اخبار و گزارش بورس شنبه 12 دی‌ماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

امروز شاخص بورس با انجام معاملاتی مثبت اما کم نوسان، توانست تنها 9.13 واحد (0.01%) رشد کند، و بر روی عدد  61.700.10  بایستاد.

نمادهای شیران(27.83+)، رمپنا(24.75+)، اخابر(23.34+)، وپاسار(23.31+) بیشترین تاثیر مثبت و نماد تاپیکو(24.14-)، وغدیر(20.25-)، فولاد(12.14-) بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص بورس داشتند و در فرابورس شاخص با کاهش 1.80 واحد به عدد 683.420 رسید.

*ارزش معاملات بورس امروز  به 78.8 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن با 3 میلیارد تومان مربوط به نماد “صمگا” بود.

*امروز حجم معاملات در بورس به 497.382 میلیون سهم رسید که “حکمت” با معامله 14 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید:اعتماد، صمگا، پرشیا

* بیشترین عرضه : اعتماد، صمگا، صدانا

* گروه های ابزار پزشکی، وسایل ارتباطی، دستگاههای برقی به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.

* بیشترین افزایش قیمت: قاسم(4.99+)، غفارس(4.39+)، غمینو(4.01+)

* بیشترین کاهش قیمت: کشرق(4.07-)، ثرود(3.88-)، حکمت(3.47-)

نگاهی کلی بر روند بازار بورس

       اگرچه طی معاملات روز جاری گروه های مطرح بورس همچون بانک، خودرو، پالایشی و پتروشیمی با افزایش تقاضا برای خرید سهام و رشد قیمت حداکثری مواجه نشدند، اما به نظر می رسد بازار سرمایه در ادامه روند صعودی آرام هفته گذشته خود رفته رفته اندکی از جو روانی منفی که مدت ها است بر این بازار حاکمیت می کند، فاصله گرفته تا به مدد رشد قیمتی برخی از تک سهم ها که در شرایط فعلی در مرکز توجه سهامداران قرار دارند در مسیر صعودی حرکت کند.

      به نظر می رسد بازار سرمایه به تدریج و با نگرشی محتاطانه به استقبال روزهای آتی که با رفع تحریم های بین المللی و گشایش درب های بازارهای جهانی به سوی صنایع و اقتصاد کشور توأم است، می رود تا در پی تحقق این امر و انتشار بودجه سال آینده اغلب شرکت های بورسی و تعیین تکلیف برخی از متغیرها در بودجه سال آینده کل کشور مسیر آتی بازار سرمایه مشخص شود.

    به گفته یکی از کارشناسان اقتصادی ایران در سال آینده با سه مشکل عمده اقتصادی یعنی ضعف در مدیریت اقتصاد کلان و عدم انسجام فکری در تصمیم گیری های کلان اقتصادی، نبودن الگوی مشخص اقتصادی برای برون رفت از اقتصاد مبتلا به رکود – تورم و کمبود سرمایه و نبودن رشد متداوم منطقی در تشکیل سرمایه و رشد منفی بهره وری از سرمایه و نیروی انسانی ناشی از دخالتهای غیرحرفه ای در اقتصاد مواجه خواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که سه تحولی که در سال 1395 در اقتصاد کشور اتفاق خواهد افتاد چیست اظهارداشت: این سه تحول احتمالی عبارتند از: اجرای توافقنامه برجام که در صورت به کارگیری خرد جمعی می توان از فرصت رکود در اقتصاد جهانی استفاده کرد، انتظارات خوش بینانه جامعه اعم از کارفرمایی و کارگری و در صورت اجرای اقتصاد مقاومتی با یک نگاه و برنامه واحد می توان به عنوان یک تحول بنیادی اقتصاد را نجات داد.

      در بازار امروز شاهد شروعی مثبت و  رشد ناچیز شاخص بودیم. بر خلاف روز چهارشنبه که صعود بیشتر نمادها مخصوصا در گروه بانکی را نظاره گر بودیم، امروز بیشتر نمادهای بازار نزول کردند و با انجام معاملاتی کم نوسان و کم حجم، در نهایت توانستند شاخصی سبز پوش را به ثبت برسانند. در حالیکه شاخص همچنان در کانال 61 هزار باقی مانده است.

خبرهای تاثیر گذار بازار سهام

    مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی با بیان اینکه محدودیت دریافت پول و صادرات محصولات از کشورهای مختلف دنیا با امضای قرارداد با یک بانک اسپانیایی برطرف شد، گفت: برای نخستین بار در پنج سال گذشته و پیش از اجرا شدن برجام، ایران توانست پول حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی را در یک بانک اروپایی دریافت کند_ایرنا

یک مقام مسئول با اشاره به اینکه امسال ورودی صندوق توسعه ملی نصف شده است، گفت: موجودی صندوق ۴۰ میلیارد دلار بوده که البته بیش از ۲۰ میلیارد دلار آن برای طرح‌ها مسدود شده است_فارس
    مدیرعامل بورس کالا گفت: راه اندازی ابزارهای پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز از مطالبات سرمایه گذاران خارجی برای ورود به اقتصاد ایران است_ بورس پرس
    معاون اسبق اقتصادی بانک مرکزی با بیان این که علامت های موجود در اقتصاد ایران از حرکت به سمت یک بحران اقتصادی شدید حکایت دارد گفت: در صورت عدم برنامه ریزی دقیق از یک طرف و عدم بهبود شرایط بین المللی، بحران نتیجه قطعی این روند خواهد بود_تسنیم
    براساس اسناد رسمی منتشر شده در اسلام آباد، ایران می تواند به یک صادر کننده عمده و مهم انرژی به پاکستان تبدیل شود و این کشور ظرفیت واردات سه هزار مگاوات برق از تهران را دارد_ایرنا

نبض گروه های بورسی

گروه بانک

    بنابر نظر کارشناسان و واکنش سهامداران، بازار سهام ایران بیشتر از هر چیز متأثر از افت سنگین بهای نفت خام در بازارهای جهانی است و رویدادهای مهمی همچون توافق برجام نیز نتوانسته است از رکود حاکم بر بازار سرمایه بکاهد.

اکثر نمادهای گروه بانک امروز روندی نزولی طی کردند، شاهد معامله بلوک 19 میلیون سهمی وتجارت در اواسط بازار بودیم. لیدر های گروه کم حجم معامله شدند. با معامله 27.8 میلیون سهم وتجارت بیشترین حجم معاملات را در گروه داشت. امروز توصیه به نگهداری سهم های بانکی پیشنهاد شده کردیم. باید دید بازار روند منفی را ادامه خواهد داد یا این روند نزولی تنها یک اصلاح می باشد.
    “وسینا” شایعه شده که این بانک در نظر دارد جهت افزایش كیفیت و بهره ورى پایانه فروشگاهى متصل به سپرده هاى این بانك ، اقدام به شناسایی پیمانكار واجد صلاحیت جهت تهیه و استقرار پورتال پذیرندگان پایانه هاى فروشگاهى خود نماید .

گروه خودرو و ساخت قطعات

    اکثر نمادهای خودرویی منفی و اکثر قطعه سازان مثبت معامله شدند و شاهد صف های خرید در گروه قطعه سازان بودیم. معاملات گروه بسیار کم حجم بود  و با معامله 10.8 میلیون سهم خپارس بیشترین حجم معاملات را داشت.
    با صدور مجوز افزایش سرمایه 149 درصدی “خکار” آن هم از محل سود انباشته، سهم با صف خرید همراه شد.
    مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با گلایه از پرداخت نشدن تسهیلات خودروهای فرسوده،گفت: متاسفانه تسهیلات برای تخلیه انبارهای خودروسازی داده می‌شود و صاحبان خودروهای فرسوده علیرغم ارائه مدارک همچنان معطل هستند.

گروه محصولات شیمیایی و پتروشیمی

    نسبت به روند منفی بازار گروه محصولات شیمیایی وضعیت بهتری داشتند و بیشتر نمادهای گروه معاملات را مثبت به پایان رساندند.  با معامله 3.7 میلیون سهم پترول بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.

مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی با بیان اینکه محدودیت دریافت پول و صادرات محصولات از کشورهای مختلف دنیا با امضای قرارداد با یک بانک اسپانیایی برطرف شد، گفت: برای نخستین بار در پنج سال گذشته و پیش از اجرا شدن برجام، ایران توانست پول حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی را در یک بانک اروپایی دریافت کند.  
    “شیران” که پس از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده مبنی بر تصویب افزایش سرمایه امروز بازگشایی شد و تا 8 درصد مثبت صعود کرد توانست به کمک بلوک اخابر شاخص را در بازه مثبت حفظ کند.
    “شتوکا” فردا معرفی و این هفته عرضه اولیه می شود/  سرمایه اسمی شتوکا 7 میلیارد تومان و عرضه اولیه به میزان 10 درصد سهام آن خواهد بود.

گروه فلزات اساسی

    معاملات اکثر نمادهای گروه مثبت بود. شاهد تشکیل صف خرید نمادهای کیمیا، فنوال، فلوله، فباهنر، فسرب، وتوکا و فمراد بودیم.
       “فلوله” که بارها تاکید بر روی آن داشتیم و برای میان مدت و بلند مدت توصیه به نگه داری کردیم، برای پنجمین روز متوالی با صف خرید سنگین مواجه بود. با توجه به اینکه این سهم طی این 5 روز به اندازه حجم مبنا معامله نشده است، تغییر قیمت محسوسی ندارد.

گروه فرآورده نفتی

    به جز شپاس و شبندر و ونفت( که امروز هم با صف خرید همراه بود) تمام نمادهای گروه در بازه منفی معاملات را به پایان رساندند. ونفت با معامله 5.99 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.
    یکی از مسائلی که باعث نگرانی فعالان اقتصادی و محتاط شدن آن‌ها شده، این است که همچنان تحلیل بسیاری از تحلیلگران کالاها می‌گوید در کوتاه مدت ظرفیت ریزش قیمت نفت بیش از ظرفیت رشد قیمتی آن است.
    شرکت ملی نفت اعلام کرد، همزمان با آغاز شمارش معکوس لغو تحریم نفت ایران، مدیران شرکت ملی نفت ایران از شکسته شدن رکوردهای جدید افزایش تولید نفت در مناطق مختلف عملیاتی صنعت نفت خبر می‌دهند

گروه سیمان

    در مورد گروه سیمان که امروز با استقبال سرمایه گذاران مواجه شدند، هیچ خبر مثبتی تا به این لحظه شنیده نشده، در بازه مثبت وارد سهام این گروه نشوید.

گروه سرمایه گذاری

    “وبیمه” که روز سه شنبه از احتمال نوسان مثبت سهم خبر دادیم طی دو روز معاملاتی اخیر با صف خرید همراه شده است.

امروز نماد معاملاتی شركت تهران شیمی (شتهران)  مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتی بود

بازگشایی نمادهای معاملاتی: شیران

توقف نمادهای معاملاتی: وساخت، ثامان، كسعدی، سهرمزح، آكنتور

پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب