اخبار و گزارش بورس یکشنبه 1 آذرماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس سهام

امروز شاخص بورس بعد از عملکرد ضعیف و با شروعی منفی، در دقایق آخر با رشد  34.09 واحد  (0.6%) مواجه شد و شاخص کل برروی عدد 62,923.90 ایستاد.

نمادهاي فارس، وبملت، تاپیکو بیشترین تاثیر مثبت و شپنا، ونوین، جم، وپاسار بیشترین تاثیر منفی، را بر روي شاخص بورس امروز داشتند و در فرابورس شاخص با کاهش 0.70 واحد به عدد  700.80 رسيد.

*ارزش معاملات بورس امروز  به 64 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن  با 5.5 میلیارد تومان مربوط به نماد وبملت بود.

*امروز حجم معاملات در بورس به 312.801 ميليون سهم رسید که وبملت با معامله 28.343 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: قزوین، شفارس، خکمک

* بیشترین عرضه : شپلی، وکار ، سصفها

* گروه هاي بانک ها، محصولات شیمیایی، مواد دارویی به ترتیب برترین های گروه صنعت شدند.

نگاهی کلی بر روند بازار سهام

     امروز بورس در ابتدای بازار کمي به منفي گرايش يافت، شايد بتوان منفي شدن برخي سهام نوساني همچون شپلي را که در چند مدت اخير توجهات زيادي را جلب کرده را در اين زمينه موثر دانست. در حال حاضر بازار سرمايه چندان به اخبار شرکت ها واکنش نشان نمي دهد. عملا نه تحليل جدي بر شرکت ها صورت مي گيرد و نه توجه مهمي به اطلاعات منتشره توسط آنها مي شود. محدود ماندن توجهات و تحليل ها به مباحث کلان و سياست هاي اقتصادي دولت مبحث شرکت ها را دچار خلاء کرده است. کاهش حسابگري ها نسبت به مبادلات بازار و اطلاعات شرکتي و صنعتي موجب کاهش بيشتر رونق بازار مي گردد.                                                                                                                                         

        به نظر می‌رسد سایه افت قیمت‌ها در بازار‌های کالایی که به زعم برخی کارشناسان یکی از مهم ترین دلایل رکود معاملات بازار سهام است، مسلط ترین عامل هدایت معاملات بورس تهران در آبان ماه بوده است.

افت قیمت در بازارهای کالایی که در مهرماه تا حدی متوقف و حتی در مقاطعی با رشد مواجه شده بود، در ماه گذشته یک بار دیگر در مسیر ریزش شدید قرار گرفتند به‌طوری که قیمت اکثر این فلزات در بازار‌های جهانی در ارقامی کمتر از کف قیمتی خود در تابستان سال جاری قرار گرفته‌اند.

در همین راستا برخی کارشناسان معتقدند با ادامه شرایط دشوار قیمت‌های جهانی کالاها، چشم‌انداز خروج از رکود برای بخش مهمی از شرکت‌های بورس تهران وجود ندارد این در حالی است که برخی پیش‌بینی‌ها افت بیشتر قیمت‌ها در بازار‌های کالایی را دور از تصور می‌دانند. به هر ترتیب به نظر می‌رسد فارغ از بحث‌های جهانی، آنچه می‌تواند موجب بازگشت بورس تهران به دوران رونق باشد، نمایان شدن آثار تدریجی رفع تحریم‌ها بر اقتصاد کشور است که انتظار می‌رود از اواسط زمستان امسال شاهد آن باشیم.

خبرهاي تاثیر گذار بر بورس

 در پی صدور مجوز سازمان بورس برای اولین صکوک استصناع (سفارش ساخت)، مقرر شد از دوشنبه تا چهارشنبه هفته جاری یک میلیون و ۶۲۹ هزار و ۳۱۴ ورقه به قیمت هر ورقه ۱۰۰۰ هزار تومان در بورس تهران عرضه عمومی شود_اقتصاد آنلاین

هیات واگذاری سازمان خصوصی سازی در جلسه دیروز (شنبه) درباره چهار شرکت دولتی، تصمیم گرفت که آنها را از طریق مزایده واگذاری کند، که شامل شرکت های پتروشیمی دماوند، آریا اس جی اس، پتروشیمی هگمتانه، کشت و صنعت نیشکر هفت تپه می باشد.
 

با وجود خشکسالی های پی در پی و محدودیت منابع آبی، پسته ایرانی از لحاظ کیفیت و مزه از مطلوبیت بی نظیری برخوردار است به طوری که با استقبال مصرف کنندگان در کشورهای مختلف، همچنان یکه تاز بازارهای جهانی است_ایرنا

بانک مرکزی اعلام کرد: شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی قابل تجارت و غیرقابل تجارت در 12 ماه منتهی به مهرماه امسال نسبت به 12 ماه منتهی به مهرماه ١٣93 معادل 14.8 درصد، شاخص کل اقلام قابل تجارت 11.5 درصد و شاخص کل اقلام غیرقابل تجارت نیز 19 درصد افزایش داشته است_ایرنا

یک تولیدکننده با بیان اینکه قیمت و کیفیت در پساتحریم چالش اصلی هلدینگ های صنعتی است، گفت: در شرایط پساتحریم امکان تامین و واردات مواد اولیه و ماشین‌آلات به روز، بدون واسطه وجود دارد که همین امر هزینه‌ها را بسیار کاهش می‌دهد_تسنیم

سازمان بسیج سازندگی طی سال‌های اخیر با ورود به عرصه‌های مختلف اقتصاد مقاومتی 1500 میلیارد تومان اعتبار به طرح‌های تولیدی پرداخت کرده است در این میان یک کارآفرین با تولید کشت گیاه «استویا» که چندین برابر شکر شیرینی دارد از توانمندی برای قطع واردات 800 هزار تن شکر به کشور خبر می‌دهد_فارس

فرمانده کل سپاه پاسداران گفت: در جلساتی با دولتی‌ها طرح‌های اقتصادی خود را ارائه دادیم و آنها قول همکاری دادند._تسنیم

رئیس سازمان بسیج سازندگی گفت: مهمترین مشکلات کارآفرینان تسهیلات و بازاریابی فروش محصولات تولیدی است_فارس

نبض گروه های بورسی یکشنبه 1 آذرماه

گروه بانک:

برخی از نماد­های این گروه امروز روند صعودی و مثبت در پیش گرفتند و وبملت با 28 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات امروز را بخود اختصاص داد.

بانک گردشگری (وگردش) بعد از کاهش ۲۸ درصدی سود سال مالی جاری ، اولین سود ۹۵ را هم با کاهش ۳۳ درصدی نسبت به آخرین سود ۹۴ پیش بینی کرد و احتمال دارد نماد این بانک امروز متوقف شود و احتمال دارد نماد این بانک امروز متوقف شود.

 بانک دی با هدف ارائه خدمات به تولیدکنندگان و عرضه کنندگان دارویی کشور به چند شرکت فعال دارویی در سال جاری بیش از 800 میلیارد ریال تسهیلات اعطا کرده است.

خبرنگار فارس کسب اطلاع کرد که بانک مرکزی با بررسی ابعاد اجرای طرح کارت اعتباری درباره پیامدهای تزریق نقدینگی (دستکم ۳۱ و حداکثر ۹۵ هزار میلیارد تومانی) طرح نگران شده و همین مساله روند اجرا را به تاخیر انداخته است.

گروه خودرو و ساخت قطعات

در طی روزهای اخیر نمادهای خودرو در بازه منفی، و گروه ساخت قطعات همچنان در حال رشدبوده و مثبت معامله می­شوند، و برخی از نمادهای آن در صف خرید بودند. و خپارس با معامله 11 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات این گروه را به خود اختصاص داد.

هفته گذشته اگرچه روزهایی نسبتا کم خبر را برای خودروسازی کشور رقم زد، همان اخبر کم به نوبه خود حاشیه ساز شدند،از جمله سفر بی سر و صدای ایران خودرویی ها به فرانسه و همچنین توقف ناگهانی تسهیلات خودرو.

معاون فروش و بازاریابی سایپا با بیان اینکه خریداران خودرو اقساطی خارج از ظرفیت و اختصاص وام بانکی به خودروهای با تحویل‌ ۶۰ و ۹۰ روزه تعیین تکلیف شد،گفت: برای تحویل خودرو منتظر اعتبار بانکی هستیم که پیش‌بینی می شود طی دو روز آینده عملی شود.

گروه فراورده نفتی

چند روزی ست که این گروه از بازه منفی خود خارج نشده و تنها دو نماد شبندر و شنفت نمادهای مثبت این گروه بودند. شپنا با معامله 5 میلیون سهم بیشترین حجم گروه و بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل برجا گذاشت.

با تصمیم اعضای جی یی سی اف (GUCF)، بیژن زنگنه وزیر نفت ایران از ژانویه ۲۰۱۶ نائب رئیس مجمع کشورهای صادرکننده گاز می شود.

رئیس کمیته بازنگری در قراردادهای نفتی با تشریح ویژگی قالب جدید قراردادهای نفتی ایران گفت: «رقمی از هر بشکه که به عنوان سود به شرکت پرداخت می شود بر اساس ریسکی که مورد توجه قرار گرفته انعطاف پذیر است… ریسک بیشتر، سود بیشتر، ریسک کمتر، سود کمتر».

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) با بیان اینکه آنچه در قرارداد‌های نفتی از طرف خارجی‌ها پیشنهاد می‌شود با واقعیت متفاوت است، افزود: تعرفه هزینه‌ توسعه نفت باد کرده و چند برابر شده است و با این هزینه‌ توسعه بسیاری از میادین نفتی توجیه‌پذیر نیست.

گروه محصولات شیمیایی

نمادهای این گروه بطور متعادل معامله شدند. و همچنین شاهد تشکیل صف فروش شپلی بعد از چند هفته در بازه مثبت ماندن، بودیم که با معامله 11 میلیون سهم بیشترین حجم معامله شده گروه را دربر گرفت.

اتحادیه سراسری تعاونی های تامین نیاز صنایع پایین دستی پتروشیمی با ارسال نامه ای به معاون اجرایی رئیس جمهور اعتراض خود را نسبت به موضعگیری‌های مسئولان عالی صنعت مبنی بر خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا اعلام کرد.

گروه فلزات اساسی

 با وجود اینکه بیشتر نماد های این گروه منفی معامله می شدند، “فلوله” و “فسرب” در صف خرید قرار گرفتند و “ارفع” هم صف خرید خود را حفظ کرده بود. ذوب با معامله 9 میلیون سهم بیشترین حجم در این گروه داشت.

روز یکشنبه اول آذرماه، تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران شاهد عرضه انواع مس، تیرآهن و میلگرد است.

گروه حمل و نقل

 نماد “حتاید” تنها نماد مثبت این گروه بود که احتمال می­رود دلیل رشد مثبت آن فروش یکی از ساختمان های ذیربط باشد. و همچنین معاملات این گروه بسیار کم حجم بود.

شرکت تایدواتر( حتاید) با اعلام فروش ۴۵ میلیارد تومانی یک ساختمان در تهران خبر داد و سود خالص این دارایی را محاسبه کرد.

مدیرعامل شرکت کشتی‎سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) از مذاکره با شرکت‌هایی از کشورهای آلمان و کره‌جنوبی، ایتالیا، چین و ترکمنستان برای اجرای پروژه های مشترک خبر داد.

بازگشایی نمادهای معاملاتی:

سكارون، ونوين، وساخت، فارس، بنيرو، قمرو، بموتو، خمحركهح، غچین، مرقامح، فخوز

توقف نمادهای معاملاتی:

پكوير، ساربيل، پكويرح

پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: گزارش روزانه بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب