اخبار و گزارش بورس چهارشنبه 23 دی‌ماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم سهام و بازار سرمایه

امروز شاخص بورس با رشد 675.61 واحدی (1.08 درصد)، پرقدرت وارد کانال 63 هزار واحدی شد و به عدد 63،516.90 رسید.

نمادهای فارس(116.61+)، حکشتی(96.15+)، وبملت(73.89+)، اخابر(50.85+)، پارسان(39.28+)، وتجارت(37.99+)، شبندر(34.1+)، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص بورس داشتند و در فرابورس شاخص با افزایش 9.40 واحد به عدد 711.20 رسید.

*ارزش معاملات بورس امروز با رشد چشمگیری به 316.7 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن را پس بلوکهای صکاوه706، دزهراوی، وغدیر2 و فارس2، وبملت با 17.3 میلیارد تومان به خود اختصاص دادند.

*امروز حجم معاملات در بورس به 1.275 میلیارد سهم رسید که  پس از بلک وغدیر2 ، وبملت با 83.691  میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: وبشهر، شپنا، حکشتی

* بیشترین عرضه : شتهران، سصفها، غدام

* گروه هاي بانک، خودرو، مواد دارویی به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.

* بیشترین افزایش قیمت: ملت (5+)، خوساز، ولیز، کفپارس، خمهر(4.99+)

* بیشترین کاهش قیمت: قشرین(32.67-)، غشصفا(4.92-)، غشان(4.9-)

اخبار تاثیر گذار بر بازار سهام

    نیویورک تایمز اعلام کرد بازرسان آژانس برای آخرین بررسی ها قبل از اجرای برجام وارد ایران شدند.
    مدیر یک شرکت کره جنوبی فعال در حوزه ساخت و تامین تجهیرات صنایع دریایی و نفت و گاز گفت: با اینکه بازار جهانی رو به رکود و افول است؛ اقتصاد ایران به دلیل ظرفیت های فراوان خود چشم اندار مثبتی دارد.

نبض گروه های بورسی

گروه بانک

    گروه بانک که فعالان بازار سرمایه طی روزهای گذشته چندان توجهی به روند قیمتی آنها نمی کردند، امروز همزمان با نزدیک شدن به رفع تحریم های سوئیفت بانکی و انتظار برای افزایش مراودات مالی در کانون توجه سهامداران و معامله گران قرار گرفتند. معاملات گروه طی روزهای اخیر پرحجم انجام می گیرد و با معامله 83.691 میلیون سهم وبملت بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص داد. 

بارها طی چندین روز گذشته از کم ریسک بودن وبملت گفتیم و با توجه به اینکه علیرغم روند گروه این نماد رشد قیمتی نکرده بود توصیه به خرید سهم داشتیم  که طی دو روز اخیر شاهد آغاز رشد سهم هستیم. باید خاطر نشان کرد که طی سه روز اخیر افراد حقوقی در گروه بانک عرضه کننده سهام هستند.

گروه خودرو و ساخت قطعات

    دو روز گذشته بیان کردیم که نمادهای گروه خودرو به مقاومت های مهمی رسیده اند، امروز هم علیرغم کلیت بازار عرضه در گروه خودور زیاد بود. با معامله 56.91 میلیون سهم خپارس بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. گروه خودرو نیز از جمله گروه هایی هستند که در صورت اجرای برجام نفع می برند اما فعلا باید اعلام کنیم که انتظار چندانی از گزارشات 9 ماهه این گروه نداشته باشید.

گروه حمل و نقل

    طی روزهای اخیر خبرهای خوبی از گروه به گوش می رسد. موافقت با طرح جلوگیری از پرداخت خسارت تاخیر، همچنین  تردد خطوط بین المللی کشتیرانی به بنادر ایران و تردد کشتی های تجاری ایران به بنادر مهم اروپایی با بیمه شرکت های معتبر در صورت لغو تحریم ها، اتصال مجدد به کانال‌های تجارت خارجی کانادا و آمریکا و همچنین نوسازی ناوگان‌های حمل و نقلی، از جمله این خبرها هستند که در نهایت باعث ایجاد جوی کاملا مثبت و معاملات مثبت و پرحجم در گروه شده است.

حکشتی از همان دقایق آغازین با صف خرید سنگین همراه بود و به دنبال آن توریل، حتاید، حتوکا و حپترو صف خرید شدند. حکشتی را ماه گذشته بارها برای بلند مدت به عنوان سهمی ارزنده معرفی کردیم و امروز شاهد قفل شدن سهم بودیم.

گروه سیمان

    دبیر انجمن کارفرمایان سیمان با اشاره به اینکه کارخانجات سیمان از اول بهمن ماه تخفیفات خود را حذف خواهند کرد، اظهارداشت: متأسفانه در حال حاضر رکود باعث شده تا کارخانجات سیمان محصولات خود را از 10 تا 30 درصد کمتر از قیمت مصوب 30 خرداد ماه 93 به فروش برسانند. 

وی با بیان اینکه از اول بهمن ماه قیمت سیمان با همان قیمت مصوب سال 93 به فروش می‌رسد، افزود: هم اکنون سود این تخفیفات را دلال‌ها کسب می‌کنند که امیدواریم با این تصمیم این موضوع مدیریت شود. دبیر انجمن کارفرمایان سیمان اضافه کرد: قصد داریم با این تصمیم عرضه و تقاضای سیمان را در بازار کنترل کنیم.

نگاهی کلی بر روند بازار بورس

معاملات بازار سرمایه امروز با رشد قیمت سهام اغلب شرکت ها و صنایع همراه بود و به کمک روند صعودی شکل گرفته در بورس ناشی از نزدیک شدن به زمان رفع تحریم های بین المللی شاخص کل بورس از همان دقایق ابتدایی معاملات امروز قله 63 هزار واحدی را فتح کرد.مقامات دولتی 26 دی ماه را روز برداشته شدن تحریم ها و اجرای برجام اعلام کرده اند، رشد قیمت ها در بازار بورس و افزایش حجم و ارزش معاملات طی هفته های اخیر، سرمایه گذاران را برای ادامه این روند امیدوار کرده است

اما از طرفی با توجه به عرضه سهام توسط افراد حقوقی در روزهای اخیز خصوصا در گروه بانک بانک و تجربه های تلخ سهامداران بعد از اعلام نتیجه مذاکرات طی دو سال گذشته باعث ایجاد نگرانی شده است، اما با توجه به اینکه در دورنمای مثبتی در بازار ایجاد شده است می توان به آینده بورس امیدوار بود.

بازگشایی نمادهای معاملاتی

عرضه اولیه “اتکام” در فرابورس

توقف نمادهای معاملاتی

“غگل” جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي

“خپویش” جهت برگزاري مجمع عمومي عادي بطور فوق العاده

پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار و گزارش های روزانه بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب