اخبار و گزارش بورس یکشنبه 29 آذر 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس و سهام

امروز شاخص بورس با افت 232.49 واحدی  (0.38%) مواجه شده، و به عدد 61.501.50 نزول کرد.

نمادهای شبندر (46.58-)، شپنا(40.23-)، حکشتی(36.38-)، خودرو(21.93-)، وغدیر(20.24-) بیشترین تاثیر منفی و نمادهای دسبحا(33.87+)، مبین(21.75+) بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص بورس امروز داشتند و در فرابورس شاخص با کاهش 5.80 واحد به عدد  671 رسيد.

*ارزش معاملات بورس امروز  به 148 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن  با 17 میلیارد تومان مربوط به نماد “بترانس2” بود.

*امروز حجم معاملات در بورس به 569.673 میلیون سهم رسید که “وبصادر2” با معامله 90 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: قزوین، آکنتور، بترانس

* بیشترین عرضه : شتهران، شتهران، دسبحا

* گروه هاي بانک ها، فراورده های نفتی، خودرو، به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.

* بیشترین افزایش قیمت: دسبحا(27.01+)، آکنتور(5+)، غدشت(4.99+)

* بیشترین کاهش قیمت: ثنوسا(8.04-)، خکار(4.96-)، شبندر(4.95-)

نگاهی کلی بر روند بازار بورس

       با توجه به نفت‌محور بودن اقتصاد کشور و نیز عدم‌وقوع تحولی مثبت در آینده نزدیک در بازار نفت، بنابراین کاهش جهانی نفت اثرات منفی خود را بر اقتصاد و بازار سرمایه کشور خواهد داشت.

یک کارشناس بازار سرمایه در خصوص دلایل کاهش چشمگیر طلای سیاه با تقسیم بندی این دلایل به عوامل بنیادی و ژئوپولیتیک افزود: مازاد عرضه توسط تولیدکنندگان یکی از دلایل اصلی افت جهانی قیمت نفت است، به‌طوری که مازاد عرضه از سوی تولیدکنندگان غیرمتعارف به‌اصطلاح شیل از جمله آمریکا و کانادا موجب شده است تا تعادل میان عرضه و تقاضا حفظ نشود و افزایش عرضه به‌ویژه از محل تولید غیرمتعارف موجب ریزش جهانی طلای سیاه شده است.

      وی ادامه داد: بر این اساس تشکیل جلسات اوپک که انتظار می‌رفت رأی به کاهش تولید و عرضه کشورهای عضو داده شود نیز نتوانسته مشکلات بازار جهانی این محصول را حل کند و کماکان شاهد عرضه 31.5 میلیون بشکه نفت در روز توسط اعضا هستیم.این کارشناس گفت: از سوی دیگر انتظار می‌رفت با افزایش درگیریها میان روسیه و ترکیه در کوتاه‌مدت افت قیمت جهانی نفت متوقف شود که با توجه به فروکش کردن این منازعات، بازار جهانی نفت به کاهشی دوباره روی آورده است.

ایشان همچنین از نرخ رشد اقتصادی چین به‌عنوان یکی دیگر از عوامل اثرگذار بر قیمت جهانی نفت یاد کرد و گفت: بر اساس گزارشات ارائه شده، اقتصاد این کشور به‌عنوان یکی از غولهای اقتصادی دنیا تضعیف شده است که این موضوع موجب شده تا تقاضای 10.5 میلیون بشکه‌ای چین در روز کاهش پیدا کند، بنابراین می‌توان گفت رفتار اقتصادی کشور چین به‌عنوان یکی از بازیگران و مصرف کنندگان اصلی نفت در دنیا می‌تواند در بازار طلای سیاه نقش آفرین باشد.

وی در خصوص آینده قیمت جهانی نفت با اشاره به اینکه با ادامه روند کنونی نمی‌توان آینده روشنی را روی محصولات پایه‌ای متصور بود، گفت: با توجه به اجرایی شدن مفاد برجام در آینده و برداشته شدن تحریم‌ها، افزایش عرضه تولید نفت بین 500 تا یک میلیون بشکه در روز توسط ایران می‌تواند موجب افزایش بیشتر عرضه نفت و در نتیجه کاهش بیشتر قیمت جهانی آن شود.

       معاملات امروز در ادامه بی اعتنایی‌های خود به اخبار مثبت سیاسی، ریزش خود را تشدید کرد، بیشتر نمادها قرمز پوش و با صف فروش همراه بودند. بیشتر نمادهای تاثیرگذار مثبت هم تحت تاثیر معاملات بلوکی قرار داشتند.

اخبار تاثیر گذار بر بازار سهام

    با توجه به میزان عرضه و تقاضای نفت خام، پیش بینی می شود بهای این محصول در چند ماه آینده کاهش، اما در نیمه دوم سال 2016 افزایش یابد که این اتفاق نه تنها روی اقتصاد کشورهای تولیدکننده که بر اقتصاد کشورهای صنعتی نیز اثر خواهد گذاشت.
    سخنگوی کمیسیون برنامه مجلس گفت: لوایح بودجه ۹۵ و برنامه ششم نیمه دی ماه به مجلس می‌آید.
    هیئت 100 نفره اقتصادی آذربایجانی در حالی روز دوشنبه وارد تهران می شوند که چشم انداز مثبتی برای توسعه مناسبات تهران- باکو دیده می شود.
    مدیرعامل سابق ایران‌ LNG وضعیت فعلی این پروژه را تشریح کرد و با بیان اینکه ظرف دو سال امکان بارگیری اولین محموله LNG‌ ایران وجود دارد، گفت: بنده با 2 یا 3 گروه خارجی برای خریدن این پروژه مذاکراتی داشتم و یکی از آنها به جایی رسید که وزیر نفت هم تأیید کردند اما بنابه دلایلی اتفاق نیفتاد.

نبض گروه های بورسی

گروه بانک

    پس از خاتمه موضوع پی ام دی در حالی که فعالان بازار سرمایه انتظار رشد قیمت ها را داشتند، بازار بدون توجه به این خبر و با تاثیر پذیری از کاهش قیمت نفت، افزایش نرخ بهره دلار و کمبود شدید نقدینگی، روند ریزشی شدیدتری در پیش گرفت، امروز نیز معاملات بازار سرمایه منفی و نزولی بود.

در گروه بانک “وخاور” و “وپست” تنها نمادهای مثبت گروه بودند که برای وپست 123 تومان اولین مقاومت بر سر راهش می باشد، اما با توجه به وضعیت کلی گروه نباید انتظار زیادی از سهم داشت. “وگردش” از اوایل بازار با صف فروش مواجه بود که در دقایق پایانی شاهد جمع شدن صف فروشش بودیم. طی روهای اخیر در گروه بانک حقوقی خریدار است. با معامله 36 میلیون سهم وبملت بیشترین حجم معاملات را داشت.

بانک گردشگری بر اساس گزارش 6 ماهه حسایرسی شده با سرمایه 6.000.000 میلیون ریال (873) ریال زیان به ازای هرسهم محقق نموده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل (24 ریال سود به ازای هر سهم با سرمایه 4.000.000 میلیون ریال) کاهش چشمگیری داشته است. بودجه پیش بینی شده شرکت برای سال مالی 94، 141 ریال سود به ازای هر سهم می باشد که بر اساس گزارش 9 ماهه، 25 درصد آن را پوشش داده است.

گروه خودرو و ساخت قطعات

    همسو با روند ریزشی بازار معاملات گروه خودرو نیز منفی و نزولی انجام گرفت. خلنت و ختور تنها نمادهای مثبت در پایان معاملات بودند و با معامله 24 میلیون سهم خپارس بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد.
    گزارش توجیهی افزایش سرمایه 50 درصدی “خدیزل” جهت اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار بر روی کدال قرار گرفت.

عضو هیات مدیره انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو گفت: امروز تولیدکنندگان قطعات خودرو با مشکل نقدینگی روبرو هستند بنابراین 70 درصد از طلب حدود پنج هزار میلیارد تومانی خود از خودروسازان را می خواهند.

گروه سیمان

    دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان با بیان اینکه دولت هنوز مطالبات بخش سیمان را بابت تعطیلی سال گذشته پرداخت نکرده است، گفت: با تشدید آلودگی‌هوا قرار شد، کارخانجات آلاینده مثل سیمان تعطیل شوند اما هنوز بحثی برای پرداخت ضرر واحدها بیان نشده است.
    به روال روزهای گذشته معاملات گروه منفی و کم حجم  بود. مدت هاست که گروه سیمان از رونق افتاده است و متاسفانه خبرها نیز حاکی از ادامه این روند می باشد.

گروه ساخت محصولات فلزی

    معاملات منفی انجام گرفت و با معامله 3.9 میلیون سهم فاذر بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد.
    “فاما” شرکت صنعتی آما با سرمایه 500.000 میلیون ریال برا اساس عملکرد واقعی 6 ماهه، 353 ریال سود به ازای هرسهم برای سال مالی 29/12/1394 پیش بینی نموده است که با تعدیل منفی 3 درصدی نسبت به بودجه قبلی موفق به پوشش 44 درصدی آن در 6 ماهه ابتدایی سال شده است.

گروه محصولات شیمیایی

    معاملات اکثر نمادهای گروه منفی بود اما به “شپلی” که در این بازار کم رونق مدت هاست پر بازده است امروز هم با صف خرید همراه بود. “شمواد” و “شسینا” نیز در این گروه با صف خرید همراه بودند.
    “پترول” کلیه سهامدارانی که در تاریخ 31/6/94 سهامدار این شرکت بودند می توانند با مراجعه به یکی از شعب بانک سپه و با داشتن کارت ملی نسبت به دریافت سود سهام خود که 10 تومان به ازای هر سهم می باشد، اقدام کنند.

گروه فلزات اساسی

    گزارش توجیهی افزایش سرمایه 100درصدی “فخوز” از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی و سود انباشته ، جهت اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار بر روی کدال قرار گرفت.

گروه محصولات غذایی

    ” وبشهر” که آبان سال گذشته اقدام به افزایش سرمایه 40 درصدی کرده بود ، برای دومین بار برنامه افزایش سرمایه 40 درصدی را در دستور کار قرار داده تا قادر به تکمیل سرمایه گذاری در سهام شرکت مارگارین و نیز مشارکت در افزایش سرمایه های شرکتهای سرمایه پذیر عضو گروه به منظور حفظ درصد سرمایه گذاری های بلند مدت فعلی در راستای کسب سود و بازدهی مناسب و پایدار شود.

این افزایش سرمایه بیش از 203 میلیارد تومانی از مطالبات و آورده نقدی سهامداران تامین خواهد شد و سرمایه اسمی آن به بیش از 711 میلیارد تومان خواهد رسید.

بازگشایی نمادهای معاملاتی: ثنوسا

توقف نمادهای معاملاتی: وبشهر، سبزوا

پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آمار روزانه بورس, خلاصه اخبار روزانه از بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب