اخبار و گزارش بورس دوشنبه 23 آذر 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم سهام و بازار سرمایه

امروز شاخص بورس با انجام معاملات کم حجم  و با افت94.40  واحدی  (0.15%) همراه بودو  بر روی عدد 62,216.30ایستاد.

نمادهای شبندر(-44.03)، وغدیر(-10.56)، شپنا(-9.71)، رانفور(-9.32)، حکشتی(-7.2) بیشترین تاثیر منفی و وتجارت(+12.68)، وسینا(+7.4) بیشترین تاثیر مثبت را بر روي شاخص بورس امروز داشتند و در فرابورس شاخص با افزایش 2.50 واحد به عدد  681.40 رسيد.

*ارزش معاملات بازار بورس امروز  به 60 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن  با 7 میلیارد تومان مربوط به نماد “وبملت” بود.

*امروز حجم معاملات در بورس به 331.775 میلیون سهم رسید که “وبملت” با معامله 37.298 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: آکنتور، قزوین، ثفارس

* بیشترین عرضه : وکار، شتهران، شفارس

* گروه هاي بانک ها، انبوه سازی، شیمیایی، به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.

* بیشترین افزایش قیمت: سپاها(+5.31)، آکنتور (+4.99)، شکلر(+4.19)

* بیشترین کاهش قیمت: ولغدر(-7.96)، کماسه(-6.17) ، سکرما  (-5)

نگاهی کلی بر روند بازار بورس

       کاهش نرخ بهره یا کاهش هر نوع سپرده بانکی به منزله افزایش بازده یک نوع نرخ جانشین برای اوراق بهادار در بازار سرمایه است. به طوریکه کاهش نرخ بهره در بازار پول، باعث خواهد شد که تمایلات یا جانشین کردن بازده هایی که بیش از نرخ انتظاری در بازار پول بوده به سمت بازار سرمایه گرایش پیدا کند و این امر می تواند در میان مدت به قیمت سهام اثر بگذارد.

      یک کارشناس بازار سرمایه ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: در ایران نرخ ها معمولاً دستوری تعیین شده، بازار مشخصی ندارد و بعضاً این دستورات یا اعمال نمی شود یا در فرآیند اعمال با دستورات جدیدتری تأخیر پیدا می کند. بازار های غیر رسمی که در سیستم بزرگ بانکی وجود دارد نیز باعث تعدیل در این نرخ ها شده و اثرشان را خنثی می کند، به طوریکه با کاهش نرخ سپرده، بانک ها با ترفندهای مختلف نرخ سود سپرده ها را بالاتر پرداخت می کنند و نهادهای مالی غیر رسمی که بعضاً بر آن ها بانک مرکزی نظارتی ندارد نیز در کنار آن ها قرار می گیرند و عملا این تغییر نرخ نمی تواند بر بخش واقعی اقتصاد اثر گذار باشد.

      وی در ادامه افزود: البته اینکه بازار نرخ بهره متشکلی هم نداریم و این امر جای سوال دارد که آیا نظام اقتصاد اسلامی، قانون پولی و بانکی هم اجازه تشکیل این ساختار را می دهد؟ اما من امیدوارم که نظام و ساختار بانکداری بدون بهره در کشور عملیاتی شود و یا حداقل مورد بازنگری قرار گیرد.

      ایشان با ابزار امیدواری در رابطه با اثر گذاری اهداف و سیاست های اقتصادی دولت بر بخش های واقعی و تولیدی کشور گفت: هرچند که تاکنون آمار های منتشر شده، نشان دهنده رشد اقتصادی و کاهش تورم است، اما در برخورد با بدنه واقعی اقتصاد کشور همچنان شاهد رکود هستیم. ولی با لغو تحریم ها و اجرایی شدن برجام می توان بر رشد اقتصادی و ایجاد رونق در صنایع مختلف و به گردش درآمدن چرخه های اقتصادی کشور امیدوار بود.

امروز اکثر گروه­ها همسو با شاخص قرمز پوش بودند، در بین آنها گروه بانکی و گروه خودرو رشد مثبتی را داشتند. با توجه به اینکه قرار است موضوع pmd  فردا 24 آذر ماه خاتمه پیدا کند، در نتیجه باید منتظر نتیجه این اتفاق بود و فردا روز مهمی برای بازار سرمایه خواهد بود.

اخبار تاثیر گذار بر بازار سهام

    سخنگوی سازمان انرژی درباره “موضوع پی‌ام دی در آژانس و مسائل مرتبط با آن” اظهار داشت: در 24 آذرماه یعنی فردا  “پی ‌ام دی” دیگر از دستور کار خارج خواهد شد و ادامه نخواهد داشت.
    وزیر امور اقتصادی و دارایی از افزایش ضریب تاب آوری اقتصاد کشور خبر داد و گفت: آسیب پذیری اقتصاد نسبت به نوسانات درآمدهای ارزی کاهش یافته است_ایرنا
    معاون امور صنایع و معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران گفت :ممنوعیت و بلوکه بودن یکهزار و 200 محدوده معدنی این استان رفع و برای سرمایه گذاری بخش خصوصی آزاد شد_ ایرنا
    رئیس کل گمرک با تاکید بر اقدامات انجام شده در گمرک برای تسهیل تجارت خارجی گفت: اطلاع رسانی در زمینه تجارت خارجی از ماه آینده به صورت برخط(آنلاین) خواهد شد_ تسنیم
    بعد از 6 سال رئیس سازمان امورمالیاتی تغییر کرد/ مدیرعامل بانک سپه رسما” رئیس شد_ بورس پرس
    مدیر اداره صادرات بانک مرکزی با رد اتهام دستکاری نرخ ارز برای جبران کسری بودجه دولت، تاکید کرد که تغییرات نرخ ارز در بازار آزاد اثری بر بودجه کشور ندارد_ایرنا
    سازمان توسعه تجارت ایران با صدور بخشنامه ای به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها فهرست 227 کالا ممنوعه وارداتی از آمریکا را اعلام کرد_ بورس پرس
    سخنگوی دولت و رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت: سیاست دولت برای نرخ ارز، سیاست مدیریت شناوری است ضمن آنکه آنچه رسانه ها درباره ممنوعیت استخدام در دولت منتشر کردند خبری ناقص و غیرقطعی است که باعث تشویش اذهان عمومی می شود_ایرنا

نبض گروه های بورسی دوشنبه 23 آذر

گروه بانک

    پس از مدتها که معاملات این گروه منفی و در حوالی قیمت صفر تابلو انجام می گرفت، بالاخره شاهد روند صعودی هستیم. امروز به جز وپارس، ونوین، وخاور سایر نمادها مثبت معامله شدند. امروز بازهم به روال روزهای گذشته معامله بلوکی در نماد وبملت را شاهد بودیم و نهایتا این سهم با معامله 37 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات بازار بورس را به خود اختصاص داد. همچنین در گروه بانک امروز اکثرا حقوقی خریدار بود.
    با توجه به اینکه “وانصار” در کف قیمت چندین ماهه خود قرار دارد، ادامه روند صعودی برای سهم محتمل است.
    “وگردش” را هم که از دو هفته پیش پیشنهاد دادیم امروز تا حوالی سقف قیمت روزانه صعود کرد.
    موسسه اعتباری عسکریه که از 26 آبان 92 با نماد “وعسکر” در بازار پایه فرابورس حضور دارد، قادر به جلب موافقت بانک مرکزی درباره افزایش سرمایه 120 درصدی شده از دو محل جذاب سود انباشته و مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها، سرمایه 300 میلیارد تومانی کنونی را به 660 میلیارد تومان برساند تا ضمن اصلاح ساختار مالی، زمینه تبدیل شدن به بانک را فراهم آورد.
    بانک پاسارگاد درحالی طی یکسال اخیر با بازدهی مفنی 16 درصدی سهام و پوشش 27 درصد از سود 285 ریالی هر سهم در نیمه اول سال شده که طبق ارزیابی موسسه بین‌‌المللی بنکر به عنوان بانک سال ایران برای سال 2015 انتخاب شده است.

گروه خودرو و ساخت قطعات

    اکثر نمادها معاملات را صعودی و مثبت اغاز کردند. در حق تقدم نماد خودرو با وجود فروش حقوقی معاملات صعودی و مثبت بود. نهایتا اکثر نمادهای خودرو مثبت و گروه قطعه ساز، منفی، معاملات را به پایان رساندند. با معامله 14.9 میلیون سهم خپارس بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.
    اخیرا شایعاتی از همراهی مدیران ایران خودرو در سفر رییس جمهور به پاریس جهت امضای قرار داد با پژو به گوش میرسید که امروز این شایعه کمی پررنگتر بود.
    دبیر انجمن قطعه‌سازان گفت: ایران در همکاری با خودروسازان خارجی که ساخت داخل را در اولویت قرار داده‌اند محدودیتی ندارد/شرط همکاری ایران با خودروسازان خارجی تحقق ساخت داخل است

گروه انبوه سازی . ساختمان

    معاملات گروه مثبت و منفی انجام گرفت اما از اواسط بازار شاهد افزایش حجم عرضه ها در گروه بودیم. با معامله 2.5 میلیون سهم ثفارس بیشترین حجم معاملات گروه را داشت و از اواسط بازار با صف خرید همراه بود.
    مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن با بیان اینکه برای استارت و شروع فروش قسطی مسکن دیروز نامه‌ای به سیف برای تعیین هر چه زودتر نرخ کارمزد این طرح ارسال شد،گفت:برای دور دوم فروش قسطی مسکن منتظر بازخورد این طرح می مانیم.

گروه فلزات اساسی

    خبر افزایش سرمایه 549درصدی “فولای” از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی، برای سومین روز کاری متوالی باعث تشکیل صف خرید در این سهم شد.
    “فلوله” که حمایت بسیار مهمی (166 تومان) را شکسته، امروز هم با روندی نزولی و منفی معامله شد.

گروه پتروشیمی و محصولات شیمیایی

    اکثر نمادهای گروه منفی معامله شدند، “پترول” که روزهای اخیر با حمایت حقوقی مواجه است امروز هم حمایت شد و بر خلاف گروه روندی صعودی و مثبت داشت. با معامله 10.6 میلیون سهم تاپیکو بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد.

قائم‌مقام انجمن صنفی پتروشیمی گفت: در شرایط کنونی پتروشیمی‌های با خوراک گاز بیشترین ضرر را متحمل می‌شوند، با توجه به اینکه تاکنون با کاهش قیمت نفت هنوز هیچ تغییری در نرخ خوراک این واحدها اتفاق نیفتاده درنتیجه این واحدها خوراک 13 سنتی را دریافت می‌کنند، اما محصولات خود را با کمترین قیمت در بازارهای جهانی عرضه می‌کنند  وی افزود: سهامداران چنانچه صنعت پتروشیمی را در پرتفوی خوددارند، باید به سمت واحدهایی بروند که از خوراک مایع استفاده می‌کنند زیرا نرخ خوراک شناور بوده و همراه باقیمت نفت تغییر می‌کند و نوسان دارد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با دفاع از مصوبه نرخ خوراک پتروشیمی‌ها به صورت 13 سنت منهای تخفیفات گفت: اگر کسی در پتروشیمی سرمایه‌گذاری کند، گاز را به قیمت 6 سنت می‌خرد و این برای سرمایه‌گذاران بسیار دلچسب است.

شریف موسوی مدیرعامل شرکت پتروشیمی مارون در نهمین اجلاس مدیران عامل منطقه ماهشهر گفت : موضوع مهمی که شرکتهای پتروشیمی در این اجلاس بر آن تأکید دارند حمایت دولت و وزارت نفت از صنعت پتروشیمی است زیرا صنعت پتروشیمی به دلیل پتانسیل های بالقوه و ارزش افزوده بسیار بالا از نظر کمی و کیفی در بازارهای جهانی خود را اثابت کرده اند.

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی اسپانیا با اشاره به جایگاه مطمئن اسپانیا در صنعت پتروشیمی گفت: ممکن است در دوران پس از تحریم شرکت های اروپایی با سرمایه‌گذاری‌های چینی جایگزین شوند.

گروه مواد و محصولات دارویی

    “تیپیکو” در 6 ماهه منتهی به 94/8/30 به ازای هر سهم 7 ریال زیان شناسایی کرده است. که نسبت به دوره مشابه سال قبل 17 درصد افزایش دارد.
    “شتهران” که مدتهاست مثبت و روزهای اخیر با صف خرید همراه بود، امروز به یکباره با عرضه صف خرید به بازه منفی و صف فروش نزول کرد. که شفاف سازی جدیدی در کدال برای سهم انتشار نشده و فعلا حتی شایعه ای نیز که بتواند این اتفاق را توجیه کند به گوش نرسیده است.

گروه سیمان

    شرکت های سیمانی هر ساله با نزدیک شدن به فصل سرما با مشکل قطعی گاز طبیعی به عنوان سوخت مصرفی مواجه می شوند و این موضوع در کنار شرایط نا بسامان حاکم بر بازار فروش محصولات موجب می شود تا وضعیت سودآوری مجموعه های سیمانی بیش از پیش با چالش مواجه شود.

صنعت سیمان در شرایط فعلی با رکود و عدم تعادل میان عرضه و تقاضا مواجه شده، بدین معنا که درآمدهای مجموعه های سیمانی حدود 20 درصد کاهش یافته که این امر متأثر از افزایش هزینه تولید اتفاق افتاده است.
 
بازگشایی نمادهای معاملاتی: سدشت، سشرق، خوساز، پاسا

پیشروتحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: چکیده روزانه اخبار بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب