادی که همچون مسکنی کوتاه مدت است، اقتصاد به سمت رونق حرکت نخواهد کرد.

    این کارشناس ارشد بازار سرمایه گفت: بازار سرمایه به عنوان حلقه ای از اقتصاد به آن وابسته بوده و بنا به دلایل مختلفی که مهمترین آن رکود اقتصادی و چالش های مطرح شده در صنایع مختلف باشد، با روند نوسانی همراه شده است همچنین برخی از شرکت های حقوقی فعال در بازار نیز به دلیل مشکلات نقدینگی که با آن دست و پنجه نرم می کنند، به محض مثبت شدن روند قیمت بازار با فروختن سهام پرتفوی خود بخشی از نقدینگی مورد نیازشان را تأمین می کنند و این کارشان باعث ایجاد جو بی اعتمادی برای سهامداران خرد می شود.

بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، گفتن و تکرار مکررات گذشته از روند سهام شرکت ها و گروه های مختلف بورسی دیگر نه خواننده ای دارد و نه تأثیری بر اتفاقات و شرایط فعلی بورس می گذارد.
امروز آنچنان اوج بی تفاوتی اهالی تالار را شاهد هستیم که نه تنها تالار حافط خالی از سهامدار شده بلکه حتی سایت مدیریت فناوری بورس تهران tsetmc.com هم با قهر سرمایه گذاران روبه رو شده و دیگر کمتر کسی به آن سر می زند.

این موضوع را می توان به خوبی در سایت alexa.com که مرجع معتبری برای معرفی برای معرفی رتبه و جایگاه سایت های دنیا است، مشاهده کرد. چرا که سایت tsetmc یا همان مرجع اعلام و نمایش اطلاعات سهام شرکت ها در حالی در گذشته نه چندان دور جزو سایت های دارای رتبه دو رقمی کمتر از 30 در بین دیگر سایت های مطرح فعال ایرانی بود که امروز این سایت تنها 5 پله تا سه رقمی شدن و ورود به جایگاه 100 دارد به عبارت ساده تر امروز عدم بازدید سهامداران از این سایت باعث شده تا این سایت با سقوط معنی دار جایگاه در بین سایت های برتر ایران از لحاظ بازدید کاربر مواجه شود.

همچنین بر طبق آمارها و ارقام موجود در سایت Alexa شاهد کاهش 5 درصدی بازدید روزانه سایت مدیریت فناوری و نیز کاهش 11 درصدی مدت حضور کاربر در این سایت هستیم بطوریکه میانگین مدت حضور هر کاربر در این ساعت حدوداً 10 دقیقه و 33 ثانیه می باشد و این یعنی خستگی و بی حوصلگی سهامداران و عدم بازدید مداوم در ساعات معاملات بورس.

بر این اساس، به این علت این آمار و گزارشات را عنوان کردیم که خدای ناکرده مسئولین امر خالی بودن تالار را دلیلی بر استفاده آنلاین و یا تلفنی سهامداران برای خرید و فروش سهام نگذارند چرا که با این تفاسیر اصلاً کسی برای دیدن قیمت سهام خود به سایت مدیریت فن آوری مراجعه نمی کند که بخواهد خرید و فروش انجام دهد.

اما این آمار و اتفاقات در حالی وجود دارد که معاون وزیر اقتصاد در همایش ” اقتصاد ایران در پسا تحریم: کیش دروازه ورود” با اشاره به کاهش دو ریسک مهم سیستماتیک و غیر سیستماتیک، بورس ایران را بازار جذابی برای سرمایه گذاری خارجی عنوان کرده بود.

حال این سوال مطرح است که چگونه می شود در بازار سرمایه ای که مردم آن کشور خود اعتمادی به آن ندارند و روز به روز از تعداد فعالان این بازار کاسته می شود توقع حضور سرمایه گذار خارجی را داریم؟

متأسفانه امروز نه تنها اعتمادی به تغییر در تصمیمات کلان مسئولین و تأثیرات منفی آن بر بازار سرمایه وجود ندارد بلکه به نهاد نظارتی و متولی این بازار هم در انتشار گزارشات درست و نظارت شده اعتمادی نیست.
شرایط حال حاضر بازار سرمایه و گزارشات ضد و نقیض شرکت ها به گونه ای است که درهمان نگاه اول به راحتی می توان به عقب ماندن سطح آگاهی کارشناسان سازمان بورس نسبت به مدیران مالی شرکت های بورسی و حتی کارشناسان بازار سرمایه پی برد.

اگر بگوییم این روزها متولی بازار سرمایه در حکم عوارضی بین استانی می باشد که تنها هزینه عبور را می گیرد و کاری به ماهیت وسیله نقلیه و سرنشیان آن ندارد، بی راه نگفته ایم.
موید این گفته گزارشات تاریخ مصرف گذشته افزایش سرمایه، تعداد گزارشات مبهم و مشکل دارد از نظر آماری و صحت آنها می باشد. که شاید به دلیل آنلاین شدن اطلاعات روی سامانه کدال از سوی شرکت ها باشد ولی هیچ اقدام روشن و ملموسی که به فعالان بازار نشان دهد این تخلفات پیگیری صورت می گیرد دیده نمی شود و اصلاً کسی راجع به این موضوعات صحبت نمی کند انگار آنها هم دل و دماغ ندارند.

جالب اینجاست که روند منفی این بازار نه تنها برای اهالی تالار بلکه برای مسئولین و متولیان میانی هم عادت و یکنواخت شده بطوریکه خیلی وقت است شاهد حضور مسئولین رده بالای بورسی در رسانه های جمعی و سخن گفتن با سهامداران و مردم نیستم.
ظاهراً مسئولین امر، قهر سهامدار با بازار سهام را باور کرده اند و فعلاً حوصله گله و شکایت اهالی رسانه و پاسخگویی ندارند آخه چند روز قبل یکی از مسئولین گفته بود اگر راجع به فعالان مورد از من بپرسد قاطی می کنم!

حالا اگر قاطی نمی کنید یک سوال بپرسیم؟ آقا کی بالاخره این بازار سرمایه از این وضعیت نجات پیدا می کند؟

 خبرهاي تاثیر گذار بر بورس

    اعضای شورای پول و اعتبار شب گذشته برای کاهش نرخ سود بانکی متناسب با تورم به اجماع رسیدند، ولی تصمیم گیری و تعیین نرخ جدید به ارائه گزارش بانک مرکزی از نحوه اجرایی شدن مصوبه در جلسه دو هفته دیگر شورا موکول شد_ تسنیم
    رئیس سازمان ملی بهره وری از مثبت شدن شاخص های بهره وری در کشور خبر داد و گفت : بهره وری کل عوامل تولید در سال گذشته به 2.2 درصد ارتقاء یافته است_ تسنیم
    فرمان اجرایی 12170 کارتر نماد سیاست تحریم آمریکا علیه ایران است که ظاهراً تمدید این فرمان از سوی باراک اوباما آزاد سازی اموال و دارایی‌های بلوکه شده دولت و بانک مرکزی ایران را با مانع جدید مواجه کرده است._ تسنیم
    کارشناس روسی گفت: کشورهای غربی و حتی آمریکا و همچنین روسیه برای گسترش همکاری های خود با ایران، بویژه در عرصه اقتصادی، اشتیاق زیادی دارند و برنامه های بسیاری را تدارک دیده اند_ ایرنا
    مدیر فروش شرکت ‘ریمباس’ تایوان گفت: توافق ایران با گروه 1+5، امیدواری بیشتری برای شرکت های تایوانی برای حضور در بازار ایران را به دنبال داشت و شرکت های بیشتری تمایل دارند تا در این کشور فعالیت کنند_ ایرنا
    خبرگزاری رویترز انگلیس گزارش داد، شرکتهای نفتی اروپایی اعلام کردند، به شرطی حاضر به سرمایه گذاری جدید نفتی در ایران هستند که قراردادهای سودآور و جذاب به آنها پیشنهاد شود، وگرنه تمایل به حضور ندارند_تسنیم
    مدیرعامل بورس کالای ایران گفت: در مقایسه با سایر بورس‌های کشور بورس کالا به لحاظ مراوده کالا از پتانسل بیشتری برای جذب سرمایه خارجی برخوردار است_ تسنیم
    وزیر ارتباطات که به منظور برگزاری دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه در مسکو به سر می‌برد، به منظور توسعه همکاری‌های بانکی ایران و روسیه و رفع برخی موانع احتمالی، عصر دیروز با رئیس کل بانک مرکزی روسیه، دیدار و گفت‌وگو کرد_ تسنیم
    ·         ‘لوران فابیوس’ وزیر امور خارجه فرانسه از دولت آمریکا خواست تضمین کند شرکت های فرانسوی در صورت آغاز فعالیت تجاری با ایران پس از لغو تحریم ها، در معرض مجازات دستگاه قضایی آمریکا قرار نمی گیرند._ ایرنا

بازگشايي نمادهای معاملاتي:

قپیرا، میهن

توقف نمادهای معاملاتی:

نمرینو، شليا ، وگستر

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب