گزارش و اخبار بورس دوشنبه 2 آذر 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهمترین اخبار بورس

امروز شاخص بورس در مسیر نزولی قرار گرفته، و با افت  128.18 واحد  (0.20%) مواجه شد و شاخص کل برروی عدد  62,795.70 ایستاد.

نمادهای پارسان، شپدیس، اخابر، وبملت بیشترین تاثیر منفی و تاپیکو، پارس، همراه بیشترین تاثیر مثبت، را بر روی شاخص بورس امروز داشتند و در فرابورس شاخص با کاهش 5.30 واحد به عدد  695.50 رسید.

* ارزش معاملات بورس امروز  به 254 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن  با 3.7 میلیارد تومان مربوط به نماد تاپیکو بود.

* امروز حجم معاملات در بورس به 436.529 میلیون سهم رسید که فولاد با معامله 25.793 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: قزوین، شفارس، ما

* بیشترین عرضه : شپلی، وکار ، همراه

* گروه های محصولات شیمیایی، بانک ها، محصولات فلزی به ترتیب برترین های گروه صنعت شدند.

نگاهی کلی بر روند بازار:

بازار سهام وارد بیست و دومین ماه از رکود فرسایشی خود شده و این در حالی است که هیچ انگیزه ای برای ورود نقدینگی تازه و تحرک تقاضا برای خرید سهام وجود ندارد.

 معاملات روز جاری بازار سرمایه در حالی نسبت به روزهای گذشته با افت بیشتر شاخص ها و ارزش سهام شرکت ها همراه شدکه به نظرمی رسد هیچ بهانه و علت خاصی برای ایجاد جو منفی این چنینی بر بورس وجود ندارد و خبر تأثیر گذار منفی در حوزه سیاسی و اقتصادی منتشر نشده است.

 آنچه در بازار این روزها می توان به وضوح دید تحرک نوسانگیرانی است که زیر سایه معاملات کد به کد و دورن گروهی بازار گردان ها و مدیران صندوق های سرمایه گذارای به دنبال بازدهی های چند درصدی برای گذران روزمرگی در این بازار است.

این میان تداوم رکود بازار سهام بر منابع صندوق های بازنشستگی و شرکت های سرمایه گذاری که از آنها به عنوان حقوقی های بزرگ بازار یاد می شود، خطر سرایت مخاطره های کاهش سودآوری بر معیشت مردمی را افزایش داده که به نوعی ذی نفعان بازار سهام به شمار می روند. مردمی که در ارتباط با این صندوق ها یا مستمری بگیران و بازنشستگان جامعه محسوب می شوند و از کار افتاده و حتی سهامدار. اغلب دارایی های صندوق های بازنشستگی در بورس تبدیل به سهام و اوراق بهاداری شده که اکنون با تداوم رکود حاکم بر بازار سهام از ارزش این دارایی ها کاسته شده است. تداوم این موضوع در شاریطی که صندوق های بازنشستگی قادر به تامین نقدینگی در گردش خود نیستند می تواند به ایجاد مخاطره در بازار بیانجامد که دود آن در نهایت در چشم اقشار کم درآمد جامعه برود.

     وضعیتی که به گمان برخی کارشناسان در صورت تشدید و تبدیل به بحران اقتصادی و اجتماعی می تواند سپاهی از گرسنگان را از مناطق پایین دست به سمت بالای شهر گسیل دارد.

خبرهای تاثیر گذار بر بازار سهام

    ۳ شرط ایران برای پذیرش سرمایه های خارجی تعریف و ۱۷ حوزه مهم و اولویت دار برای سرمایه گذاری و ۶ چارچوب قراردادی از سوی وزارت صنعت اعلام شد.: 1- لزوم صادرات حداقل 30 درصد کالاهایی که در ایران تولید می شوند. 2- کالاهایی که در ایران تولید می شوند باید رقابتی باشند. 3- شرکت خارجی باید بخشی از سرمایه خود را در بخش تحقیقات و توسعه در ایران با هدف انتقال تکنولوژی و دانش فنی صرف کند.
    روزنامه انگلیسی فاییننشال تایمز طی گزارشی از تلاش روسیه برای تقویت روابط با ایران با قراردادهایی به ارزش بیش از 21 میلیارد دلار و اعزام یک هیئت بزرگ تجاری در نیمه دسامبر خبر داد و نوشت: سفر هیئت‌های تجاری به تهران تقریبا به یک امر هفتگی بدل شده است._فارس

    سازمان خصوصی سازی آماده عرضه بلوکی 6 شرکت از جمله پتروشیمی بندرعباس، حمل و نقل بین المللی خلیج فارس، خدمات حمایتی کشاورزی، ماشین سازی تبریز، ریخته گری ماشین سازی تبریز ، فرآورده های گوشتی اهواز، و یک ملک به همراه 40 پمپ بنزین دولتی و دو کشتارگاه در آذرماه شد_ بورس پرس

    ایران با در اختیار داشتن 18 درصد از ذخایر گاز طبیعی جهان، نخستین کشور دارنده ی منابع شناخته شده ی گازی به شمار می رود. این در حالی است که سهم ایران در بازار جهانی گاز کمتر از یک درصد است. از این رو نشست امروز را می توان به چشم فرصتی برای دستیابی کشورمان به جایگاهی شایسته و سهمی متناسب در این بازار نگریست_ایرنا

    وزیر صنعت روسیه ماه آینده میلادی در راس هیئتی تجاری به ایران سفر خواهد کرد که انتظار می رود در طی این سفر قراردادهایی برای فروش 21 میلیارد دلار کالای صنعتی روسیه به ایران از جمله قرارداد فروش 100 هواپیمای مسافربری امضا شود_تسنیم

    با جدی شدن گمانه زنی‌ها درباره استعفای وزیر صنعت، این وزارتخانه در آستانه تغییرات بزرگی قرار گرفته و برخی از دولتمردان از احتمال جدایی صنعت از تجارت خبر داده و از محمد فروزنده و سیدحسین هاشمی به عنوان جایگزینان احتمالی نعمت‌زاده نام می‌برند- اقتصاد نیوز

    یک تحلیلگر توسعه پایدار معتقد است: تا زمانی که دولتی بزرگ با هزینه‌های زیادی داریم، کار سرمایه‌گذاری در کشور اندکی مشکل می شود؛ از این رو باید مکانیزم‌های اقتصاد آزاد جایگزین مکانیزم‌‌های اقتصاد دولتی شود و هزینه‌های دولت تا پایان سال ۹۵ حدود ۳۰درصد کاهش یابد_اقتصاد نیوز

    استاندار سیستان وبلوچستان گفت: طرح منطقه آزاد تجاری – صنعتی سیستان در نشست هیات دولت به تصویب رسید_ایرنا
    یک کارشناس با اشاره به وضعیت کنونی بازار سرمایه و کاهش حجم معاملات و و اعلام دو نمونه از مهمترین نارسایی‌ها، خواهان بازنگری در دستور العمل رتبه بندی کارگزاران در بورس‌ها بعد از ۵ سال شد_بورس پرس

    رئیس کل اسبق بانک مرکزی با انتقاد از تعلل دولت در پرداخت بدهی های خود به عنوان یکی از عوامل بروز رکود در اقتصاد کشور گفت: دود اختلاف در تیم اقتصادی دولت به چشم مردم می‌رود_تسنیم

نبض گروه های بورسی دوشنبه 2 آذر

گروه بانک

    امروز تمامی نمادهای این گروه در بازه منفی معاملات خود را آغاز کردند، و در پایان “حکمت” تنها نماد مثبت بانکی ها بود و وپاسار با 19 میلیون سهم، بیشترین حجم معامله شده را داشت..
    مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت: متاسفانه نظام بانکی کشور پس از سال ها هنوز نتوانسته مشکلات مالی تهیه مسکن را حل و فصل کند و این ضعف بزرگی برای این آنهاست.
    مدیرعامل تامین سرمایه بانک ملت در تحلیلی از نخستین سال اجرای برنامه ششم توسعه در سال 95 به موارد مهم و دغدغه هایی اشاره و تاکید کرد که برای تحرک بخشی به بازار سهام، باید در بودجه سال آینده این نگرانی ها مورد توجه قرار گیرد_ایرنا

گروه خودرو و ساخت قطعات

    همچون روزهای گذشته نمادهای خودرو در بازه منفی قرار داشت، و برخی از نماهای گروه ساخت قطعات روند نزولی در پیش گرفتند، خکمک با معامله 11 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات این گروه را به خود اختصاص داد.
    در پی عدم پرداخت منابع مالی طرح فروش اقساطی خودرو از سوی بانک مرکزی، خودروسازان در بخشنامه‌ای از نمایندگی‌ها خواستند تا از تحویل خودرو به مشتریان خودداری کنند. در عین حال تحویل خودرو از محل امانی نیز بدون پلاک و سند صورت می‌گیرد.
    هیات مدیره ایران خودرو افزایش سرمایه ۲۸ درصدی را تصویب و نهایی کرد تا این شرکت با سرمایه جدید ۱.۵۳ هزار میلیارد تومانی آماده بازگشت به بورس شود

گروه فراورده نفتی

    امروز شاهد صعود برخی از نماد های نفتی ها و معامله مثبت انها بودیم.. شپنا با معامله 5 میلیون سهم بیشترین حجم گروه را دربر گرفت.
    با اشاره به خبر امروز معاون وزیر نفت مبنی بر راه‌اندازی بزرگترین مجتمع بنزین‌سازی ایران در پالایشگاه اصفهان”شپنا” با ظرفیت ۷ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ اظهار داشت: این مجتمع بعد از طی مراحل آزمایشی به تازگی مورد بهره دار قرار گرفته است.
    روزنامه تایمز انگلستان اعلام کرد، ایران هفته آینده با مشخص کردن شرایط قراردادهای جدید برای سرمایه گذاران خارجی از جمله شرکت انگلیسی-هلندی شل، ماشه آغاز مسابقه برای توسعه تعدادی از میدان های نفتی و گازی خود که دارای بیشترین ذخایر جهانی نفت و گاز هستند را می کشد.
    در حالی که قرار بود تولید از میدان‌های غرب کارون تا پایان امسال حدود 280 هزار بشکه در روز افزایش یابد، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت اعلام کرده است که اواخر نیمه اول سال 1395 تولید نفت خام از این منطقه به 260 هزار بشکه افزایش خواهد رسید.

گروه فلزات اساسی

    امروز شاهد معامله منفی در بیشتر نمادهای این گروه بودیم، واین درحالی بود که “ارفع” امروز نیز صف خرید خود را حفظ کرده بود. فولاد با معامله 25 میلیون سهم بیشترین حجم گروه و بازار را داشت.
    افت 5 درصدی میانگین هفتگی بهای مس در بورس فلزات لندن و بازگشت نرخ ارز به زیر 3 هزار و 600 تومان طی هفته گذشته موجب کاهش قیمت و حجم تقاضای فلز سرخ در بورس کالای ایران شده است.

گروه مخابرات

    این گروه امروز با معاملات بسیار کم حجمی مواجه بود “همراه” تنها نماد مثبت این گروه بود.
    شرکت مخابرات برنامه افزایش سرمایه حدود ۳۱ درصدی در پیش گرفته تا درصورت قطعیت به شرکتی ۶ هزار میلیارد تومانی تبدیل شود.

بازگشایی نمادهای معاملاتی: سارابیل، دعبید

توقف نمادهای معاملاتی: غمارگ، شبریزح، شفارا

پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار بازار بورس و سرمایه گذاری, اخبار بورس تهران هر روز

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب