گزارش و اخبار مهم بورس دوشنبه 25 آبان 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورسی

امروز شاخص کل، با افزایش  25.11 واحد همراه بود و شاخص کل به عدد  63.108.60 واحد رسید.

نمادهای جم، فولاد، تاپیکو، شبندر، خودرو بیشترین تاثیر مثبت و وپاسار، سبهان بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص بورس امروز داشتند و در فرابورس شاخص با کاهش 1.90 واحد به عدد  705.30 رسید.

*ارزش معاملات بورس امروز  به 110 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن  با 69 میلیارد تومان مربوط به نماد وبملت بود.

*امروز حجم معاملات در بورس به 520.339 میلیون سهم رسید که با معامله 35.538 میلیون سهم وبصادر بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: ، قزوین، حتاید، آکنتور

* بیشترین عرضه : قسفها، سصفها، وکار

* گروه های قندو شکر، خودرو، بانک­ها، به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.

نگاهی کلی بر روند بازار سهام

     حدود دو سال است که بازار سرمایه تحت تأثیر عوامل مختلفی با رکود و نوسانات مثبت و منفی همراه شده و فعالان بازار سرمایه را دچار بی اعتمادی نسبت به اثر گذاری اخبار مثبت مختلف بر روند خود کرده است، به طوریکه با ارائه طرح تسهیلات 25 میلیونی خرید خودرو شاهد عدم اقبال لازم سهام این شرکت ها طی هفته گذشته در بازار بودیم.

یک کارشناس بازار سرمایه ضمن بیان این مطلب گفت: بحث اثر گذاری اصلاح سیاست های اقتصادی دولت دو جنبه روانی و و اقعی دارد، در طرف روانی همانطور که عنوان شد شاهد عدم اقبال از سهام این شرکت ها بودیم، در بعد واقعی باید گفت در میان مدت هر چند که این طرح بر صنعتی مثل لیزینگ اثر معکوس داشته، اما بر خودرو و صنایع وابسته می تواند اثر مثبت داشته باشد.

    ملایی در رابطه با نرخ سود سپرده بانکی و بلاتکلیف ماندن آن در جریان اجرای بسته حمایتی خروج از رکود گفت: دولت در حال حاضر سعی دارد تا حالت تحکمی و دستوری در اقتصاد ایجاد نکند و در همین راستا دست بانک ها را تا حدود زیادی باز گذاشته است تا نظام عرضه و تقاضا نرخ سود سپرده را متناسب با نرخ تورم کاهش دهد، چرا که با کاهش تورم تقاضا برای تسهیلات بالای 20 درصد بانک ها کاهش می یابد و بانک ها ناچار به کم کردن نرخ بهره تسهیلات و سپرده ها خواهند شد. که به نظر من قطعاً این امر در آینده صورت می پذیرد اما با آهنگی آهسته.  وی در ادامه افزود : ارائه چنین تسهیلاتی نقدینگی مورد نیاز خودروسازان برای تولید و افزایش کیفیت را در کوتاه مدت تأمین خواهد کرد.

      این تحلیلگر بازار سرمایه در پایان در رابطه با چشم انداز عملکرد نیمه دوم سال جاری گفت: با توجه به شرایط موجود تنها در صورت لغو تحریم ها می توان انتظار بهبود درآمدی صنایع مختلف در نیمه دوم سال 95 را داشت و به نظر من تا پایان سال جاری تغییری در بازار سرمایه و اقتصاد کشور ایجاد نخواهد شد اما می توان برای سال های آتی چشم انداز مثبتی برای بورس و اقتصاد کشور متصور شد.

 خبرهای تاثیر گذار بر بورس

    سازمان بورس مجوز افزایش سرمایه ۲۷ درصدی ایران خودرو را صادر کرد تا این شرکت آماده تبدیل شدن به شرکتی ۱.۵۳ هزار میلیارد تومان شود.
    وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: برای دستیابی به رشد اقتصادی هشت درصدی به 750 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در سال نیاز داریم که بخشی از آن را باید از منابع داخلی و بخش دیگر را از سرمایه گذاری خارجی تامین کنیم_ ایرنا
    نهمین اجلاس مشترک پنج جانبه مدیران 13 بندر کشورهای ساحلی دریای خزر امروز(دوشنبه) به میزبانی بندر امیرآباد در ساری آغاز به کار کرد_ ایرنا
    درحالی که ایران وضع هرگونه تحریم علیه ایران در آمریکا را به منزله لغو توافق هسته ای دانسته است قانونگذاران مجلس نمایندگان ایالت ویسکانسین آمریکا طرحی را ارائه کرده اند که بر اساس آن این ایالت اجازه ندارد در شرکت های همکار با ایران سرمایه گذاری کند_ تسنیم
    نخستین همایش بین المللی معرفی فرصت های توسعه اقتصادی و جذب سرمایه تهران برای معرفی ظرفیت های استان درحوزه های اقتصادی، جذب و مشارکت سرمایه گذاران خارجی روز دوشنبه با حضور محمد خزاعی معاون وزیر اقتصاد و دارایی و رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی وفنی ایران، استاندار تهران در هتل المپیک آغاز به کار کرد_ ایرنا
    موسسه مالیه بین المللی با پیش‌بینی رشد 6 درصدی برای اقتصاد ایران در سال 2016 و رشد 1.4 درصدی برای امسال اعلام کرد ایران مدتی است از لغو نسبی تحریم ها پس از توافق هسته ای منتفع شده است_ تسنیم
    از ابتدای امسال تاکنون بالغ بر 3011 میلیارد ریال سهم دولتی توسط سازمان خصوصی سازی واگذار شده است._ تسنیم
    مدیر روابط عمومی بانک مرکزی گفت: طرح اعطای تسهیلات 25 میلیون تومانی با هدف کمک به تحریک تقاضا و خرید کالاهای تولیدی تولید کنندگان داخلی بود و این تصمیم را همان مجموعه نظام اقتصادی و پولی کشور گرفته که تورم 40 درصد را به 15 درصد رساند.
    مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور اظهار داشت: شکاف بزرگی در اقتصاد روی داده و اگر تا سال ۹۵، ابعاد این شکاف عمیق‌تر و تحریم لغو شود با مسائل پولی هیجانی تهدیدآمیزی مواجه خواهیم بود و لازم است سیاست‌های کنترلی لحاظ شود- فارس
    رئیس اتاق بازرگانی پرتغال با بیان اینکه زمینه همکاری‌ اقتصادی میان ایران و پرتقال فراوان است، گفت: زمانی این فرصت‌ها به همکاری تبدیل می‌شود که اتاق‌ بازرگانی دو کشور با حمایت‌ از فرصت‌های به وجود آمده استفاده کنند_ فارس

نبض گروه­های بورسی

گروه بانک و موسسات اعتباری:

    امروز نیز همچون روزهای گذشته بیشتر نمادها بجز  وبصادر، وخاور، وکوثر در بازه صفر تابلو  و منفی به اتمام رسیدند. با معامله 35.5 میلیون سهم وبملت بیشترین حجم معاملاتی را بخود اختصاص داد.
    “وگردش” 600 میلیارد تومانی که سود هر سهم سال مالی 30 آذر جاری را 197 ریال پیش بینی کرده بود ، در جدیدترین اظهار نظر این سود را با کاهش 39.7 درصدی به 141 ریال رسانده و در این مورد به سازمان شفاف سازی کرده است.مجموع سود شناسایی شده از بابت فروش املاک شهرک غرب، سئول و جهان کودک به مبلغ 289ر7 میلیارد ریال (معادل 35 برابر سود خالص محقق شده در عملکرد 9 ماهه) می باشد.

گروه خودرو و ساخت قطعات:

    امروز درر ساعات اولیه بازار روند نزولی بر نمادهای خودرو حاکم بود،ولی در دقایق پایانی بازار با ارائه مدارک برای صدور مجو افزایش سرمایه، به یکباره روند صعودی در پیش گرفتند. و خودرو با معامله 25 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.
    سازمان بورس مجوز افزایش سرمایه ۲۷ درصدی ایران خودرو را صادر کرد تا این شرکت آماده تبدیل شدن به شرکتی ۱.۵۳ هزار میلیارد تومان شود.
    تولید دو مینی‌بوس در شرکت‌های خودروساز داخلی با کاهش 100 در صدی به صفر رسید.
    استاد علوم اقتصادی دانشگاه با بیان این که تسهیلات جدید بسته خروج از رکود فقط منجر به خالی شدن پارکینگ خودروسازان شد و رونقی در اقتصاد ایجاد نکرد، گفت: تورم‌ بالا در سال‌های گذشته، منجر به کاهش شدید قدرت خرید مردم شد.

گروه انبوه سازی:

    امروز نمادهای این گروه متعادل و کم حجم معامله شدند. و ثتران با معامله 1.38 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.
    “ثنوسا”سود 39 ریالی هر سهم سال مالی شهریور 94 را به زیان 31 ریالی تبدیل کرده بود، زیان هر سهم مالی آینده را با 177 درصد افزایش نسبت به سال مالی گذشته، 86 ریال پیش‌بینی کرده است.

فراورده های نفتی:

    امروز نیز  برخی از نمادهای این گروه که در طی هفته گذشته تقریبا تمامی آنها منفی بودند ،با  روند صعودی همراه بودند و شپنا با حجم معاملات 13.18 میلیون سهم  دارای بیشترین حجم  معامله شده بود.
    رویترز اعلام کرد: قیمت نفت در بازارهای جهانی به دنبال حملات هوایی وسیع فرانسه در پاسخ به حملات تروریستی داعش در پاریس با ۳۹ سنت افزایش به ۴۴.۸۶ دلار رسید
    پایگاه خبری البوابه عمان اعلام کرد، رقابت میان روسیه و تولیدکنندگان اوپک برای سهم گیری از بازار اروپا به دلیل پیشی گرفتن عراق از عربستان سعودی و تصاحب عنوان دومین فروشنده بزرگ نفت در اروپا توسط این کشور و نیز قول هایی که ایران به خریداران داده، در حال تشدید است_ ایرنا

گروه قندی و شکر:

    این گروه طی روزهای اخیر روند صعودی داشتند و بیشتر آنها در صف خرید بودند، اما امروز رئند نزولی در پیش گرفتند و اکثر نماد های آن صف فروش تشکیل دادند. و  قثابت با حج 15.7 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات این گروه را داشت.
    در ادامه اعلام مواضع خنثی و تکراری شرکت های قندی درباره رشد قیمت سهام ، قندچهارمحال هم علت رشد ۹۳ درصدی در سه ماه اخیر را بدون دلیل دانست درحالی فعالان منتظر خواهان برآوردهای احتمالی و تصویری از آینده هستند_ بورس پرس
    دو شرکت قند شیروان و قند ثابث خراسان هم شفاف سازی کردند تا سهام این دو بعد از رشد 114 و 34 درصدی در 3 ماه اخیر، که امروز موجب کاهش 5 قیمت سهام این دو سهم شده و صف فروش داد و ستد شود.

بازگشایی نمادهای معاملاتی:

سصفها، ثنوسا، خریختح

توقف نمادهای معاملاتی:

کدما، ولغدر

پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: گزارش بازار بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب