اخبار و گزارش بورس سه‌شنبه 24 آذر 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهمترین اخبار بورس

امروز شاخص بورس در نتیجه معاملاتی مثبت و کم نوسان، و صد البته کم حجم،  با رشد  16.99  واحدی  (0.03%) همراه بودو  به عدد 62,233.60صعود کرد.

نمادهای وانصار(+19.08)، وتجارت(+16.91)، شبندر(+13.4)، وسینا(+8.09)، بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای تاپیکو(-18.01)، رمپنا(-11.1)، رانفور(-9.65)، را بر روی شاخص بورس امروز داشتند و در فرابورس شاخص با افزایش 8.10 واحد به عدد  689.50 رسید.

*ارزش معاملات بورس امروز  به 74 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن  با 8.9 میلیارد تومان مربوط به نماد “زمگسا” بود.

*امروز حجم معاملات در بورس به 375.634 میلیون سهم رسید که “وبملت” با معامله 44.285 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: قزوین، وپست، بترانس

* بیشترین عرضه : وکار، شتهران، سصفها

* گروه های بانک ها،زراعت،  انبوه سازی، به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.

* بیشترین افزایش قیمت: زمگسا(+4.97)، غگرچی(+4.97)، ثفارس(+4.97)

* بیشترین کاهش قیمت: پاسا(-5.86)، کساوه(-5)، لخزر(-4.03)

نگاهی کلی بر روند بازار بورس

       پیش نویس قطعنامه بسته شدن پرونده PMD در حالی طی روز جاری در شورای حکام بررسی می شود که جدول زمان بندی رفع تحریم ها و نیز برخی ابهامات فنی از جمله برنامه هایی است که در جلسه مذکور مورد بررسی قرار می گیرد.در این شرایط به طور قطع گشایش روابط بین المللی بر وضعیت اقتصادی و سودآوری بسیاری از صنایع تأثیر مثبتی اعمال می کند و باید دید که در این امر کدام یک از صنایع پیشرو هستند.

      مدیر عامل یک شرکت مشاور سرمایه گذاری  عنوان کرد: با بسته شدن پرونده PMD در شورای حکام وارد مرحله بعدی یعنی تعیین زمان لغو تحریم های بین المللی می شویم که ممکن است این موضوع مدت زیادی به طول بیانجامد.

      وی با اشاره به عدم واکنش مثبت فعالان بازار سرمایه نسبت به اخبار مثبت سیاسی منتشر شده، در این خصوص ابراز داشت: افت شاخص کل و قیمت سهام شرکت ها پس از توافق هسته ای خاطره بدی را در ذهن فعالان بازار سرمایه ایجاد کرده و احتمالاً با بسته پرونده PMD بار دیگر شاهد بی اعتنایی سهامداران نسبت به این خبر باشیم.

به هر حال آنچه که مسلم به نظر می رسد این است که به دلیل افت قابل توجه ارزش سهام شرکت ها طی چند وقت اخیر به طور قطع با روند منفی پر شتابی مواجه نخواهیم شد و بازار سرمایه روند متعادل رو به مثبتی را در پیش می گیرد. با توجه به صنایع پیشرو در بورس پس از رفع محدودیت های بین المللی، در این خصوص گفت: به طور قطع صنایع و شرکت هایی که قبل از اعمال تحریم ها در بازارهای بین المللی حضور داشتند، بیشترین منفعت را از گشایش ارتباطات بین المللی می برند که از جمله آن می توان به گروه های دارو، بانک و پتروشیمی اشاره کرد.

امروز روندی مثبت و کم نوسان  بر بازار حاکم بودو اکثریت نماد ها سبز پوش و در عین حال دارای معاملات کم حجم بودند، که احتمال می رود دلیل آن  برگزاری نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که امروز برگزار خواهد شد، که با اجرایی شدن برجام کمتر از یک ماه دیگر پروسه لغو تحریم‌های ایران کلید می‌خورد.

خبرهای تاثیر گذار بر بازار سهام

    رئیس سازمان انرژی اتمی در آستانه برگزاری نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با ابراز امیدواری به تصویب قطعنامه شورای حکام برای خاتمه یافتن پرونده مطالعات ادعایی موسوم به «پی‌ام‌دی»، اعلام کرد که با اجرایی شدن برجام کمتر از یک ماه دیگر پروسه لغو تحریم‌های ایران کلید می‌خورد.
    به نقل از پایگاه اینترنتی آژانس بین المللی انرژی اتمی، جلسه ی بسته شدن پرونده PMD در شورای حکام، در ساعت 10 و 30 دقیقه به وقت اروپای مرکزی (ساعت 13 به وقت تهران) و بدون حضور خبرنگاران برگزار خواهد شد_ بورس نیوز
    پایگاه خبری آژانس بین المللی انرژی اتمی طی بیانیه‌ای اعلام کرد که شورای حکام امروز گزارش یوکیا آمانو مدیرکل آزانس درباره پرونده هسته‌ای ایران را بررسی می‌کند_فارس
    معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که موعد مرحله سوم توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ که به «روز اجرای برجام» معروف شده، ۱۰ روز نخست سال ۲۰۱۶ میلادی خواهد بود_فارس
    رئیس سازمان انرژی اتمی کشور با بدیهی خواندن عدم تطابق پیش‌نویس قطعنامه امروز شورای حکام با انتظارات ایران گفت: ما در توافق هسته‌ای هیچ چیز را برای ابد نپذیرفته‌ایم- فارس
    معاون توسعه بازار فرابورس ایران با تاکید بر اینکه اسناد خزانه اسلامی به عنوان ابزار تنظیم جریان نقدینگی، شفافیت مالی و تسویه بدهی های دولت است، گفت: ارزش معاملات این اسناد در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران از 115 میلیارد تومان فراتر رفت_ ایرنا
    خبرهای جدید دریافتی از دولت حاکی است، رقم بدهی‌های دولت به بخش‌های مختلف به ۳۸۰ هزار میلیارد تومان رسیده است_ تسنیم
    رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با طرح این سوال که چرا مجلس بخواهد برنامه پنجم یک سال را تمدید کند، در حالی که لایحه برنامه ششم بزودی نهایی می شود، گفت: قیمت نفت و دلار هنوز در لایجه بودجه ۹۵ مشخص نشده است. البته این بودجه انقباضی نیست_ تسنیم
    رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور از آغاز بررسی لایحه برنامه ششم توسعه از هفته آینده در دولت خبر داد و گفت: جز یک جلسه که برای تصویب نهایی سقف بودجه برگزار خواهد شد، کار خاصی برای بودجه سال ۹۵ نداریم_ تسنیم
    وزیر امور خارجه تاجیکستان، روابط کشورش با جمهوری اسلامی ایران را تاریخی، ریشه دار و عمیق توصیف کرد و گفت که ایران از اصلی ترین و مهم ترین شرکای تجاری تاجیکستان است- ایرنا
    وزیر امور خارجه افغانستان از سفر ‘قریب الوقوع’ یک هیات عالی رتبه اقتصادی-سیاسی-امنیتی از کابل به تهران خبرداد و گفت که وزیر امور اقتصادی و دارایی و مشاور امنیت ملی رییس جمهوری افغانستان از جمله مقام هایی هستند که در راس این هیات به ایران سفر خواهند کرد_ایرنا

نبض گروه های بورسی

گروه بانک

    برای دومین روز متوالی شاهد معاملات مثبت و صعودی در گروه بانک بودیم، که از دلایل آن پررنگ شدن امید به اتصال به سوئیفت با برداشته شدن تحریم ها در آینده ای نزدیک می باشد. با معامله 44 میلیون سهم وبملت بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص داد.
      “وانصار” که روزهای گذشته ادامه صعود را برایش پیش بینی کردیم، براتی چهارمین روز متوالی مثبت معامله شد و از اواسط بازار با صف خرید همراه بود.
    رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی از اجرای برجام به عنوان پلی برای ارتباط با فناوری های نوین بانکداری و پرداخت نام برد و گفت: با رفع تحریم ها و برداشته شدن محدودیت های ارتباطی، نظام بانکی کشور باید برای تحولات بزرگ آماده باشد.
         “وتجارت” در پیش بینی عملکرد 6 ماهه خود 194 ریال سود درنظر گرفته که نسبت به پیش بینی قبلی بدون تغییر است . سود محقق شده خودرا 72 درصد معادل 37 درصد سود پیش بینی خود درنظر گرفته است که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته24 درصد افزایش داشته است.

گروه خودرو و ساخت قطعات

    همسو با روند بازار اکثر نمادهای گروه مثبت اما بازهم کم حجم معامله شدند. با معامله 14 میلیون سهم خپارس بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. برای دومین روز شاهد فروش حقوقی در نماد حق تقدم خودرو بودیم.

گروه فلزات اساسی

    معاملات گروه مثبت و منفی و کم حجم انجام گرفت به طوری که با معامله 4.8 میلیون سهم فولای بیشترین حجم معاملات رادر گروه داشت.
    “فولای” که سه روز کاری گذشته را با خبر افزایش سرمایه با صف خرید سپری کرده بود امروز صف خرید را از دست داد.

گروه کانه های فلزی

    رئیس ایمیدرو با پیش بینی قیمت 240 دلار هر تن فولاد در سال 2016 از کاهش ۸۰ درصدی ارزش روز بازار شرکت‌های معدنی در بورس خبر داد و گفت:سرمایه‌گذاران خارجی فعال در حوزه معدن و صنایع معدنی به شدت منتظر اعلام نرخ خوراک گاز هستند.
    معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه بودجه مصوب بخش زیربنایی معدن ارزش طرح ندارد، گفت: امسال ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای ایجاد زیربناهای بخش معدن مصوب شد که این رقم بسیار ناچیز است.

گروه محصولات شیمیایی و پتروشیمی

    معاملات گروه مثبت و منفی و کم حجم انجام گرفت به طوری که با معامله 3.7 میلیون سهم شپلی بیشترین حجم معاملات را در گروه داشت.
    مدیر عمومی بخش پتروشیمی شرکت ماروبنی ژاپن (Marubeni) با بیان اینکه صنعت نفت و پتروشیمی ایران تا ماه فوریه (بهمن/ اسفند) به موقعیت و جایگاه قبلی خود در دوران پیش از تحریم ها بازمی گردد، گفت: در حال مذاکره با ایران برای نوسازی فناوری های جدید در تولید متانول هستیم.
    مدیربرنامه‌ریزی شرکت ملی پتروشیمی گفت:شرکت آلمانی باسف قصد سرمایه گذاری حدود۶ میلیارد دلاری در صنعت پتروشیمی ایران دارد که محل این سرمایه‌گذاری، منطقه عسلویه خواهد بود.
    مجمع “شیران” هفته آینده برگزار می شود و درصورت تصویب، سرمایه اسمی این شرکت از بیش از 231.4 میلیارد تومان به 463 میلیارد تومانی خواهد رسید.

گروه حمل و نقل

    به جز حفارس بقیه نماد ها معاملات را در بازه مثبت به پایان رساندند و با معاتمله 1.7 میلیون سهم حتوکا پرحجم ترین معاملات گروه را داشت.
    “حتوکا” در دو ناقصه تامین و بکارگیری مکانیزم های بالابری داِیمی و موردی شرکت فولاد مبارکه و هم چنین حمل لوله های فلزی حفاری جهت مدیریت پشتیبانی سایت و تامین کالای شرکت ملی نفت ایران برنده شد

گروه فراورده نفتی

    بر خلاف روزهای گذشته معاملات گروه مثبت آغاز شد اما در اواخر بازار عرضه ها افزایش یافت. معاملات کم حجم بود و با معامله تنها 2.7 میلیون سهم شبندر بیشترین حجم معاملات را در گروه داشت
    ۱۰ میلیارد سهم جدید ناشی از افزایش سرمایه پالایشگاه اصفهان “شپنا” آماده توزیع شد و سهامداران این شرکت می توانند با مراجعه به کارگزاری خبرگان سهام اقدام به دریافت اوراق جدید کنند.
    رویترز به استناد منابع آگاه نوشت صادرات نفت ایران در ماه دسامبر در آستانه ثبت بیشترین رقم در 6 ماه گذشته برابر با 1.26 میلیون در روز قرار گرفته است.
    روزنامه انگلیسی دیلی تلگراف با اشاره به مطرح شدن درخواست هایی برای تشکیل نشست اضطراری اوپک اعلام کرد قیمت نفت با سولفور بالای فروزان ایران ۳۱ دلار و نفت سنگین بصره عراق در بازار آسیا ۲۶ دلار شده است.

 

بازگشایی نمادهای معاملاتی: مرقام، لپارس، وتوصا، حتاید، بموتو

توقف نمادهای معاملاتی: ثنوسا، شیران، حفاری، چفیبرح

امروز نماد معاملاتی كساوه مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتی شد

 پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: خبرهای بورسی روزانه

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب