اخبار و گزارش بورس چهارشنبه 9 دی‌ماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

امروز شاخص بورس با انجام معاملاتی مثبت و تداوم آن تا آخرین لحظه، توانست بعد از مدتها رشد چشمگیر 221.78 واحدی  (0.36%) داشته، و به عدد  61.691.10  صعود کند.

نمادهای رمپنا(58.74+)، وتجارت(44.39+)، وپاسار(30.3+)، وبصادر(22.278+)، وانصار(19.8+)، مبین(17.8+) بیشترین تاثیر مثبت و نماد پارسان(22.78-) بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص بورس داشتند و در فرابورس شاخص با افزایش 4.70 واحد به عدد 685.20 رسید.

*ارزش معاملات بورس امروز  به 120.5 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن با 24 میلیارد تومان مربوط به نماد “آکنتور” بود.

*امروز حجم معاملات در بورس به 550.774 میلیون سهم رسید که ” وتجارت” با معامله 60 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: فاذر، فلوله، آکنتور

* بیشترین عرضه : شتهران، سصفها، سفار

* گروه های بانک­ها، ابزار پزشکی، خودرو، به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.

* بیشترین افزایش قیمت: ونفت(4.96+)، آکنتور(4.96+)، پتایر(4.96+)

* بیشترین کاهش قیمت: کفپارس(7.83-)، دروز(4.96-)، دسبحا(4.96-)

نگاهی کلی بر روند بازار سهام

       به نظر می رسد بازار سرمایه طی ماه های ابتدایی سال آینده مسیر آتی خود را مشخص کند. چرا که با پایان یافتن سال جاری بسیاری از موضوعات و اتفاقات در حوزه سیاسی و اقتصادی همچون برگزاری انتخابات نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعمال آثار مثبت ناشی از رفع تحریم ها بر وضعیت اقتصادی کشور مشخص می شود و انتظار می رود تا در این مدت ثبات نسبی در بازار سرمایه ایجاد گردد.

      بازار سرمایه در حالی طی روزهای اخیر با روند نوسانی همراه شده که به نظر می رسد سر درگمی سهامداران نسبت به روند آتی بورس ناشی از تداوم افت قیمت جهانی نفت و نزدیک شدن به زمان رفع تحریم های بین المللی مهمترین عامل در شکل گیری این روند به شمار می رود. به گونه ای که این امر موجب شده تا در شرایط فعلی سرمایه گذاران در حالت انتظار به سر می برند تا تعادل و اعتماد به بازار سرمایه باز گردد.

دولت در حالی در صدد ایجاد ثبات نسبی در بازار ارز است که در این امر موفق عمل کرده و از همین رو طی ماه های آتی تقاضای قابل توجهی برای ارز در این بازار ایجاد نخواهد شد. علاوه بر این در بازار مسکن به دلیل افزایش عرضه و وضع قانون جدید مالیاتی مبنی بر مشمولیت مالیاتی خانه های خالی، تقاضای واقعی برای خرید مسکن افزایش نخواهد یافت؛ هر چند که ممکن است در بازه زمانی حجم معاملات افزایش یابد.

بر این اساس با توجه به وضعیت بازارهای موازی با بورس، می توان گفت بازار سرمایه بهترین مکان برای سرمایه گذاری است که البته برای جذب نقدینگی در این بازار، دولت و سازمان بورس می بایست نسبت به تعیین تکلیف برخی از متغیرهای کلان و اثر گذار بر وضعیت سودآوری صنایع مطرح بورس همچون پتروشیمی، پالایشی و معدنی اقدام جدی کنند.

در بازار امروز شاهد شروع معاملاتی مثبت و تشکیل صف خرید و سبز پوش بودن اکثر نمادها در طول انجام معاملات بودیم. با توجه به خبرهای مهمی از جمله اعلام محدوده نرخ خوراک پتروشیمی در 10.5-12، گزارش مثبت تولید و فروش ایران خودرو، تصمیم دولت برای 10 میلیارد دلار وام خارجی جهت تامین بودجه عمرانی، و همچنین برداشته شدن تحریم سوییفت طی روزهای آینده، شاخص توانست رشد چشم گیری را بعد از مدت ها به ثبت برساند.

خبرهای تاثیر گذار بر بازار بورس

    سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد : کشورهای چین، عراق، امارات، هند و افغانستان به عنوان مهمترین بازارهای صادراتی ایران در دوره هشت ماهه امسال ( فروردین تا پایان آبان ) بودند، که در این مدت 65 درصد از کل صادرات کالاهای ایرانی را به خود اختصاص دادند_ایرنا
    گمرک ایران گزارش عملکرد تجارت خارجی کشور در 9 ماهه امسال را اعلام کرد که بر این اساس، این تراز همچنان مثبت باقیمانده و حجم صادرات غیر نفتی کشورمان یک میلیارد و 864 میلیون دلار بیشتر از واردات است_ایرنا
    نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: دولت با استفاده از سیاست‌های انقباضی زمینه‌های کنترل تورم و تشدید رکورد را فراهم کرد در حالی که برنامه‌ای برای توسعه کسب و کار و رونق اقتصادی وجود نداشت_فارس
    ایران یکی دیگر از تعهدات کلیدی خود را براساس توافق هسته ای با آمریکا و دیگر قدرت های جهانی انجام داد و بیش از 25 هزار پوند از اورانیوم غنی شده با خلوص پایین خود را به روسیه منتقل کرد.
    مشاور سابق سیاست خارجی دولت مجارستان با بیان این که تا پایان سال آینده میلادی، قیمت نفت به آستانه ۴۰ دلار خواهد رسید گفت: نفت زیر ۴۰ دلار برای اقتصاد جهانی مفید نیست_تسنیم
    رئیس سابق اتاق بازرگانی تهران معتقد است سیستم اقتصادی کشور نیاز به جراحی داشته و بی‌هزینه نیست، اما برخی جریان‌های ذی‌نفع اجازه اصلاح ساختار اقتصادی را نمی‌دهند./پیشرو تحلیل

ایسنا نوشت: سورپرایز بورس برای سهامداران

بورس تهران در معاملات آخرین روز هفته بعد از مدتها روند نزولی و فشار فروش، برای اولین بار با تقاضای پر حجم خرید در برخی نمادها مواجه شد و سهامداران را سورپرایز کرد.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار ایسنا، معاملات امروز بورس تهران در فضای مثبتی دنبال شد به طوری که بازار سرمایه بعد از ماه‌ها روند نزولی و افزایش فشار فروش، شاهد بهبود وضعیت بازار و افزایش تقاضا برای خرید بود به طوری که معاملات امروز بورس تهران رنگ دیگری به خود گرفت و سهامداران را شگفت زده کرد.

بر این اساس بورس تهران در بازار امروز بعد از مدتها تقاضای خرید به خود دید و تحرکات مثبتی در تمام سهم‌های بازار به ویژه گروه بانکی به وجود آمد که این روند موجب خوشحالی سهامداران و افزایش انگیزه برای خرید سهم شد به طوری که علی رغم وجود فشار عرضه، اقبال سهامداران و حمایت حقوقی ها مانع از ریزش قیمت ها در بورس شد.

به نظر می رسد نزدیک شدن به زمان رفع تحریم ها به خصوص تحریم های بانکی زمینه رشد بورس را در سهام شرکتهای متاثر از تحریم به خصوص سهام بانکی فراهم کرده است، البته روند امروز بورس گرچه سیگنالی مثبت برای اهالی تالار شیشه ای به حساب آمد اما با این افزایش مقطعی نمی توان گفت که روند صعودی بازار سرمایه آغاز شده است و باید منتظر تحرکات بعدی بورس در روزهای آتی بود.

با این حال در بازار امروز بر خلاف انتظار روند مثبتی در اکثر سهم ها حاکم بود که این موضوع موجب رشد 221 واحدی شاخص و رسیدن این متغیر به 61 هزار و 691 واحد شد. در بازار امروز علاوه بر مپنا، بانکهای تجارت، پاسارگاد، صادرات، انصار ، پتروشیمی مبین، بانک سینا، ایران خودرو و گروه بهمن بیشتری تاثیر را در رشد بورس گذاشتند و شرکتهای نفت و گاز پارسیان، غدیر و ‌فولاد خوزستان مانع از رشد بیشتر شاخص شدند.

در معاملات روز چهارشنبه تالار شیشه ای صنایع آذرآب، لوله و ماشین سازی ایران و کنتور سازی بیشترین تقاضای خرید را به خود اختصاص دادند و در مقابل تهران شیمی، سیمان اصفهان و سیمان فارس بیشترین تقاضای فروش بازار را به خود اختصاص دادند.

با افزایش خرید و همچنین رشد قیمت ها حجم و ارزش بازار نیز رشد کرد به طوری که 551 میلیون سهم به ارزش 120 میلیارد تومان داد و ستد شد و ارزش بازار سرمایه با افزایش به 266 هزار میلیارد تومان رسید.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: گزارش روزانه بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب