اخبار و گزارش بورس دوشنبه 14 دی‌ماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهمترین اخبار بورس

امروز شاخص بورس توانست با رشد  17.90 واحدی (0.03%)، بر روی عدد  61.728.10  بایستاد.

نمادهای بترانس(15.93+)، تیپیکو(8.47+) بیشترین تاثیر مثبت و نماد فولاد(62.61-)، حکشتی(15.2-)، وتجارت(9.54-)، فارس(9.27-)، تاپیکو(9.08-) بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص بورس داشتند و در فرابورس شاخص با افزایش 5.50 واحد به عدد 687 رسيد.

*ارزش معاملات بورس امروز  به 122.5 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن با 17.6 میلیارد تومان مربوط به نماد “فاذر” بود.

*امروز حجم معاملات در بورس به 574.965 میلیون سهم رسید که “فاذر” با معامله 47.7 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: فاراک، فلوله، قزوین

* بیشترین عرضه : شتهران، سصفها، واتیح

* گروه هاي وسایل ارتباطی، ذغال سنگ، دستگاههای برقی، به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.

* بیشترین افزایش قیمت: خزر(5.02+)، پسهند(5+)، بترانس(5+)

* بیشترین کاهش قیمت: غگل(9.67-)، قمرو(4.37-)، فاما(4.16-)

نگاهی کلی بر روند بازار بورس

       خوشبختانه در حال حاضر ریسک سیستماتیک حاکم بر بازار سرمایه رو به سمت کاهش گذاشته است، اما با توجه به فاکتورهای مهمی، ریسک تجاری بنگاه های اقتصادی فعال در این بازار با افزایش روبرو شده که این امر مانع از رشد محسوس و پایدار بورس می باشد.

یک کارشناس بازار سرمایه در این مورد گفت: عوامل پنجگانه ای همچون افت قیمت نفت و کالاها، بالا بودن نرخ سود سپرده بانک ها و بهره بین بانکی، نوسانات نرخ ارز، رکود اقتصادی و عدم حضور سرمایه گذاران خارجی در بازار سرمایه باعث ایجاد و تداوم افت قیمت ها در بازار بورس شده و ریسک تجاری آنها را افزایش داده است.

وی در ادامه گفت: به نظر می رسد تحت تأثیر این عوامل خصوصاً افت قیمت های جهانی گزارشات 9 ماهه شرکت ها نیز با کاهش سودآوری همراه شود و بودجه برآوردی سال آتی آنها نیز بسیار محتاطانه ارائه گردد و این مجموعه ها نتوانند سود مناسبی نیز تقسیم کنند.
 هر چند که با لغو تحریم ها و ورود سرمایه گذار خارجی به کشور ریسک تجاری کاهش می یابد اما این امر زمانبر بوده و انتظار می رود در نیمه دوم سال آینده شاهد آشکار شدن آثار آن باشیم.

در صورتی می توان به تشکیل روند صعودی پر قدرت در بازار سرمایه امیدوار بود که حجم معاملات روزانه و رشد شاخص کل ناشی از ورود نقدینگی جدید به بورس قابل توجه باشد و در کنار آن مشکلات موجود در فضای واقعی اقتصاد کشور مرتفع گردد.

   بازار سرمایه در طی هفته گذشته روند مثبت ملایمی را در پیش گرفته و امروز با شروع و انجام معاملاتی مثبت و پرحجم، شاهد رشد 100 واحدی شاخص در  ساعات اولیه بازار بودیم. با گذشت زمان و افزایش عرضه­ی بعضی نمادها شاخص نزول کرد، ولی با اینحال توانست همچنان در بازه مثبت باقی بماند.

اخبار تاثیر گذار بر بازار سهام

    سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی از لغو اعزام به حج تمتع به دلیل لغو روابط دپیلماتیک عربستان با ایران خبر داد.
    جرالد ندلر، نماینده کنگره آمریکا، در گفتگویی رادیویی تصریح کرد انتقال اورانیوم غنی شده از ایران نشان می‌دهد توافق اجرایی می‌شود.
    یک استاد دانشگاه گفت: افزایش ۳۵ درصدی نقدینگی در کنار کاهش حجم وام دهی به میزان ۴ درصد، یک گپ ۳۹ درصدی ایجاد کرده است، در صورت تکرار، این مسأله در ۱۲ ماه آینده به یک انفجار مالی می انجامد و بانکها بضاعت تحمل این شوک را ندارند_تسنیم
    طبق اخبار شنیده شده از آخرین تصمیمات عجولانه مسئولان سعودی، واردات کالاهایی ایرانی به عربستان ممنوع اعلام شد.
    رئیس بانک مرکزی: تحریم های بین المللی در هفته های آینده برداشته می شود، اما بانک های ما آمادگی لازم را برای حضور در عرصه بین المللی ندارند!
    عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بی‌ثباتی ارزی و اقتصاد نفت‌محور را برخی از دلایل بروز رکود فعلی اقتصاد دانست و گفت: برای ارتقاء وضع اقتصادی و معیشتی مردم باید در برگیری کارت اعتباری که از سوی دولت پیشنهاد شده است، افزایش یابد_فارس
    عربستان سعودی اعلام کرد که روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع می کند. وزیر خارجه عربستان در یک کنفرانس خبری گفت دیپلمات‌های ایرانی ۴۸ ساعت فرصت دارند تا عربستان را ترک کنند این اقدام عربستان، در واکنش به حمله به ساختمان های دیپلماتیک این کشور در تهران صورت گرفته است.

نبض گروه های بورسی

گروه بانک

    معاملات مثبت آغاز شد،این روند ادامه یافت اما در اواخر بازار شاهد افزایش عرضه بودیم. . لیدرهای گروه در سه روز اخیر کم حجم معامله شدند. با معامله 17.8 میلیون سهم “وسینا” بیشترین حجم معاملات را در گروه داشت.
     “وپست” از سیگنال های هفته گذشته در قیمت 123 تومان، برای دومین روز متوالی با صف خرید همراه بود و علیرغم افزایش کلی عرضه گروه در اواخر بازار ، وپست با صف 7 میلیونی معاملات را به پایان رساند.
     “وسینا” روزهای گذشته گفتیم با احتمال زیاد بتواند از مقاومت 155 تومان عبور کند و در این صورت رشد خوبی در انتظار سهم می باشد.
    نرخ سود بین بانکی تا 19 درصد کاهش یافت.

رئیس بانک مرکزی: تحریم های بین المللی در هفته های آینده برداشته می شود، اما بانک های ما آمادگی لازم را برای حضور در عرصه بین المللی ندارند!
    یک استاد دانشگاه گفت: افزایش ۳۵ درصدی نقدینگی در کنار کاهش حجم وام دهی به میزان ۴ درصد، یک گپ ۳۹ درصدی ایجاد کرده است، در صورت تکرار، این مسأله در ۱۲ ماه آینده به یک انفجار مالی می انجامد و بانکها بضاعت تحمل این شوک را ندارند

گروه خودرو و ساخت قطعات

    قطعه سازان معاملات را مثبت و اکثرا با صف خرید آغاز کردند با گذشت زمان کوتاهی گروه خودرو نیز با قطعه سازان همسو شدند اما در اواخر بازار کمی عرضه در گروه افزایش یافت. خاور، خکاوه، خلنت تنها نمادهای منفی گروه در پایان معاملات می باشند. با معامله 34 میلیون سهم خودرو بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد.
    عضوکمیسیون صنایع و معادن مجلس: خودروسازان متعهد شدند پس از فروش خودروهای اقساطی طلب قطعه سازان را پرداخت کنند.
    مدیر پروژه خودرو ساینا در سایپا کاشان گفت: تولید خودرو ساینا با گیربکس اتوماتیک آغاز شده است و بزودی وارد بازار فروش می شود.
    شنیده شده تا یک ماه آینده خودرو های اقساطی واگذار می شوند.

گروه محصولات شیمیایی

    معاملات اکثر نمادهای گروه مثبت انجام گرفت.  با معامله 16.9 میلیون سهم پترول بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. شاهد صف خرید بسیاری از سهم های گروه بودیم. شپلی و پترول نیز در ساعت پایانی معاملات رشد قیمت در پیش گرفتند و حتی شپلی تا سقف قیمت روزانه صعود کرد. برای “پترول” صعود تا 160 تومان محتمل است. سهم را فعلا زیر نظر داشته باشید.

“شتوکا” سه شنبه به میزان 14 میلیون سهم عرضه اولیه خواهد شد.
    “شسینا” که در روزهای اخیر با اقبال بازار مواجه شده و اعلام کرده که گزارش آخرین وضعیت افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی تنظیم شده و اجرای طرح توسعه افزایش ظرفیت محصول تولیدی در حال انجام است، امروز نیز با صف خرید همراه بود.

گروه فرآورده های نفتی

    قیمت نفت در بازارهای جهانی به دنبال قطع روابط دیپلماتیک عربستان سعودی با ایران در روزهای ابتدایی سال جدید میلادی (2016) و در پی اعدام های دسته جمعی مخالفان در عربستان 2 درصد افزایش یافت.
    شرکت ملی نفت ایران و شل برای چگونگی پرداخت بدهی معوق ۲.۳ میلیارد دلاری به توافق نهایی دست یافتند و قرار است در صورت تسویه بدهی‌ها، صادرات نفت به این شرکت انگلیسی از سرگرفته شود.
    در پی افزایش قیمت نفت و روند صعودی حاکم بر کل بازار بورس، معاملات گروه فراوده های نفتی نیز به نسبت روزهای گذشته متعادل بود و در پایان معاملات بیشتر نمادها در بازه مثبت قرار داشتند. ونفت معاملات را در سقف قیمت روزانه به پایان رساند و با معامله 10.5 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد.

گروه محصولات غذایی

    روزهای اخیر شاهد استقبال سرمایه گذاران از این گروه هستیم. اکثر نمادهای گروه با صف خرید معاملات را به پایان رساندند. غگل و غمارگ تنها نمادهای منفی در پایان معاملات هستند. با معامله 3 میلیون سهم وبشهر بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد.
    “غبشهر” پرقدرت مقاومت 760 تومان را که قبلا هم اعلام کرده بودیم شکست و رشد خوبی در انتظار سهم میباشد.
    شنیده شده سازمان دامپزشکی در حال مذاکره با کشور روسیه برای صادرات محصولات لبنی ایران به این کشور میباشد.

گروه انبوه سازی

    معاملات گروه مثبت اغاز شد اما در اواخر بازار عرضه در گروه کمی بیشتر شد. اکثر نمادها معاملات مثبت به پایان رساندند و با معامله 2.9 میلیون سهم ثتران بیشترین حجم معاملات را داشت.

مدیرکل طرح و برنامه بانک مسکن از گشایش‌های جدید برای خرید مسکن خبر داد و گفت: از دیروز و با ابلاغ به شعب بانک مسکن متقاضیانی که در صندوق پس‌انداز مسکن یکم سپرده‌گذاری کرده‌اند، می‌توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان اوراق تهیه کنند.
    شرکت بورسی آبادگران”ثاباد”، افزایش سرمایه ۵۰ درصدی از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی دارد ، که صرف اجرای پروژه آرامش مشهد خواهد شد. این سهم که کل روز با صف خرید همراه بود در دقایق پایانی عرضه شد.

گروه استخراج نفت گاز

در مورد “حفاری” که روزهای اخیر پرتقاضاست و اکثرا صف خرید دارد شنیده شده که تعدیل مثبت سنگین بابت برنده شدن مناقصات در میدان نفتى آزادگان جنوبى و قراردادهاى عملیات حفارى منطقه اى که انقعاد کرده در راه است .

بازگشایی نمادهای معاملاتی: سدشتح، سیلام

توقف نمادهای معاملاتی: فاراک، كطبسح

پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب