اخبار و گزارش بورس دوشنبه 21 دی‌ماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

امروز شاخص بورس با رشد 327.67 واحدی (0.52 درصد)، به عدد 62،788.70 رسید.

نمادهای رمپنا (69.51+)، خودرو (29.32+)، وتجارت (28.49+)، حکشتی (25.74+)، وبصادر (22.69+)، همراه(19.67+)، بیشترین تاثیر مثبت و تاپیکو(24.11-)، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص بورس داشتند و در فرابورس شاخص با افزایش 3.90 واحد به عدد 704.90 رسید.

*ارزش معاملات بورس امروز  به 259.4 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن را بلوک‌های تیپیکو، مبین، وبصادر، تاپیکو به خود اختصاص دادند.

*امروز حجم معاملات در بورس به 1.284 میلیارد سهم رسید که پس از بلوک 174 میلیون سهمی وبصادر، واتیح با 84.7 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: فاراک، قزوین، خپارس

* بیشترین عرضه : شتهران، سصفها، غدام

* گروه های خودور، بانکها، فنی مهندسی به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.

* بیشترین افزایش قیمت: بشهاب، سدور، شپارس(5+)، خوساز(4.99+)، فمراد(4.98+)

* بیشترین کاهش قیمت: نمرینو(4.99-)، شیراز و فاما(4.85+)، لبوتان و شگل(4.73-)

خبرهای تاثیر گذار بازار سهام

    بهای نفت در بازارهای آسیایی به دلیل نگرانی از رشد کند اقتصاد چین، عرضه بیشتر از نیاز بازار و تنش میان ریاض و تهران همچنان در سراشیبی سقوط قرار دارد.
    امروز قرار بود روز لغو تحریم ها باشد که فعلا به تاخیر افتاده و تاریخ جدید ارائه شده از سوی دولتی ها 29 دی ماه است.
    محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در یادداشتی در روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نوشت: “”جهان به زودی اجرای توافق تاریخی میان ایران و گروه 1+5 بر سر بحران غیرضروری هسته ای ایران را جشن خواهد گرفت””

نبض گروه های بورسی

گروه بانک

    همانطور که دیروز پیش بینی کردیم، معاملات منفی دو روز گذشته اصلاح قیمت برای رشد دو هفته اخیر بود و امروز دوباره شاهد رشد قیمت ها در کلیت بازار و در گروه بانک بودیم. معاملات گروه صعودی انجام گرفت و در پایان معاملات تمام نمادهای گروه در بازه مثبت قرار دارند. همچنین معاملات پرحجم بود و با معامله 35.8 میلیون سهم وتجارت بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد.  حکمت نیز تمام طول روز را با صف خرید همراه بود و با صف 3 میلیونی معاملات را به اتمام رساند.
    عواملی همچون کاهش نرخ بهره بین بانکی و سیاست های تشویقی بانک مرکزی مبنی برکاهش ذخیره قانونی بانک ها، نوید آن را می دهد که به زودی نرخ سود سپرده بانک ها نیز کاهش خواهد یافت و به دنبال آن نسبت پی بر ای برای بازار بورس افزایش می یابد.

گروه خودرو و ساخت قطعات

    این گروه روند صعودی پرقدرتی داشتند و از همان اوایل بازار شاهد تشکیل صف های خرید در اکثر نمادهای گروه بودیم. معامله بلوک 10 میلیون سهمی نماد خودرو در لحظات پایانی را شاهد بودیم و این سهم همچنان توانست معاملات را با صف خرید به پایان رساند. با معامله 49.8 میلیون سهم خاور بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. اکثر نمادهای گروه به مقاومت های خود نزدیک شده اند که باید دید می توانند از این مقاومت ها عبور کنند یا خیر.

گروه محصولات شیمیایی

    روند معاملات در کلیت گروه نزولی بود. با معامله 12 میلیون سهم پترول بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. شیراز، شگل و شفارا معاملات را با صف فروش به پایان رساندند.
    منتظر اعلام نرخ خوراک پتروشیمی در روزهای آینده هستیم.

گروه انبوه سازان و ساختمان

    روند صعودی بر گروه حاکم بود به طوری تمام نمادها به جز ثعمرا و ثامان، در بازه مثبت معاملات را به پایان رساندند. شاهد معاملات پرحجم گروه در روزهای اخیر هستیم و قبلا هم اعلام کردیم که گروه انبوه سازی برای سرمایه گذاری کم ریسک هستند. با معامله 18 میلیون سهم ثشرق بیشترین حجم معاملات را داشت.
    مدیرعامل یک گروه مالی گفت: برای شروع دوره رونق شاید مقدار بیشتری زمان لازم باشد و احتمالاً از اواخر نیمه اول ۱۳۹۵، مسکن وارد دوران رونق شود.

گروه فلزات اساسی

    ذوب امروز دقیقا بر روی حمایت 200 تومان معاملاتش را به پایان رساند. حد ضرر 190 تومان را برای ذوب حتما در نظر گرفته و رعایت کنید. در صورت آغاز روند صعودی 219 تومان اولین مقاومت سهم می باشد.
    با تلاش‌های صورت گرفته از سوی انجمن تولیدکنندگان فولاد، شرکت فولاد مبارکه و سایر فولادسازان کشور، افزایش تعرفه واردات برخی از اقلام فولادی در جلسه هیأت وزیران به تصویب رسید.

گروه حمل و نقل

    نمایندگان مجلس در نشست علنی امروز در جریان بررسی گزارش کمیسیون عمران درخصوص طرح جلوگیری از پرداخت دموراژ (خسارت تاخیر) به کشتی‌ها،‌ با کلیات این طرح موافقت کردند. که بر روی سهام شرکت های حمل و نقل و کشتیرانی تاثیر مثبت داشت و شاهد رشد تمام نمادهای گروه بودیم و به جز حکشتی و حسینا سایر نمادهای گروه در حوالی سقف قیمت روزانه معاملات را به پایان رساندند. حتاید و توریل به ترتیب 6 و 5 میلیون سهم معامله شدند.

نگاهی کلی بر روند بازار بورس

بازار سرمایه دو هفته اخیر را با حال و هوایی متفاوت از روند ماه های گذشته سپری کرد و همراه با ایجاد موج خوش بینی و امید نسبت به بهبود شرایط سیاسی و اقتصادی با افزایش حجم و ارزش معاملات و نیز تقاضا برای خرید سهام مواجه شد.

همچنین در حال حاضر دیگر از خرید و فروش هیجانی اهالی تالار خبری نیست که این خود نشان از ادامه دار بودن روند مثبت فعلی بازار حداقل در کوتاه مدت دارد و در میان مدت با توجه به اجرایی شدن برجام و لغو تحریم های بین المللی و آزاد شدن پول های بلوکه شده ایران، نقدینگی در اقتصاد افزایش خواهد یافت.

بازگشایی نمادهای معاملاتی:

“وبانکح” با توجه به اعلام مهلت پذیره نویسی

“شیراز” با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به اسفند 94

توقف نمادهای معاملاتی:

“شمواد”جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورتهای مالی

“قنیشا”جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورتهای مالی

“قشكر”جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورتهای مالی

“غمارگ” با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم

“ثتران” با توجه به تعدیل با اهمیت عملكرد واقعی سال مالی 94

“ثغرب” جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام

پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: بازارسهام

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب