اخبار و گزارش روزانه بورس چهارشنبه 2 دی‌ماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خبرهای بورسی

امروز شاخص بورس در نتیجه معاملاتی متعادل و کم نوسان، 6.51 واحد  (0.01%) رشد کرده، و بر روی عدد  61.420.70 ایستاد.

نمادهای اخابر (46.67+)، فملی (20.07+)، حکشتی (11.75+) بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای وصندوق (20.31-)، پارسان (13.11-)، وبانک (10.22-)، شبهرن (9.57-) بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص بورس داشتند و در فرابورس شاخص با کاهش 0.10 واحد به عدد  676.20 رسيد.

* ارزش معاملات بورس امروز  به 91 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن با 18 میلیارد تومان مربوط به نماد “آکنتور” بود.

* امروز حجم معاملات در بورس به 416.943 میلیون سهم رسید که “وبملت” با معامله 44 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: فلوله، شسینا، پتایر

* بیشترین عرضه : شتهران، دسبحا، تایراح

* گروه هاي ابزار پزشکی، بانک­ها، شیمیایی، به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.

* بیشترین افزایش قیمت: پاسا(4.91+)، قشکر(4.88+)، پسهند(4.87+)

* بیشترین کاهش قیمت: خاور(7.85-)، خکمک(4.59-)، زمگسا(4.31-)

نگاهی کلی بر روند بازار بورس

       معاون امور اقتصادی وزیر اقتصاد با بیان اینکه رکود جهانی بر روی رکود اقتصادی همه کشورها اثر می گذارد در مورد سقوط شاخص بورس گفت: بورس نمی تواند از روندهای قیمتی دنیا جدا باشد و قیمت فرآورده های پتروشیمی و نفت پایین آمده است.

      وی افزود: دولت کارهای جدی و زیادی را هم برای طرف تقاضا و هم عرضه انجام داده است اما چون ثبات اقتصادی شرط اول است دولت مهار تورم و ثبات ارز را سیاست خود قرار داد و با موفقیت آن را به پیش برد و سپس بر روی سیاست های عرضه کار کرد. همچنین دولت در اجرای این سیاست تسهیلاتی را به بخش های صنعت و کشاورزی اعطا و کاهش سود بانکی را در دستور کار قرار داد. وی ادامه داد: با افزایش سهولت کسب و کار رتبه ایران از این نظر از 152 به 118 کاهش یافت.

      معاون امور اقتصادی وزیر اقتصاد اضافه کرد: دولت باید به سیاست های طرف تقاضا نیز توجه کند تا بتواند به طور همزمان عرضه و تقاضا را به صورت هماهنگ جلو ببرد.وی در واکنش به گزارش اخیر صندوق بین المللی پول مبنی بر حاکم شدن رکود بر اقتصاد کشور گفت: رشد اقتصادی از منفی شش و هشت دهم درصد در پیش از دولت یازدهم به رشد مثبت در سال گذشته رسید و این نشان می دهد دولت هم زمان توانسته تورم را کنترل و نرخ ارز با ثبات کند.محمدی افزود: رشد منفی اقتصادی در دولت قبل در زمانی بود که قیمت نفت حدود 120 دلار بود اما اکنون با وجود کاهش قیمت نفت، رشد اقتصادی، مثبت شده است.

      امروز شاهد آغازی مثبت و متعادل در بازار بودیم و معاملات رشد کم حجم و کم نوسان خود را ادامه دادند تا بتوانند در نهایت شاخص را سبزپوش نگه دارند. و انتظار می­رود که با نزدیک شدن به لغو تحریم بازار روندی مثبت هرچند ناچیز را، در پیش بگیرد.

اخبار مهم و تاثیر گذار بر بازار سهام

    وزیر اقتصاد با با اعلام برنامه اصلاح نظام بانکی و رشد اقتصادی ۵ تا ۶ درصدی سال آینده ، از منتفی شدن نرخ سود بانکی خبر داد و گفت: دلیل آن شرایط بازار منابع و وام دهی است.
    رییس جمهور از اتکای تنها 25 درصدی بودجه 95 به نفت خبر داد.
    صندوق بین المللی پول پیش بینی کرد بدهی خارجی ایران در سال جاری ۷۴ درصد افزایش یابد و به ۸.۹ میلیارد دلار برسد_ تسنیم
    تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی ۷ ماهه سال ۱۳۹۴ به بخشهای اقتصادی مبلغ ۱۸۶۱.۱‌هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با ۷ ماهه سال گذشته مبلغ ۸۸.۶ هزار میلیارد ریال (معادل ۵.۰ درصد) افزایش داشته است_ تسنیم
    وزیر صنعت و تجارت روسیه اعلام کرد در صورتی که تشریفات ارائه وام ۵ میلیارد دلاری در نیمه اول سال ۲۰۱۶ انجام شود، سال آینده این وام را به ایران داده می شود.
    رییس مرکز آمار ایران با اعلام دلیل عدم رشد اقتصادی سال ۹۳،گفت: نرخ رشد ۶ ماهه اول بحرانی نیست ولی رشد صنعت منفی است. طبق لایحه برنامه ششم هم آمار بانک مرکزی باید به تایید مرکز آمار برسد_ بورس پرس

نبض گروه های بورسی

گروه بانک

    بازهم به روال روزهای گذشته شاهد معامله بلوک مثبت در سهم وبملت در دقایق آغازین بازار بودیم. با معامله 44 میلیون سهم وبملت بیشترین حجم معاملات کل بازار بورس را به خود اختصاص داد. معاملات اکثر نمادهای گروه نیز در بازه مثبت انجام گرفت.
    با توجه به جلسه دیشب شورای پول اعتبار وزیر اقتصاد با با اعلام برنامه اصلاح نظام بانکی و رشد اقتصادی ۵ تا ۶ درصدی سال آینده ، از منتفی شدن نرخ سود بانکی خبر داد و گفت: دلیل آن شرایط بازار منابع و وام دهی است.
    در گزارش دیروز گفتیم که 123 تومان اولین مقاومت بر سر راه “وپست” می باشد، همچنین پیش بینی کردیم که طی معاملات امروز با شکستن این مقاومت به رشد خود ادامه دهد. امروز شاهد شکسته شدن این مقاومت بودیم و انتظار داریم سهم تا 130 تومان رشد داشته باشد.

“حکمت” که طی 5 ماهه گذشته بدون نوسان خاصی در بازه 108 تا 118 معامله شده بود. امروز با صف خرید 10 میلیونی مواجه شد و اگر طی معاملات روز شنبه از سد 119 تومان عبور کند می توان به ادامه روند صعودی سهم امیدوار بود. همچنین احسان جعفری مدیر امور سهام بانک حکمت با بیان خبر افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی و عملیاتی شدن آن تا پایان سال خبر داد و همچنین این بانک توانسته مجوز صرافی و لیزینگ هم دریافت کند که این موضوع در وضعیت خدمات ارزی شرکت تاثیر بسزایی دارد.

    تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی ۷ ماهه سال ۱۳۹۴ به بخشهای اقتصادی مبلغ ۱۸۶۱.۱‌هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با ۷ ماهه سال گذشته مبلغ ۸۸.۶ هزار میلیارد ریال (معادل ۵.۰ درصد) افزایش داشته است.

گروه خودرو و ساخت قطعات

    معاملات گروه مثبت و منفی انجام گرفت. نماد “خودرو” از نظر تکنیکالی اماده برای آغاز رشد قیمت می باشد اما با توجه به نبود نقدینگی و وضعیت نامناسب بازار باید کمی منتظر بود. معاملات گروه بسیار کم حجم بود ب طوری که با معامله 7 میلیون سهم خپارس و خکمک بیشترین حجم معاملات گروه را داشتند.
        “خاور” در اولین گزارش حسابرسی نشده اصلاحیه منتهی به ۹۴/۱۲/۲۹ زیان هر سهم خود را مبلغ ۹۲۳ریال پیش بینی نموده است که نسبت به سال مالی مشابه قبل ۱۰ درصد زیان خود را کاهش داده است

گروه انبوه سازی و ساختمان

    معاملات گروه متعادل انجم گرفت، با معامله 4 میلیون سهم ثشرق بیشترین حجم معاملات را داشت. کرمان با صف خرید معاملات را به پایان رساند.
    “آ س پ” در دوره 6 ماهه منتهی به شهریور 94، 140 ریال سود (با سرمایه 80 میلیاردی ) ساخته که این مقدار نسبت به 706 ریال سود (با سرمایه 20) دوره مشابه در سال گذشته 80 درصد کاهش داشته است.
    عضو هیات مدیره بانک مسکن از آمادگی این بانک برای اجرای طرح تسهیلات 100 میلیون تومان انبوه سازان خبرداد و گفت: در صورتی که بانک مرکزی با 2 پیشنهاد بانک مسکن موافقت کند اجرای این طرح در شعب آغاز می شود.

گروه محصولات شیمیایی و پتروشیمی

    اکثر نمادهای گروه منفی معامله شدند . شکربن، شفارس و شسینا نیز با صف خرید معاملات را به پایان رساندند. “شکربن” که طی هفته های گذشته از آغاز رشد آن خبر داده بودیم پس از تشکیل الگوی سه حمله  طی سه روز اخیر مثبت معامله شد. با معامله 16 میلیون سهم شپلی بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.

با انتشار نامه مدیرعامل پلی اکریل ایران”شپلی” درباره آخرین وضعیت افزایش سرمایه مبنی بر عدم پیش بینی حق الزحمه کارشناسی در بودجه نقدی و عدم امکان پرداخت مبلغ مزبور، سبب شد تا سهام این شرکت بعد از رشد سه روزه ، امروز منفی معامله شود.

    افزایش سرمایه 50 درصدی “شپدیس” از محل مطالبات و آورده نقدی در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسید.

گروه فلزات اساسی

اکثر نمادهای گروه معاملات را مثبت به پایان رساندند. با معامله 33  میلیون سهم ذوب بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.

مدیر سرمایه گذاری و امور مجامع ذوب آهن گفت : گزارش توجیهی افزایش سرمایه نهایی و به سازمان حسابرسی جهت تایید ارسال شد و انتظار می رود طی روزهای آینده نهایی و برای دریافت مجوز به سازمان بورس ارایه شود. دیروز با انتشار این خبر “ذوب” با صف خرید همراه شد امروز هم این سهم در حوالی سقف قیمت معامله شد و فعلا می تواند روند صعودی را حفظ کند.

دیروز 14 هزار و 24 سرمایه گذار حقیقی و حقوقی اقدام به خرید 11 میلیون و 520 هزار سهم “کیمیا” به ارزش 3 میلیارد و 860 میلیون تومان کردند. این تعداد خریدار شامل 13 هزار و 886 سهامدار حقیقی با ارزش خرید 3.6 میلیارد تومانی و 138 فرد حقوقی با ارزش 260 میلیون تومانی هستند.
اما امروز در دومین حضور این شرکت کوچک 11.5 میلیارد تومانی در فرابورس ، بیش از 4 میلیون سهم “کیمیا” به قیمت هر سهم 3517 ریال داد وستد شد و طی آن 4 هزار و 362 فرد حقیقی و 47 حقوقی بعد از سود خالص 3.5 درصدی، اقدام به خروج از این سهم یک روزه کردند.

“فلوله” امروز مجاز-محفوظ بود که دلیل آن شفاف سازی شرکت در خصوص فروش زمین چهاردانگه و نقل و انتقال کارخانه به واحد شمس آباد می باشد در صورتی که ناظر بازار می بایست سهم را متوقف می کرد. همچنین پس از انتشار این خبر صف خرید 10 میلیونی سهم را شاهد بودیم که با توجه به مجاز-محفوظ بودن سهم معامله ای انجام نشد.

گروه حمل و نقل

    حسینا تنها نماد منفی گروه در پایان معاملات می باشد و سایر نمادها مثبت و صعودی معامله شدند. با معامله 1 میلیون سهم توریل بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.
    صنعت حمل و نقل از جمله صنایعی است که در اثر لغو تحریم‎ها واکنش سریع‎تری نسبت به سایر صنایع نشان می‎دهد و سودآوری این شرکت‎ها زودتر تحت تاثیر این اتفاق قرار می‎گیرد، و این گروه را می‎توان به عنوان گروه زودبازده در دوران پساتحریم نامید.

گروه قند و شکر

    تمام نمادهای گروه مثبت واکثرا با صف خرید همراه بودند
    مدیرعامل قند شیرین خراسان برای دومین بار طی ۱۰ روز اخیر درباره فروش زمین شفاف سازی و اعلام کرد انصراف شهرداری مشهد برای خرید اراضی قطعی شده و سایر گزینه ها در اولویت قرار گرفته اند.

بازگشایی نمادهای معاملاتی: کسرام، خاور

توقف نمادهای معاملاتی: شپديس، ثشرق، جم، وبوعلي

 پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب