اخبار و گزارش بورس یکشنبه 15 آذرماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

امروز شاهد معاملات سرد و بی رمق و قرمز پوش بودن اکثر نمادها بودیم و شاخص با افت 156.88 واحدی  (0.25%) به عدد 62,420.20 نزول کرد.

نمادهای پارسان (47.72-)، خودرو (20.86-)، فولاد (17.33-)، خساپا (14.1-)، حکشتی (11.74-) بیشترین تاثیر منفی، و نمادهای وبملت(20.33+)، همراه(11.46+) بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص بورس امروز داشتند و در فرابورس شاخص با کاهش 4.40 واحد به عدد  687.40 رسید.

*ارزش معاملات بورس امروز  به 109.74 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن  با 11.90 میلیارد تومان مربوط به نماد “وپارس” بود.

*امروز حجم معاملات در بورس به 621.488 میلیون سهم رسید که “وپارس” با معامله 105.808 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: قزوین4، قزوین، شفارس

* بیشترین عرضه : وبیمه، لپارس، وکار

* گروه های بانک ها، شیمیایی، خودرو به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.

* بیشترین افزایش قیمت: شکربن(4.31+)، کپشیر(4.16+)

* بیشترین کاهش قیمت: قهکمت(4.93-)، شپارس(4.84-)،

نگاهی کلی بر روند بازار بورس

     بکی از مولفه‌های شناسایی یک اقتصاد استاندارد در تمام دنیا میزان نقدینگی در چرخش بازار‌های آن کشور است.       از بحث‌های داغ بین اقتصاددانان در رابطه با تورم و رکود اقتصادی، تاثیر رشد نقدینگی بر اقتصاد است. از یک طرف مقامات بانک مرکزی در ایران اعتقاد دارند که با توجه به رابطه نزدیک رشد نقدینگی و تورم، بهترین راه برای مقابله با رشد تورم کنترل رشد نقدینگی است.

از طرف دیگر صاحبان کسب و کار و برخی از اقتصاددانان بر این باورند که برای رشد اقتصادی و مقابله با رکود، رشد نقدینگی یک الزام است و بدون رشد نقدینگی نمی‌توان انتظار رشد اقتصادی و مقابله با رکود را داشت.

در نتیجه مقامات سیاسی کشور در دو راهی کاهش رشد نقدینگی برای مقابله با تورم و افزایش رشد نقدینگی برای مقابله با رکود قرار گرفته‌اند.

با این وجود به نظر می‌رسد در شرایطی که کمبود نقدینگی به‌عنوان یکی از مسائل اصلی اقتصاد کشور و عامل اصلی رکود مورد تاکید همیشگی کارشناسان قرار دارد، بررسی نسبت ارزش بازار سهام نسبت به کل نقدینگی کشور در بازه‌های زمانی مختلف نشان می‌دهد که این مولفه در شرایط کنونی پایین‌تر از میانگین آن از ابتدای سال 84 قرار دارد. در همین زمینه میزان حجم و ارزش معاملات بورس در یک سال اخیر نیز حاکی از آن است که نقدینگی به میزان زیادی از بازار خارج شده و بورس تهران تا حد زیادی جذابیت خود را برای سرمایه‌گذاری از دست داده است.

     امروز شاهد معاملاتسرد و بی رمقو قرمز پوش بودن در اکثر نماد ها بودیم، شاخص از لحظات آغازین معاملات خود را منفی آغاز کرده بود، و در نهایت شاخص منفی را به ثبت رساند.

خبرهای تاثیر گذار بازار سهام

    وزیر نفت کشورمان، بهینه سازی مصرف انرژی، پتروشیمی و ساخت ماشین آلات و تجهیزات را مهمترین زمینه های همکاری میان ایران و سوئد بیان کرد-ایرنا
    بر اساس آمار واردات ساختمان‌های پیش‌ساخته به ایران از سال 84 تا 94، بیشترین سهم از واردات ساختمان‌های پیش‌ساخته به ایران را کشورهای چین، ایتالیا، امارات متحده عربی و ترکیه به خود اختصاص داده‌اند_اقتصاد آنلاین
    وزیر نفت با استقبال از سرمایه گذاری مشترک سوئدی ها در ایران گفت: امیدواریم بتوانیم در دوره بعد از تحریم ها روابط را تجدید ساختار و تقویت کنیم _ تسنیم
    رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به لغو تحریم ها و فرصت وصل شدن به اقتصاد دنیا گفت: در این شرایط اگر همه فعالین بخش خصوصی و فعالین اقتصادی به میدان نیاییم دیگر این شرایط فراهم نخواهد شد_تسنیم
    رئیس اتاق اصناف ایران رشد اقتصادی پایین کشور را به دلیل حضور نصفه و نیمه مردم در سرمایه‌گذاری های اقتصادی دانست و گفت: اگر قرار است به سمت استقلال واقعی و اقتصاد مقاومتی حرکت کنیم باید به بنگاه‌های اقتصادی کوچک توجه ویژه شود_تسنیم
    رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: دولت یازدهم، آنچه را که باید در عرصه بین المللی انجام می داد، به تمام و کمال انجام داده است و اکنون شرایطی فراهم شده است که باید اقتصادمان را به اقتصاد دنیا وصل کنیم- ایرنا
    وزیر اقتصاد کشور هلند اوایل آذرماه در رأس یک هیأت بزرگ تجاری به تهران سفر کرد و در دیدار با دولتمردان اقتصادی و سیاسی کشور راه های توسعه و تحکیم مناسبات را بررسی کردند. آنها همچنین در دیدار با فعالان اقتصادی بخش خصوصی، ضمن آشنایی با فرصت های اقتصادی در ایران، گام نخست برای همکاری های مشترک را برداشتند_ایرنا
    رییس اتاق تجاری صربستان و ایران با اشاره به فضای مناسب برای افزایش همکاری های تجاری صربستان و ایران گفت: بازرگانان و تاجران صربستانی درحوزه های مختلف تجاری برای حضور گسترده در بازار بزرگ ایران و همکاری با تاجران ایرانی علاقمند هستند_ایرنا

نبض گروه های بورسی یکشنبه  15 آذر

گروه بانک

    اکثر نمادهای گروه در بازه منفی معامله شدند. امروز شاهد معامله بلوک 103 میلیونی وپارس در اواسط بازار و بر روی قیمت صفر تابلو بودیم.
         “وگردش” که در گزارش 4شنبه بیان کردیم از نظر تکنیکالی برای سهم فعلا روند صعودی محتمل است، دیروز با صف خرید همراه بود و امروز علیرغم روند منفی بازار، مثبت معامله شد.
    نرخ سود بین بانکی از 28 درصد به 21.5 درصد رسید که ادامه این روند می تواند موجب کاهش نرخ سود در بازار پول شود.
    یک کارشناس بازار سرمایه گفت: تا زمانی که بانک مرکزی عملیات بازار باز و نظارت واقعی بر موسسات مالی را انجام ندهد سخت است که بتوان نرخ بهره را در کشور کاهش داد.

گروه خودرو و ساخت قطعات

    معاملات گروه در بازه منفی انجام گرفت و کم حجم بود به طوری که با معامله 11 میلیون سهم خودرو بیشترین حجم معاملات را در گروه داشت.
    مدیرعامل ایران رادیاتور دو عامل تعدیل سود “ختور” بعد از افزایش سرمایه ۱۱۴ درصدی را کاهش هزینه های مالی به دلیل مدیریت بهینه نقدینگی و تمرکز بر وصول مطالبات به جای اخذ تسهیلات و همچنین تحقق عملی فروش یک فقره آپارتمان در ماه جاری را در تعدیل سود هر سهم سال مالی جاری دخیل دانسته است.

گروه استخراج کانه های فلزی

    مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر از منتفی شدن مذاکره این شرکت با شرکت KIOCL در زمینه واردات گندله خبر داد. وی در این خصوص اظهار کرد: در حال حاضر تولید در داخل کاهش یافته و در نتیجه نیاز داخلی هم کم شده است. از سوی دیگر امیدواریم تا پایان سال جاری و یا اوایل سال آینده خودمان تبدیل به صادرکننده گندله شویم.

گروه محصولات شیمیایی

    وزیر نفت کشورمان، بهینه سازی مصرف انرژی، پتروشیمی و ساخت ماشین آلات و تجهیزات را مهمترین زمینه های همکاری میان ایران و سوئد بیان کرد
    دبیرکل انجمن کارفرمایی پتروشیمی گفت: در مذاکره با هندی‌ها که با نرخ ١٠ سنت خوراک پتروشیمی صورت گرفته، هندی‌ها این نرخ را هم نپذیرفته و بر نرخ پنج سنت تأکید دارند.

گروه فرآوده نفتی

    با اعلام وزیر نفت ایران مبنی بر افزایش تولید نفت به 1میلیون بشكه در روز و همچنین نظر نشست اوپك مبنی بر افزایش تولید نفت قیمت نفت در بازارهای جهانی افت چشم گیری داشت و احتمال ریزش بیشتر قیمت نفت هم وجود دارد.
    یک کارشناس انرژی با تأکید بر این که مدل جدید قراردادهای نفتی در واقع نادیده گرفتن حاکمیت نظام جمهوری اسلامی ایران در تولید از میدان‌های نفت و گاز است گفت: این قرارداد مصداق بارز نفوذ اقتصادی شرکتهای خارجی در کشور است.

گروه انبوه سازی

    “ثتران” قصد افزایش سرمایۀ شرکت از مبلغ 60 میلیارد تومان به ‌مبلغ 1,000 میلیارد تومان ، از محل مطالبات و آورده نقدی مبلغ 40 میلیارد ، دارد.

گروه فلزات اساسی

    از نظر بنیادی وضعیت مطلوبی دارد. 2. از نظر تکنیکالی به حمایت مهمی نزدیک شده. 3. در مورد شرکت شنیده شده که زمینی چهاردانگه جهت فروش در آینده ای نزدیک آماده شده است

تحلیل بنیادی ذوب بر روی سایت قرار گرفت.

بازگشایی نمادهای معاملاتی: ختور، خودروح، چفیبرح، وپاسارح، غچین

توقف نمادهای معاملاتی: وبیمه، خمهرح، لپارس

پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار و گزارش های روزانه بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب