گزارش و اخبار بورس شنبه 7 آذر 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورسی

امروز شاخص بورس تهران با کاهش 99.18واحد  (0.16%) به عدد  62،635.40 واحد نزول کرد.

نمادهاي وغدیر، تاپیکو، پارسان، بیشترین تاثیر منفی و فارس، جم، وبصادر، وامید، بیشترین تاثیر مثبت، را بر روي شاخص بورس امروز داشتند و در فرابورس شاخص با کاهش 4.60 واحد به عدد  687.90 رسيد.

*ارزش معاملات بورس امروز  به 99 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن  با 5.44 میلیارد تومان مربوط به نماد وبملت بود.

*امروز حجم معاملات در بورس به 423.741 ميليون سهم رسید که با معامله 51.151 میلیون سهم وبصادر بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: قزوین، شفارس، قصفها

* بیشترین عرضه : وکار، سصفها، غدام

* گروه هاي بانک، محصولات شیمیایی، خودرو به ترتیب برترین های گروه صنعت شدند.

نگاهی کلی بر روند بازار سهام

در حالی ابهامات اقتصادی و سیاسی و اتخاذ برخی تصمیمات از جمله افزایش نرخ خوراک شرکتهای پتروشیمی موجب روشن شدن جرقه نزول بورس شد که در حال حاضر ادامه رکود اقتصادی، کمبود نقدینگی، کاهش قیمت های جهانی و از همه مهم تر برخی سیاست ها در خصوص صنایع و همچنین نرخ سود سپرده بانکی موجب تشدید و طولانی شدن روند فعلی و بی اعتمادی به بازار سرمایه شده است.
این درحالی است که بسته خروج از رکود دولت نیز به دلیل ابهام در اجرا و حواشی پیش آمده در خصوص آن نتوانست تغییری در سودآوری شرکتهای حاضر در بورس ایجاد کند و مرهمی بر زخم عمیق بورس باشد.
از سوی دیگر با عدم تحرکات اقتصادی و وضعیت نامناسب شرکتها و صنایع بورسی پیش بینی می شود که گزارش های 9 ماهه شرکتها نیز همانند سایر گزارش های میان دوره‌ای نامطلوب باشد و روند بازار سرمایه کشور به دلیل در پیش بودن ارائه لایحه بودجه 1395 و همچنین انتخابات مجلس بر مدار صبر و انتظار پیش رود و بورس تهران افزایش یا کاهش شدیدی را تا پایان سال تجربه نکند.

امروز بازار بورس باتوجه به معاملات مثبت و پرحجم وبملت در دقایق اولیه، مثبت آغاز شد اما روند به زودی تغییر مسیر داد و بلوک های مثبت در نماد فارس و فولاد هم نتوانست شاخص را مثبت نگه دارد.

اخبار تاثیر گذار بر بازار بورس

    حسین ایزدی مدیر عامل یک کارگزاری در گفت‌وگو با اقتصادنیوز اظهار کرد: در شرایط فعلی بازارسرمایه در وضعیت بلاتکلیفی به سر می‌برد باتوجه به شرایط پیش رو بعید به نظر می‌رسد تا آخرسال اتفاق خاصی در این بازار رخ دهد. حتی اگر برجام هم اجرایی شود نمایان شدن آثار آن در بازار سرمایه زمانبر است.
    روند نزولی و رکودی بورس تهران که از دی ماه 1392 آغاز شده است، با ادامه افت قیمت سهام شرکتها و از بین رفتن سرمایه سهامداران وارد ماه بیست و سوم شد.
    قیمت نفت در جریان معاملات هفته گذشته 22 سنت افزایش یافت و به 44 دلار و 86 سنت در هر بشکه در پایان معاملات رسید_تسنیم
    وزیر نفت گفت: در مدل جدید قراردادهای نفتی ایران شرایط برد – برد برای صنعت نفت کشورمان و شرکت های بین المللی ایجاد شده است_ایرنا
    رئیس آژانس ملی تجارت خارجی ایتالیا (ایچه) در آستانه سفر هیات بزرگ اقتصادی این کشور به تهران، گفت: ایران در پی یافتن شرکای قابل اعتمادی برای سرمایه گذاری مشترک و انتقال فناوری است و ایتالیا در این زمینه می تواند شریک خوبی برای این کشور باشد_ایرنا
    ·         20 شرکت صنعتی از کشور چین به ارزش 150 میلیون دلار در منطقه ویژه اقتصادی سلماس سرمایه گذاری می کنند_ایرنا
    رییس اتحادیه طلا و جواهر افزایش تقاضا برای ارز به دلیل مسافرت های خارجی به ویژه سفر به عراق را دلیل افزایش نرخ ارز طی روزهای اخیر دانست و پیش بینی کرد در هفته جاری با کاهش تقاضا نرخ ارز به ویژه دلار تعدیل شود_تسنیم

نبض گروه های بورسی شنبه 7 آذر

گروه بانک

    معاملات گروه در بازه منفی انجام گرفت، وبملت در دقایق آغازین معاملات پرتقاضا بود. وبصادر نیز پرحجم معامله شد و با معامله 51 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص داد.
    معاون اسبق وزیر اقتصاد با اعلام اضافه برداشت ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی بانک‌ها از بانک مرکزی گفت: ۴۵۰ هزار میلیارد تومان از منابع بانک ها قفل شده است_بورس پرس
    حیدر مستخدمین حسینی،معاون اسبق وزیر اقتصاد با بیان اینکه بانک‌ها 100 هزار میلیارد تومان از منابع بانک مرکزی اضافه برداشت داشته‌اند، گفت: از 900 هزار میلیارد تومان سپرده در بانک‌ها، 450 هزار میلیارد تومان قفل شده که شامل بدهی دولت، مطالبات معوق و استمهال بدهی ها است_تسنیم

گروه خودرو و ساخت قطعات

    معاملات گروه در طول روز منفی بود، خبهمن بدلیل عرضه 10 درصد از سهم خدیزل طی معاملات فردا و تاثیر مثبت این عرضه بر سود آن امروز از سهم های مثبت در گروه بود و با معامله 17 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.
    “خدیزل” که فردا (یکشنبه) در فرابورس به میزان 100 میلیون سهم عرضه اولیه خواهد شد  از نظر بنیادی مطلوب می باشد و به طور تقریبی با توجه به تعداد آنلاین، برای هر فرد آنلاین 3000 سهم و به قیمت تقریبی 200 تا 300 تومان می تواند کم ریسک و پر بازده باشد.
    با گذشت ۱۲ روز از پایان فروش خودرو در قالب وام ۲۵ میلیون تومانی امروز با تأمین اعتبار بانک مرکزی تحویل خودروها آغاز شده است.
    دبیر شورایعالی مناطق آزاد از راه‌اندازی قطب سوم خودروسازی پس از لغو تحریم‌ها خبر داد و گفت: با خودروسازان مشهور دنیا در این زمینه حرف می‌زنیم_تسنیم

گروه محصولات شیمیایی

    معاملات گروه متعادل بود ، شپلی از اوایل بازار روند صعودی در پیش گرفت و صف خرید شد. با معامله 16.6 میلیون سهم این نماد بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد.
    “شکربن” با سرمایه 25 میلیارد تومانی برای سال مالی منتهی به اسفند94، 187 ریال سود پیش بینی کرده که این مقدار نسبت به پیش بینی قبلی 9 درصد افزایش داشته و در دوره 6 ماهه 93 ریال زیان ساخته است. این در حالی است که در دوره مشابه سال گذشته 12 درصد را پوشش داده بود.

گروه انبوه سازی

    معاملات گروه همسو با روند بازار منفی انجام گرفت و با معامله 1.6 میلیون سهم ثنوسا بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.
    آمار رسمی حاکی از آن است که معاملات املاک در کشور و تهران طی آبان ماه امسال به ترتیب 12 و 15 درصد نسبت به مهر 94 کاهش یافته که این مسئله نشان می‌دهد خواب پاییزی بازار مسکن سنگین‌تر شده است_تسنیم

بازگشایی نمادهای معاملاتی: کدما، دکوثر، قثابت، بنیروح، ودی

توقف نمادهای معاملاتی: رکیش

پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: گزارش روزانه بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب