اخبار و گزارش بورس یکشنبه 6 دی‌ماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس سهام

امروز نیز شاخص بورس طی روندی متعادل، با رشد 18.37 واحدی  (0.03%)، و بر روی عدد  61.544.30 ایستاد.

نمادهای خودرو (15.57+)، وانصار (14.61+) بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای وغدیر (25.57-)، پارسان (25.28-)، فولاد (15.61-)، شبندر (12.44-)، رمپنا (11.33-) بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص بورس داشتند و در فرابورس شاخص با افزایش 2.30 واحد به عدد  679.30 رسید.

*ارزش معاملات بورس امروز  به 114.5 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن با 12 میلیارد تومان مربوط به نماد “وبملت” بود.
*امروز حجم معاملات در بورس به 650.979 میلیون سهم رسید که ” فولادح” با معامله 133 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: آکنتور، فلوله، شبندر

* بیشترین عرضه : شتهران، دسبحا، واتیح

* گروه های بانک­ها، قند وشکر، محصولات فلزی، به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.

* بیشترین افزایش قیمت: آکنتور(5+)، کساپا(5+)، پتایر(4.99+)

* بیشترین کاهش قیمت: خعتبار(4.55-)، کسرام(3.77-)، شکربن(2.82-)

نگاهی کلی بر روند بازار بورس

       با توجه به افت سنگین قیمت جهانی نفت و کامودیتی ها در سه ماهه سوم سال، احتمال کاهش سودآوری شرکت های فعال در بازار وجود دارد، بنابراین نمی توان انتظار تعدیل مثبت و رشد سودآوری، از صنایع در عملکرد 9 ماهه سال جاری داشت.

      یک تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به کاهش رغبت سرمایه گذاری در بازار،گفت: هر چه به پایان سال نزدیک می شویم، با توجه به شرایط اقتصادی دیگر کشورها و اوضاع رکود داخلی، بنگاه های اقتصادی ممکن است با مشکل فروش و کمبود نقدینگی همراه شوند و برخی اقدام به عرضه در بورس کنند تا مقداری از این مشکلات مالی را جبران کرده باشند، از طرفی با توجه به وجود بازارهای رقیب بانک ها با نرخ های بالاتری سود به سپرده ها پرداخت می کنند، تقاضا نیز در بازار کاهش یافته و این افزایش عرضه می تواند روند بورس را از آنچه که در حال حاضر است نیز بدتر کند.

      نزدیک شدن به انتخابات مجلس شورای اسلامی را مهم دانست و گفت: هر چه به زمان انتخاب نزدیک تر شویم دل مشغولی مسئولین و فعالان اقتصادی به سمت این انتخابات و شرکت در آن جذب می شود و کمتر در بازار فعالیت دارند، به طور مثال سهامداران حقوقی همچون صندوق بازنشستگی و تأمین اجتماعی در بورس کمتر فعالیت خواهند داشت، به نظر من فعالیت اهالی تالار نیز در جریان این اتفاقات کمتر از حال حاضر خواهد شد.

      امروز شاهد معاملات مثبت و متعادل در بازار بودیم، هرچند رشد چشم گیر شاخص را در پی نداشت. ولی بیشتر نمادها همسو با شاخص سبز پوش بودند. البته ناگفته نماد به گفته کارشناسان در صورت عدم کاهش نرخ سود بانکی، انتظار رشد چشمگیر وضع بازار تا پایان سال جاری، کمی بعید بنظر می رسد.

خبرهای تاثیر گذار بر بازار سهام

    رئیس کل بانک مرکزی: پرداخت سودهای علی‌الحساب بالای بانکی منتفی شد.
    رئیس کل بانک مرکزی گفت: این بانک از طریق وکیل خود در حال اقدام و پیگیری درباره مصوبه برداشت 1.7 میلیارد دلار توسط کنگره آمریکا از دارایی های بلوکه شده ایران است_ایرنا
    رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به رشد 16 درصدی نقدینگی در 8 ماهه امسال از رسیدن حجم کل نقدینگی به رقم 907 هزار میلیارد تومان خبر داد_ فارس

رئیس کل بانک مرکزی با ارسال بخشنامه ای برای همه بانک های کشور خواستار کمک بیشتر به واحدهای تولیدی و همکاری با کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید شد_ تسنیم
    یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه آزاد سازی قیمت ها شرایط اقتصادی جامعه را بدتر از گذشته می‌کند، گفت: سیاست‌های غلط اقتصادی در این سال‌ها باعث شده تا قیمت‌ها دوگانه و فضای رانت و فساد در جامعه افزایش پیدا کند_ تسنیم
    مجری نمایشگاه ایران در افغانستان گفت: در جریان برگزاری دومین نمایشگاه اختصاصی ایران در افغانستان، ۱۰۰ میلیون دلار قرارداد تجاری با افغان‌ها امضا می‌شود_ تسنیم
    «دنیس مانتوروف» وزیر صنعت و تجارت روسیه گفت: دولت روسیه توسعه روابط با ایران را در اولویت قرار داده و برای توسعه همکاری های اقتصادی و بازرگانی با این کشور برنامه ریزی کرده است_ایرنا
    عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی با اعلام اینکه” نقشه راه سه صفحه‌ای پسابرجام تا یک ماه دیگر با همکاری مشترک ریاست جمهوری، وزارتخانه ها و اتاق بازرگانی آماده می‌شود” گفت: تولید در زمان تحریم جور اقتصاد را کشیده و اکنون نحیف و شکننده است_ تسنیم

نبض گروه های بورسی

گروه بانک

    بازهم به روال هفته های گذشته شاهد معامله بلوک مثبت در سهم وبملت در دقایق آغازین بازار بودیم. حجم و ارزش معاملات طی دو روز اخیر کمی بهبود یافته بود و مانند دیروز معاملات اکثر نمادهای گروه نیز در بازه مثبت انجام گرفت. با معامله 63.9 میلیون سهم وبملت بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص داد.  
    رئیس کل بانک مرکزی گفت: این بانک از طریق وکیل خود در حال اقدام و پیگیری درباره مصوبه برداشت 1.7 میلیارد دلار توسط کنگره آمریکا از دارایی های بلوکه شده ایران است.

در حالی که بانک مرکزی گرفتن وکالت بلاعزل از مشتریان را برای اخذ وثایق به طور صریح و مکرر ممنوع کرده است، بانک‌ها کماکان به این تخلف ادامه می‌دهند؛ شاهد ماجرا نیز پرونده‌ای است که در آن پست‌بانک مرتکب تخلفات متعدد شده و بازپرس بانک مرکزی هم در این باره می‌گوید: پست‌بانک به هر بنگاهی شباهت دارد جز بانک.

رئیس کل بانک مرکزی: پرداخت سودهای علی‌الحساب بالای بانکی منتفی شد. همچنین رئیس کل بانک مرکزی با ارسال بخشنامه ای برای همه بانک های کشور خواستار کمک بیشتر به واحدهای تولیدی و همکاری با کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید شد.
    طی روزهای گذشته پیشنهاد خرید سه سهم حکمت، وپست، وسینا از گروه بانک را دادیم که هر سه نماد تا به امروز رشد خوبی داشتند. سیگنال خرید وسینا هنوز معتبر است اما در مورد دو سهم بعدی فردا می توانید با بیش از 10 درصد سیو سود کنید.

گروه خودرو و ساخت قطعات

    تمام نمادهای خودرویی و اکثر نمادهای قطعه سازی مثبت معامله شدند. شاهد صف های خرید در نمادهای خزامیا، خبهمن، خاور، خکاوه، خپارس و … بودیم. با معامله 22 میلیون سهم خپارس بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.
    طی دو روز گذشته اعلام کردیم که از نظر تکنیکالی “خودرو” مستعد آغاز رشد کوتاه مدت می باشد. خودرو که دیروز تنها سهم مثبت گروه خودرویی بود، امروز نیزهمسو با بازار مثبت معامله شد و حتی تا حوالی سقف قیمت روزانه نیز رشد کرد.
    وزیر صنعت از طرح جدید دولت برای جایگزینی ۱۷۰ تا ۲۰۰ هزار خودروی فرسوده با سود ۱۶درصد خبر داد.
    پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه 71 درصدی “خنصیر” از محل تجدید ارزیابی ها بر روی کدال قرار گرفت.
    تخلف در فروش وثایق مشتریان بانک‌”وپست” / بازپرس بانک مرکزی گفت: پست‌بانک به هر بنگاهی شباهت دارد غیر از بانک.
    “خاور” شنیده ها حکایت از متوقف شدن صد درصدی دو خودروی تولیدی کامیونت باری بنز و کامیون باری بنز نسبت به سال گذشته حکایت دارد.

گروه محصولات شیمیایی

    معاملات گروه متعادل بود. . پترول، شفارس و شکلر نیز با صف خرید معاملات را به پایان رساندند. با معامله 6 میلیون سهم پترول بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. بر خلاف روزهای گذشته حقوقی سهم امروز فروشنده بود.
    در بین پتروشیمی‌های بازار سرمایه 6 مجتمع پتروشیمی شیراز، پردیس، خراسان، کرمانشاه، فن آوران و زاگرس خوراک گاز طبیعی مصرف می‌کنند که به‌صورت مستقیم نرخ‌گذاری بر آنها تاثیر دارد. البته سایر پتروشیمی‌ها هم که گاز ترش یا گاز مایع یا… مصرف می‌کنند از این نرخ‌گذاری تاثیر می‌پذیرند اما به‌صورت مستقیم این 6 شرکت می‌توانند اثر مثبت از کاهش نرخ یا منفی از افزایش آن در سودسازی خود داشته باشند.

گروه فلزات اساسی

    معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ذوب‌آهن با اشاره به پیشرفت ۸۵ درصدی پروژه تولید ریل ملی٬ از تحویل اولین سری از این محصول در دهه فجر امسال خبر داد.
    “فلوله” که بارها تاکید بر روی آن داشتیم و برای میان مدت و بلند مدت توصیه به نگه داری کردیم، برای سومین روز متوالی با صف خرید سنگین مواجه بود.
    “فایرا” که با توقف نماد از ۳۰ مهر مواجه است در اقدامی تعجب برانگیز سود ۱۱۰ تومانی هر سهم را به ۳۶۴ تومانی تغییر داد

گروه فرآورده نفتی

    در ادامه معاملات دیروز، اکثر نمادهای گروه امروز هم در بازه منفی معامله شدند. شرانل، شرانل، شراز تنها نمادهای مثبت گروه در پایان معاملات می باشند. شبریز هم معاملات را با صف فروش به پایان رساند. با معامله 5 میلیون سهم ونفت بیشترین حجم معاملات را در گروه به خود اختصاص داد.
    رییس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران گفت: بدهی وزارت نفت به سازندگان تجهیزات نفتی حدود 1.2 میلیارد دلار است که با توافقات انجام‌گرفته حدود 50 درصد از آن تا پایان امسال پرداخت خواهد شد.

انبوه سازی و ساختمان

    به جز ثاژن و ثامان سایر نمادهای گروه در بازه مثبت معامله شدند و اکثرا با صف خرید همراه بودند. با معامله 4و5 میلیون سهم ثنوسا بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.
    عضو هیات مدیره بانک مسکن از آغاز مکاتبات با بانک مرکزی برای افزایش سقف وام ۸۰ میلیونی مسکن خبر داد و گفت:تسهیلات خرید مسکن باید تا 50 درصد قیمت یک واحد مسکونی را پوشش دهد.
ثباغ” را امروز دربازه  منفی معرفی کردیم و شاهد صعود سهم تا سقف قیمت و اتمام معاملات با صف خرید بودیم.

گروه بیمه

    “البرز” هم که امروز با صف خرید بیش از 1.2 میلیون سهمی مواجه شده، مجوز افزایش سرمایه 11.11 درصدی از سود انباشته را گرفت تا با موافقت مجمع فوق العاده سرمایه 360 میلیارد تومانی را به 400 میلیارد تومان برساند و مصوبه هیات وزیران و شورای عالی بیمه را رعایت کند.

گروه استخراج سایر معادن

    “کماسه” تنها نماد این گروه ، مجوز افزایش سرمایه 422 درصدی را دریافت کرد تا سرمایه 3.15 میلیارد تومانی این شرکت از محل تجدید ارزیابی دارایی های ثابت (زمین به ارزش بیش از 13 میلیارد تومان ) و و سود انباشته بیش از 43 میلیون تومانی، به 16.2 میلیارد تومان برسد.

شرکت های چند رشته ای صنعتی

    مجوز افزایش سرمایه 150 درصدی شرکت “وبانک” صادر شد تا به جای تامین مالی 1350 میلیارد تومانی، از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی 975 میلیارد تومان به سرمایه 650 میلیارد تومانی اضافه خواهد کرد.

بازگشایی نمادهای معاملاتی: واتیح، سهرمزح

توقف نمادهای معاملاتی: وسپه، ورنا

پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب