خلاصه اخبار و گزارش بورس چهارشنبه 4 آذرماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس سهام

امروز شاخص بورس با صعود و رشد مثبت در دقایق پایانی توانست بعد از دو روز افت، خیز برداشته و رشد  13.67 واحدی  (0.02%) را به ثبت برساند و شاخص کل برروی عدد  62,734.60ایستاد.

نمادهای رانفور، همراه، شپنا، فارس بیشترین تاثیر مثبت، و نمادهای وغدیر، وپاسار، فوز بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص بورس امروز داشتند و در فرابورس شاخص با افزایش 2.20 واحد به عدد  692.50 رسید.

*ارزش معاملات بورس امروز  به 174.8 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن  با 12 میلیارد تومان مربوط به نماد وخاور بود.

*امروز حجم معاملات در بورس به 399.154 میلیون سهم رسید که وخاور با معامله 44.196 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: شفارس، قزوین، ساروم

* بیشترین عرضه : وکار ، فخوز، سصفها

* گروه های بانک ها، شیمیایی، محصولات فلزی به ترتیب برترین های گروه صنعت شدند.

نگاهی کلی بر روند بازار سهام

     با توجه به شرایط اقتصادی کشور و عملکرد شرکت های فعال در بازار سرمایه به نظر می رسد تا پایان سال مالی جاری روند بازار به همین منوال ادامه داشته باشد و تغییر محسوسی را در آن شاهد نباشیم.

       بنا به نظر یک تحلیلگر بازار در اقتصاد‌های جهانی متغیرها می‌توانند اثرات مختلف نیز برهم داشته باشند. در بازار ایران نیز شرایط به همین گونه است که متغیرها در‌هم‌تنیده‌شده و گاه می‌تواند یکدیگر را تحت تاثیر قرار دهند، به همین سبب این احتمال وجود دارد اجرای متفاوت یکی از این پارامترها بتواند دیگر سیگنال‌ها را تحت تاثیر قرار دهد و شرایط بورس تهران را به گونه‌ای دیگر رقم بزند. به بیان دیگر ما هم اکنون در چرخه‌ای از اتفاقات اقتصادی و سیاسی قرار داریم که یکی از آنها می‌تواند اثرات مثبت و منفی دیگر رخداد‌ها را با تغییر مواجه کند.

همچنین با اشاره به پیشرو  بودن بازار سهام در تمام دنیا گفت: بازار سهام در ایران و در کل دنیا بازار انتظارات و پیشرو است. به این معنی که بورس، با احتمال تغییر در بسترهای اقتصادی پیش تر واکنش نشان داده و تاثیرات را پیش خور می‌کند. بر همین اساس به نظر می‌رسد رفتاربازار طی روزهای آینده نشان‌دهنده عملکرد بازار در میان‌مدت و بلند‌مدت باشد و عوامل بیان شده قبل از اجرا بتواند انعکاس خود را در بازار نشان دهد.

     روند بازار سهام در روزهای گذشته به‌گونه‌ای طی می‌شود که بسیاری از تحلیلگران افت در قیمت جهانی کالاها را دلیل محکمی برای آن می‌دانند.

نفت برنت که در حال حاضر در محدوده 45دلار قرار دارد به‌طور مستقیم و غیر مستقیم بر بسیاری از صنایع تاثیر گذاشته و از سوی دیگر دولت را با کاهش درآمد‌های نفتی مواجه ساخته است. به همین سبب بازار سهام که همواره از آن به‌عنوان آینه اقتصاد کلان یاد می‌شود این روزها در شرایط خوبی به سر نمی‌برد و با افت و خیز‌های کوچک در بی‌رونقی به سر می‌برد. ایمان مقدسیان، مدیر سرمایه‌گذاری سهام گستر شرق در گفت‌وگویی در این زمینه می‌گوید: پارامترهای بنیادی تاثیر‌گذار بر روند بازار را می‌توان به چند دسته تقسیم کرد.

در اولین قدم بحث تغییر در قیمت‌های جهانی کالا‌ها بسیار مهم است که می‌تواند بسیاری از صنایع را با تغییر مواجه کند. در حال حاضر با کاهش قیمت جهانی نفت مواجه هستیم؛ اما از آن‌سو امری که می‌تواند از نگرانی این موضوع تا حدی در اقتصاد کلان بکاهد موضوع فروش بیشتر نفت بعد از اجرای عملی برجام است. به نظر می‌رسد افزایش فروش نفت در میان‌مدت تنها عاملی است که می‌تواند از اثر پررنگ کاهش قیمت‌های جهانی در بازار بکاهد..

خبرهای تاثیر گذار بر بازار بورس

    مبادلات تجاری ایران و اروپا با وجود توافق هسته ای و رفت و آمد هیئت های متعدد تجاری از اروپا به ایران با کاهش 11 درصدی طی دو ماه پس از این توافق مواجه شد_ تسنیم
    رئیس دفتر رئیس جمهوری اقتصاد مقاومتی را سیاست جدی و منطقی کشور دانست و گفت: اگر در دوران پسا برجام هوشمندانه عمل کنیم، قطعا با رفع تحریم ها آن بخش هایی از اقتصاد کشور که قدرت و قابلیت رقابت بین المللی دارند، می توانند بازار گشایی کنند_ایرنا
    رسانه های چین اعلام کردند که حضور مقام های ارشد کشورهای بزرگ صادرکننده گاز در تهران نشان می دهد که برنامه های وسیعی برای توسعه این بخش وجود دارد و ایران با میزبانی این رویداد مهم، اکنون به کانون توجهات جهانی در حوزه انرژی تبدیل شده است.
    رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: ظرفیت‌های موجود فناوری اطلاعات کشور توان تامین نیازهای صنعت نفت و گاز را در تراز جهانی دارد و می‌تواند با مشارکت بین‌المللی، کلیه نیازهای مطرح را پاسخگو باشد_ ایرنا
    دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفت: اعضای شورای نظارت بر برجام مشخص و تاکنون نیز 3 جلسه تشکیل شده است_تسنیم
    به دنبال انتشار گزارشی در خصوص تغییرات بزرگ در وزارت صنعت و گمانه زنی ها برای جایگزینان احتمالی نعمت زاده، روابط عمومی این وزارتخانه با ارسال جوابیه ای اعلام کرد که قرار نیست تغییراتی در وزارت صنعت صورت گیرد_ اقتصاد نیوز
    رئیس سازمان خصوصی سازی با اعلام اینکه متاسفانه شرکت ها در ایران به بالاترین قیمت به خریداران واگذار می شود و این روش اشتباه است، گفت: بهترین راهکار برای حل این مشکلات ارائه ارزان تر واحد های تولیدی به خریداران است. _ تسنیم
    عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: کاهش نرخ ذخیره قانونی بانکها برای تامین منابع بسته خروج از رکود بر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس موجب افزایش 23 درصدی حجم نقدینگی شده است_ تسنیم
    اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، طی روز جاری با رییس سازمان بورس دیدار و هم اندیشی کردند/ در این جلسه در راستای تعامل های دو جانبه و موضوع قوانین بازار سرمایه مباحثی مطرح شد که در مجموع نتایج مثبتی در بر داشت_ فارس

نبض گروه های بورسی چهارشنبه 4 آذر

گروه بانک

    امروز اکثر نمادهای این گروه در بازه منفی معاملات خود را آغاز کردند، در پایان بازار شاهد صعود چند نماد بودیم. “وخاور” بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص داد.
    مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی با بیان اینکه دولت از سال 89 تاکنون 7500 میلیارد تومان تنخواه بابت تامین بخشی از یارانه نقدی از بانک مرکزی گرفته است، گفت: تاکنون 1800 میلیارد تومان از این تنخواه تسویه شده است.
    عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: کاهش نرخ ذخیره قانونی بانکها برای تامین منابع بسته خروج از رکود بر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس موجب افزایش 23 درصدی حجم نقدینگی شده است.

گروه خودرو و ساخت قطعات

    بیشتر نمادهای این گروه معاملات خود را د بازه مثبت نحام دادند و حتی “خچرخش” و “خبهمن” در صف خری قرار گرفتند. ولی در ساعت پایانی بیشتر نمدها به منفی سقوط ردتند. که احتمال می رود دلیل آن انتشار خبر توقیف انبار برخی نماد قطعه سازان، باشد.
    نشست خودروسازان ایتالیایی دوشنبه آینده در ایران خودرو/ هزار فعال اقتصادی ایتالیا به ایران می‌آیند.
    نایب رئیس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور با بیان اینکه قوانین و تبصره‌های مالیاتی عرصه را برای فعالیت تولیدکنندگان سخت‌کرده است، گفت: برخی از واحدهای تولیدی قطعه ساز به دلیل بدهی مالیاتی با توقیف انبارهای خود روبه رو شده‌اند.
    معاون بازاریابی و فروش گروه صنعتی ایران خودرو با بیان اینکه در فرآیند تحویل خودروهای طرح تسهیلات 25 میلیون تومانی مشکلی به وجود نیامده است، تاکید کرد که خودروها طبق برنامه ریزی های اولیه طرح، در زمان اعلام شده، تحویل مشتریان می شود.
    معاون عملیات و نظارت بازار شرکت فرابورس با بیان بکارگیری روش قبلی عرضه اولیه بهمن دیزل، جزییات واگذاری ۱۰۰ میلیون سهم را اعلام کرد.

گروه فراورده نفتی

    امروز نیز برخی از نماد های نفتی رشد مثبت داشته و معامله مثبت آنها را نظاره گر بودیم. و با تشکیل صف خرید “ونفت” همراه بود. شپنا با معامله 16 میلیون سهم بیشترین حجم معامله شده گروه را از آن خود کرد.
    وزیر نفت از احتمال جذب حدود ٣٠ میلیارد دلارسرمایه گذاری در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی خبر داد و گفت: بخشی از مشکلات صنعت نفت با مدل جدید قراردادهای نفتی حل خواهد شد.
    شرکت ملی نفت چین با انتشار گزارشی اعلام کرد که این کشور همچنان بزرگترین واردکننده نفت از ایران است.
    تقاضای 6 نماینده از رئیس مجلس برای اصلاح قرارداد نفتی/ الگوی قراردادهای جدید نفتی با قوانین سازگار نیست.
    یک کارشناس اقتصادی گفت: با ورود پررنگ تر ایران به بازار جهانی نفت در دوران پساتحریم و کاهش قیمت نفت، اوضاع داخلی و سیاسی عربستان با بحران های عجیبی روبرو خواهد کرد.

گروه فلزات اساسی

    دقایق آغازین بازار شاهد معامله منفی تقریبا تمامی نمادهای گروه فلزات بودیم. ولی با گذشت زمان برخی از نمادهای ]ن به بازه مثبت صعود کردند. ارفع ه چند روز در صف خرید و در بازه مثبت معامله می_شد، امرئز در ف قیمت قرار گرفت.
    بازار آهن پایتخت با نزدیک شدن فصل سرما وارد فاز جدیدی از رکود شده و به نظر می رسد با توجه به ورود آهن آلات چینی به کشور، فروشندگان محصولات فولادسازان داخلی با کمبود مشتری مواجه شده اند

گروه محصولات شیمیایی

    امروز شاهد افت و خیز متعادل نمادهای آن بویم. شفارس همچنان در صف خرید قرار دارد و شپلی با معامله 14 میلیون سهم، پر حجم ترین نماد گروه بود.
    طرح افزایش سرمایه بیش از۱۰۰۰درصدی پلی اکریل ایران(شپلی) باعث دلخوشی برخی مبنی بر نجات این شرکت از یک طرف و مایه عذاب گروه دیگری شده تا سهام آن طی سه ماه اخیر با افت و خیز ۴۵ درصدی سهام همراه شود.
    مدیرعامل پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند اراک بعد از چند حادثه پی‌درپی در این واحد پالایشی از سمتش برکنار شد.

توقف نمادهای معاملاتی: تکنو، کگلح، کفپارس، خگستر

پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: گزارش روزانه بازار بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب