اخبار و گزارش بورس یکشنبه 22 آذر 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورسی

امروز شاخص بورس با روندی منفی و انجماد معاملات، با افت  99.11 واحدی  (0.16%) مواجه شده، و به عدد 62,310.70نزول کرد.

نمادهای شبندر(52.33-)، شپنا(43.01-)، فولاد(12.14-)، تاپیکو(11.06-)، فملی(11.04-)، بیشترین تاثیر منفی و وغدیر(53.27+)، مبین(3.95+) بیشترین تاثیر مثبت را بر روي شاخص بورس امروز داشتند و در فرابورس شاخص با کاهش 3.80 واحد به عدد  678.90 رسيد.

*ارزش معاملات بورس امروز  به 54 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن  با 6 میلیارد تومان مربوط به نماد “وبملت” بود.

*امروز حجم معاملات در بورس به 343.795 میلیون سهم رسید که “وبملت” با معامله 31.908 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: قزوین، آکنتور، کماسه

* بیشترین عرضه : شبندر، وکار، وبیمه

* گروه هاي بانک ها، شیمیایی، محصولات فلزی به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.

* بیشترین افزایش قیمت: آکنتور(4.51+)، لخزر(4.49+)

* بیشترین کاهش قیمت: شبندر(4.76-)، وبیمه(4.5-)

نگاهی کلی بر روند بازار سهام

یک کارشناس بازارسرمایه معتقد است: کاهش قیمت جهانی نفت که تاثیر‌پذیر از عرضه ناشی از عوامل سیاسی و عرضه ناشی از عوامل بنیادی مانند شیل اویل، شرکت‌های صادرکننده بوده است، تقویت نرخ دلار نسبت به سایر ارزها و پیرو بودن (Peg) ارز کشور به دلار و تقویت غیرمستقیم نرخ ارز نسبت به سایر ارزها ،کاهش رشد اقتصادی چین و کاهش نرخ کالاها به تبع آن و کاهش نرخ تورم در کنار بالا ماندن نرخ بهره بانکی همگی از جمله دلایل کاهش سودآوری در صنایع و شرکت‌های بورسی بوده است.

وی ادامه داد: با توجه به موارد ذکر شده از لحاظ سودآوری شرکت‌ها در وضعیت مناسبی نیستند وگزارش‌های 6 ماهه و 9 ماهه شرکت‌ها نیز گواه این مطلب است. بنابراین روند نزولی و رکود حاکم بر بازار بر بخش‌هایی از آن ادامه‌دار خواهد بود اما تاثیر منفی و مثبت آن بر شرکت‌ها بنا به ساختار مالی، ترکیب نوع فروش، رشد شرکت‌ها طی زمان با همدیگر دارای تفاوت است و صنعت‌به‌صنعت و در یک صنعت شرکت در مقابل شرکت دیگر تاثیرات متفاوتی را از وضعیت فعلی می‌پذیرند که بر این اساس وضعیت آنها در شرایط پس از رفع تحری‌ها نیز متفاون خواهد بود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از اقتصاد، قراگوزلو در ادامه به بررسی وضعیت صنعت پتروشیمی پرداخت و گفت: با توجه به کاهش قیمت جهانی نفت سود‌آوری شرکت‌ها در این گروه تاثیر منفی زیادی را پذیرفته‌اند (حدود 55 درصد کاهش از اوج نرخ‌های آبان سال گذشته)‌؛ با توجه به تصویب نرخ 13 سنتی برای نرخ خوراک گاز ( 240 دلاری برای اتان) در اواخر سال 92 و عدم تغییر آن تا به امروز شرکت‌های پتروشیمی گازی صدمات زیادی را از این محل دیده‌اند و متاسفانه دولت به دلیل مشکلات بودجه با اینکه نرخ محصولات این شرکت‌ها تاثیر منفی زیادی داشته‌اند حاضر به تغییر تا به امروز نبوده است.

امروز شاهد شروعی منفی در بازار بودیم و اکثر گروه­ها همسو با شاخص بودند، میتوان گفت نمادهایی که بیشترین تاثیر مثبت را بر شااخص داشتند از طریق معاملات بلوکی انجام گرفتند. و در نهایت نیز معاملات بسیار کم حجم و با ارزش ناچیز به پایان رسید.

اخبار تاثیر گذار بر بازار بورس

    فرماندار دشت آزادگان از شروع دوباره فعالیت تجاری و بازرگانی بازارچه مرزی چذابه در 110 کیلومتری شمال غرب اهواز خبر داد_ایرنا
    موسسه تحقیقاتی بیزینس مانیتور با اشاره به این که سرمایه های بخش خصوصی پس از لغو تحریم ها به بخش ساخت و ساز ایران باز می گردد پیش بینی کرد این بخش در سال آینده رشد ۳.۲ درصدی داشته باشد_تسنیم
    عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه وزیر اقتصاد به قول‌های خود عمل نکرده است، گفت:‌ نباید به اسم خصوصی سازی چوب حراج به سرمایه‌های ملی زد_فارس
    یک کارشناس اقتصادی گفت: رونق اقتصادی، فقط و فقط با خروج بانک ها از بنگاه داری حاصل خواهد شد. در غیر اینصورت، رونق موقت، گذرا و به صورت مسکّنی برای دردهای موسمی خواهد بود_تسنیم
    رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: بنا بر درخواست وزیر جهاد کشاورزی از رئیس‌جمهور، آقای روحانی با آقای پوتین گفتگویی درباره توسعه و تسهیل صادرات مواد غذایی ایران به روسیه داشته است تا این کشور در واردات کالاهای کشاورزی و مواد غذایی ایران تجدید نظر کند_تسنیم
    استاد دانشگاه علامه طباطبایی مهمترین مشکل اقتصاد را عدم شفافیت اطلاعات دانست و گفت: شفافیت اطلاعات در کشور در بخش های مختلف ارزی، بانکی، مسکن و مالیات وجود ندارد و این امر سبب می شود سیاستگذار نتواند برنامه ریزی درستی داشته باشد_ ایرنا
    اقتصاد ایران به دلایل متعدد از قبیل مدیریت نامناسب درآمدهای نفتی در دوره وفور، آثار رکود تورمی سال های 1391 و 1392 و کاهش شدید قیمت نفت در یک سال گذشته، در شرایط ویژه به سر می برد. برآیند شرایط ذکر شده را می توان در بروز 11 مشکل اساسی که به صورت موانع جدی بر سر راه بهبود رشد اقتصادی ظاهر شده اند مشاهده کرد_ایرنا

نبض گروه های بورسی یکشنبه 22 آذر

گروه بانک

    امروز این گروه معاملات خود را منفی آغاز کردند، ولی بیشتر نمادها کم کم همسو با شاخص، افت کرده و  بجز “وگردش” که روندی مثبت داشته و در صف خرید قرار گرفت. نماد “وبملت” هم در همان لحظات اولیه با معامله بلوکی 27 میلیون سهمی بیشترین حجم معملات امروز را بخود اختصاص داد.
    بانک پاسارگاد درحالی طی یکسال اخیر با بازدهی مفنی 16 درصدی سهام و پوشش 27 درصد از سود 285 ریالی هر سهم در نیمه اول سال شده که طبق ارزیابی موسسه بین‌‌المللی بنکر به عنوان بانک سال ایران برای سال 2015 انتخاب شده است.
    عضو هیأت مدیره بانک مسکن با بیان اینکه جزئیات واحدهای مسکونی مشمول وام 70 میلیونی مسکن مشخص شد و نرخ سود این تسهیلات از محل اوراق یک و نیم درصد کاهش یافت، گفت: پرداخت تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق از دی ماه اجرایی می‌شود.
    سرمایه گذاری گروه توسعه ملی با اعلام مزایده دارایی ارزشمند و ۴۵۰ میلیارد تومانی بانک ملی ایران از افزایش ۱۴ تومانی سود هر سهم به طور مستقیم و در صورت فروش بلوک ۵۱.۷ درصدی خبر داد.

گروه خودرو و ساخت قطعات

    اکثر نمادهای ای گروه معاملات را در بازه مثبت شروع کردند ولی با گذشت زمان و از ساعات میانی بیشتر نمادها به بازه منفی سقوط کردند. “خپارس” با معامله 6 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات این گروه را داشت.
    یک مسئول سازمان خصوصی سازی از واگذاری سهام شرکت ماشین سازی و ریخته گری تبریز در روز هفتم دی ماه خبر داد و گفت: توقف واگذاری سهام این شرکت به مصوبه مجلس نیاز دارد.
    همکاری قطعه سازان با 6 کشور خارجی/ رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق بازرگانی عنوان کرد: ما از ورود این شرکت ها به صنعت و همکاری آنها با ایران استقبال می کنیم، اما این بار تمامی همکاری های ما بر پایه 3 اصل کلی بوده و با روال گذشته اندکی تفاوت دارد.

گروه فراورده نفتی

    امروز با کاهش قیمت نفت، گروه پالایشی در صف فروش قرار گرفتند و سایر گروه­ها را نیز تحت تاثیر قرار داد، تمامی نمادهای این گروه قرمز پوش بودند و نمادهای “شتران”، “شبریز”، “شاوان”، “شبندر” و “ونفت” تشکیل صف فروش را دادند. “شپنا” با معامله 7 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات این گروه را دارا بود.
    پیش بینی آژانس بین المللی انرژی درباره بدتر شدن وضع کنونی عرضه بیش از مقدار نفت سبب شد ،قیمت آن طی معاملات دیروز به پایین ترین میزان خود در ١١ سال گذشته نزدیک شود.
    معاون اول رئیس جمهور گفت: آقایان زنگنه و ظریف باید رایزنی و راهکار سیاسی برای حل مشکل نفت پیدا کنند.
    وزیر نفت به شرکتهای خارجی پیام داد: شرکتهای خارجی که پیش از این در ایران حضور داشته اند می توانند به نام خودشان در ایران شعبه تاسیس کرده و با حمایت ما به انتخاب شرکای راهبردی ایرانی در این زمینه اقدام کنند.
    معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه برخی درصدند انتظارت مردم از دولت را در پساتحریم افزایش دهند تا دولت هر چه تلاش می‌کند انتظارات برآورده نشود گفت: ادغام وزارتخانه‌‌های نفت و نیرو در حد یک پیشنهاد است.
    دبیر کمیته بازنگری قراردادهای نفتی با تشریح تاثیر قراردادهای نفتی جدید ایران بر جذب سرمایه و رشد اقتصادی ایران می‌گوید که یکی از اهداف این قراردادها جذب ارقام بالا و سنگین سرمایه‌های خارجی است

گروه فلزات اساسی

    معاملات این گروه متعادل معامله شدند. و نسبت به بقیه نمادهای سبز پوش بیشتری را در بر داشت. “فولای” یکی از نمادهای سبز پوش آن بود که در صف خرید قرار گرفت.
    خبر افزایش سرمایه 549درصدی “فولای” از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی، برای دومین روز کاری متوالی باعث تشکیل صف خرید در این سهم شده است.
    معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به اعلام جزئیاتی از پیشنهاد این وزارتخانه برای حل رکود صنعت فولاد پرداخت و گفت: پیشنهاد کرده‌ایم وامی همانند خرید خودرو به صنعت فولاد اختصاص پیدا کند.

گروه محصولات شیمیایی

    امروز شاهد افت و خیز متعادل نمادهای آن بودیم. شسینا همچنان در صف خرید قرار دارد و پارسان با معامله بلوکی 6 میلیون سهم، پر حجم ترین نماد گروه بود.
    معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با بیان اینکه ایران با دارا بودن مزیت هایی مانند سواحل طولانی و خوراک فراوان بهترین گزینه در جهان برای جذب سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی است، افزود: پیش بینی می کنیم تا سال 1404 حدود 70 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی جذب شود.
    وزیر امور خارجه دو راهبرد جدید ایران در صنعت پتروشیمی را بعد از رفع تحریم‌های ظالمانه علیه این صنعت، تنوع تولید محصولات پتروشیمی و مقاصد جدید صادراتی اعلام کرد.
    معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران گفت: توسعه صنعت پتروشیمی بعنوان کلید اساسی توسعه کشور نیازمند افزایش سطح سرمایه گذاری هاست

بازگشایی نمادهای معاملاتی: قاسم، قاسمح، كماسه، ولغدر، كنيلو، ركيش، سپاها

پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار معاملات روزانه بازار بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب