اخبار و گزارش بورس سه‌شنبه 1 دی‌ماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورسی

امروز شاخص بورس سهام در نتیجه معاملاتی کم نوسان و تداوم رکود با افت 104.27 واحدی  (0.17%) همراه بوده ، و بر روی عدد  61.414.20 ایستاد.

نمادهای حکشتی(62.92-)، وکار(28.3-)، شپدیس(8.88-)، شبندر(8.3-) بیشترین تاثیر منفی و نمادهای فولاد(29.48+)، فملی(18.06+)، اخابر(11.67+) بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص بورس داشتند و در فرابورس شاخص با افزایش 1.50 واحد به عدد  676.30 رسید.

*ارزش معاملات بورس امروز  به 65 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن با 9.7 میلیارد تومان مربوط به نماد “وبملت” بود.

*امروز حجم معاملات در بورس به 334.798 میلیون سهم رسید که “وبملت” با معامله 50 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: آکنتور، قزوین، وپست

* بیشترین عرضه : دسبحا، شتهران، همراه

* گروه های بانک ها، شیمیایی، خودرو به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.

* بیشترین افزایش قیمت: قزوین(15.47+)، آکنتور(5+)، کگاز( 4.73+)

* بیشترین کاهش قیمت: وکار(4.94-)، وایران(4.92-)، خمحرکه(4.32-)

نگاهی کلی بر روند بازار بورس

       تشدید روند ریزشی قیمت نفت در روزهای اخیر و افت بی‌سابقه قیمت این محصول در سال‌های اخیر موجب شده روند نزولی بورس تهران تشدید شود و قیمت سهام شرکت‌ها کاهش بیشتری را تجربه کنند. بورس تهران که از ابتدای هفته و همزمان با تشدید ریزش‌ها در بازار نفت روند نزولی خود را شدت داده و با افت شدید قیمت و تقاضا مواجه شده است، امروز نیز به این روند ادامه داد و دومین نزول نفتی خود را تجربه کرد.

    گرچه بسته شدن پرونده PMD در شورای حکام و نزدیک شدن به زمان لغو تحریم‌ها خبر بسیار مثبتی برای بازار سرمایه بود و موجب رفع ابهامات سیاسی از بورس تهران شد اما کاهش قیمت نفت در روزهای اخیر موجب شده است تاثیر اخبار مثبت سیاسی در این بازار خنثی شود و فضای مبهم توام با بی‌انگیزگی و ناامیدی در بورس تهران شدت پیدا کند.

کاهش قیمت نفت در کنار سایر ابهامات اقتصادی همچون کاهش نیافتن نرخ سود بانکی و ادامه رکود اقتصادی موجب شده عده زیادی از سهامداران در این مدت از تالار شیشه‌ای خارج شوند و دیگر انگیزه‌ای برای برگشت به این بازار نداشته باشند.

به این ترتیب روند کاهشی قیمت نفت در روزهای اخیر و پیش‌بینی برای ادامه روند نزولی آن در روزهای آینده موجب شده است در بازار روزهای گذشته تعداد شرکت‌های قرمز پوش بازار افزایش پیدا کرد و شرکت‌های مرتبط و غیرمرتبط با کاهش قیمت نفت با افت مواجه شدند به طوری که در معاملات امروز تالار شیشه‌ای شرکت‌های پالایشگاهی به دلیل تاثیر پذیرفتن بیشتر از قیمت نفت با کاهش بیشتری مواجه شدند و بیشترین نقش را در افت شاخص بورس گذاشتند.

امروز بازار آغازی مثبت داشته و با تشکیل صف نمادهای پر بیننده­ای از قبیل “ذوب” و “شپلی” و “وگردش” همراه بود ولی کم کم روند نزولی در پیش گرفت و شاهد قرمز پوش شدن اکثر نمادها مخصوصا در گروه پالایشی و فلزات اساسی و خودرو بودیم ودر نهایت شاخص معاملاتی کم حجم و با ارزش ناچیز را به ثبت رساند.

خبرهای تاثیر گذار بازار سهام

    بودجه ۹۵ در دولت نهایی شد. در این لایحه از 267 هزار میلیارد تومان منابع عمومی چیزی در حد 66 هزار میلیارد تومان از محل فروش نفت و 201 هزار میلیارد تومان دیگر از منابع دیگر تامین می‌شود.
    قیمت نرخ خوراک پتروشیمی‌ها نهایی شد و در انتظار تایید آقای جهانگیری می باشد تا هفته بعد اعلام شود.
    وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان گفت: روابط کارگزاری دو کشور تا یک ماه آینده با هدف تسهیل در همکاری های صنعتی و اقتصادی آغاز خواهد شد_ ایرنا
    وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: ایران و روسیه برای تبادل آسان ریال و روبل با یکدیگر پیمان پولی منعقد می کنند تا همکاری های اقتصادی دو کشور تسهیل شود_ ایرنا
    سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به قانون جدید کنگره گفت: قانون کنگره نقض برجام نیست و اجرا می‌کنیم و آنچه که برای ما مهم است و ما انتظار داریم این است که ایران به طرح جامع اقدام مشترک پایبند و متعهد باشد_ تسنیم
    صندوق بین المللی پول پیش بینی کرد سال آینده در پی لغو تحریم ها درآمد نفتی ایران ۱۳.۳ میلیارد دلار و صادرات نفت ایران ۵۷۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد_ تسنیم
    ارائه آمارهای متناقض از سوی مقام های دولتی باعث سردرگمی مردم و کارشناسان شده و اعتماد به نهادهای رسمی به عنوان یکی از مصادیق سرمایه اجتماعی را زیر سوال برده است_ تسنیم
    رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تهران با اعلام حجم واردات روسیه ۲۸۶ میلیارد دلاری روسیه و سهم ۴ میلیارد دلاری ترکیه و تحریم محصولات این کشور فهرستی از مهمترین کالاهای صادراتی به روسیه را اعلام کرد_ بورس پرس

نبض گروه های بورسی

گروه بانک

    به روال روزهای گذشته شاهد معامله بلوک مثبت در سهم وبملت در دقایق آغازین بازار بودیم. با معامله 50 میلیون سهم وبملت بیشترین حجم معاملات کل بازار بورس را به خود اختصاص داد. معاملات مثبت آغاز و متعادل به پایان رسید. وپست و وگردش با صف خرید معاملات را به پایان رساندند.
    در آستانه برگزاری جلسه امروز-سه شنبه- شورای پول اعتبار عضو ناظر شورا توضیحات بیشتری درباره جریان مذاکرات سود بانکی بین اعضا ارائه کرده و از اظهارات وی اینگونه بر می آید که موضوع تعیین نرخ دیگر چالش بین اعضا نیست و در مورد سود 18 درصد توافق وجود دارد؛ اما موضوع اصلی فراهم آوردن شرایطی است که در آن سود بانکی کاهش یابد و بانکها پایبند به اجرای آن باشند نه اینکه عوامل محرک بازهم موجب ایجاد بی نظمی و دور زدن سود مصوب در شبکه بانکی باشد.
        123 تومان اولین مقاومت بر سر راه “وپست” می باشد/ در صورتی که بتواند قدرت خود را حفظ کند و از 123 تومان عبور کند، رشد بیشتری در انتظار سهم خواهد بود.
       “وگردش” که بارها در سایت از احتمال رشد قیمت و کم ریسک بودنش گفته بودیم، طی دو روز اخیر با صف خرید همراه بود.

گروه خودرو و ساخت قطعات

    معاملات گروه مثبت آغاز شد اما کم کم عرضه ها بالا گرفت  و اکثر نمادها معاملات را در بازه منفی به پایان رساندند. خودرو و خپارس در دقایق پایانی رشد مثبت داشتند. معلاملات بسیار کم حجم بود و نهایتا با معامله 9 میلیون سهم خپارس بیشترین حجم معاملات را در گروه داشت.

گروه سیمان

    به روال روزهای گذشته معاملات گروه منفی و کم حجم  بود. مدت هاست که گروه سیمان از رونق افتاده است و متاسفانه خبرها نیز حاکی از ادامه این روند می باشد.
    به دلیل قطعی گازو تعطیلی کوره‌ها، از ۱۶ روز پیش تولید در سیمان سپاهان اصفهان به طور کامل متوقف شده است.
       “سهگمت” سیمان هگمتان سود سال مالی 95 را 304 ریال به ازای هر سهم پیش بینی نموده است که با توجه به سود 446 ریال به ازای هرسهم سال مالی 94، با تعدیل منفی 32درصدی همراه بود که باعث توقف نماد گردید.

گروه انبوه سازی و مسکن

    اکثر نمادهای گروه معاملات را در بازه منفی به پایان رساندند، با معامله 2.3 میلیون سهم وساخت بیشترین حجم معاملات را داشت. ثعمرا با صف خرید معاملات را به پایان رساند. برخی سهم های گروه از جمله ثرود، ثنوسا، ثاباد در دقایق پایانی روند صعودی داشتند.

در حالی برنامه‌های دولت برای خروج مسکن از رکود نتوانسته اهداف مورد نظر را پوشش دهد که روند آهسته و پیوسته نزولی قیمت‌ها در بازار ادامه دارد و باوجود تخفیف مالکان،‌خریداران همچنان در انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها برای ورود به بازار مسکن دست نگه داشته‌اند.
    مدیرکل طرح و برنامه بانک مسکن از ابلاغ بخشنامه وام‌ جدید خرید مسکن به شعب خبر داد و گفت: مردم می‌توانند از امروز اول دی برای دریافت وام ۶۰ میلیون تومانی به شعب بانک مسکن مراجعه کنند.

 “ثتران” در دوره 12 ماهه منتهی به 94/6/31 (حسابرسی نشده) به ازای هرسهم 154 ریال سود محقق کرده است و تعدیل منفی 5 درصدی نسبت به آخرین پیش بینی اش دارد.
       “ثاخت” شرکت بین المللی توسعه ساختمان برای سال مالی منتهی به شهریور 94 ، 76ریال سود به ازای هر سهم محقق نموده که براساس آخرین پیش بینی انجام شده (139 ریال) با تعدیل منفی 45 درصدی مواجه شده که همین موجب توقف نماد ثاخت گردید.

گروه محصولات شیمیایی

    معاملات نمادهای گروه متعادل بود .”شپلی” سهمی که وضعیت نامناسب بنیادی دارد، جزو سهم های بسیار پر بازده طی مدت اخیر می باشد، امروز نیز برای سومین روز متوالی با صف خرید همراه بود. شکربن، شلعاب و  شسینا نیز با صف خرید معاملات را به پایان رساندند. با معامله 12 میلیون سهم شپلی بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.

بیژن زنگنه که در جلسه صبح امروز با اعضای هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران حضور داشت، گفت: قیمت نرخ خوراک پتروشیمی‌ها را محاسبه کرده و به آقای جهانگیری (معاون اول رئیس جمهور) داده‌ایم تا آن را تأیید کند . بنابراین قیمت ها بعد از تایید ایشان اعلام خواهد شد. وی با بیان اینکه کاهش قیمت خوراک با هدف حفظ صنعت توجیه ندارد، ادامه داد: شرکت های پتروشیمی‌ها می‌گویند زیان‌ده هستند اما سال گذشته بیش از 30 درصد سود برده‌اند.

گروه فلزات اساسی

    اکثر نمادهای گروه معاملات را مثبت به پایان رساندند. با معامله 11.8 میلیون سهم فولاد بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.
    مدیر سرمایه گذاری و امور مجامع ذوب آهن درباره آخرین وضعیت افزایش سرمایه 382 درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها هم توضیح داد: امروز صبح گزارش توجیهی این افزایش سرمایه نهایی و به سازمان حسابرسی جهت تایید ارسال شد و انتظار می رود طی روزهای آینده نهایی و برای دریافت مجوز به سازمان بورس ارایه شود. با انتشار این خبر “ذوب” با صف خرید همراه شد.

با باز شدن نماد معاملاتی شرکت معدنی کیمیای زنجان گستران در بازار دوم فرابورس ، هرسهم “کیمیا” با ۳۳۵ تومان کشف قیمت شد. سهمیه هر معامله گر آنلاین نیز 500 سهم اعلام و از ساعت 12:20 دقیقه قابل خرید شد./مالک اصلی شرکت معدنی کیمیای زنجان گستران گفت: کشف قیمت ۳۳۵ تومانی هر سهم “کیمیا” ۳۰ درصد نظرم بود و با این حال این سهم را تنها نمی گذارم و حمایت می کنم.

رئیس اتحادیه آهن فروشان کشورگفت:حمایت جدی دولت از صادرات یکی از راه های برون رفت از رکود فعلی صنعت فولاد است.

“فزرین”  که در شفاف سازی دیروز از امکان افزایش عیار خاک‌های کم‌عیار به میزان ۳٫۵ تا ۴ برابر عیار اولیه با امکان راه‌اندازی و نصب آخرین مدل هوی مدیا (DMS) با ظرفیت عملیاتی ۴۰ تن در ساعت و ۹۶۰ تن در روز در کمتر از ۲ ماه برای این شرکت فراهم خبر داده بود، ولی اعلام کرده بود که با توجه به کاهش نرخ‌های LME تغییراتی بر رویEPS سال جاری شرکت نخواهد داشت، دیروز و امروز بر خلاف 6 روز کاری قبل مثبت شد و امروز صف خرید داشت.

گروه فراورده های نفتی

    بودجه ۹۵ در دولت نهایی شد. در این لایحه از 267 هزار میلیارد تومان منابع عمومی چیزی در حد 66 هزار میلیارد تومان از محل فروش نفت و 201 هزار میلیارد تومان دیگر از منابع دیگر تامین می‌شود/ قیمت نفت حدود ۴۰ دلار در لایحه بودجه ۹۵ تقریبا قطعی و نرخ دلار هم در حد ۲۹۹۷ تومان تصویب شد.
    ·          تغییر نسبت به پیش بینی قبلی 716 ریال می باشد.
    صادرات روزانه ۱.۵ میلیون بشکه نفت قطعی شد
    مجری طرح میدان آزادگان شمالی با اشاره به احتمال افزایش ذخایر نفت در این میدان، از آغاز شمارش معکوس افزایش تولید نفت در این میدان مشترک خبر داد و گفت: زیرساخت‌های صادرات نفت این میدان در پسا تحریم فراهم شده است
    رویترز از مذاکرات ایران با پالایشگاه های هندی برای افزایش فروش نفت خود به این کشور خبر داد و مدعی شد ایران موافقت کرده درخواست هندی ها برای ارائه تخفیف در فروش نفت را مورد توجه قرار دهد
    صندوق بین المللی پول پیش بینی کرد سال آینده در پی لغو تحریم ها درآمد نفتی ایران ۱۳.۳ میلیارد دلار و صادرات نفت ایران ۵۷۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد

گروه حمل و نقل

    صنعت حمل و نقل از جمله صنایعی است که در اثر لغو تحریم‎ها واکنش سریع‎تری نسبت به سایر صنایع نشان می‎دهد و سودآوری این شرکت‎ها زودتر تحت تاثیر این اتفاق قرار می‎گیرد، و این گروه را می‎توان به عنوان گروه زودبازده در دوران پساتحریم نامید.

گروه قند و شکر

    “قزوین” با وجود رفع گره معاملاتی در قیمت 2292 ریال با 15.5 درصد مثبت صف خرید 10 میلیونی داشت/ توقف نماد “قزوین” با توجه به معامله بلوک ۵۹.۹ درصدی قند قزوین در 17 آذر که توسط شرکتی بنام پویا گستر دنیا خریداری شد، شنبه آینده 5 دی مجمع فوق العاده “قزوین” برای انتخاب هیات مدیره جدید برگزار خواهد شد.
 
بازگشایی نمادهای معاملاتی: ختورح

توقف نمادهای معاملاتی: وتوصا،چافست،ثفارس،قزوین، ثاخت، سهگمت، آ س پ

نماد معاملاتی قزوین امروز مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتی شد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب