اخبار و گزارش بورس شنبه 14 آذرماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهمترین اخبار بورس

امروز شاخص بورس با افزایش 27.08 واحد  (0.04%) به عدد  62،577.10 واحد رسید.

نمادهاي جم، تاپیکو، وغدیر، رمپنا، جم، بیشترین تاثیر مثبت و خودرو، شبندر، وبملت، بیشترین تاثیر منفی را بر روي شاخص بورس امروز داشتند و در فرابورس شاخص با افزایش 2.20 واحد به عدد  691.90 رسيد.

*ارزش معاملات بورس امروز  به 43.9 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن  با 3.19 میلیارد تومان مربوط به نماد خودرو بود.

*امروز حجم معاملات در بورس به 264.940 ميليون سهم رسید که با معامله 43.128 میلیون سهم فولادح بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: شفارس، قزوین، شکربن

* بیشترین عرضه : وکار، سصفها، غدام

* گروه هاي خودرو، بانک، شیمیایی به ترتیب برترین های گروه صنعت شدند.

نگاهی کلی بر روند بازار بورس

 گزارش مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره موضوع PMD در حالی طی چهارشنبه هفته گذشته مبنی بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران به شورای حکام ارائه شد که اولین روز از معاملات هفته جاری بازار سرمایه علیرغم اینکه معاملات در اکثر گروه ها مثبت آغاز شد، بسیار کم حجم بود و از اواسط بازار نیز اکثر نمادها روند ریزشی در پیش گرفتند.

به گزارش بورس نیوز بر این اساس، به نظر می رسد علیرغم انتشار اخبار مثبت در حوزه سیاسی و نزدیک شدن به زمان اجرایی شدن طرح برجام و رفع کلیه تحریم های بین المللی بر کشور، اما همچنان جو ناامیدی و بی اعتمادی بر بازار سرمایه حکمفرما است و هنوز اتفاق مثبت تأثیر گذاری که بازار سرمایه در انتظار آن است، رخ نداده و فعالان بازار سرمایه به ویژه بزرگان بورس تمایلی به تزریق نقدینگی به بورس و مشارکت در روند معاملات ندارند.

اخبار تاثیر گذار بر بازار سهام

    برخی مقامات مسئول اعلام کرده‌اند “بنابر دلایلی ارائه بودجه 95 به مجلس به اوایل دی ماه موکول شده است”.
    سرگئی ریابکوف و سایمون گس، معاونان وزرای خارجه دو کشور روسیه و انگلیس روز جمعه در تماس تلفنی بر ضرورت انتقال سریع‌تر به مرحله اجرای برجام تأکید کردند.
    مونیز، وزیر انرژی آمریکا گفت:‌ تحریم‌های ایران در ماه ژانویه زمانی که آژانس تایید کند تهران به تعهداتش عمل کرده است، برداشته خواهد شد
    در حالی 26 روز از آغاز طرح کارت اعتباری خرید کالا می‌گذرد که هنوز هیچ کارتی توسط سیستم بانکی صادر نشده و مردم به امید اجرایی شدن آن دست از خرید برداشته‌اند که این موضوع خود رکود بازار را تشدید کرده است_تسنیم
    رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اثرات منفی بی ثباتی نرخ ارز بر اقتصاد کشور گفت: صادرکنندگان ایرانی در شرایط امروز با توجه به وضعیت و مشکلات صادراتی خود باید بتوانند نرخ ارز را پیش بینی کنند تا وضعیت سرمایه‌گذاری آنها دچار نوسان نشود_تسنیم
    دبیر مجمع تشخیص مصلحت با اینکه با طولانی‌ترین و عمیق ترین رکود مواجه ایم ،گفت: فوری ترین اقدام در خروج از این رکود رساندن نقدینگی به دست تولید کنندگان آن هم با هزینه کم است_بورس پرس
    «مسترکارت» به عنوان یکی از مطرح ترین شرکت های ارائه دهنده خدمات پرداخت الکترونیکی و کارت اعتباری در دنیا، تبلیغات خود را برای جلب مشتری از ایران آغازکرده است_تسنیم

نبض گروه های بورسی شنبه 14 آذر

گروه بانک

    با تاثیر گذارش آمانو همچنین خبر کاهش نرخ سود بین بانکی به 21.5 درصد که در آینده می تواند موجب کاهش نرخ سود بانکی شود، معاملات گروه مثبت آغاز شد البته رفته رفته عرضه ها افزایش یافت و در کل حجم معاملات بسیار کم بود و با معامله تنها 14 میلیون سهم وبصادر بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.
      “وپارس” که پس از ماه ها روز 4 شنبه در بازه منفی بازگشایی شد، امروز معاملات را مثبت آغاز کرد اما روندی نزولی و سپس رنج داشت و نهایتا در بازه منفی 0.27 درصد معاملات را به پایان رساند. در موزد وپارس شنیده شده هیات مدیره شرکت در خصوص افزایش سرمایه تصمیم خود را نهایی کرده اند.
      “وگردش” که در گزارش 4شنبه بیان کردیم از نظر تکنیکالی برای سهم فعلا روند صعودی محتمل است، امروز از دقایق آغازین بازار صف خرید در پیش گرفت و توانست تا پایان معاملات معاملات سقف قیمت خود را حفظ کند.
    نرخ سود بین بانکی از 28 درصد به 21.5 درصد رسید که ادامه این روند می تواند موجب کاهش نرخ سود در بازار پول شود.

گروه خودرو و ساخت قطعات

    معاملات گروه به جز خدیزل در بازه مثبت آغاز شد اما با گذشت زمان شاهد افزایش نسبس عرضه در گروه بودیم. نهایتا اکثر نمادهای خودرو سازی در بازه مثبت و اکثر نمادهای قطعه سازی، منفی، معاملات را به پایان رساندند.
    شركت ايران خودرو پس از برگزاري جلسه هيات مديره مبني بر تصويب افزايش سرمايه امروز در بازه منفی بازگشایی شد و با معامله 19.4 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات بازار بورس را به خود اختصاص داد.
    طی سه روز کاری اخیر حدود ۶۴ درصد از خریداران روز اول ۱۰۰ میلیون سهم بهمن دیزل با کمترین سود ممکن اقدام به فروش کردند و از این سهم تازه وارد خارج شدند.
    آمار ۸ ماهه تولید خودرو در خودرو سازان داخلی کشور به تکفیک اعلام شد که طی آن سهم خودروهای سواری حدود ۹۲ درصد است.
    شرکت سایپا با ابلاغ بخشنامه‌ای به نمایندگی‌های فروش خود از آنها خواست تا برای انجام فرآیند تحویل خودروها از مشتریان به اندازه 120 درصد مبلغ تسهیلات، چک تضمینی بانکی یا سفته دریافت کنند.

گروه محصولات شیمیایی

    معاملات گروه متعادل انجام گرفت. معاملات مثبت تاپیکو در دقایق پایانی شاخص را که با معاملات خودرو منفی شده بود، به بازه مثبت حرکت داد. حقوقی در این نماد خریدار بود. با معامله 4.7 میلیون سهم شپلی بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.
    “پترول” با حمایت حقوقی، برای چهارمین روز متوالی مثبت معامله شد. برای پترول هفته گذشته ادامه روند صعودی آرام را پیش بینی کردیم.
    معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت : دوازدهمین همایش بین المللی پتروشیمی ایران با حضور نمایندگان 25 کشور، هفته آینده در تهران برگزار می شود که نمایندگان یک شرکت آمریکایی نیز حضور خواهند داشت.
    به احتمال قوی نرخ خوراک پتروشیمی هفته آینده اعلام می شود که اخیرا شایعاتی از کاهش 3 سنتی این نرخ شنیده می شود.
    برای “شکربن” هفته گذشته روند صعودی پیش بینی کردیم که امروز شاهد تشکیل صف خرید آن از اوسط معاملات بودیم.

گروه حمل و نقل

    با توجه به اینکه در صورت برداشته شدن تحریم ها گروه حمل و نقل جزو اولین گروه های تاثیر پذیر هستند،و با توجه به گزارش آمانو، امروز معاملات گروه تماما مثبت آغاز و تا اواسط بازار ادامه یافت، اما در پایان دو نماد حکشتی و حتوکا منفی اما در حوالی قیمت صفر تابلو معاملات را به پایان رساندند.

گروه انبوه سازی

    تمام نمادهای گروه به جز ثمسکن و ثاخت معاملات را مثبت آغاز کردند و این روند تا یک ساعت پایانی ادامه یافت اما نهایتا با افزایش عرضه در گروه مواجه بودیم. معاملات گروه امروز کم حجم بود.
    عضو هیئت مدیره بانک مسکن از اخذ مجوز تضمین فروش اقساطی مسکن توسط این بانک از سوی بانک مرکزی خبر داد.

گروه بیمه

    به گزارش اداره روابط عمومی بانک سامان علیرضا معرفت، مدیر بانکداری شرکتی این بانک گفت: در راستای حمایت از فعالان اقتصادی در بخش‌ تولید، بانک سامان به عاملیت از صندوق توسعه ملی، تسهیلات ارزی ارزان‌قیمت به شرکت میهن پرداخت کرد.

گروه فلزات اساسی

    از نظر تکنیکالی محدوده 165-166 تومان حمایت مهمی برای “فلوله” می باشد که خرید سهم در حوالی این قیمت کم ریسک می باشد/ فلوله از نظر بنیادی نیز وضعیت بهتری نسبت به سایر همگروهانش دارد.

بازگشایی نمادهای معاملاتی: پارسانح، ختوقاح، خگستر، شپترو، خودرو

توقف نمادهای معاملاتی: خوساز، کشرق

پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: خلاصه اتفاقات و اخبار بازار سهام

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب