بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در یک ماه اخیر

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورسی

رسالت اصلی صندوق های سرمایه گذاری مشترک در سهام، اختصاص به بخش عمده ای از نقدینگی در اختیار صندوق به سرمایه گذاری در سهام شرکت های فعال در بازار سرمایه دارد تا این صندوق ها با استفاده از سرمایه خود نقش مهمی را در ایجاد رونق در این بازار ایفا کنند و همپای سهامداران حقوقی در روند معاملات بازار سرمایه سهم بزرگی داشته باشند.

بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، بازار سرمایه طی ماه های اخیر شرایط نا بسامانی را پشت سر گذاشت و متأثر از این موضوع بسیاری از سرمایه گذاران اعم از سهامداران حقیقی و حقوقی زیان شناسایی کردند و در این وضعیت صندوق های سرمایه گذاری مشترک در سهام نیز از این شرایط مصون نماندند.

به طوریکه حتی بازدهی برخی از صندوق ها طی یک ماهه اخیر به مراتب بدتر از سرمایه گذاران معمولی که تجربه کافی ندارند، بوده است و بررسی میزان بازدهی صندوق ها بیانگر این موضوع است که صندوق های سرمایه گذاری علیرغم برخورداری از کارشناسان حرفه ای و با تجربه از یک سو بازدهی های قابل قبولی را به سرمایه گذاران خود اعطا نکردند و از سوی دیگر بسیاری از صندوق های سرمایه گذاری مشترک در سهام بخش عمده ای از سرمایه در اختیار خود را در اوراق با درآمد ثابت تزریق کردند تا بازدهی مثبت حداقلی را بدست آوردند.

چرا که از میان بیش از 80 صندوق سرمایه گذاری مشترک در سهام که طی یک ماه اخیر در بازار سرمایه فعالیت داشتند تنها 11 صندوق یعنی حدود 10 درصد از صندوق ها بازدهی مثبت برای سرمایه گذاران خود به ارمغان آوردند که از میان آنها دارایی نقد پنج صندوق بیش از 50 درصد محاسبه می شود که این امر بیانگر این موضوع است که صندوق ها با سرمایه گذاری در اوراق با درآمد ثابت توانستند به بازدهی مثبت اندک دست یابند.

بر اساس اطلاعات موجود، صندوق های سرمایه گذاری نیکوکاری دانشگاه تهران، راهنما، بازار گردانی توسعه ملی، مهر شریعه، نیکوکاری نیک اندیشان هنر، مبین سرمایه، کاریزما، یکم دانا، آسمان یکم، رشد سامان و ارزش کاوان آینده از جمله صندوق هایی هستند که دستاورد فعالیت یک ماهه اخیر آنها در بازار سرمایه بازدهی مثبت بوده که از میان آنها صندوق نیکوکاری دانشگاه تهران بازدهی 3.6 درصدی را به ثبت رسانده که بیشترین میزان بازدهی مثبت به شمار می رود و بعد از آن بازدهی مثبت دو درصدی صندوق راهنما و بازدهی 1.6 صندوق بازار گردان توسعه ملی موجب شد تا دو صندوق مذکور رتبه های دوم و سوم را از لحاظ کسب بیشترین بازدهی مثبت به خود اختصاص دهند. همچنین مابقی صندوق ها نیز بازدهی کمتر از یک درصدی را به ثبت رساندند.

برترین صندوق های سرمایه گذاری را بشناسید
این در حالی است که از میان 11 صندوق مذکور دارایی نقد صندوق نیکوکاری نیک اندیشان هنر حدود 96 درصد و بازدهی آن 1.3 درصد محاسبه می شود. به عبارت دیگر این صندوق با سرمایه گذاری 96 درصدی در اوراق با درآمد ثابت بازدهی کمتر از دو درصدی را بدست آورده است. پس از آن دارایی نقد صندوق نیکوکاری دانشگاه تهران 83.5 درصدی اعلام شده و سه صندوق مبین سرمایه، کاریزما و رهنما در ردیف های دیگر قرار می گیرند.

برترین صندوق های سرمایه گذاری را بشناسید

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: صندوق سرمایه گذاری پربازده

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب