اخبار و گزارش بورس سه‌شنبه 15 دیماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
شایعات بورس

امروز شاخص بورس توانست با رشد 327.78 واحدی (0.53%)، بر روی عدد 62,055.90بایستاد.

نمادهای پارسان(47.89+)، حکشتی(45.99+)، شبندر(29.44+)، شپنا(28.75+)، رمپنا(25.04+) بیشترین تاثیر مثبت و نماد فخاس(81.42-)، وامید(26.43-) بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص بورس داشتند و در فرابورس شاخص با افزایش 6.40 واحد به عدد 693.40 رسيد.

*ارزش معاملات بورس امروز  به 169.8 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن با 11.5 میلیارد تومان مربوط به نماد “همراه2” بود.

*امروز حجم معاملات در بورس به 735.646 میلیون سهم رسید که “وتوس” با معامله 33 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: حفاری، فلوله، حتاید

* بیشترین عرضه : شتهران، سصفها، غدام

* گروه هاي انبوه سازی، بانکها، خودرو به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.

* بیشترین افزایش قیمت: وساخت(14.31+)، غالبر(5+)، کرازی(5+)

* بیشترین کاهش قیمت: فخاس(12.83-)، فخوز(4.75-)، کساوه(3.94-)

نگاهی کلی بر روند بازار بورس

       قیمت سهام شرکت های فعال در بازار سرمایه از دی ماه سال 92 یعنی آغاز روند نزولی بورس تاکنون بطور معناداری کاهش یافته و در صورتیکه به زعم بسیاری از کارشناسان بپذیریم که این اتفاق در پی ایجاد حباب قیمتی رخ داده باید گفت که در حال حاضر نه تنها حباب قیمتی از بین رفته، بلکه در پی افت قابل توجه قیمت سهام شرکت ها در این مدت میان ارزش روز و ارزش ذاتی شرکت ها فاصله بسیار زیادی ایجاد شده است.

     اگرچه هنوز ابهامات موجود در صنایع مطرح بورس وجود دارد، اما با این حال قیمت سهام شرکت ها بسیار پایین تر از ارزش ذاتی آنها است و امیدواریم شاهد تغییر روند آتی بازار سرمایه و حرکت آن به سمت صعود و رشد باشیم که البته جهت پایداری روند صعودی بورس نیازمند رفع برخی از مشکلات و چالش های موجود است.

یک کشناس بازار سرمایه با بیان اینکه با کم رنگ شدن ریسک سیستماتیک در بازار سرمایه و نزدیک شدن به زمان رفع تحریم ها بین المللی سیاستگذاری ها در حوزه اقتصاد داخلی مهمترین نقش را در ایجاد رونق اقتصادی و رشد و پویایی بازار سرمایه ایفا می کنند، سهامداران و فعالان بازار سرمایه در شرایط کنونی به دلیل تجربه ماه های گذشته در حالت انتظار به سر می برند تا اثرات مثبت ناشی از گشایش روابط بین المللی بر وضعیت اقتصادی کشور و صورت های مالی شرکت ها اعمال شود، سپس در خصوص سرمایه گذاری در سهام شرکت ها تصمیم گیری کنند.

بر این اساس می توان گفت هنوز آثار مثبت ناشی از لغو تحریم های بین المللی بر بازار سرمایه مشاهده نشد یا به عبارت بهتر در قیمت سهام شرکت ها پیشخور نشده است و از همین رو به نظر می رسد بورس آمادگی شروع حرکت در مدار صعودی را دارد، اما به انتظار مشاهده آثار عملی مهمترین اتفاق سیاسی بر وضعیت اقتصادی کشور نشسته است.

   امروز شاهد شروعی مثبت در اکثر نمادهای گروه بودیم و شاخص بدون وقفه روند صعودی خودرا ادامه داد و بعد از مدتها رشد چشمگیری را به خود دید وبه کانال 62 هزار صعود کرد. که نزدیک شدن به زمان رفع تحریم های بین المللی، شنیدن خبرهای حاکی از صادرات محصولات لبنی به کشور روسیه،و همچنین کاهش نرخ سود بین بانکی به 19 درصد و ورود سرمایه گذاران خارجی در صنعت خودرو و کشتیرانی از جمله عوامل موثر بر رشد بازار می­باشد.

اخبار تاثیر گذار بازار سهام

    دبیر شورای سیاست‌گذاری خودرو گفت: حضور تولیدکنندگان ژاپنی، اتریشی، فرانسوی، ترکیه‌ای، ایتالیایی و آلمانی در بازار خودرو ایران قطعی شده است.
    رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: کمتر به دنبال خرید کالا هستیم و بیشتر به دنبال سرمایه‌گذاری و کارهای زیربنایی به ویژه در حوزه‌ پزشکی،‌ داروسازی و لبنیات با طرف‌های دانمارکی هستیم_فارس
    وزیر توسعه اقتصادی روسیه گفت: «ما در حال برداشتن گام های جدی در زمینه تجارت با ایران هستیم که این به معنای کاهش و در برخی موارد حتی لغو تعرفه های گمرکی به خصوص در زمینه محصولات کشاورزی است.»_ تسنیم
    نائب‌ رئیس کمیسیون ویژه اقتصادی مجلس از مجوز پرداخت ۳۷۰ میلیارد ریالی سود سهام عدالت برای جبران خدمت شرکت‌های تعاونی سهام عدالت شهرستانی گفت: این پول برای تأمین هزینه های مربوط به شناسایی مشمولان سهام عدالت است_ تسنیم
    قائم مقام صندوق توسعه ملی گفت: برای پرداخت تسهیلات ارزی به واحدهای تولیدی در کشورمان، محدودیت خاصی وجود ندارد_ایرنا

نبض گروه های بورسی

گروه بانک

    بازار بورس امروز با روندی مثبت و صعودی آغاز به کار کرد اما گروه بانک از قافله عقب ماندند، هرچند با گذشت یک ساعت از شروع معاملات اکثر نمادهای گروه مثبت شدند اما رشد چندانی در این گروه اتفاق نیافتاد، با این حال با توجه به نزدیک شدن به برداشته شدن تحریم های سوییفت و خبرهای مثبت دیگر توصیه به نگهداری سهام این گروه داریم. با معامله 22میلیون سهم وبملت و وتجارت بیشترین حجم معاملات را در گروه داشتند.

گروه خودرو و ساخت قطعات

    روند معاملات از همان دقایق آغازین صعودی بود و با گذشت زمان اندکی شاهد تشکیل صف های خرید در اکثر نمادهای گروه بودیم. خپویش تنها نماد منفی گروه در پایان معاملات می باشد و با معامله 30.6 میلیون سهم خپارس بیشترین حجم معاملات را در گروه داشت.
    دبیر شورای سیاست‌گذاری خودرو گفت: حضور تولیدکنندگان ژاپنی، اتریشی، فرانسوی، ترکیه‌ای، ایتالیایی و آلمانی در بازار خودرو ایران قطعی شده است.

گروه محصولات شیمیایی

    معاملات اکثر نمادهای این گروه نیز مثبت و صعودی انجام گرفت و بسیاری از نمادها با صف خرید همراه بودند. دیروز برای پترول آغاز روند صعودی را خبر دادیم که همسو با روند کلی بازار شاهد صف خرید 10 میلیونی سهم پس از معامله 25 میلیون سهم بودیم. به این ترتیب این سهم بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد.
    “شتوکا” با قیمت 155 تومان و به میزان 1000 سهم برای هر آنلاین عرضه شد. در سایت اعلام کرده بودیم که قیمت بالاتر از 155 تومان ارزنده نخواهد بود. که قیمت نیز دقیقا بر روی قیمت پیش بینی شده باز شد و حداقل سود 10 درصدی به همراه خواهد ادشت.
      “شکربن” که طی روزهای اخیر پرتقاضاست طی یک شفاف سازی از در حال پیگیری بودن طرح جابه جایی این کارخانه خبر داد و با توجه به شرایط موجود آخرین پیش بینی سود و زیان خود را تایید کرد.
    دبیرانجمن صنفی پتروشیمی با اعلام اینکه نرخ خوراک پتروشیمی به زودی و شاید همین هفته ابلاغ شود از رضایت نسبی قمیت ها خبر داد.

گروه محصولات غذایی

    این گروه که در روزهای اخیر پرتقاضا هستند، امروز هم اکثرا با صف خرید معاملات را به پایان رساندند.. غگل، غگرجی و غچین تنها نمادهای منفی در پایان معاملات هستند. با معامله 1.9 میلیون سهم غبشهر بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد.

گروه حمل و نقل

    بارها در گزارشات گفتیم که در صورت برداشته شدن تحریم ها این گروه از گروه های پیشتاز بازار بورس خواهند بود. امروز هم روند معاملات گروه مثبت، صعودی و پرحجم بود. حفارس تنها نماد منفی گروه در پایان معاملات میباشد و حتوکا با معامله 6 میلیون سهم پرحجمترین نماد در گروه بود.
    “حتاید” در پیش بینی سود سال 94 براساس عملکرد 9 ماهه با تعدیل مثبت 14 درصدی برای هر سهم 876 ریال سود پیش بینی کرده است.

گروه انبوه سازی

    امروز انبوه سازی اولین گروهی بود که روند مثبت در پیش گرفته و اکثریت نمادهای آن در صف خرید قرار گرفتند، که از دلایل توجه بازار به این گروه می توان به ریزش های شدید ماه های گذشته و رسیدن سهام به قیمت های ارزنده اشاره کرد. معاملات گروه پرحجم بود به طوری که با معامله 8.6 میلیون سهم ثاژن بیشترین حجم معاملات را داشت.
     “وساخت” پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه مبني بر تقسيم سود نقدي با بیش از 14 درصد مثبت بازگشایی شد و با بیش از 14 درصد صعود و در قیمت 198 تومان معاملات روز را به پایان رساند.
 

بازگشایی نمادهای معاملاتی: فخاس، شمواد، شپدیس، وساخت

توقف نمادهای معاملاتی: دروز، فپنتا

امروز نماد معاملاتي شركت كاشي و سراميك حافظ(کحافظ) مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتي بود.

پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: خلاصه اخبار روزانه از بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب