اخبار مهم و گزارش بورس شنبه 23 آبان 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس تهران

امروز شاخص کل در ادامه نوسانات کم دامنه بازار سهام، با افزایش 14.9 واحدی همراه بود و شاخص کل به عدد  63.070.60 واحد رسید.

نمادهای تاپیکو، شپدیس، حکشتی، وامید، همراه بیشترین تاثیر مثبت و اخابر، وغدیر بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص بورس امروز داشتند و در فرابورس شاخص با کاهش 2.90 واحد به عدد  703.60 رسید.

بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، بازار سرمایه که مدتی است راه بی تفاوتی را در پیش گرفته امروز نیز همچون روزهای گذشته به مسیر خود ادامه داد البته انتظاری هم از واکنش بورس به اتفاقات فرانسه در بین اهالی تالار مطرح نبود چرا که این موضوع جز به تعویق افتادن سفر رییس جمهور کشورمان به فرانسه تبعات دیگری را برای کشورمان در پی نداشت هر چند که از دیدگاه معنوی این اتفاق موجب ناراحتی و اندوه مردم ایران اعم از سهامدار و غیر سهامدار شد.

حال به بازار سرمایه ایران باز می گردیم جایی که سهام با پی بر ای زیر 4 در حال خاک خوردن هستند و بازار زیان ده ها و پی بر ای بالاها داغ داغ است.

اهالی تالار در شرایط فعلی چندان اهمیتی به سودآوری یا پی بر ای نمی دهند بیشتر کوچک بودن سهم و قیمت اندک آن برای آنها مهم است چرا که حرکت دادن اینگونه سهام راحت تر است.
مثال بارز این گفته سهام شرکت های قندی در بازار این روزها است، قشرین با زیان 157 تومانی به ازای هر سهم تنها به علت یک خبری که مدیریت آن با سر دو راهی گذاشتن سهامدار برای خرید یا فروش و عدم تعیین تکلیف آن سبب ایجاد صف های خرید و رشد شارپی قیمت شده.

*ارزش معاملات بورس امروز  به 77 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن  با 4 میلیارد تومان مربوط به نماد وبملت بود.

*امروز حجم معاملات در بورس به 297.262 میلیون سهم رسید که با معامله 29.814 میلیون سهم وبصادر بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: ، قزوین، قلرست، قمرو

* بیشترین عرضه : وکار، کهرام، سصفها

* گروه های بانک­ها، شیمیایی، خودرو،  به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.

نگاهی کلی بر روند بازار بورس

     گام اول بسته خروج از رکود بسیار بلند برداشته شد و استقبال خارج از پیش بینی مردم از وام 25 میلیونی خودرو امیدواری ها را در مورد مؤثر بودن این برنامه ها افزایش داد. با این وجود اما بازار سرمایه باز هم ترجیح داد محتاط باشد تا جایی که حتی سهام دو شرکت بزرگ خودروساز و قطعه سازهای بورسی هیچ تغییر معناداری نکرده است.

بازار سرمایه هفته گذشته که نخستین هفته اجرای برنامه خروج از رکود بحساب می آمد، تنها 0.21 درصد در شاخص کل افزایش یافت و  در تعداد دفعات معامله شاهد افزایش 7.7 درصدی بود. هفته گذشته مجموعا 152 هزار و 707 معامله در بورس انجام شد که حدود ده هزار معامله بیشتر از هفته ماقبل بود.

  حجم سهام و حق تقدم های معامله شده نیز حدود 18 درصد کاهش داشت و به 2216  میلیون سهم رسید. تعداد خریداران اما در هفته گذشته نسبت به هفته ماقبل افزایش یافته بود و با 9 درصد رشد به 46 هزار و 787 نفر رسید. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبر آنلاین، نکته جالب توجه این که با وجود فروش چشمگیر حدود 100 هزار دستگاه خودرو طی 4 روز هفته گذشته اما این فروش هیچ تأثیری حتی روانی بر ارزش سهام دو شرکت خودروسازی ایران خودرو و سایپا نداشت و به همین خاطر نیز نامی از این دو شرکت در میان شرکت هتای تأثیرگذار بر شاخص به چشم نمی خورد.

  شایان ذکر است که رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز درباره‌ تاثیرات اجرایی شدن بسته تسریع در رونق دولت در اقتصاد با تاکید بر این‌که یکی از مشکلات اصلی در بازار سرمایه این است که در صنایع مختلف حجم موجودی انبار افزایش پیدا کرده و این خود را در صورت‌های مالی نشان می‌دهد، تصریح کرد: بسته سیاستی دولت معطوف به تحریک تقاضا است و به تناوب آن شرکت‌ها نیز تولید خود را افزایش می‌دهند که همین امر موجب افزایش گردش کار در بازار سرمایه می‌شود.

 خبرهای تاثیر گذار بر بازار سهام

    رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به مزمن شدن رکود در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: بسته سیاستی رونق اقتصادی دولت می‌تواند ابتدا به بهبود وضعیت کالاهای بادوام در بازار سرمایه منجر شود، اما برخی بخش‌ها نیز نیاز به تزریق منابع دارند._ اقتصاد آنلاین
    یک تحلیلگر اقتصادی گفت: بسته خروج از رکود دولت ممکن است معایبی داشته باشد زیرا برای نخستین بار در تاریخ ایران اتفاق افتاده و دستگاه اجرایی و اقتصادی ایران کوچکترین تجربه ای در این زمینه ندارند و طبیعی است که آزمون و خطا دارد_ ایرنا
    روزنامه نیویورک پست آمریکا در خبری به عنوان «صادرات ارزشمند ایران نفت نیست؛ خاویار است»، نوشت: در سواحل دریای خزر، پروژه ای برای تولید غذای لذیذ ارزشمندی به نام خاویار در دست اجراست که می تواند پس از لغو تحریم ها اقتصاد ایران را قدرتمند کند_ ایرنا
    ·         «اسدالله عسگراولادی» رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه اعلام کرد، هیات هایی از بخش خصوصی ایران در چارچوب توافق های اقتصادی صورت گرفته با روسیه به منظور ارزیابی بازار و افزایش مبادلات تجاری به مناطق مختلف این کشور سفر می کنند_ ایرنا
    مدیرعامل راه آهن با بیان اینکه صنعت ریلی می تواند چرخ اقتصاد ملی را به حرکت درآورد، گفت: در صورتی که متولیان از محل صرفه جویی سوخت نسبت به توسعه راه آهن اقدام کنند حدود 50 هزار میلیارد تومان به اقتصاد کشور سود می رسد_ ایرنا
    مدیرعامل بانک صنعت و معدن با بیان اینکه پس از عملیاتی شدن برجام و رفع تحریم ها، هزینه اجرای طرح ها کاهش پیدا می کند، گفت: با کاهش هزینه اجرای طرح ها، قیمت تمام شده محصولات پایین آمده و قدرت رقابت برای شرکت های ایرانی در بازارهای جهانی افزایش می یابد._ ایرنا
    رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی با تاکید بر اینکه داستان خصوصی‌سازی در ایران بسیار عجیب است، گفت: مقاومت‌های شدیدی برای عدم واگذاری سهام شرکت‌های دولتی وجود دارد_تسنیم

نبض گروه­‌های بورسی

گروه بانک و موسسات اعتباری

    طی هفته های اخیر بیشتر نمادهای این گروه تقریبا بدون نوسان و در بازه منفی یا صفر تابلو معامله شدند، امروز نیز همچون روزهای گذشته بیشتر نمادها بجز صادرات، حکمت، وخاور در بازه صفر تابلو  و منفی به اتمام رسیدند. با معامله 28.8 میلیون سهم وبصادر بیشترین حجم معاملاتی را بخود اختصاص داد.
    بررسی‌ها گزارشات شش ماهه بانک‌ها در این گروه نشان می‌دهد؛ بانک انصار با سود تحقق یافته 25 تومانی در شش ماهه اول و پیش بینی سود 49 تومانی برای پایان سال، در جایگاه اول و پس از آن نیز بانک ملت با تحقق 24 تومان و پیش بینی سود 48 تومانی طی مدت مذکور، قرار دارد.

گروه خودرو و ساخت قطعات

    روند نزولی بر نمادهای خودرو حاکم بود، در حالیکه نمادهای قطعه ساز با استقبال سرمایه گذازان همراه بودند و اکثرا با صف خرید معاملات را به اتمام رساندند. معاملات گروه بسیار کم حجم بود بطوریکه خپارس با معامله 12.5 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.
    عدم ورود تکنولوژی های پیشرفته و نبود سرمایه گذاری خارجی موجب شده که خطوط تولید و خودروهای تولیدی در ایران از کیفیت لازم برخوردار نباشد.
    ثبت نام ایران خودرو و سایپا تا عصر روز پنجم اجرای طرح وام 25میلیون تومانی خودرو به بیش از 110 هزار نفر و واریز وجه به حدود 101 هزار نفر رسید.

گروه حمل و نقل

    حفارس که معاملات را با صف فروش آغاز کرده بود در ساعات پایانی بازار به یکباره روند صعودی در پیش گرفت و با معامله 3.5 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را بخود اختصاص داد. حکشتی نیز روند صعودی داشته و به حجم 1.6 میلیون سهم معامله شد.
    قبلا در گزارشات تاکید کردیم که در صورت برداشته شدن تحریم ها گروه حمل و نقل در راس گروه های پیشرو در راس بارزار خواهد بود.

گروه قند و شکر

قند اصفهان با پی بر ای 27 امروز جایی است که هنوز نمی دانیم واقعاً حقش بوده یا نه. به هر حال انتظار می رود شرکت مادر تخصصی گسترش صنایع غذایی سینا که سهامدار عمده شرکت های قند اصفهان، قند قزوین، “قچار” و “قشیر” است نسبت به این موضوع اطلاع رسانی و شفاف سازی به عمل آورد
 چرا که اگر این شرکت ها در نهایت امر با تغییر بدون اهمیت سودآوری مواجه شوند و بازار سرمایه شاهد برگشت قیمتی رشدهای نجومی قیمت آنها باشد باید سهامداران عمده جوابگوی زیان سهامداران خرد و کسب سود تصنعی برخی از ما بهتران باشند. هر چند که تا به اینجای کار گزارشات میان دوره ای حکایت از باطن سیاه این صنعت سفید دارد.

از سویی دیگر کم نیستند تعداد سهام شرکت هایی که امروز هم پی بر ای پایین در محدوده 3 و یا 4 دارند و هم سود تقسیمی مناسبی در مجامع پرداخت می کنند اما امروز سهامشان با بی اقبالی و روند نزولی در حال دست و پنجه نرم کردن هستند.

لذا اتفاق بورسی که این روزها شاهد آن هستیم جانشین شدن سفته بازی به جای تحلیل و واقع بینی است که در غفلت مسئولین بازار سرمایه در حال شکل گیری می باشد.

برخی از اهالی تالار نظریه ای در این خصوص دارند، به گفته آنها شاید سفته بازی و یا دستکاری قیمتی در باطن عمل ناخوشایند و نادرستی باشد اما حداقل می توان گفت در شرایط نا امیدی و روزگار سخت و طاقت فرسای بورس وجود چند سهام مثبت و دارای صف خرید حالا با هر دلیلی می تواند کورسوی امید و خوش بینی را در بین سهامداران خرد زنده نگه دارد تا شاید یک روزی عروسی به کوچه آنها هم برسد.

اینجاست که باید گفت بدا به حال اقتصاد کشوری که سرمایه گذاران و سهامداران آن به علت نا امیدی از تدابیر مسئولین و مدیران بورسی روی به سمت سفته بازان بیاورند.

بازگشایی نمادهای معاملاتی:

آكنتور، شكلر

توقف نمادهای معاملاتی:

سصفها، خزر، سبهان

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: بازارسهام

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب