اخبار و گزارش بورس چهارشنبه 16 دی‌ماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورسی

با اتمام ساعات معاملات روز چهار شنبه 94.10.16 شاخص بازار اول ( تالار اصلي) با 524 واحد افزایش به رقم 42996 واحد رسيد. همین وضعيت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعي) شاهد هستيم بطوريكه شاخص تالار فرعي در اين روز با ثبت 554 واحد افزایش عدد 141827 واحد را تجربه كرد. شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) بورس نيز در روز جاري با 223 واحد افزایش به رقم 24293 واحد رسيد.

همچنین در این روز “پارسان” با 82 واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “کچاد” با 11 واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با 8 واحد افزایش به رقم 702 واحد رسید.

گفتني است ارزش كل معاملات در بازار بورس به رقم 3199 میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم 929 میلیارد ریال رسید.

چندی است که شاهد روزهای خوب بورس هستیم روزهایی که مدت زمان زیادی بود اهالی تالار به چشم ندیده بودند، ظاهراً روند صعودی آغاز شده و نقدینگی های پارک شده آرام آرام در حال ورود به بازار سرمایه می باشند البته یک اگر در اینجا وجود دارد که در خصوص آن صحبت خواهیم کرد.

بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، فاکتورهای قابل سنجش بازار سرمایه برای بررسی مقطعی بودن یا متداوم بودن روند صعودی شکل گرفته در بورس تا به اینجا همگی مؤید احتمال مواجه شدن با بازار سرمایه ای همراه با روند صعودی متداوم است.

ارزش معاملات در کنار نحوه خرید و فروش سهام توسط حقیقی ها و حقوقی ها حکایت از آغاز روندی متعادل اما صعودی با رشد قیمت اغلب سهام شرکت ها دارد.

معمولاً در اینگونه روندها که بعد از یک بازار سراسر نزولی و خسته کنننده شکل می گیرد درصد جاماندگان از روند شکل گرفته و کسب بازدهی بسیار بالا است. چرا که در اینگونه روندها به علت نا اطمینانی و بی اعتمادی موجود در بورس، اهالی تالار ابتدا هر رشد قیمتی را فرصت خروج می دانند اما با ادامه روند فرصت خروج تبدیل می شود به فروش سهام در نقطه سر به سر با شناسایی زیان اندک و اگر این روند مجدد ادامه یابد تبدیل به فرصت خرید می شود و این آنجایی است که بعضاً برخی سرمایه گذاران مجبور می شوند سهام واگذارکرده، خود طی روزها یا هفته های گذشته را در نرخی بالاتر مجدداً جایگزین نمایند.

اخبار مهم بورساز نگاه کلی شاید بتوان گفت که امروز همچنان در مرحله اول و یا ابتدای مرحله دوم هستیم جاییکه هنوز اعتماد و اطمینان نتوانسته آنگونه که باید و شاید جایگزین روند گذشته شود و هنوز احساس و خاطرات تلخ گذشته غالب بر منطق و تحلیل است.

اما در این راه صعود دو مانع پیش روی اهالی بازار سرمایه و خود این بازار برخاسته از بستر بیماری می باشد، نخست حقوقی ها در هر شرایط فروشنده و دوم رقم تغییرات شاخص کل.

در بازار سرمایه معمولاً حقوقی ها هستند که در هر شرایط فروشنده سهام می باشند و اصلاً انگیزه حضور آنها در بورس مشخص نیست. به عبارت ساده تر دیدگاه این فعالان آن است که تا سهام را نفروخته اند تو باید برای فروش پیش دستی کنی. معمولاً این حقوقی ها در سهام بانکی به وفور یافت می شوند، در گروه های پتروشیمی و خودرویی نیز به کرّات حضور دارند.

لذا متولی بازار سرمایه باید قبل از اینکه این عزیزان کار دست بازار دهند، پیش دستی کند و برنامه ای برای محدود کردن آنها و جلوگیری از برخی مقاصد هدفدار آنها اندیشه کند. این موضوع بسیار مهم بوده و باید طی هفته آتی از سوی سازمان بورس اعلام گردد.

اما دومین مانع بورس شاخص کل و رقم تغییرات آن است، این نماگر از آنجایی که اصلاً به عنوان یک نماگر و یا درجه قابل اتکا برای حالات و احولات بورس نیست باید هر چه سریعتر جای خودش را به شاخص کل هم وزن بدهد. چرا که در شرایط فعلی شاخص کل بورس تنها بهانه ای است دست نوسان گیران تا با یک رشد اندک دیگر داد وا شاخصا و ارقاما سر دهند.

یعنی چی؟ یعنی اگر شاخص طی هفته آینده 400 واحد رشد کند از نگاه شاخص ما شاهد 1000 واحد افزایش رقم طی سه روز می باشیم که خود فتح دو مدار از 61 هزار به 63 هزار واحدی می باشد، اما در عمل شاید بالاترین رشد قیمتی که سهام شرکت ها کرده اند تنها 8 تا 12 درصد طی این سه روز است لذا از مسئولین بازار سرمایه تقاضا می گردد تا قبل از اینکه شاخص بورس عامل ایجاد جو روانی منفی گردد نسبت به برکناری آن از سمت دماسنجی بازار سرمایه اقدام نمایند.

نبض گروه های بورسی

گروه بانک

    دیروز که بر خلاف روند کلی بازار گروه بانک رشد چندانی نداشتند ، با توجه قوت گرفتن لغو تحریم های سوییفت و خبرهای مثبت دیگر توصیه به نگهداری سهام این گروه داشتیم، که امروز با وجود اینکه تا اواخر بازار معاملات این گروه هم چنان رشد چندانی نداشت در ساعت پایانی شاهد رشد یکباره تمام نمادها و معاملات بسیار پرحجم در گروه بودیم. 

وبصادر، وتجارت، حکمت، وگردش و سمایه با صف خرید معاملات را به پایان رساندند. به نظر می رسد وبصادر و وبملت به آرامی در حال باز پس گرفتن پرچم لیدری بازار هستند. با معامله 91 رمیلیون سهم وتجارت بیشترین حجم معاملات را در گروه داشتند. باید اشاره کنیم که امروز حقوقی در گروه بانک خصوصا در دقایق پایانی عرضه کننده بود.

 “بانک گردشگری” گواهی نامه عضویت در سازمان جهانی جهانگردی گرفت. در گواهی نامه اعطایی، آمده است: این سازمان با عضویت دائم بانک گردشگری موافقت کرده و بانک گردشگری اولین بانک ایرانی است که به عضویت سازمان جهانی، جهانگردی در آمده است. این خبر به همراه تکنیکال خوب در سهم “وگردش” می تواند باعث ادامه روند صعودی سهم شود. همچنین “سمگا” بزرگترین سهامدار “وگردش” می باشد که از روند صعودی وگردش متاثر خواهد شد. سمگا را زیر نظر داشته باشید.

وبملت یکی از گزینه های کم ریسک گروه بانکی می باشد. این سهم که مدت ها در یک بازه رنج و بدون نوسان خاصی معامله می شد، از نظر تکنیکال با عبور از 195 تومان روند صعودی خوبی در پیش خواهد داشت.

گروه خودرو و ساخت قطعات

    در ادامه روند روزهای اخیر ، معاملات از همان دقایق آغازین مثبت و صعودی بود. بسیاری از نمادهای گروه از جمله خودرو، خاور، خساپا، خپارس با صف خرید همراه بودند. با معامله 46 میلیون سهم خپارس بیشترین حجم معاملات را در گروه داشت.
     “خگستر” طی یک شفاف سازی اعلام کرد که قصد فروش سرمایه گذاری خود در مهرکام پارس را داشته و در حال حاضر در مرحله ارزیابی و بازاریابی جهت واگذاری سرمایه گذاری مذکور می باشد. خگستر نیز با صف خرید بیش از یک میلیون سهم معاملات را به پایان رساند.

گروه محصولات شیمیایی و پتروشیمی

    شایعاتی از کاهش نرخ خوراک پتروشیمی ها به قیمت های پایین تر از 10 سنت به گوش می رسد که اگر این خبر به واقعیت بپیوندد می تواند رشد سریع و پرقدرت برای نمادهای گروه پتروشیمی به ارمغان آورد. در برخی خبر گزاریها زمان اعلام این نرخ امروز بعد ظهر اعلام شده است.
    معاملات اکثر نمادهای این گروه نیز مثبت و صعودی انجام گرفت و بسیاری از نمادها با صف خرید همراه بودند. برای پترول از اوایل هفته آغاز روند صعودی را پیش بینی کردیم که طی دو روز اخیر شاهد صف خرید این سهم هستیم. به این ترتیب این سهم بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد. این سهم طی دو روز اخیر پرحجم معامله شد و امروز با معامله 30.5 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.

گروه فلزات اساسی

    بر خلاف روند کلی بازار گروه فلزات اساسی رشد چندانی نداشتند. با معامله 50 میلیون سهم هرمز بیشترین حجم معاملات گروه را داشت و با روندی صعودی از حوالی کف قیمت تا سقف قیمت روزانه صعود کرد.
     “فلوله” از پیشنهادات خرید ما در اواخر ماه گذشته، طی روزهای اخیر صف خرید سنگین داشت و امروز مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتی شد، با این وجود سهم بر روی 169 تومان و 15 درصد مثبت صف خرید 15 میلیونی داشت. این شرکت برنامه افزایش سرمایه از سود انباشته و انتقال کارخانه و فروش بخشی از زمین بعد از تغییر کاربری را دارد.

گروه انبوه سازی و ساختمان

    نمادهای این گروه امروز هم مورد توجه سرمایه گذاران بودند. معاملات طی دو روز اخیر پرحجم انجام می گیرد به طوری که با معامله 13 میلیون سهم “ثتران” بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد.
     “ثاباد” در اخرین گزارش خود در دوره ۹ ماهه منتهی به ۹۴/۹/۳۰ به ازای هر سهم ۱۰۶ ریال سود محقق کرده است، که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۲۵ درصد کاهش داشته است. شرکت در آخرین پیش بینی بر اساس عملکرد دوره ۶ ماهه سود سال 94 را ۳۳۳ ریال اعلام کرده بود که در گزارش 9 ماهه 32 درصد این سود را پوشش داده است.

گروه قند و شکر

    بر خلاف روند های گذشته که با سبز شدن بازار، گروه قند و شکر منفی می شدند، امروز تمام نمادهای گروه به جز قهکمت و قنقش مثبت معامله شدند. با معامله 6.5 میلیون سهم قشیر بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد.

بازگشایی نمادهای معاملاتی

“وسپه” پس از برگزاري مجمع عمومي فوق العاده مبني بر تصويب افزايش سرمايه

“ثامان” پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه مبني بر تقسيم سود نقدي

“دسبحاح” با توجه به اعلام مهلت پذيره نويسي

“چکارنح” جهت عرضه 034ر655ر2 عدد حق تقدم استفاده نشده با محدوديت هر دستور خريد حداكثر50،000 عدد

 امروز نماد معاملاتي شركت لوله و ماشين سازي ايران(فلوله)، مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتي بود.

پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آخرین اخبار بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب