اخبار و گزارش بورس دوشنبه؛ آخرین روز آذر 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورسی

امروز شاخص بورس در نتیجه معاملاتی کم نوسان و آرام با رشد 16.97 واحدی  (0.03%) همراه بوده ، و بر روی عدد  61.518.50 نزول کرد.

نمادهای وصندوق (24.97+)، وغدیر(22.37+)، شبندر(18.82+)، فملی(10.03+)، وپخش(8.67+) بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای حکشتی(12.13-)، وپاسار(8.16-) بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص بورس داشتند و در فرابورس شاخص با افزایش 3.80 واحد به عدد  674.80 رسید.

*ارزش معاملات بورس امروز  به 213.9 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن با 6.6 میلیارد تومان مربوط به نماد “وبملت” بود.

*امروز حجم معاملات در بورس به 377.704 میلیون سهم رسید که “وبملت” با معامله 34.7 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: آکنتور، قزوین، رتاپ

* بیشترین عرضه : وکار، شتهران، دسبحا

* گروه های بانک ها، چند رشته­ای، ابزار پزشکی به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.

* بیشترین افزایش قیمت: کماسه(4.99+)، رکیش(4.97+)، مرقام(4.84+)

* بیشترین کاهش قیمت: کمنگنز(4.98-)، وصنا(4.96-)، شلعاب(4.46-)

نگاهی کلی بر روند بازار بورس

       یک فعال بازار سرمایه پیش بینی وضعیت بورس تا پایان سال را سخت دانست و عنوان کرد: بعید است تا پایان سال بورس تهران با تحول خاصی روبرو شود اما اکنون قیمت سهام شرکتها بسیار ارزان بوده و قیمت هایی است که اگر کوچکترین وزشی بوزد همه افسوس آن را می خورند.

این کارگزار بورس به دیگر عامل رنج بازار اشاره و اظهار کرد: موضوع مهم دیگر رقیب قدر بازار سرمایه است که حاضر نیست به هیچ عنوان با بازار سرمایه رقابت کند و آن هم بازار پول است این در حالی است که بازار سرمایه برای تامین مالی بلندمدت و بازار پول برای تامین مالی کوتاه مدت مناسب است.

در حالی که تامین مالی بلندمدت در بازار سرمایه اتفاق نیافتاده و پول ها بیشتر وارد بازار پول شده است؛ لذا تا زمانیکه این رقابت بین دو بازار وجود داشته باشد، وضعیت بورس بهبودی پیدا نخواهد کرد.

اقتصاد کشور ما به دولت و مسائل حاکمیتی وابستگی زیادی دارد و متأسفانه مقامات مسئول در این بخش طی دو سال اخیر مناسب عمل نکرده اند.به گونه ای که در این مدت شاهد از بین رفتن اطمینان در حوزه های مختلف ناشی از اتخاذ تصمیمات خلق الساعه دولتمردان همچون افزایش قابل توجه قیمت خوراک مصرفی واحدهای پتروشیمی بودیم.

از این رو در شرایط فعلی و با توجه به اتفاقات رخ داده طی دو سال اخیر، فعالان بازار سرمایه نسبت به آینده اقتصاد کشور و رفتار و عملکرد مسئولان بی اعتماد شده اند و طبیعی به نظر می رسد که ناهماهنگی ایجاد شده میان نظام اقتصادی کشور و فعالان اقتصادی موجب بی اعتنایی سرمایه گذاران نسبت به انتشار هر خبری شده است.

      همچنین شهرام جزایری با بیان این مطلب که امروز سرمایه مردمی که با هزاران امید و آرزو وارد بورس شده اند بر باد رفته و همه از این بازار روی گردان شده اند گفت: عدم کارایی و بی سوادی برخی مدیران که در رأس برخی مسئولیت های تأثیر گذار بر بازار سرمایه نشسته اند امروز بلایی بر سر این بازار آورده که جمع کردن آن کار آسانی نیست.

وی گفت: بازار سرمایه ایران در اولین گام و مهمترین اقدام نیاز به یک اتوبوس از سوی وزارت اقتصاد دارد تا برخی مدیران و مسئولین ارکان های بازار سرمایه از بدنه اصلی تا شرکت های حقوقی و شرکت های بورسی را سوار بر آن کرده و روانه منازلشان کند که البته قبل از آن باید برای ارایه توضیحات و سوال و جواب هایی راهی دستگاه قضا شوند.

      امروز در معاملات بازار بورس بر خلاف چند روز اخیر، رشدی مثبت و البته کم حجم را شاهد بودیم، و بیشتر نمادهای تاثیرگذار همسو با روند بازار مثبت بوده و توانستند در آخر شاخص مثبتی را به ثبت برسانند.

اخبار تاثیرگذار بر بازار سهام

    نایب رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: فرصت های سرمایه گذاری در ایران به حدی جذاب است که مصوبه اخیر کنگره آمریکا درباره سفر به ایران باعث نمی شود شرکت های اروپایی این فرصت را از دست دهند_اقتصاد آنلاین
    بر اساس قانون باید قیمت گاز طبیعی مصرفی با در نظر گرفتن عواملی همچون قابلیت رقابت پذیری و میانگین قیمت های موجود در کشورهای خارجی اصلاح شود و در همین راستا وزارت نفت زمان های مختلفی را جهت تعیین تکلیف نرخ نهایی گاز طبیعی اعلام کرده که البته محقق نشده است.
    رئیس‌جمهور با اشاره به ضرورت توسعه روابط و همکاری‌های میان ایران و کامبوج گفت: ایران به عنوان کشوری با ثبات در منطقه و یکی از اعضای مهم سازمان همکاری اقتصادی (اکو)، علاقمند است سطح همکاری‌های خود را با کشورهای شرق آسیا بویژه کشورهای عضو آ.سه.آن گسترش دهد_اقتصاد آنلاین

نبض گروه های بورسی

گروه بانک

    امروز معاملات اغلب گروه ها مثبت آغاز شد ، در حالی که معاملات بسیار کم حجم انجام می گیرد و هنوز خبری از ورود نقدینگی در بازار نیست. عرضه ها از اواسط بازار بیشتر شد و نهایتا گروه نسبتا متعادل معاملات را به پایان رساند. با معامله 34 میلیون سهم وبملت بیشترین حجم معاملات را داشت در حالی که طی روزهای اخیر معاملات بلوکی این سهم را هر روز شاهد هستیم.
    آگهی ثبت افزایش سرمایه 50 درصدی “وگردش” از محل مطالبات و آورده نقدی بر روی کدال قرار گرفت و با انتشار این خبر شاهد رشد قیمت و تشکیل صف خرید سهم پس از سه روز اصلاح بودیم.
    بانک گردشگری بر اساس گزارش 6 ماهه حسابرسی شده (873) ریال زیان به ازای هرسهم محقق نموده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل (24 ریال سود به ازای هر سهم با سرمایه 4.000.000 میلیون ریال) کاهش چشمگیری داشته است.

گروه خودرو و ساخت قطعات

    معاملات گروه مثبت آغاز شد و تا اواخر بازار نیز این روند حفظ شد اما این روند دوام نداشت و خصوصا در نمادهای قطعه ساز عرضه ها بالا گرفت، تقریبا تمام نمادهای قطعه ساز در بازه منفی . اکثر خودرویی ها در بازه مثبت معاملات را به پایان رساندند. با معامله 11 میلیون سهم خپارس بیشترین حجم معاملات را در گروه داشت.
    گزارش توجیهی افزایش سرمایه 50 درصدی “خدیزل” جهت اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار دیروز بر روی کدال قرار گرفت و امروز شاهد معاملات مثبت در این سهم بودیم.

گروه سیمان

    دبیر انجمن سیمان ازقطع شدن گاز تمامی کارخانه‌های سیمانی و پلمب مخازن مازوت خبر داده تا برای نخستین‌بار در تاریخ ۸۰ ساله صنعت سیمان، روند تولید ۷۰شرکت مختل شود. عبدالرضا شیخان، دبیر انجمن سیمان درباره قطع گاز کارخانه های سیمان می‌گوید: سال گذشته ۲۰روز کارخانه‌های سیمان را تعطیل کردیم تا کمبود گازی کشور برطرف شود و قرار شد بابت این صرفه‌جویی در مصرف انرژی حدود ۲۹ میلیون دلار به سیمانی‌ها پرداخت شود که تاکنون مبلغی از سوی سیمانی‌ها دریافت نشده است .

    به روال روزهای گذشته معاملات گروه منفی و کم حجم  بود. مدت هاست که گروه سیمان از رونق افتاده است و متاسفانه خبرها نیز حاکی از ادامه این روند می باشد.

گروه انبوه سازی و ساختمان

    در حالی برنامه‌های دولت برای خروج مسکن از رکود نتوانسته اهداف مورد نظر را پوشش دهد که روند آهسته و پیوسته نزولی قیمت‌ها در بازار ادامه دارد و باوجود تخفیف مالکان،‌خریداران همچنان در انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها برای ورود به بازار مسکن دست نگه داشته‌اند.

گروه محصولات شیمیایی

    قائم مقام انجمن گروه کارفرمایان صنعت پتروشیمی گفت: بر اساس قانون باید قیمت گاز طبیعی مصرفی با در نظر گرفتن عواملی همچون قابلیت رقابت پذیری و میانگین قیمت های موجود در کشورهای خارجی اصلاح شود و در همین راستا وزارت نفت زمان های مختلفی را جهت تعیین تکلیف نرخ نهایی گاز طبیعی اعلام کرده که البته محقق نشده است.

وی ادامه داد، به نظر اعضای انجمن و با توجه به تمام شرایط موجود حداکثر قیمت خوراک مصرفی واحد های پتروشیمی می بایست به ازای هر متر مکعب ۸٫۵ سنت تعیین گردد.
    معاملات نمادهای گروه متعادل آغاز شد اما کم کم عرضه ها افزایش یافت. “شپلی” دیروز و امروز با صف خرید همراه بود. شمواد و شسینا نیز با صف خرید معاملات را به پایان رساندند. “پترول” نیز در دقایق پایانی و با حمایت حقوقی تا 1425 ریال رشد کرد. با معامله 10.6 میلیون سهم شپلی بیشترین حجم معاملات را در گروه داشت.
    “پترول” کلیه سهامدارانی که در تاریخ 31/6/94 سهامدار این شرکت بودند می توانند تا پایان دی ماه با مراجعه به یکی از شعب بانک سپه و با داشتن کارت ملی نسبت به دریافت سود سهام خود که 10 تومان به ازای هر سهم می باشد، اقدام کنند.

گروه فلزات اساسی

    معاملات گروه متعادل بود و با معامله 10.5 میلیون سهم فولاد بیشترین حجم معاملات را داشت.
– “فخوز” که دیروز گزارش توجیهی افزایش سرمایه 100درصدی آن بر روی کدال قرار گرفت. امروز با روندی نزولی معامله شد و با صف فروش معاملات را به اتمام رساند.
    فردا تعداد11،520،000 سهم معادل 10 درصد از سهام شركت صنعتی و معدنی كیمیای زنجان گستران (سهامی عام) برای اولین بار پس از پذیرش در بازار دوم فرابورس ایران در نماد كیمیا1 عرضه می گردد. که تنها 5 میلیون سهم به معامله گران آنلاین اختصاص داده می شود.

– “فزرین” شفاف سازی کرد: امکان افزایش عیار خاک‌های کم‌عیار به میزان ۳٫۵ تا ۴ برابر عیار اولیه با امکان راه‌اندازی و نصب آخرین مدل هوی مدیا (DMS) با ظرفیت عملیاتی ۴۰ تن در ساعت و ۹۶۰ تن در روز در کمتر از ۲ ماه برای این شرکت فراهم شده‌است، ولی با توجه به کاهش نرخ‌های LME تغییراتی بر رویEPS سال جاری شرکت نخواهد داشت. “فزرین” امروز پس از 6 روز کاری معاملات منفی ، روندی صعودی طی کرد و نهایتا با صف خرید معاملات را به پایان رساند.

گروه فراورده های نفتی

    بر خلاف روزهای گذشته معاملات گروه برای اکثر نمادها مثبت آغاز شد، کم کم عرضه ها افزایش یافت. شاوان با صف خرید و شبریز و شسپا با صف فروش معاملات را به پایان رساندند.
    وزیر نفت عراق با اشاره به اینکه اوپک نمی‌تواند تصمیم یکجانبه بگیرد، گفت: علی‌رغم افت قیمت نفت، اوپک تصمیم خود در 4 دسامبر یعنی حفظ سیاست محدود نکردن تولید را ادامه خواهد داد. وی گفت: شکی نیست که قیمت نفت ترمیم خواهد شد… سطح فعلی قیمت ها خیلی پایین است و این در حال اثرگذاری بر تولید کنندگان نفت است.
    “پارسان” پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 1394/06/31 دوره 12 ماهه (حسابرسی نشده) بدون تغییر نسبت به پیش بینی قبلی 716 ریال می باشد.

گروه رایانه و فعالیت های وابسته به آن

    بانک مرکزی دستوالعمل دریافت کارمزد از تراکنش های خرید را به بانک ها ابلاغ کرد. بنا بر این دستورالعمل از این پس بانکی که حساب دستگاه کارتخوان به آن متصل است باید در ازای هر تراکنش خرید بین 500 تا 2500 ریال کارمزد پرداخت کند.

با انتشار این خبر نمادهای گروه اکثرا مثبت و رتاب و رکیش با صف خرید همراه شدند و سپس با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شدند. با معامله 3 میلیون سهم رکیش بیشترین حجم معاملات گروه را داشت و در پایان معاملات سیستم تنها نماد منفی در گروه بود.

بازگشایی نمادهای معاملاتی: ونیرو، وتوسمح

توقف نمادهای معاملاتی: رتاب، رکیش، وامید، بالبر، سشرق

 پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: بازار سها, نگاهی به معاملات بازار سهام

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب