گزارش بورس و اخبار مرتبط با بازار سهام دوشنبه 16 آذرماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خبرهای بورسی

بورسینس: امروز معاملات بسیار کم جان و منفی را در بازار نظاره گر بودیم و شاخص با افت 45.38 واحدی  (0.07%) به عدد 62,374.80نزول کرد.

نمادهای حکشتی(15.92-)،فولاد(12.14-)، وامید(10.4-) بیشترین تاثیر منفی، و نمادهای رمپنا(22.66+)، فارس(17.34+)، اخابر(11.67+)، وغدیر(10.65+) بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص بورس امروز داشتند و در فرابورس شاخص با کاهش 8.70 واحد به عدد  678.70 رسید.

*ارزش معاملات بورس امروز  به 83 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن  با 7.59 میلیارد تومان مربوط به نماد “وبملت” بود.

*امروز حجم معاملات در بورس به 418.120 میلیون سهم رسید که “فولادح” با معامله 53.569 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: قزوین4، قزوین، شفارس

* بیشترین عرضه : وکار، سصفها، غدام

* گروه های شیمیایی، بانک ها، انبوه سازی به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.

* بیشترین افزایش قیمت: خچرخش(4.53+)، غشصفا(4.39+)

* بیشترین کاهش قیمت: شپارس(7.99-)، کهرام(4.86-)، خگستر(4.78-)

نگاهی کلی بر روند بازار بورس

       رسالت اصلی صندوق های سرمایه­گذاری مشترک در سهام، اختصاص به بخش عمده­ای از نقدینگی در اختیار صندوق به سرمایه گذاری در سهام شرکت­های فعال در بازار سرمایه دارد تا این صندوق­ها با استفاده از سرمایه خود نقش مهمی را در ایجاد رونق در این بازار ایفا کنند و همپای سهامداران حقوقی در روند معاملات بازار سرمایه سهم بزرگی داشته باشند.   

      بازار سرمایه طی ماه­های اخیر شرایط نا بسامانی را پشت سر گذاشت و متأثر از این موضوع بسیاری از سرمایه گذاران اعم از سهامداران حقیقی و حقوقی زیان شناسایی کردند و در این وضعیت صندوق های سرمایه گذاری مشترک در سهام نیز از این شرایط مصون نماندند.

به طوریکه حتی بازدهی برخی از صندوق ها طی یک ماهه اخیر به مراتب بدتر از سرمایه گذاران معمولی که تجربه کافی ندارند، بوده است و بررسی میزان بازدهی صندوق ها بیانگر این موضوع است که صندوق های سرمایه گذاری علیرغم برخورداری از کارشناسان حرفه ای و با تجربه از یک سو بازدهی های قابل قبولی را به سرمایه گذاران خود اعطا نکردند و از سوی دیگر بسیاری از صندوق های سرمایه گذاری مشترک در سهام بخش عمده ای از سرمایه در اختیار خود را در اوراق با درآمد ثابت تزریق کردند تا بازدهی مثبت حداقلی را بدست آوردند.

امروز معاملات بسیار کم جان و منفی را در بازار نظاره گر بودیم ولی با نزدیک شدن به پایان معاملات شاهد افزایش معاملات بلوکی برای جلوگیری از ریزش بیشتر شاخص در نمادهای رمپنا، فارس، اخابر، پارسان، وغدیر هستیم.

اخبار تاثیر گذار بر بازار سهام

    هرچند بانک مرکزی با ارائه آمار نظام بانکی و بخش پولی کشوردر دو سال گذشته سعی در شفاف سازی در بخش های مختلف به خصوص نقدینگی کرد و بر خلاف سال های گذشته، آمار مغفول مانده بانک ها و موسسه های اعتباری را در محاسبات نقدینگی در نظر گرفت اما این اقدام سبب هجمه برخی منتقدان شده است_ایرنا
    عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: بنا به قول مسئولان دولت لوایح برنامه ششم و بودجه 95 تا پایان آذرماه به مجلس می رسد_فارس
    سفیر آلمان در تهران گفت: توافق هسته ای ایران با کشورهای 1+5 نتایجی مثبت به دنبال داشته که در پی آن، ایران در حال بازگشت به تجارت بین الملل است.-ایرنا
    وزیر بازرگانی روسیه اعلام کرد این کشور تمایل دارد تا روابط تجاری و صنعتی خود را با ایران و امارات گسترش دهد-فارس
    با وجود مزایای متعدد صادرات برق به جای گاز، وزارت نفت تمایلی به افزایش صادرات برق کشور ندارد. این در حالی است که با استفاده از مدل‌های پیشرفته قیمت‌گذاری گاز نیروگاه‌ها، می‌توان درآمد این وزارت‌خانه از صادرات برق را نسبت به صادرات گاز بیشتر کرد_تسنیم
    هیات دولت چند ماده واحده و بند برای بودجه ۹۵ ازجمله معافیت سهم شرکت دولتی تابعه وزارت نفت از تقسیم سود سهام،انتشار ۱۰ هزارمیلیاردتومان اوراق مشارکت و معافیت مالیاتی ۱.۳ میلیون تومانی تصویب کرد_ بورس پرس
    وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کرد صادرات این کشور به ایران در دهمین ماه سال جاری میلادی با رشد ۸۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شد و به ۲۸.۷ میلیون دلار رسید_تسنیم
    مدیر عامل بورس انرژی گفت: شرکت ملی پخش با استفاده از ساز وکار بورس انرژی ، بخشی از حجم گاز مایع خود را در این بازار عرضه می کند و در نظر دارد تا با استفاده از انواع قراردادهای قابل معامله، حجم معاملات خود را افزایش دهد_ فارس

نبض گروه‌های بورسی دوشنبه  16 آذر

گروه بانک

به گزارش بورسینس به جز وپست تمام نمادهای گروه معاملات را در بازه منفی به پایان رساندند. امروز هم معاملات بلوکی بسیاری  را در بازار بورس شاهد بودیم و در گروه بانک، مانند دیروز با معامله بلوکی وبملت در دقایق آغازین بازار در بازه مثبت مواجه بودیم.
    عضو شورای پول و اعتبار با تشریح جزئیات دستورکار جلسه فردای شورای پول و اعتبار گفت: بانک مرکزی با کاهش نرخ سود مخالف بوده و استدلال می‌کند که با نرخ ۲۰ درصدی هم، صف برای دریافت وام وجود دارد.محسن جلال‌پور در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه بررسی و تصمیم‌گیری در خصوص نرخ سود بانکی در دستور کار جلسه فردا(سه شنبه) شورای پول و اعتبار قرار دارد، گفت: این هفته، جلسه شورای پول و اعتبار تشکیل می شود و به طور قطع، بررسی و تصمیم‌گیری در خصوص نرخ سود بانکی، در دستور کار قرار دارد، اما باید توجه داشت که نرخ سود، هم اکنون برای کشور تیغ دو لبه است و باید دقت کرد که لبه برنده آن، اقتصاد کشور را از بین نبرد.
    “وگردش” که از اوایل هفته گذشته روند صعودی در پیش گرفته بود، امروز در بازه منفی معامله شد که می تواند فقط اصلاح برای سهم باشد اما در صورتی که فردا هم منفی معامله شود احتمال آغاز روند ریزشی برای سهم  بوجود خواهد آمد.

گروه خودرو و ساخت قطعات

    معاملات گروه همسو با حق تقدم ایران خودرو و سهم خودرو مثبت آغاز شد اما به زودی شاهد ریزش قیمت در نمادهای گروه بودیم. معاملات گروه بسیار کم حجم بود به طوری که با معامله تنها 8 میلیون سهم خپارس بیشترین حجم معاملات را داشت.
    براساس شایعات، شنیده شده در سفر رئیس جمهور به پاریس، تیم ایران خودرو نیز با وی همراهی خواهند کرد تا قرار داد جدید را با پژو به امضا رسانند.
    در حالی که وزیر صنایع در اکپسو میلان همکاری خودرو سازان ایرانی با فیات را به دلیل همکاری با کرایسلر آمریکا بعید دانسته بود اما وی در جدید ترین اظهار نظرش از آغاز مذاکره با «فیات» برای ساخت خودرو در کشور خبر داده است . با اینکه برخی از منابع خبری از مذاکرات این خودرو ساز با سایپا در گذشته خبر داده بودند اما گویا شانس همکاری فیات با ایران خودرو بیشتر است
    معاون فروش سایپا با اینکه موج انصرافی های محصولات این شرکت صحت ندارد، گفت: این شرکت در بخشنامه جدید خود به نمایندگی‌ها حق انصرف را به صورت موردی برای مشتریان لحاظ کرده است.

گروه محصولات شیمیایی

    همسو با جهت کلی معاملات، این گروه نیز اکثراً منفی معامله شدند. معامله بلوکی 13 میلیون سهمی پارسان در اواخر بازار را شاهد بودیم. برای پترول که چندین روز گذشته با حمایت حقوقی همراه بود، این روند امروز با فروش 4.5 میلیون سهمی حقوقی ، با مشکل واجه شد. اما به طور کلی پترول سهمی است که به یکباره دچار ریزش قیمت نمی شود و از لحاظ بنیادی نیز می توان به سهم امیدوار بود.
    در حالی به تازگی معاون وزیر نفت در آستانه برگزاری همایش بین‌المللی پتروشیمی بحث نهایی شدن نرخ خوراک گازی شرکت‌های پتروشیمی را مطرح کرده که امید است به بهانه تشکیل این همایش و شفافیت در جذب سرمایه‌گذاران خارجی، سرانجام غائله تعیین نرخ خوراک به سرانجام رسد تا شاید شرکت‌های پتروشیمی پس از دوسال سردرگمی و کشمکش میان دولت و مسوولان بر سر تعیین نرخ خوراک، رهایی یابند و در نهایت روند عملکرد و سودآوری آنها در مسیری شفاف و مشخص قرار گیرد.

    یک موسسه تحقیقاتی اعلام کرد ایران قادر است پس از برداشتن تحریم ها ۷۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در پروژه های پتروشیمی خود جذب کند.

    مجوز افزایش سرمایه 100 درصدی صنایع شیمیایی ایران توسط سازمان بورس  صادر شد. افزایش سرمایه ” شیران” از محل سود انباشته خواهد بود و درصورت تصویب سرمایه اسمی این شرکت از بیش از 231.4 میلیارد تومان به 463 میلیارد تومانی خواهد رسید.

گروه فرآوده نفتی

    قیمت نفت در معاملات امروز به عنوان نخستین روز کاری بازارهای جهانی پس از نشست اوپک به ۴۲.۷۶ دلار افت کرد که فاصله چندانی با قیمت نفت در زمان اوج بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۸ ندارد.

گروه قند و شکر

    با توجه به روند معمول در این گروه، با توجه به معاملات منفی و نزولی در کلیت بازار، شاهد معاملات مثبت در گروه قند و شکر بودیم هرچند در اواخر بازار برخی از نمادهای گروه ریزش قیمت داشتند. اما نهایتاً به جز قثابت، قهکمت و قنقش بقیه نمادها با پایانی مثبت معاملات را به پایان رساندند.

گروه فلزات اساسی

    طی روزهای گذشته برای سهم فلوله گفتیم که از نظر بنیادی وضعیت مطلوبی دارد و در مورد شرکت شنیده شده که زمینی چهاردانگه جهت فروش در آینده ای نزدیک آماده شده است. فلوله امروز دقیقا بر روی حمایت 165 تومان معاملاتش را به پایان رساند که اگر فردا به قیمتی پایین تر نزول کند، ادامه ریزش و شکستن حمایت مهم برایش محتمل خواهد بود.

بازگشایی نمادهای معاملاتی: پکویر، پکویرح، وسکابح، کطبسح، شپدیسح

توقف نمادهای معاملاتی: سپاها

پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار روزانه بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب