اخبار روزانه و گزارش بورس سه‌شنبه 10 آذرماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورسی

امروز شاخص بورس با افت 97.73 واحدی  (0.16%) مواجه شد و شاخص کل به عدد  62.550سقوط کرد.

نمادهاي رمپنا(29.37-)، وپارس(26.37-)، فولاد(10.41-)، خساپا(9.28-)، شبندر(9.25-) بیشترین تاثیر منفی، و نمادهای فارس(48.56+)، جم(8.66+) بیشترین تاثیر مثبت را بر روي شاخص بورس امروز داشتند و در فرابورس شاخص با کاهش 0.60 واحد به عدد  689.70 رسيد.

*ارزش معاملات بورس امروز  به 70.4 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن  با 6.9 میلیارد تومان مربوط به نماد “وبملت” بود.

*امروز حجم معاملات در بورس به 501.792 میلیون سهم رسید که “خریختح” با معامله 78.804 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: قزوین4، شفارس، قزوین
* بیشترین عرضه : وکار، وبیمه، سصفها
* گروه هاي شیمیایی، بانک ها، سرمایه گذاری­ها به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.
* بیشترین افزایش قیمت: ختوقا(5.02+)، لخزر(5+)
* بیشترین کاهش قیمت: کرازی(4.99-)، خچرخش(4.93-)

نگاهی کلی بر روند بازار سهام

     بورس تهران برخلاف پیش‌بینی‌ها پس از  توافق هسته‌ای روزهای خوبی را سپری نمی‌کند. عواملی داخلی و خارجی اقتصاد ایران دست به دست هم دادند تا بازارسرمایه همچنان در رکود به سر ببرد. ریزش قیمت فلزات جهانی و نفت از یک طرف و سیاست‌های متناقض اقتصادی از طرف دیگر  از جمله عواملی بودند که در این بازار اثر منفی برجای گذاشتند.

      در این شرایط کشور از نقدیندگی جهت تامین مالی بخش تولید در تنگنا قرار دارد و همچنین تشدید رکود و ضعف بخش تقاضا تولیدکننده‌ها را در شرایط سختی قرار داده است، بسته خروج از رکود به عنوان راه‌حلی جهت بهبود بازار سرمایه عنوان می‌شود. بنابر نظر کارشناسان، کاهش نرخ سپرده‌های بانکی می‌توانند اهرم روانی جهت انتقال نقدیندگی به بازار بورس کشور باشد.

شاخص بورس تهران در یک ماه گذشته در بین کانال ۶۲ و ۶۳ هزار واحد در حال نوسان است. این در حالی است که پس از تصویب لایحه برجام در مجلس، روند صعودی هیجانی چند روزه بر بازار حاکم بوده و عدم اعتماد بازار سرمایه به آینده سیاسی و اقتصادی کشور از دلایل از بین رفتن این اثر روانی مثبت از نظر کاهش ریسک‌های سیستماتیک کشور است.

     تحریم‌های بین‌المللی در طول سال‌های گذشته تاثیر گسترده‌ای بر اقتصاد کشور گذاشته است؛ از تورم و محدودیت‌های تجاری در سطح بین‌الملل گرفته تا رکود در بازارهای مختلف و نزولی شدن شاخص بازار بورس. حال که کمتر از یک ماه به لغو تحریم‌های اقتصادی باقی مانده، بسیاری انتظار بهبود اوضاع اقتصادی در ماه‌های آینده را می‌کشند.

بر این اساس، بازار سهام ایران، به‌عنوان یکی از ارکان و نمادهای اقتصادی مورد توجه بسیاری از متخصصان و تحلیلگران اقتصادی قرار گرفته است. برخی، تاثیر لغو تحریم‌ها را در این بازار کاملا مشهود می‌دانند و برخی دیگر معتقدند تاثیری در فعالیت بورس نخواهیم داشت.

     امروز شاهد انجماد معاملات و قرمز پوش بودن در اکثر نماد ها بودیم، شاخص از لحظات آغازین معاملات خودرا منفی آغاز کرده بود، و حتی نتوانست با معامله بلوکی “فارس” در لحظات پایانی نیز مثبت شود و در نهایت شاخص منفی را به ثبت رساند.

نبض گروه های بورسی دوشنبه 9 آذر

گروه بانک

    معاملات پرنوسان دیروز ادامه نیافت و امروز هم در ادامه روندی که مدت هاست بر گروه حاکم است  اکثر نمادها منفی و در حوالی قیمت صفر تابلو معامله شدند. با معامله 35 میلیون سهم وبملت بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. “وپارس” که بیش از 4 ماه متوقف بود پس از برگزاري مجامع عمومي عادي ساليانه مبني بر تقسيم سود نقدي،عمومي فوق العاده مبني بر اصلاح اساسنامه-تشكيل جلسه هيات مديره مبني بر تصويب افزايش سرمايه، امروز در بازه منفی بازگشایی شد و به حجم 12 میلیون سهم معامله شد.
        “وگردش” که دیروز با روندی صعودی تا سقف قیمت حرکت کرد و با صف خرید همراه شد، امروز کم حجم و نزولی معامله شد و در بازه صفر تابلو معاملات را به پایان رساند. از نظر تکنیکالی برای سهم فعلا روند صعودی محتمل است.

گروه خودرو و ساخت قطعات

    معاملات اکثر نمادهای گروه در بازه منفی انجام گرفت. صف خرید “خدیزل” که روز دوشنبه عرضه اولیه شد، در اولین دقیقه بازار عرضه شد و با روندی نزولی حرکت کرد و نهایتا پس از معامله 47.9 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد. قبلا بیان کردیم که با توجه به قیمت عرضه نمی توان انتظار زیادی از خدیزل داشت.
         “خزامیا” در 8 ماهه تنها 32 درصد مقدار فروش بودجه را علی رغم فروش با وام 25 میلیونی پوشش داده است. همچنین شرکت در 8 ماهه سال 94 تنها توانسته 44 درصد از پیش بینی مقدار فروش براساس عملکرد واقعی 6 ماهه را پوشش دهد. با توجه به این آمار احتمال عدم پوشش کامل پیش بینی براساس عملکرد 6 ماهه نیز بالاست.
    شرکت سایپا در اقدامی تأمل برانگیز با ارسال بخشنامه ای به نمایندگی های خود اعلام کرده که خریداران چک یا سفته ای معادل 120 درصد وام دریافتی را هم به نمایندگی ها ارائه کنند تا روال تحویل خودروهای آنها انجام شود.

گروه محصولات شیمیایی

دیروز با توجه به اخبار منتشر شده مبنی بر کاهش 3 سنتی نرخ خوراک پتروشیمی، معاملات اکثر نمادهای گروه محصولات شیمیایی روند صعودی طی کردند، امروز نیز معاملات گروه مثبت و منفی انجام گرفت و با معامله 8 میلیون سهم پارسان بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.         “پترول” که دیروز از اواسط بازار با صف خرید همراه شد، امروز علیرغم روند منفی حاکم بر بورس، با حمایت حقوقی توانست در بازه مثبت باقی بماند، اما معاملات آن کم حجم بود.

    اثر معامله 1000 میلیارد تومانی “شبندر” بر “پارسان” رسما” اعلام شد: موجب افزایش درآمد حاصل لز سمایه گذاری های این هلدینگ در بودجه سالی مالی منتهی به 1395/6/31 به مبلغ 286,866 میلیون ریال خواهد رسید.
        “شمواد” شرکت مواد اولیه الیاف مصنوعی از تک سهم های نوسانی بازار سهام است که طی 6 ماه اخیر و به رغم روند منفی بازار با رشد 46 درصدی قیمت هر سهم مواجه شده و از 299 به 348 تومان رسیده است.

گروه اسخراج کانه‌های فلزی

    رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران گفت: امیدواریم دولت در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی منابعی بین 2 تا 3 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای توسعه بخش معدن تامین کند.
    رئیس هیات مدیره مجتمع فرآوری و پالایش مواد معدنی مکران فلز گفت: با برداشت سالانه 30 میلیون تن تیتانیوم از معادن شهرستان فنوج در جنوب سیستان و بلوچستان حدود 400 تا 500 سال می توان به فعالیت استخراج معدن در این منطقه ادامه داد.

گروه انبوه سازی

    معاملات گروه در بازه منفی انجام گرفت، ثشاهد، کرمان و ثرود تنها نمادهای مثبت گروه در پایان معاملات می باشند. معاملات گروه نسبت به روزهای گذشته پرحجم تر بود و با معامله 2.8 میلیون سهم “ثنوسا” بیشترین حجم معاملات را در گروه به خود اختصاص داد.
    اگرچه تصور می‌شود که بازار مسکن داخلی است و نوسانات سایر بخش‌های اقتصادی تاثیر چندانی بر آن ندارد اما اتفاقات آذر 91 و افزایش 50 درصدی قیمت مسکن در شهر تهران به خوبی نشان داد که ایجاد حباب در بازار ارز و سکه و سایر عوامل اقتصادی بر بازار مسکن موثرهستند.

گروه فراوده نفتی

    معاون وزیر نفت از حضور یک هیات ایتالیایی نفتی و گازی به ایران در پایان ماه ژانویه ٢٠١٦ خبرداد و خاطر نشان کرد: در این سفر پروژه های مورد علاقه شرکتهای ایتالیایی در زمینه نفت و گاز برای سرمایه گذاری به شرکت ملی نفت ایران اعلام خواهد شد تا هر چه سریعتر کارهای عملیاتی آن آغاز شود

گروه سرمایه گذاری

    “وبیمه” سهمی که مدتهاست در یک کانال صعودی به آرامی روند رو به رشدی طی می کند هم اکنون در بازه 4.33 مثبت و با روندی صعودی معامله می شود
    “وخارزم” طی 27 مهر ماه سال جاری به دلیل برگزاری مجمع عمومی سالیانه سهامداران متوقف شده و علت عدم بازگشایی نماد آن تاکنون عدم ارسال مستندات لازم در خصوص رویه اتخاذ شده توسط شرکت بابت نحوه شناسایی هزینه های مالی مرتبط با خرید نیروگاه عنوان شده است.

مواد و محصولات دارویی

    مجوز افزایش سرمایه ۲۷۵ درصد از محل سود انباشته “دزهراوی” صادر شد و سهم که معاملات را در سقف قیمت آغاز کرد و نهایتا با صف خرید معاملات را به پایان رساند. گروه دارویی اکثرا بنیاد مناسبی دارند و احتمال رشد آنها وجود دارد اما با توجه به نقدشوندگی پایین فعلا توصیه ای برای خرید نداریم.

گروه فلزات اساسی

    از نظر تکنیکالی “فلوله” در صورتی که تا قیمت 165 تومان نزول کند برای خرید مناسب خواهد بود.

بازگشایی نمادهای معاملاتی: وپارس، لپارس

توقف نمادهای معاملاتی: كنيلو، وخاور، سدشت، وبوعليح، خريختح، غاذرح، ثباغ

پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: خلاصه اتفاقات و اخبار بازار سهام

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب