اخبار و گزارش بورس یکشنبه 8 آذر 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار روزانه بورسی

امروز شاخص بورس با افزایش 3.70 واحد  (0.01%) به عدد  62،639.10 واحد رسید.

نمادهای جم، فارس، وامید، وغدیر، اخابر، بیشترین تاثیر مثبت و تاپیکو، وبصادر بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص بورس امروز داشتند و در فرابورس شاخص با کاهش 2.40 واحد به عدد  685.50 رسید.

*ارزش معاملات بورس امروز  به 106 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن  با 11.744 میلیارد تومان مربوط به نماد وخاور بود.

*امروز حجم معاملات در بورس به 487.984 میلیون سهم رسید که با معامله 45.835 میلیون سهم فولادح بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید:

قزوین، شفارس، شتهران

* بیشترین عرضه :

وکار، سصفها، غدام

* گروه های بانک، محصولات شیمیایی، محصولات فلزی به ترتیب برترین های گروه صنعت شدند.

نگاهی کلی بر روند بازار بورس

طولانی شدن زمان اجرای برجام، مشخص نبودن تأثیرات اقتصادی آن بر کشور، ناله های دلواپسان در کنار واکنش خنثی و نا معلوم مسئولین دولتی در مواجه با این دستاورد چنان تأثیری بر بورس گذاشت که لیدرهای بورس خود اولین گزینه های فروش اهالی تالار بودند. حال ما بازار سرمایه ای پیش چشم خود داشتیم که کلی اخبار مثبت اقتصادی در کنار تعداد قابل توجهی سهام در حال نزول داشت، رکود و عدم تقاضا چنان تیشه ای بر ریشه بورس و صنایع زد که دیگر کسی به فکر رشد سودآوری مثبت نبود و اغلب اهالی تالار به دنبال کوچکترین فرصت برای خروج از سهام با کمترین زیان می گشتند.

طبیعی است که با تدوام روند نزولی و یکنواخت شدن شرایط روزانه بورس دیگر کسی به فکر بازگشت نباشد و افت قیمت سهام و شاخص بورس با شدت کمتر نسبت به روز قبل تنها خواسته و توقع فعالان بازار سرمایه شود، پس چنین بازار نا امیدی نیاز به لیدر ندارد و همچون کشتی بی ناخدای طوفان زده سوار بر امواج ره بی مقصد می پیماید.

لذا اگر قرار باشد بازار سرمایه حرکتی را از خود به نمایش گذارد باید این حرکت با لیدر و رهبر همراه باشد و تا زمانیکه لیدر قابل اعتماد و پر قدرتی برای بورس وجود نداشته باشد هر تغییر روندی در بورس مقطعی بوده و نمی تواند منجر به یک حرکت متداوم و قابل برنامه ریزی باشد_بورس نیوز

امروز در نیم ساعت آغارین بازار با کمک معاملات بلوکی در سهم هایی چون وخاور، وبملت و شپنا شاخص مثبت بود اما کم کم عرضه ها بیشتر شد و شاخص روندی نزولی گرفت و منفی شد اما دوباره در دقایق پایانی به کمک معاملات بلوکی، شاهد رشد 3.7 واحدی شاخص بورس بودیم.

خبرهای تاثیر گذار بر بازار سهام

      معاون سرمایه گذاری شرکت ملی نفت ایران با بیان این که شرکت های شل، توتال و لوک اویل میادینی را که علاقمند به توسعه آنها در ایران هستند مشخص کرده اند گفت: احتمالا اولین قرارداد توسعه ای در چارچوب قراردادهای جدید در ماه مارس یا آوریل امضا می شود_تسنیم
    وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: حضور مدیرا ن ارشد و میانی حدود 10 بانک ایتالیا همراه با شرکت بیمه ساچه نشانگر اصرار بر تداوم همکاری است و بانکهای ما هم آماده همکاری هستند چرا که بدون حضور بانک‌ها توسعه تجارت پایدار نیست_تسنیم
    معاون امور بین الملل وزیر نفت گفت: پیش بینی می شود همه تحریم های اقتصادی، مالی و بانکی در اواخر دسامبر یا هفته اول سال جدید میلادی لغو شود_بورس پرس
    وزیر راه و شهرسازی از ایجاد بانک توسعه‌ای مسکن در برنامه ششم خبر داد و گفت: صندوق توسعه مسکن، صندوق توسعه حمل و نقل و صندوق توسعه حمل و نقل در بخش آزادراه‌ها و بزرگراه‌ها تشکیل می‌شود.
    اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور بارها در تریبون عمومی اعلام کرده، که امسال برای دولت سال سختی است،اما شاید او هم مثل خیلی ها فکر نمی کرد که این سختی با کاهش بیشتر درآمدهای نفتی «مشقت بار» شود.
      بر اساس محاسبات انی ایتالیا واردات گاز ایران در سال میلادی گذشته با افزایش قابل توجه 62 درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شد و به 9.35 میلیارد مترمکعب رسید_تسنیم
    مدیر اداره صادرات بانک مرکزی عوامل افزایش نرخ ارز را مقطعی دانست و گفت: پیش بینی می کنیم پس از آغاز سال میلادی جدید، عرضه ارز افزایش یابد و به نرخ های واقعی و متعادل تر در قیمت ارز برسیم_تسنیم

نبض گروه‌های بورسی یکشنبه 8 آذر

گروه بانک

    در ادامه ی روندی که مدت هاست بر گروه بانک حاکم است معاملات اکثر نمادها منفی و در حوالی صفر تابلو انجام گرفت. در سومین دقیقه از آغاز معاملات شاهد معامله بلوک 39.9 میلیونی وخاور بودیم که این سهم توانست بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص دهد.
    درحالی قرار بود طرح کارت اعتباری خرید کالا از اوایل این هفته اجرایی شود که هنوز سیستم بانکی در تخصیص این کارت ها و محاسبه سود تسهیلات با ابهاماتی روبه رو بوده و به نظر می رسد تمایلی به آغاز این طرح ندارد_تسنیم
    “وپارس” که بیش از 4 ماه است که در حالت متوقف به سر می برد، با سرمایه 2300 میلیارد تومانی بر اساس عملکرد 6 ماهه سود هر سهم سال مالی جاری را 98 ریال اعلام کرده است که با توجه به پیش بینی قبلی تعیل شده ی 73.5 ریالی سود هر سهم 33 درصد تعدیل مثبت شده است.

گروه خودرو و ساخت قطعات

    عرضه اولیه 100 میلیون سهم “خدیزل” امروز انجام گرفت که برای معامله گران آنلاین  عرضه آن رأس ساعت 12:40 به قیمت 340 تومان و حداکثر 1500 سهم برای هر معامله گر بود. با توجه به اینکه انتظار داشتیم قیمت سهم زیر 300 توان باشدف انتظار زیادی از سهم نداشته باشید. اما فعلا برای فردا احتمال صف خرید خدیزل بالا است.
    مدیرعامل ایران خودرو با اعلام دور جدید همکاری‌ با پژو اعلام کرد: این شرکت فرانسوی با ۲۵۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری، همکاری‌ها با ایران را از سر می‌گیرد و تا ۱۸ ماه آینده ۵ محصول را به تولید خواهد رساند.
    وزیر صنعت، معدن و تجارت از آغاز مذاکرات یکی از خودروسازان ایرانی به فیات ایتالیا خبر داد و گفت: این شرکت برای همکاری با خودروساز ایرانی اعلام آمادگی کرده و ایران نیز برای همکاری استقبال می کند.
     شایعاتی از “خکاوه” به گوش میرسد، که با توجه به تصمیم اتخاذ شده از سوی سایپا دیزل برای سود آورِی بیشتر و کاهش دادن زیان انباشته ساعات کاری شرکت از دو شیفت کاری به سه شیفت کاری تغییر یافته است .همچنین در قراردادی جدید با شرکت ولوو ،تولید تعداد بیشتر خودروی سنگین در سال ۹۴ برای جایگزینی ۵۰۰۰ دستگاه خودروی فرسوده سنگین صورت گرفته است .

گروه محصولات شیمیایی

    دیروز و امروز معاملات گروه متعادل بود.  با معامله 17 میلیون سهم شیراز بیشترین حجم معاملات را در گروه به خود اختصاص داد. پترول نیز پس از 6 روز معامله منفی امروز در بازه مثبت معامله شد.
    “شپلی” که دیروز با صف خرید همراه شده بود امروز با روندی نزولی آغاز شد اما با گذشت یک ساعت دوباره روند صعودی در پیش گرفت و نهایتا 1.54 درصد مثبت معاملات را به پایان رساند.
    “شپترو” در اخرین گزارش خود برای سال مالی منتهی به اسفند ۹۴، ۳۳۱ ریال سود پیش بینی کرده که این مقدار نسبت به پیش بینی قبلی ۳۵ درصد کاهش داشته و در دوره ۶ ماهه ۷۵ ریال (معادل ۲۳ درصد) را پوشش داده است. این در حالی است که در دوره مشابه سال گذشته ۳۵ درصد را پوشش داده است
    دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی رقم ۱۰ سنت هم بالاست و مطلوب ما نیستدبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی، در واکنش به برخی اخبار غیر رسمی درخصوص کاهش نرخ خوراک پتروشیمی ها از ۱۳ به ۱۰ سنت گفت: کاهش ۳ سنتی نرخ خوراک هنوز به طور رسمی به ما اعلام نشده، اما برداشت ها این است که در نهایت نرخ ۱۰ سنت تثبیت شود .

گروه انبوه سازی

    مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با بیان این‌که پولی برای اجرای طرح مسکن اجتماعی نداریم، گفت:‌ برای رکن اصلی این قضیه یعنی تامین مالی چه در بخش سهم دولت و چه بخشی که مربوط به تسهیلات بانکی است، اقدامی صورت نگرفته است_تسنیم

فراوده نفتی

    معاون رئیس اتاق بازرگانی و صنعت هند-ایران با استقبال از افزایش همکاری با کشورمان در بخش صنعت نفت، گفت: ایران مکان امنی برای سرمایه گذاری خارجی است_ایرنا
    پالایشگاه لاوان طی ۸ ماه گذشته قادر به فروش بیش از ۲ میلیون تن از ۵ نوع محصول شد اما نتوانسته از چنبره زیان خارج شود_بورس پرس

گروه قند و شکر

    نمادهای گروه که دیروز تماما مثبت معامله شدند و اکثرا صف خرید بودند، امروز روندی نزولی طی کردند و به جز قصفها، قشرین، قزوین که صف خرید بودند سایر نمادها منفی و اکثریت صف فروش داشتند.

گروه فلزات اساسی

    امروز “فسرب” مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفت و اکثرا در سقف قیمت معامله می شود که دلیل آن براساس شنیده ها فروش زمینهای ارزشمندش می باشد.

 
بازگشایی نمادهای معاملاتی: پدرخش، شفارا، غمارگ، ودی
توقف نمادهای معاملاتی: پاسا، غچین

پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آخرین اخبار بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب