اخبار و گزارش بورس شنبه 19 دی‌ماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورسی

امروز شاخص بورس در دقایق آغازین بیش از 300 واحد رشد کرد و سپس با روندی نزولی تا 22.17 واحد(0.0.4%) ریزش داشت  و نهایتا بر روی عدد 62،655 ایستاد.

نمادهای پارسان(92.57+)، رمپنا(70.42+)، مبین(43.44+)، وغدیر(31.92+)، وصندوق(22.28+)، بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای فارس(121.22-)، وامید(40.87-) بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص بورس داشتند و در فرابورس شاخص بدون تغییر بر روی 702 واحد باقی ماند.

*ارزش معاملات بورس امروز  به 197.67 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن بعد از بلوک حفاری به ارزش 45 میلیارد تومان با 9.22 میلیارد تومان مربوط به نماد “رمپنا” بود.

*امروز حجم معاملات در بورس به 882.704 میلیون سهم رسید که  بعد از بلوک 130 میلیون سهمی حفاری، “خاور” با معامله 36 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: کرازی، خساپا، مرقام

* بیشترین عرضه : واتیح، شتهران، شپلی

* گروه هاي خودور، بانکها، شیمیایی به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.

* بیشترین افزایش قیمت: ثامان(8.95+)، کنور و بسویچ و مرقام(5+)

* بیشترین کاهش قیمت: غشاذر(4.75-)، ثاباد(4.67-)، غبشهر(4.6-)

اخبار تاثیر گذار بر بازار سهام

    نشست کارشناسی تیم‌های مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ در راستای بررسی چگونگی اجرای برجام از روز پنجشنبه در ژنو آغاز شده است.اعلام اجرایی شدن برجام در روزی مشخص در قالب بیانیه‌ای مشترک از سوی وزیر خارجه ایران و رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا که هم‌زمان نماینده ۱+۵ در مذاکرات هسته‌ای است انجام خواهد شد.
    حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران نیز، روزهای 27 و 28 ژانویه، برابر با 7 و 8 بهمن‌ماه به پاریس سفر می‌کند.
بورسینس: پایگاه خبری واشنگتن فری بیکن براساس پیش بینی های بانک جهانی برای اقتصاد ایران نوشت: با لغو تحریم ها، بادهای موافق به سوی اقتصاد ایران وزیدن خواهد گرفت.

نبض گروه های بورسی

گروه بانک

    معاملات گروه مثبت آغاز شد اما همسو با روند کلی بازار شاهد ریزش قیمت ها در گروه بودیم به طوری که در پایان معاملات اکثر نمادها منفی و در حوالی قیمت صفر تابلو قرار دارند. با معامله 32.8 میلیون سهم وبصادر بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد. در مورد نمادهای معرفی شده از این گروه فعلا توصیه به نگهداری داریم.
    روز چهارشنبه با توجه به خبرهای مثبت شنیده شده از  “وگردش”  و تکنیکال مناسب سهم، پیشنهاد خرید سهم را دادیم و امروز با توجه به تغییر با اهمیت در سود هر سهم با نماد متوقف این سهم مواجهه شدیم. که احتمالا به دلیل فروش یکی از زمین های بانک می باشد. همچنین گفتیم که “سمگا” به عنوان بزرگترین سهامدار وگردش می تواند تحت تاثیر قرار گیرد. هرچند امروز شاهد نزول سمگا همسو با  روند کلی بازار بودیم.

گروه خودرو و ساخت قطعات

    در گروه خودرو نیز معاملات مثبت آغاز شد اما کم کم عرضه ها افزایش یافت و قیمت ها نزول کردند. معاملات گروه امروز پرحجم بود به طوری که خپارس، خاور، خدیزل بیش از 30 میلیون سهم معامله شدند.

گروه محصولات شیمیایی

    در این گروه سرمایه گذاران به انتظار اعلام نرخ خوراک پتروشیمی نشسته اند البته با توجه به شنیده ها این نرخ زیر 10 سنت اعلام خواهد شد. معاملات اکثر نمادهای گروه مثبت آغاز شد و متعادل به پایان رسید. پترول که در مرحله پیش گشایش با صف خرید همراه بود نیز در طول روز روندی نزولی طی کرد و در حوالی صفر تابلو معاملات را به پایان رساند. شپلی، شکربن، شمواد، شفارا با صف فروش معاملات را به پایان رساندند.

گروه انبوه سازی و ساختمان

    این گروه که روزهای گذشته با تقاضا همراه بودند امروز با روند بازار همسو شدند و اکثراً به بازه منفی نزول کردند. با این وجود با توجه به ریزش های شدیدی که قبلاً داشتند طی روزهای اخیر جزو سهم های کم ریسک بازار تلقی می شوند. امروز هم مورد توجه سرمایه گذاران بودند. معاملات گروه طی روزهای اخیر پرحجم بود امروز هم این روند ادامه یافت به طوری که با معامله 16 میلیون سهم “ثشرق” بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد و تمام طول روز با صف خرید همراه بود.
     “ثاباد” در آخرین گزارش خود سود هر سهم سال 94 را 269 ریال پیش بینی نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی تعدیل منفی 19 درصدی داشته است. در عملکرد 9 ماهه 39 درصد سود پیش بینی شده را پوشش داده است.

گروه سیمان

    دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفت: اخیرا یک محموله سیمان سفید به حجم ۱۰۰۰ تن به مقصد عربستان که بارگیری هم شده بود، متوقف شد. قبلا هم تاکید کرده بودیم که گروه سیمان بدون دلیل خاصی روند صعودی گرفتند و از ورود به این گروه خودداری کنید. امروز نیز معاملات گروه منفی و کم حجم انجام گرفت.

گروه محصولات غذایی

    نمادهای گروه روند نزولی طی کردند و غشهد، غسالم، غمارگ تنها نمادهای مثبت گروه در پایان معاملات می باشند. با معامله 5 میلیون سهم غالبر بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.
    سهامدار عمده غبشهر، شرکت صوفلای عربستان می باشد که  تنش ایجاد شده بین ایران  و عربستان تاثیر زیادی بر روی آن دارد هر چند که صوفلا اعلام کرد که حاضر به ترک بازار ایران نیست ولی تاثیر منفی این خبر باعث منفی شدن سهم گردید/ پیشنهاد خرید سهم را در حوالی 760 داشتیم که با توجه به وضعیت بوجود آمده امروز پیشنهاد شناسایی ضرر در حوالی 750 تا 740 در سهم را داشتیم.

گروه بیمه

    شرکت بیمه اتکایی امین به عنوان دومین بیمه اتکایی در بازار دوم معاملات فرابورس درج شده ، دوشنبه این هفته معرفی میشود تا در اولین زمان ، ۱۰ درصد سهام آن عرضه اولیه شود. “اتکام ” که از سال 82 تاسیس شده، دارای سرمایه اسمی 155 میلیارد تومانی و سال مالی 31 شهریور بوده و سود عملیاتی آن در سال مالی 94 بیش از 288.8 میلیارد تومان و معادل 154 ریال ( حسابرسی نشده) بود. این شرکت اولین سود هر سهم سال مالی شهریور 95 را 249 ریال پیش بینی کرده است.

نگاهی کلی بر روند بازار بورس

امروز معاملات بازار بورس با نوسان منفی پیش رفت. امیدوار هستیم که این روند ادامه پیدا نکند و امید بوجود آمده بین سهامداران از بین نرود و روند امروز تنها اصلاحی برای رشد روزهای پیشین باشد. فردا باید دید اصلاح قیمت ها پایان می یابد یا خیر و سیگنال نگهداری و یا خروج متعاقبا در سایت و کانال تلگرام اعلام خواهد شد.  

بازگشایی نمادهای معاملاتی:

“خچرخش” با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي منتهي به اسفند 94

“فپنتا” با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم (تلفيقي) سال مالي منتهي به اسفند 94

“وبشهرح” با توجه به اعلام مهلت پذيره نويسي

“فزرین” پس از برگزاري مجمع عمومي عادي بطور فوق العاده صاحبان سهام

توقف نمادهای معاملاتی:

“وگردش” به دليل تغيير با اهميت پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي 1394

“کسرام” جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي

“وایران” با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم

“ثرود” جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه صاحبان سهام

 پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: خلاصه اخبار روزانه از بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب