اخبار و گزارش بورس دوشنبه 9 آذرماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهمترین اخبار بورس

امروز شاخص با افت و خیز هیجان انگیزی در طول معاملات امروز، توانست در دقایق پایانی رشد  8.58 واحدی  (0.01%) را به ثبت برساند و شاخص کل برروی عدد  62,647.70 ایستاد.

نمادهاي شارک (56.19+)، ونوین(09.19+)، اخابر(97.16+)، پارسان(85.16+) بیشترین تاثیر مثبت،و نمادهای تاپیکو(1.19-)،  رمپنا(49.18-)، همراه(68.12-) بیشترین تاثیر منفی را بر روي شاخص بورس امروز داشتند و در فرابورس شاخص با افزایش 4.80 واحد به عدد  690.30 رسيد.

*ارزش معاملات بورس امروز  به 166.26 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن  با 9 میلیارد تومان مربوط به نماد “وشارک” بود.

*امروز حجم معاملات در بورس به 658.346 میلیون سهم رسید که “وبملت” با معامله 37.072 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: قزوین، شفارس، بتراسان
* بیشترین عرضه : وکار ،سصفها، غدام
* گروه هاي شیمیایی، بانک ها، سرمایه گذاری­ها به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.
* بیشترین افزایش قیمت: قشهد(99.4+) ، شفارس(98.4+)
* بیشترین کاهش قیمت: تکنو(16.8-)، خچرخش (93.4-)

نگاهی کلی بر روند بازار بورس

     بازار سرمایه کشورمان این روزها در آرامش به سر می برد، اما آرامشی که با رکود، سکون و بی تحرکی همراه است و در برخی از روزها بازار اندکی مثبت و در بریخی روزها منفی می شود و همچنان به این روند کسالت بار خود ادامه می دهد.

       بی تفاوتی بازار سرمایه در حالی معنادار است که حتی بسته دوم رونق اقتصادی هم نتوانست امیدی در این بازار ایجاد کند، یا افزایش قیمت دلار هم حتی تکانی کوچک به این بازار نداد. برخی از کارشناسان می گویند که بازار سرمایه به حال خود رها شده و توجهی به این بازار توسط دولتمردان و مسئولان صوررت نمی گیرد.

      یکی از کارشناسان بورس معتقد است که با توجه به استقبالی که فعالان بازار سرمایه از اوراق درآمد ثابت داشته‌اند، شاید بتوان اینگونه تصور کرد که در برخی از مواقع عدم وجود اطمینان از بازدهی مناسب در بازار سرمایه موجب شده که نقدینگی مناسبی به طرف سهام روانه نشود. در صورتی که اطمینان و اعتماد به بازار سرمایه برنگردد، منابع مالی مناسبی برای حرکت دادن بازار سرمایه دیده نمیشود.

این کارشناس بورس در پاسخ به این سئوال که آیا بورس به حال خود رها شده است؟ گفت: از اصلی‌ترین معیارهای آزادی اقتصادی عدم دخالت در روند طبیعی معاملات است ولی از آنجایی که بسیاری از موضوعات که تعیین کننده سودآوری شرکت‌هاست، از طریق دولت تعیین می‌شود، انتظار حمایت از بازار سرمایه در وضعیت رکودی انتظار بیجایی به نظر نمی‌رسد و متاسفانه این روزها حمایتی از سهامداران در بازار سرمایه دیده نمی‌شود.

     یکی دیگر از کارشناسان تاکید کرد: ما باید از فرصت‌ها استفاده کنیم و ابهاماتی را که در زمینه‌های مختلف از جمله قیمت‌گذاری‌ها و … برای سرمایه‌گذاران وجود دارد را در بورس‌مان مرتفع کنیم، این در حالی است که همه تصمیماتی که در حال حاضر توسط سرمایه‌گذاران بورسی اتخاذ می‌شود، همه بر مبنای کوتاه‌مدت است و آنها نمی‌‌توانند برای بلندمدت تصمیم‌گیری کنند، زیرا افق دیدشان مشخص نیست و همواره در یک شرایط انتظاری به سر می‌برند.

وی با انتقاد از عدم شفافیت وضعیت قیمت‌گذاری‌ها در برخی صنایع و مشکلات مربوط به بهره مالکانه و … گفت: این موضوعات صنایع بورسی را با مشکلاتی مواجه کرده است، همچنین کاهش قیمت مواد اولیه، سودهای بالای پرداختی در صنعت بانکداری، ابهامات صنعت خودرو و … همگی بر بورس تاثیرگذار است. شهمیری گفت: هم‌اکنون فصل بودجه‌ریزی است و تا مشخص شدن وضعیت بودجه تا حدودی بازار در انتظار خواهد بود. بر این اساس لازم است که المان‌ها حداقل برای چند سال آینده مشخص باشد تا شرکت‌ها بتوانند یک برنامه‌ریزی و تصمیم چند ساله برای خود اتخاذ کنند.

     امروز شاهد معاملات پرهیجانی در طول بازار بودیم، شاخص که در لحظات آغازین با بلوک منفی معاملات “همراه”، معاملات خودرا منفی آغاز کرده بود، در ساعات میانی بازار روند صعودی و حتی تشکیل صف خرید چند نماد را در پیش گرفت و سپس با بلوک منفی  “فولاد” افت کرد و قرمز پوش شد. و در نهایت در آخرین لحظات پایانی اینبار با معامله بلوکی مثبت “فولاد” توانست رشد کند و شاخص مثبتی را به ثبت برساند.

خبرهای تاثیر گذار بر بازار سهام

    ویکتور ریباک سفیر بلاروس درتهران، مناسبات کشورش با ایران را روبه توسعه خواند وگفت: سال گذشته حجم سرمایه گذاری دوکشور ازمیزان مبادلات تجاری دوجانبه بالاتر رفته است که نشانگر گسترش تعاملات اقتصادی میان تهران و مینسک است_ایرنا
    داو جونز طی گزارشی نوشت: به رغم اینکه تحریم های غرب در سال های اخیر بخش عمده ای از تجارت خارجی ایران را مختل کرده، اما بسیاری از شرکت های آلمانی در این سال ها به تجارت با این کشور ادامه داده اند_تسنیم
    مدیرعامل یک شرکت نروژی سطح رقابت شرکت های بین المللی برای توسعه میادین نفت و گاز ایران را بسیار سنگین توصیف کرد و گفت: ایران بهترین منطقه برای سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز محسوب می شود_ایرنا
    نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: نوسان کنونی نرخ ارز، کوتاه مدت بوده و با رفع عواملی که تقاضای ارز را تقویت کرده است، قیمت به نقطه تعادلی خود بازخواهد گشت اما بانک مرکزی با اعمال مدیریت می تواند این نوسان را به کمترین میزان برساند_ایرنا
    یک کارشناس بازارهای مالی افزایش قیمت دلار را ناشی از کمبود عرضه، فشار تقاضا به دلیل سفرها و نیز تاثیرگذاری تورم روی قیمت ارز دانست و گفت: در صورت کنترل نرخ تورم و کاهش سفرها، نوسان نرخ ارز محدود خواهد شد_ایرنا

نبض گروه های بورسی دوشنبه 9 آذر

گروه بانک و موسسه‌های مالی

    معاملات اکثر نمادهای گروه منفی آغاز شد اما بر خلاف روند هفته های گذشته امروز شاهد معاملات پر نوسان و همراه با هیجان در برخی نمادهای گروه بودیم به طوری که در همان دقیق اولیه شاهد معامله بلوک 34 میلیونی “وبملت” و بلوک 14.7 میلیونی “ونوین” هر دو با رنج مثبت بودیم. در نهایت با معامله 37 میلیون سهم وبملت بیشترین حجم و ارزش معاملات را در گروه بانک به خود اختصاص داد.
      “وگردش” نیز از اوایل بازار با روندی صعودی تا سقف قیمت حرکت کرد و با وجود عرضع حقوقی بیشتر بازه معاملاتی را با صف خرید همراه بود، دلیل توجه سرمایه گذاران به وگردش ریزش قیمت سهم و اصلاح انجام شده به مدت طولانی و رسیدن به حمایت مهم می باشد.
    سازمان بورس مجوز افزایش سرمایه ۲۸ درصدی “بانک دی”  از محل سود انباشته را صادر کرد، همچنین براساس شنیده‌ها مدیران بانک دی با پیشنهاد بانک مرکزی مبنی بر ادغام موسسه غیرمجاز افضل توس با این بانک مخالفت کرده‌اند. معاملات “دی” امروز تماماً در بازه مثبت انجام گرفت.
    در صورت کاهش سپرده قانونی بانک های تجاری و غیردولتی، بسته به مقدار کاهش این نرخ، رقمی بین 19 تا 10 هزار میلیارد تومان منابع در اختیار این بانک ها قرارمی گیرد که می تواند صرف پرداخت تسهیلات شود.

گروه خودرو و ساخت قطعات

    معاملات گروه کم حجم انجام گرفت. توجه ها به “خدیزل” که دیروز عرضه شد، معطوف بود. این سهم نیز معاملات را با صف خرید 27 میلیونی آغاز مرد و پس از معامله 6.3 میلیون سهم با صف خرید 23 میلیون سهمی معاملات را به پایان رساند. که برای فردا احتمال عرضه شدن صف خدیزل بالاست.
    رئیس اداره بورس ها در واکنش به این نکته که تعیین سهمیه 1500 سهم برای معامله گران آنلاین بهمن دیزل و فروش فرسایشی 15 میلیون سهم باقی مانده گفت: تعیین سهمیه معامله گران آنلاین به عهده مسولان بورس و فرابورس است. وهمچنین قبل از عرضه و بروز رخدادی در میزان استقبال یا عدم استقبال سرمایه گذاران، هیچ چیزی مشخص نیست
    نمایندگان میانی شرکت فیات ایتالیا در حالی امروز روانه ایران خودرو شده‌اند تا زمینه‌های همکاری با این خودروساز را مورد بررسی قرار دهند، که خبرها از انتخاب شرکت اشکودا به عنوان شریک چهارم ایران خودرو حکایت دارد.
    مدیرعامل شرکت دایملر در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا از برنامه ورود مجدد این شرکت آلمانی به بازار ایران خبر داد.
    با اجرایی شدن یک قانون جدید، خودروسازان در صورت استفاده از قطعات بی‌کیفیت در فرایند تولید یا تعمیر محصولات خود، موظف به جبران خسارت وارده به مشتریان خواهند بود
    همانطور که بارها بیان کردیم، 80 تومان برای “خکاوه” حمایت بسیار مهمی محسوب می شود.

گروه محصولات شیمیایی

    با توجه به اخبار منتشر شده مبنی بر کاهش 3 سنتی نرخ خوراک پتروشیمی، معاملات اکثر نمادهای گروه محصولات شیمیایی امروز روند صعودی طی کردند همچنین با توجه به روند افزایشی دلار، بازار بورس به سمت صنایعی که از این افزایش سود می برند حرکت می کند که از جمله این صنایع، پتروشیمی می باشد.
    معاملات این گروه نیز پرهیجان انجام گرفت. “پترول” که به نظر می رسد رشد آن از دیروز آغاز شده، از اواسط بازار با صف خرید همراه شد و حقوقی نیز از سهم حمایت می کند. پترول و شاراک به ترتیب با 19 و 18 میلیون سهم پر حجم معامله شدند.
    در مورد “شاراک” که از دقایق آغازین با صف خرید همراه شده، شایعاتی مبنی بر فروش یکی از زیر مجموعه های خود به نام پتروشیمیران و تعدیل مثبت از این محل به گوش می رسد.

گروه انبوه سازی و ساختمان

    به جز ثغرب، ثاژن و ثباغ بقیه نمادها معاملات را منفی به پایان رساندند اما در 45 دقیقه پایانی شاهد رشد یکباره “ثاباد” بودیم اما سهم نتوانست پایانی خود را به بازه مثبت برساند. با معامله 1.9 میلیون سهم “ثنوسا” بیشترین حجم معاملات را در گروه به خود اختصاص داد.
    عضو هیات مدیره کانون سراسری انبوه سازان از توافق برای فروش اقساطی مسکن در آینده ای نزدیک خبر داد.  در این طرح فروشندگان و در واقع انبوه سازان حدود 20 درصد از ارزش ساختمان را به صورت نقد از خریدار دریافت می کنند و ما بقی با ضمانت و همکاری بانک مسکن برای خریدار قسط بندی می شود که سود این اقساط پایین تر از تسهیلات بانکی است. همچنین دبیر کانون انبوه سازان ایران گفت: در طرح جدید فروش اقساطی واحدهای مسکونی، از منابع بانکی دولتی استفاده نمی شود بلکه یک نهاد مالی بازپرداخت اقساط خریداران را تضمین می کند.

فرآورده‌های نفتی

    مدیرعامل یک شرکت نروژی سطح رقابت شرکت های بین المللی برای توسعه میادین نفت و گاز ایران را بسیار سنگین توصیف کرد و گفت: ایران بهترین منطقه برای سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز محسوب می شود.
    نماینده مجلس شورای اسلامی با انتقاد از پنهان کاری وزارت نفت در تدوین و تهیه قراردادهای جدید نفتی گفت: دو سال است که در این باره در کمیته های بسته زحمت می کشند و به صراحت می گویم که دو هفته پیش در مجلس ارائه کردند
    سازمان خصوصی سازی امروز بلوک 17 درصدی “شبندر” را در بورس عرضه کرد.

گروه سرمایه گذاری

    “وخارزم” طی 27 مهر ماه سال جاری به دلیل برگزاری مجمع عمومی سالیانه سهامداران متوقف شده و علت عدم بازگشایی نماد آن تاکنون عدم ارسال مستندات لازم در خصوص رویه اتخاذ شده توسط شرکت بابت نحوه شناسایی هزینه های مالی مرتبط با خرید نیروگاه عنوان شده است.

گروه قند و شکر

    در ادامه معاملات منفی دیروز و در جهت مخالف اکثریت بازار امروز نمادهای گروه قند و شکر منفی معامله شدند. قهکمت و قشهد تنها نمادهای مثبت گروه در پایان معاملات می باشند.
    “قشرین” که معاملات را در سقف قیمت روزانه آغاز کرده بود با روند همگروهانش همسو شد و هم اکنون شاهد تشکیل صف فروش نماد هستیم.

گروه فلزات اساسی

    “فولاد” که تا دقایق پایانی بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص بورس داشت، نهایتاً با بلوک 7.6 میلیون سهمی در بازه مثبت مواجه شد.
    “فسرب” که دیروز دلیل توجه سرمایه گذاران به این سهم را براساس شنیده ها فروش زمينهاي ارزشمندش بیان کردیم، امروز هم مثبت معامله شد.

بازگشایی نمادهای معاملاتی: ختوقا، تکنو

توقف نمادهای معاملاتی: قشهد

پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار روزانه بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب