اخبار و گزارش بورس سه‌شنبه 22 دی‌ماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بازار بورس

امروز شاخص بورس با رشد 51.30 واحدی (0.08 درصد)، به عدد 62،840 رسید.

نمادهای وبملت(52.65+)، حکشتی(46.94+)، خساپا(19.7+)، خودرو(17.31+)، بیشترین تاثیر مثبت و فارس(62.35-)، شبندر(28.68-)، فولاد(19.05-)، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص بورس داشتند و در فرابورس شاخص با کاهش 3.10 واحد به عدد 701.80 رسید.

*ارزش معاملات بورس امروز  به 243.7 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن را پس بلوکهای وبملت2 و مبین2، وبملت با 12 میلیارد تومان به خود اختصاص دادند.

*امروز حجم معاملات در بورس به 1.369 میلیارد سهم رسید که واتیح با 154.331 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: مرقام، ما، قزوین

* بیشترین عرضه : شتهران، سصفها، غدام

* گروه های بانک، خودرو، محصولات فلزی به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.

* بیشترین افزایش قیمت: سدور (5+)، وساخت، بسوییچ، مرقام، فمراد، واتی، کفپارس(4.99+)

* بیشترین کاهش قیمت: کنیلو(13.53-)، شتهران(10.72-)، کساوه(4.47-)

خبرهای تاثیر گذار بازار بورس

    واشنگتن پست : اوباما رسما کنگره را به وتوی طرح ممانعت از رفع تحریم‌‎های ایران تهدید کرد.
    عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران از لغو تحریم‌های ایران در جمعه هفته جاری خبر داد و گفت: ارز دو نرخی مانع جذب سرمایه‌گذاری خارجی است_فارس
    قیمت جهانی نفت در معاملات امروز ۸۳ سنت کاهش یافت و به ۳۰ دلار و ۷۲ سنت رسید.
    روز یکشنبه مورخ ۲۰ دی ماه ۱۳۹۴ مدیرعامل بورس مونیخ آقای “تیل”، به همراه موسس “بادر بانک”، یکی از بزرگترین گروه های ارایه کننده خدمات مالی در بازار سرمایه آلمان و مدیرعامل شرکت نرم افزار مالی “پی دی وی” از شرکت بورس تهران بازدید کردند.

نبض گروه های بورسی

گروه بانک

    با رفع تحریم ها صنعت بانکداری کشور با افزایش مبادلات بین‌المللی (بحث اعتبارات اسنادی، ال‌سی و افزایش کارمزدها)، کاهش هزینه عملیاتی (از طریق کاهش هزینه و همچنین بهبود امنیت نقل و انتقال پول)، فعال شدن شعب خارجی و اتصال به شبکه سوئیفت می‌توانند سودآوری خود را بهبود بخشند. امروز و در ادامه معاملات روز گذشته، روند حرکت گروه صعودی بود و در پایان معاملات اکثر نمادهای گروه در بازه مثبت قرار دارند. همچنین معاملات بسیار پرحجم بود و با معامله 109.596 میلیون سهم وبصادر بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد.  باید خاطر نشان کرد که امروز حقوقی در گروه بانک فروشنده بود.
    معاون ظریف با اعلام پایان تحریم،‌گشایش ال‌سی در چند روز و سوییفت تا دو هفته آینده، به مدیران بانكی آماده‌باش داد.
      “وتجارت” پس از ماه ها امروز توانست قیمت 100 تومان را لمس کند که پیشنهاد خرید سهم را طی روزهای گذشته در 90 تومان داشتیم.
     “وبملت” که روزهای گذشته چندین بار از ارزندگی و کم ریسک بودن سهم گفتیم و امروز شاهد آغاز روند صعودی پرقدرت سهم پس از مدت ها بودیم.

گروه خودرو و ساخت قطعات

    در گزارش دیروز بیان کردیم که نمادهای گروه خودرو به مقاومت های مهمی رسیده اند، امروز معاملات گروه صعودی آغاز شد اما کم کم عرضه ها بنا بر پیش بینی قبلی افزایش یافت اما به نظر می آید روند صعودی آغاز شده بتواند مقاومت های فعلی را بشکند و شاهد ادامه روند صعودی این سهم ها باشیم. با معامله 75.5 میلیون سهم خپارس بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.

شرکت پژو سیتروئن، رقیب رنو در بازار ایران که در سال 2012 به دلیل تحریم ها از بازار این کشور خارج شد، در حال انجام «بحث های فشرده» با ایران خودرو، شریک سابق خود برای ایجاد یک شراکت جدید است. این شرکت در ماه اکتبر قراردادی را برای توزیع برند لوکس خود دی اس در ایران به امضا رساند. همچنین رئیس شرکت خودروسازی رنو-نیسان با بیان این که ایران یک بازار بسیار نوید بخش است گفت: این شرکت آماده توسعه جای پای تولیدی خود در ایران پس از لغو تحریم ها علیه این کشور است.

گروه محصولات شیمیایی

    بر خلاف کلیت بازار، گروه محصولات شیمیایی با روند نزولی همراه بودند و اکثریت نمادهای گروه در بازه منفی معاملات را به پایان رساندند. با معامله 11 میلیون سهم شتوکا بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.

به احتمال قوی  نرخ نهایی گاز طبیعی مصرفی شرکت های پتروشیمی در محدوده کمتر از 10 تا 11 سنت تعیین می شود که این امر در صورت نهایی شدن آن طی سال جاری از اعلام تعدیل منفی واحدهای پتروشیمی جلوگیری می کند
     “شکلر” شرکت در نامه شفاف سازی اعلام نموده است که روند فعالیت های شرکت بصورت طبیعی بوده و اتفاق قابل توجهی در شرکت رخ نداده است که باعث افزایش قیمت سهام شرکت گردد.

گروه بیمه

    گروه بیمه نیز امروز مورد توجه بودند و مثبت و صعودی معامله شدند. در پایان معاملات بپاس تنها نماد منفی گروه می باشد و با معامله 4.8 میلیون سهم دانا بیشترین حجم معاملات را داشت. میهن، ما ، ملت، پارسیان معاملات را با صف خرید به پایان رساندند.
    فردا چهارشنبه مورخ 23/10/1394 تعداد 155،000،000 سهم معادل 10 درصد از سهام شركت بیمه اتکایی امین (سهامی عام) برای اولین بار پس از پذیرش در بازار دوم فرابورس ایران در نماد اتکام1 عرضه می گردد.

گروه حمل و نقل

    “حمل و نقلی‌ها” در صورت لغو تحریم ها، به دنبال افزایش تجارت خارجی (نیازمند حمل‌ونقل‌ دریایی بیشتر)، اتصال مجدد به کانال‌های تجارت خارجی کانادا و آمریکا و همچنین نوسازی ناوگان‌های حمل و نقلی می‌توانند اثرات مثبتی از رفع تحریم‌ها ببینند

دیروز در مجلس با طرح جلوگیری از پرداخت دموراژ (خسارت تاخیر) به کشتی‌ها،‌ موافقت شد، و اعلام کردیم که این خبر به همراه سودده بودن این گروه از رفع تحریم ها می تواند باعث رشد نمادهای گروه شود که امروز شاهد روند رو به رشد و صعودی گروه بودیم و تمام نمادها در بازه مثبت معامله شدند. حکشتی اولین سهمی بود که با صف خرید همراه شد و به دنبال آن شاهد صف های خرید حپترو و توریل بودیم.

نگاهی کلی بر روند بازار بورس

با نزدیک شدن به زمان اجرای برجام و با ورود نقدینگی به بازار امید سرمایه گذاران به بازار سرمایه پررنگ تر شده و به نظر می رسد این روند فعلا ادامه دار خواهد بود.

البته باید یاداوری کنیم هر چند اجرایی شدن برجام در کوتاه مدت به لحاظ روانی می تواند بر معاملات بورس اثرگذار باشد اما مواردی چون انتشار گزارش‌های 9 ماهه شرکت ها و جزئیات بودجه سال 95، روند نزولی قیمت جهانی نفت و برخی کالاها و نیز پابرجا بودن ابهامات در برخی صنایع بزرگ از جمله مهم ترین چالش‌های بازار سرمایه تا پایان سال محسوب می شوند. پس در انتخاب سهام دقت کنید و از معاملات هیجانی بپرهیزید.

بازگشایی نمادهای معاملاتی

“قشرین”با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 31/6/94

“شاراک” با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29/12/94

“غمارگ” با توجه به اطلاعیه منتشر شده در سایت كدال مبنب بر عدم وجود تعدیل

توقف نمادهای معاملاتی

“بسویچ” جهت برگزاری مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده به منظور انتخاب اعضای هیات مدیره

“دعبید” بیمه البرز جهت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه

“البرز” جهت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه

“و اتیح”با توجه به پایان مهلت پذیره نویسی

امروز  نمادهای معاملاتی “كنیلو” و “شتهران” مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتی شدند.
پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: خلاصه اتفاقات و اخبار بازار سهام

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب