گزارش و اخبار مرتبط با بورس شنبه 30 آبان 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورسی

امروز شاخص بورس با رشد  17.73 واحد  (0.3%) به عدد 62,889واحد به سطح بالاتری نسبت به قبل صعود کرد.

نمادهاي جم، فولاد، شیراز، همراه بیشترین تاثیر مثبت و اخابر، وپاسار، ونیکی بیشترین تاثیر منفی، را بر روي شاخص بورس امروز داشتند و در فرابورس شاخص با کاهش 0.70 واحد به عدد  701.50 رسيد.

*ارزش معاملات بورس امروز  به 79.9 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن  با 6 میلیارد تومان مربوط به نماد وبیمه بود.

*امروز حجم معاملات در بورس به 407.087 ميليون سهم رسید که وبیمه با معامله 38.275 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: قزوین ، خکمک، بترانس

* بیشترین عرضه : وکار ، سصفها، همراه

* گروه هاي محصولات شیمیایی، سرمایه گذاری­‌ها، بانک­ها به ترتیب برترین های گروه صنعت شدند.

نگاهی کلی بر روند بازار سهام

     بسیاری از کارشناسان اقتصادی بر این باورند که با اجرای عملی برجام، بورس تهران وارد مرحله جدیدی از فعالیت شده و می‌تواند شاهد حضور گسترده سرمایه‌گذاران خارجی باشد. تالار شیشه‌ای که قریب به 23ماه است در رکود عمیقی فرو رفته است، این روز‌ها تحت تاثیر خبرهای مختلف به‌ویژه در زمینه رفع تحریم‌های هسته‌ای و اجرای سیاست‌های انبساطی از سوی دولت قرار گرفته است.

در این بین تجربه سال‌ها فعالیت نهاد‌های اقتصادی نشان می‌دهد که اظهار نظر مقامات مسوول می‌تواند تاثیر بسیاری بر شفافیت عملکرد و ابهام‌زدایی بازار داشته باشد. در همین زمینه در گفت‌وگویی با حسن قالیباف اصل، مدیر عامل شرکت بورس اوراق بهادار به تشریح فعالیت‌های این شرکت و همچنین دستاوردهای آن پرداخته است.

قالیباف در این گفت‌وگو خبر از ورود شرکت‌های کره‌ای به ایران به منظور مذاکرات و راه‌اندازی نرم‌افزارهای ابزار آپشن (بازار مشتقه) داده و زمان اجرایی شدن آن را خیلی دور نمی‌بیند.راه‌اندازی ابزار آپشن می‌تواند به جذابیت بازار برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی بیفزاید و همچنین باعث کسب بازدهی سهامداران در شرایط مختلف و تعمیق بازار شود.

   وی در عین حال می‌گوید: توسعه بازار تحت تاثیر سه عامل قانون، نهادها و ابزار‌ها است و ابزارها به تنهایی نمی‌توانند توسعه دهنده بازار باشند، مدیر عامل شرکت بورس اوراق بهادار درخصوص ورود شرکت بورس به بازار اولیه از رایزنی‌ها با «سازمان» و تغییر مقررات فعلی در آینده سخن می‌گوید.

خبرهاي تاثیر گذار:

– مشاور کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با بیان اینکه عده ای از سرناچاری و برای حل بیکاری اقدام به خرید خودرو کردند گفت:اگر هدف دولت خروج از رکود است راهکار آن افزایش مزد است نه اختصاص تسهیلات_ تسنیم
– استاد برجسته اقتصاد انرژی با بیان اینکه صنعت نفت ریسک بالایی دارد و برای مدیریت این ریسک به دانش بالایی نیاز دارد و تا این ریسک را نپذیرید، رشد نخواهید کرد، گفت: هر قراردادی را دیدید که ریسک آن به گردن شرکت خارجی افتاده، بدانید قرارداد جهان سومی است و هیچ رشدی برای کشور ایجاد نخواهد کرد.
– روزنامه انگلیسی زبان گالف نیوز چاپ امارات نوشت :ایران پس از امضای برجام خود را برای استقبال از شرکت های جهانی آماده می کند و شرکت نفت و گاز جنرال الکتریک (GE) نیز به فرصت های سرمایه گذاری در جمهوری اسلامی می نگرد
– سرپرست سابق وزارت اقتصاد و دارایی: دولت در فضای بسیار تاریکی از اقتصاد قدم برمی دارد/ افزایش ۴۴۴ درصدی بدهی بانک‌های تجاری _ فارس

 نبض گروه های بورسی شنبه 30 آبان

گروه بانک:

    معاملات برخی نمادهای این گروه امروز به بازه مثبت صعود کردند و متعادل معامله شد و با معامله 23 میلیون سهم وبملت یشترین حجم معاملات گروه را داشت .
    قائم مقام کمیسیون بین دولتی ایران و روسیه از پذیرش پیشنهاد روسیه توسط ایران برای تاسیس بانک مشترک خبر داد و گفت این بانک به زودی با سرمایه 500 میلیون دلار تاسیس می شود.
    سیدمحمدعلی سیدابریشمی مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران : به منظور رفع مشکل کمبود نقدینگی ساز و کار جدیدی فراهم شده است که این موضوع از طریق بانک صنعت و معدن انجام خواهد شد. ۱۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات مصوب شده است تا در اختیار صنعتگران قرار بگیرد که ۲هزار میلیاد ریال آن را دولت و ۸ هزار میلیارد ریال را بانک‌ها تقبل می‌کنند.
    ولی الله سیف رییس بانک مرکزی ایران روز جمعه در حاشبه کنگره بانکداری اروپا گفت: آلمان و ایران قصد عادی سازی مناسبات بانکی خود را پیش از لغو قریب الوقوع تحریم ها دارند.

گروه خودرو و ساخت قطعات:

    امروز نیز نمادهای خودرو در بازه منفی قرار داشتند، درحالیکه گروه خودرو سازی بیشتر مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفت و برخی از نمادهای آن تشکیل صف خرید دادند. و خپارس با معامله 6 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات این گروه را به خود اختصاص داد.
    برای شکوفایی صنعت قطعه سازی و حل مشکلات آن  باید با دخالت دستگاه های نظارتی زمینه لازم برای برخورد با برخی قطعه سازان رانت خوار فراهم شود.

گروه فراورده نفتی:

    امروز نیز همچون روزهای اخیر شاهد روند نزولی و بازه منفی تقریبا تمام نماد های این گروه بودیم.و شپاس و شنفت تنها نمادهای مثبت این گروه بودند. با معامله 18 میلیون سهم شپنا بیشترین حجم را داشت.
    خبرگزاری تاس روسیه به نقل از معاون وزیر انرژی هند اعلام کرد، تدارکات سواپ نفت خام ایران به هند ممکن است از طریق بندر باکوی آذربایجان و شهر آستاراخان روسیه انجام شود.
    رئیس سابق اداره بررسی‌های بازار نفت وزارت نفت گفت: یکی از دلایل اصلی فرو ریختن کانال 110 دلاری و سقوط قیمت نفت از 100 دلار به کریدورهای پایین‌تر این بود که ایران در توافق ژنو پذیرفت تولید و نگهداری اورانیوم 20 درصد را متوقف کند.
    بنا بر اعلام قبلی شرکت ملی پخش فراورده های نفتی ایران، آخرین مهلت مصرف بنزین 700 تومانی در کارتهای سوخت امروز 30 آبان است و از فردا بنزین با نرخ 1000 تومان عرضه خواهد شد.
    استاد برجسته اقتصاد انرژی با بیان اینکه صنعت نفت ریسک بالایی دارد و برای مدیریت این ریسک به دانش بالایی نیاز دارد و تا این ریسک را نپذیرید، رشد نخواهید کرد، گفت: هر قراردادی را دیدید که ریسک آن به گردن شرکت خارجی افتاده، بدانید قرارداد جهان سومی است و هیچ رشدی برای کشور ایجاد نخواهد کرد.
    رئیس یک شرکت صادرات نفت روسیه با مهم خواندن برگزاری نشست سران کشورهای عضو مجمع صادرکنندگان گاز جهان در تهران، گفت: همکاری ایران و روسیه به عنوان دو کشور عمده نفتی و گازی می تواند موجب شود تا بازار جهانی انرژی با گذشتن از بهای نازل کنونی، ثبات خود را بازیابد

گروه فلزات اساسی:

    در این گروه شاهد تشکیل صف خرید “ذوب” و “ارفع” بودیم، و همچنین نماد  فولای” تا سقف رشد روزانه خود رسید. بیشترین سهم معامله شده مربوط به نماد “ذوب” با معامله 17 میلیون سهم بود.
    فولاد خوزستان( فخوز) درباره عملکرد نیمه اول سال و کاهش ۳۵ درصدی سود هر سهم توضیح داد و در نوبت بازگشایی نماد قرار گرفت.
    به نقل از بورس کالای ایران، طی دیدار مدیران عامل بورس کالای ایران و شرکت ذوب آهن اصفهان، مهمترین طرح های بورس کالای ایران برای تامین مالی و پوشش ریسک صنعت فولاد کشور ارائه شد.
    تسهیل شرایط فروش اعتباری از 20 روز به 90 روز به منظور کاهش فشار سنگین رقبا و افزایش فروش اعتباری از جمله سایر برنامه های آتی شرکت سیمان مازندران برای حرکت در مسیر رشد و شکوفایی است. به گونه ای که پیش بینی می شود تا فروش اعتباری داخلی حداقل 30 درصد افزایش یابد.
    دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان با بیان اینکه آقای زنگنه خودش قول داده بود بابت صرفه جویی گاز 29 میلیون دلار به صنعت سیمان پرداخت کند، گفت: هنوز این مبلغ تخصیص داده نشده است

گروه انبوه سازي، املاك و مستغلات:

    معاملات اکثر نماد های این گروه در بازه منفی بود، “ثپردیس” یکی از نماد های مثبت این گروه بود که تا سقف رشد روزانه خود رشد کرد. ثنوسا با حجم 2 میلیون سهم بیشترین حجم معامله شده این گروه را داشت.
    ·         “ثنوسا” شرکت نوسازی و ساختمان تهران در حالی با سرمایه کوچک 75 میلیارد تومانی از برآورد زیان 90 ریالی در بودجه سال مالی منتهی به پایان شهریور ماه 95 خبر داده که در گزارش برآوردی پروژه‌های خود به طرز عجیبی نحوه هزینه کرد نقدینگی و شناسایی درآمد های خود را اعلام کره است.

گروه حمل و نقل:

    تمامی نماد های این گروه در بازه منفی معامله شدند.
    مدیر عامل کشتیرانی ایران و هند روز شنبه از توافق دو کشور برای گسترش حمل و نقل دریایی خبر دارد و گفت: پس از لغو تحریم ها و محدودیت ها، همکاری دریایی دو کشور گسترش می یابد.

گروه سیمان، گچ، آهک:

    نماد هایی این گروه در بازه مثبت بودند . و حتی شاهد تشکیل صف خرید برخی از نماد ها نیز بودیم. صف خرید “سفارس” با معامله 1 میلیون سهم بیشترین دارای بیشترین حجم معامله شده این گروه بود.
    ·         “سیلام” با توجه به گزارش عملکرد 9 ماهه، با تعدیل منفی 19 درصدی نسبت به پیش بینی قبلی 481 ریال سود برای هر سهم سال مالی 1394/10/30 پیش بینی کرده و 76 درصد این پیش بینی را در عملکرد 9 ماهه پوشش داده است.
    دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان با بیان اینکه آقای زنگنه خودش قول داده بود بابت صرفه جویی گاز 29 میلیون دلار به صنعت سیمان پرداخت کند، گفت: هنوز این مبلغ تخصیص داده نشده است.
    تولیدکنندگان سیمان پاکستان با اشاره به ناتوانی سیمان تولیدی این کشور از رقابت با سیمان ارزان ایران، خواستار توقف واردات سیمان ایران به این کشور شدند.

بازگشایی نمادهای معاملاتی:

خزر، شلعاب، وصناح

توقف نمادهای معاملاتی:

کماسه، رتکو، شمپچا، دعبید، دبالکح1 ، سبحانح1

پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار و گزارش های روزانه بورس تهران, بازارسهام

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب