خلاصه رویدادهای بازار بورس دوشنبه 13 آبان

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل بازار بورس در معاملات امروز بعد از نوساناتی که داشت در نهایت با افت 31 واحدی همراه شد و به 73،734 واحد رسید.نماد معاملاتی شپنا با 32 و شبندر با 24 واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد معاملاتی اخابر با 97 و فارس با 54 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس داشتند.

ارزش کل معاملات بورس به 325.7 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات مپنا با 29.5 میلیارد تومان و فارس با 22.7 میلیارد تومان اختصاص داشت

در بازار فرابورس افت 3 واحدی برای شاخص کل رقم خورد و ارزش کل معاملات آن هم به 74.8 میلیارد تومان رسید.

بازار امروز همانطور که در گزارش دیروز نیز اشاره کردیم کار خود را با افزایش عرضه ها آغاز کرد. نوسانات در این روزها پدیده غالب بر بازار می باشد و این تک خبرهای سیاسی و اقتصادی هستند که در طی معاملات منتشر و تا حدودی شرایط را تغییر می دهد. این نوسانات ادامه خواهد یافت تا جایی که اخباری با محرک های مثبت قوی یا منفی نبض معاملات را در دست بگیرند.

باید با شرایط فعلی بازار و معاملات ساخت تا در روزها یا هفته های آتی اخبار قطعی تری از برخی مسائل به دست برسد. مسائلی از قبیل نتیجه مذاکرات هسته ای  ، نرخ خوراک یکی از بزرگترین صنایع بورسی، تحولات در حوزه بانکی و مسیر نرخ ارز برای تک نرخی شدن از این قبیل مسائل هستند که بی شک تاثیرات مثبت و منفی زیادی بر بازار سرمایه خواهند داشت. به هر حال باید منتظر باشیم و تحولات آتی در زمینه های مختلف سیاسی و اقتصادی را زیر نظر داشته باشیم…

در اخبار حاشیه ای بازار؛ در اخبار بورسی علی صالح آبادی امروز در آخرین نشست اعضای کنونی کمیته رسانه بازار سرمایه از حذف معاملات گروهی (ددد) و افزایش 30 دقیقه ای زمان انجام معاملات خبر داد. این اتفاق اطلاعات دقیق تری در مورد میزان خرید و فروش حقوقی ها با کدهای شخصی در حین معاملات در اختیار ما قرار خواهد داد.

در این حوزه وزیر اقتصاد بازهم به بازار سرمایه دیدگاه مثبتی نشان داده است دیدگاه مثبت وزیر اقتصاد به بازار سرمایه و علاقه مندی وی به توسعه نقش بازار سرمایه در اقتصاد ملی یک سرمایه بزرگ است و باید از نظر مثبت وزیر در جهت توسعه بازار سرمایه استفاده شود. وی وضعیت بازار سهام را خوب دانسته است.

در اخبار سیاسی سخنان رهبر انقلاب در مورد مذاکره با آمریکا و طرف های غربی و بازتاب این سخنان جالب بوده است رسانه های آمریکا با بازتاب گسترده سخنان رهبر انقلاب درباره چارچوب مذاکرات با آمریکا و تضعیف نکردن دیپلمات ها در مذاکرات هسته ای اعلام کردند که رهبر عالی ایران از دیپلماسی دولت و مذاکرات هسته ای حمایت کردند.

در اخبار اقتصادی فردا جلسه ای دیگر در مورد نرخ سود بانکی برگزار خواهد شد بعد از آنکه هفته قبل اعضای شورای پول و اعتبار برای تغییر نرخ سود بانکی به اجماع نرسیدند توافق بر این شد که ادامه بررسی درباره نرخ سود به جلسه هفته جاری شورا موکول شود. باید منتظر ماند و دید که آیا فردا سیاست گذاران پولی و بانکی درباره افزایش نرخ سود بانکی به اجماع خواهند رسید یا خیر! آنطور که از زمزمه‌های مسئولان دولتی برداشت می شود احتمالاً در جلسه فردای شورای پول و اعتبار نرخ سود بانکی با افزایش نسبی همراه خواهد شد. این اتفاق اگر رخ دهد تا حدودی معاملات در بازار بورس را با چالش همراه خواهد کرد.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در تجهیزاتی ها حفاری به بیش از 660 تومان رسید . سهم بعد از عبور از منطقه مقاومتی 620 تومان رشد آرامی را در پیش گرفته است . شرکت قادر است سود 110 تا 120 تومانی را برای سال جاری شناسایی کند. مپنا به بیش از 840 تومان صعود کرد ولی افزایش عرضه ها اجازه معاملات ادامه دار در محدوده ی درصد مثبت را نداد. در صورتی که شایعات و اخبار مربوط به شرکت صحیح باشد سهم توانایی رشد بازهم خواهد داشت.

فاذر با شایعه عدم فروش ساختمان مرکزی سهامداران خود را غافلگیر کرده است و صف فروش دارد. سهم در آستانه ورود مجدد به کمتر از 300 تومان می باشد.

رتکو بعد از آن رشد عجیب و غریب امروز به کمتر از 1000 تومان رسید.

گروه رایانه این روزها معاملات نسبتا مثبتی را تجربه می کنند. پی بر ای گروه 6 می باشد و خیلی ها معتقدند این گروه از معدود گروه هایی هستند که با رشد بازار هماهنگ نبوده اند. البته قراردادهای جدید در این شرکت ها نیز دلیلی بر اقبال به آنها می باشد. طرح شاپرک نیز سراسری می شود و رکیش از این محل رشد درآمد خواهد داشت. قرار است از آذرماه کلیه پرداخت های اینترنتی قطع و در تحت طرح شاپرک انجام شوند. گفته می شود رکیش قراردادهای جدیدی را نیز با بانک ها دارد.

مداران هم که دیروز اشاره کردیم ظاهرا در حال انعقاد قرار دادهای جدید می باشد امروز پس از 10.7 میلیون سهم معامله با صف خرید روبرو شد.

رتاپ با خریدهای بانک پارسیان، بانک تجارت و آتیه پارس مورد حمایت می باشد و به بیش از 750 تومان رسیده است

ساختمانی ها هم معاملات متعادل و رو به مثبتی دارند. می توان گفت این گروه نسبت به رشد بازار خیلی عقب می باشند ولی عدم اعتماد به بازار مسکن و رکود آن باعث شده سهامداران فعلا به سهام آنها نیز اعتمادی نداشته باشند.

در این گروه وساخت بعد از حجم معاملات بیش از 7 میلیون سهمی با صف خرید به کار خود پایان داد. برخی شایعه فروش زمین را علت اقبال به سهم می دانند ولی ظاهرا دلیل توجه به سهم معامله بلوکی ثفارس می باشد. گفته می شود وساخت بلوک 10.3 درصدی ثفارس را خواهد فروخت

بیمه ای ها به جز بیمه ملت منفی بودند. پی بر ای بالای گروه فعلا اجازه رشد زیاد را به سهام این گروه نخواهد داد. دلیل توجه ویژه به برخی سهام این گروه در ماه های اخیر بحث افزایش سرمایه آنها در جهت افزايش ظرفيت سهم نگهداري مجاز، قبول اتكايي، افزايش سهم بازار و بهبود ضریب توانگری مالی بوده است.

در این گروه بیمه آسیا سود هر سهم خود را همان 81 ریال قبلی اعلام کرده و در شش ماهه نیز 40 ریال آن را پوشش داده است.

در حمل و نقلی ها در غیاب حتاید شاهد معاملات مثبتی در حتوکا، حپترو و توریل بودیم.در حتاید فعلا به نظر نمی رسد سهم بازگشایی شود. خبرهایی از تغییر مدیرعامل سازمان بنادر به گوش می رسد که حتاید نیز در این زمینه گفته با تعویض مدیرعامل فعلی سازمان بنادر مشکل این شرکت نیز حل خواهد شد.

لیزینگی ها و خودرویی ها روز منفی داشتند. موضوع عدم افزایش نرخ خودرو تا پایان سال باعث شد سهام این گروه فعلا به لاک دفاعی فرو روند. مدیرعامل بزرگترین شرکت خودروساز کشور نیز از صحبت‌های خود مبنی بر احتمال افزایش قیمت برخی محصولات عقب‌نشینی و اعلام کرد قیمت محصولات ایران خودرو تا پایان سال افزایش نخواهد یافت. امروز مدیرعامل سایپا و همچنین رئیس سازمان گسترش نیز از تصمیم خود برای ثابت ماندن قیمت خودرو تا پایان سال خبر دادند.

با این وجود بازی اخیر وزیر صنعت و خودروسازان بر سر قیمت‌گذاری خودروها، بازار آزاد خودرو را ملتهب کرد و قیمت‌ برخی خودروها را تا یک و نیم میلیون تومان افزایش داد. همین بحث افزایش قیمت خودرو،  باعث شد تا نمایندگان مجلس وزیر صنعت را روز سه‌شنبه به جلسه کمیسیون صنایع مجلس فرا بخوانند.

بانکی ها با فشار عرضه ها روبرو شدند که دلیل آن رسیدن به محدوده های مقاومتی بود. فردا جلسه شورای پول و اعتبار برای گروه و کل بازار مهم می باشد.

در این گروه بانک تجارت تنها نماد مثبت بود. شرکت افزایش سرمایه دارد و به زودی آن را به بازار اعلام خواهد کرد.

بانک ملت در بیش از 280 تومان با فشار عرضه ها روبرو شد. در مورد این بانکی متقاضیان تحقیق و تفحص از آن از انجام تحقیق و تفحص منصرف شده و درخواست خود را پس گرفتند ازاین روبررسی این طرح از دستور کار کمیسیون خارج شد.

پست بانک امروز هم افت کرد. مدتی ست که افزایش سرمایه پست بانک از محل تجدید ارزیابی دارایی ها بر سر زبان ها افتاده است. قبلا هم گفته شده بود که سرمایه شرکت 700 درصد افزایش خواهد یافت . در صورت های مالی جدید وپست شاهد هستیم که تا کنون 254 میلیارد تومان تجدید ارزیابی صورت گرفته است که این رقم معادل 4.52 برابر سرمایه فعلی شرکت می باشد.

در این بازار پر عرضه اقبال به نمادهای کوچک نیز معمولا بیشتر می شود. در گروه کانی های غیر فلزی کگاز، کاذر، کسرام و کسرا صف خرید داشتند

سیمانی ها که در شش ماهه گزارش های نسبتا قابل قبولی ارائه کردند این روزها بیشتر در مسیر اصلاحی قرار گرفته اند . البته سشرق صف خرید دارد که به دلیل اثرات مثبت احتمالی راه اندازی کارخانه سیمان سفید شرق بر سود ان می باشد. ستران هم در کمتر از 470 تومان و پی بر ای کمتر از 5 با افزایش نسبی تقاضا روبرو شد. ارزش جایگزینی بالا در صنعت سیمان و پتانسیل های بالای سودآوری در سال های آتی سهام این گروه را به یکی از سهام جذاب برای خرید با دید بلند مدت تبدیل خواهد کرد.

پتروشیمی ها در حالی در ابتدای معاملات با فشار عرضه ها روبرو بودند که در اواسط معاملات روند مثبت تری به خود گرفتند. در این گروه با وجود ابهاماتی که در زمینه خوراک وجود دارد فعلی رشد زیادی را متصور نخواهیم بود به خصوص اینکه اینده نرخ دلار نیز تا حدودی نامشخص می باشد.

در این گروه وضعیت خوراک مایع ها مناسب می باشد گفته می شود تخفیف 11 الی 15 درصدی برای خوراک مایع شرکت های پتروشیمی در نظر گرفته خواهد شد. پتروشیمی شازند یکی از شرکت های گروه می باشد که خوراک مایع دارد. این شرکت نرخ متوسط خرید هر کیلو نفتا را در بودجه 2089 تومان ( با تخفیف 5 درصدی) دیده است . کل مبلغ خرید نفتا با این نرخ 2040 میلیارد تومان می باشد.

اگر تخفیف 11 درصدی برای نرخ نفتا اعمال شود نرخ فروش در بودجه به 1975 تومان خواهد رسید که در این صورت با توجه به مقدار مصرف پیش بینی شده در بودجه(976,670 تن) کل مبلغ مصرفی از این بابت به 1929 میلیارد تومان خواهد رسید که با مبلغ موجود در بودجه 111 میلیارد تومان اختلاف دارد.

اگر تخفیف 15 درصدی برای نرخ خوراک مایع لحاظ شود نرخ خرید هر کیلو نفتا به 1869 تومان کاهش پیدا خواهد کرد و کل مبلغ مصرفی از این بابت به 1825 میلیارد تومان خواهد رسید که با مبلغ بودجه 215 میلیارد تومان اختلاف خواهد داشت.

بنابراین اگر این تخفیف اعمال شود بیش از 100 تومان به سود هر سهم شرکت اضافه خواهد شد.

دارویی ها معاملات مثبت و منفی را تجربه کردند. توصیه ما این است که حتما در سبد خود از نمادهای صنعت دارو داشته باشید. بررسی نرخ فروش محصولات این شرکت ها در سه ماهه تابستان و تسری این نرخ ها به نیمه دوم سال باعث رشد مجدد سود آنها خواهد شد.

در پالایشی ها خبر مربوط به پیشرفت 80 درصدی طرح توسعه شبندر سهام گروه را مثبت کرد. شبریز و شپنا همچنان با دید بلند مدت از گزینه های خوب بازار می باشند. شبریز افزایش سرمایه 100 درصدی دارد و این مهم در کنار اخبار خوبی از جمله رشد سودآوری از محل پتروشیمی تبریز می تواند سهم را در بلند مدت جذاب کند.

در نفتی ها ونفت با وجود عرضه های زیادی همچنان می تازد. عرضه های صندوق نفت نیز با تقاضاهای مناسب پاسخ داده می شود. شنفت که سهمی پر پتانسیل در گروه می باشد همچنان صف خرید دارد. شپاس که یکی از سهام دور افتاده از رشد بازار می باشد این روزها کم و بیش مورد توجه است . معاملات خوب اخیر قیر در بورس کالا باعث شده سهامداران به رشد سود شرکت در گزارش های آتی آن امیدوار باشند.

در گروه فولادی ذوب به 380 تومان واکنش نشان داد و حمایت شد. فخوز از 4700 تومان به کمتر از 4400 تومان رسیده است. شرکتی که با گزارش محتاطانه در شش ماهه سهامدارانش را تا حدودی غافلگیر کرد. شرکت سال گذشته نیز در شش ماهه گزارش محتاطی داد ولی در ادامه با رشد خوب سودآوری همراه شد. همچنان توصیه ما این است که روی این سهم صبر داشته باشد. فخوز مسلما بازهم در افزایش تولید رکورد خواهد زد.

نگاهی کوتاه به برخی نمادها:

بترانس روز نوسانی داشت. شنیده هایی به گوش میرسد که شرکت به زودی افزایش سرمایه خود را به بازار اعلام خواهد کرد.

وخارزم با فروش های اخیر وبصادر و شایعه مربوط به فروش بلوکی در غدیر با اقبال همراه است.

فارس در بیش از 1600 تومان با افزایش عرضه ها روبرو شد و متعادل شد. شرکت سود هر سهم خود را همان 92 تومان قبلی اعلام کرده است. گزارش تلفیقی آن با وجود عدم تعدیل سود گزارش مثبتی بوده است.

وغدیر نوسانات مثبتی داشت که خبر مربوط به تغییر مدیر عامل دلیل این رشد بود. ظاهرا آقای سلیمانی از مجموعه تدبیر به غدیر آمده است.

فباهنر در ابتدای بازار صف خرید داشت ولی در ادامه با افزایش عرضه ها روبرو شد و به کمتر از 300 تومان نیز رسید البته قیمت پایانی 310 تومان بود.اگر فردا سهم بتواند در بیش از 300 تومان معامله شود و در این محدوده تثبیت شود امکان رشد بیشتر برای آن وجود دارد.

منبع : پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: خبرهای مهم بورسی, خلاصه اتفاقات بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب