اخبار و گزارش بورس شنبه 28 اذر 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس تهران

امروز شاخص بورس با افت شدید 413.28 واحدی  (0.66%) مواجه شده، و به کانال 61.734 نزول کرد.

نمادهای شپنا(49.48-)، شبندر(48.18-)، فملی(43.15-)، خودرو(26.88-)، وتجارت(20.08-)، وبملت(19.42-)، حکشتی(15.92-) بیشترین تاثیر منفی را داشته و هیچ یک از نمادها تاثیر مثبت بسزایی را بر روی شاخص بورس امروز نداشتند و در فرابورس شاخص با کاهش 8.60 واحد به عدد  676.80 رسید.

*ارزش معاملات بورس امروز  به 122 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن  با 9 میلیارد تومان مربوط به نماد “وبصادر2” بود.

*امروز حجم معاملات در بورس به 420.501 میلیون سهم رسید که “وبصادر2” با معامله 100 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: آکنتور، قزوین، شسینا

* بیشترین عرضه : شتهران، وکار،  زمگسا

* گروه های بانک ها، خودرو، شیمیایی، به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.

* بیشترین افزایش قیمت: غگرچی(5+)، پتایر(4.98+)، قصفها(3.14+)

* بیشترین کاهش قیمت: لپارس(19.12-)، زمگسا(5-)، شفارس(4.99-)

نگاهی کلی بر روند بازار بورس

       نرخ بهره بانک ها، خوراک پتروشیمی ها، نوسانات نرخ ارز و قوانین و مقررات کوتاه مدت فعلی از جمله مهمترین ریسک ها و ابهاماتی است که در صورت رفع و مدیریت آنها، نقدینگی به اقتصاد تزریق خواهد شد و شاهد بازگشت رونق به آن خواهیم بود.

      آخرین روز معاملاتی بازار سرمایه طی هفته گذشته در حالی با انتشار اخبار مثبت در حوزه سیاسی مبنی بر بسته شدن گزارش PMD در شورای حکام پس از 12 سال آغاز شد که علیرغم این موضوع روند منفی بر معاملات سهام شرکت های فعال در این بازار حاکم بود و معاملات اغلب نمادها با افت قیمتی به پایان رسید.

این اتفاق در حالی در روند معاملات چهارشنبه هفته گذشته رخ داد که انتظار می رفت تا فعالان بازار سرمایه واکنش مثبتی هر چند کوتاه مدت نسبت به موضوع بسته شدن پرونده PMD و نزدیک شدن به زمان رفع تحریم های بین المللی از خود به نمایش بگذارند، اتفاقی که عدم تحقق آن بار دیگر موجب دلسردی و نا امیدی سهامداران نسبت به روند آتی بازار سرمایه به عنوان یکی از مهمترین بازارهای مولد اقتصاد کشور شد.

      مدیر عامل کارگزاری بانک سامان عنوان کرد: تزریق نقدینگی به اقتصاد از دو طریق، ورود سرمایه خارجی و جذب نقدینگی موجود در جامعه میسر می باشد، که انجام این کار نیاز به ایجاد زمینه های لازم دارد. وی در رابطه با جذب نقدینگی موجود در داخل کشور تصریح کرد: متأسفانه در حال حاضر به دلیل وجود یک رقیب قدرتمند همچون بانک در کنار بازار سرمایه، باعث شده تا سرمایه گذاران نقدینگی خود را به جای بورس به بانک هایی که سودهای بیش از 20 درصدی پرداخت می کنند بسپارند.

بنابر این تیم اقتصادی دولت باید با اتخاذ سیاست هایی مثل کاهش نرخ بهره فضای رقابتی برای جذب نقدینگی به بازار بورس ایجاد کند. وی افزود: یکی از این زیر ساخت ها ایجاد یک ثبات بلند مدت در قوانین و مقررات اقتصادی می باشد، چرا که این امر باعث ایجاد جذابیت برای سرمایه گذاران خارجی در بازار خواهد شد.

      به نظر می رسد بازار سرمایه در شرایطی قرار گرفته که تنها به اخبار منفی که در حوزه های مختلف منتشر می شود، واکنش نشان داده و همچنان بی اعتنا به بهبود وضعیت سیاسی کشور و نزدیک شدن به زمان رفع تحریم های بین المللی رفتار می کند. از این رو امیدواریم تا بهانه بازار سرمایه برای حرکت در مسیر رشد و رونق اتفاق افتد که شاید کاهش نرخ سود سپرده های بانکی، اقدام اساسی دولت برای حمایت از تولید و فضای کسب و کار و نیز انتشار بودجه سال آینده شرکت های فعال در بورس از جمله این موارد باشد.

       معاملات امروز در پی تداوم افت بهای جهانی نفت و نیز اعلام تصمیم فدرال رزرو آمریکا مبنی بر افزایش نرخ بهره از 0.25 درصد به 0.5 درصد، افت شدیدی را در پیش گرفت، و  شاخص به کانال 61 هزار نزول کرد. بیشتر نمادها قرمز پوش و با صف فروش همراه بودند.

خبرهای تاثیر گذار بر بازار سهام

    رئیس سازمان بورس با پیش بینی کاهش نرخ خوراک پتروشیمی‌ و از سرگیری رونق، دعوت رئیس‌جمهور از مردم برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه را صحیح و منطقی دانست و گفت:سال‌ها طول می‌کشد تا روش بازی افراد باهوش را بدانیم.
    مدیر شرکت اتریشی مدیریت پروژه (PROJECT MANAGERS) گفت: ایران ظرفیت ها و قابلیت های زیادی دارد و ما می توانیم به این کشور کمک کنیم تا ایده هایش را طراحی و اجرا کند_ایرنا
    وزیر صنعت، معدن و تجارت رفع موانع فعالیت های مشترک اقتصادی ایران و آلمان را خواستار شد و گفت: توافق هایی بین دو کشور صورت گرفته است و امید می رود فعالان اقتصادی دو کشور با سهولت بتوانند در پروژه های مشترک همکاری داشته باشند_ایرنا
    در میزدگردی با حضور مدیرعامل فولاد یزد و رئیس هیات مدیره سندیکای صنعت برق مطرح شد، برای جذب سرمایه گذار خارجی باید واقع بین بود نه اینکه از هول حلیم در دیگ افتاد_تسنیم

بازگشایی نمادهای معاملاتی: دسبحا، پاساح

توقف نمادهای  معاملاتی: غگل، خچرخش، فرآور، ملتح

پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب