اخبار و گزارش بورس شنبه 26 دی 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهمترین اخبار بورس و سهام

امروز شاخص بورس در آستانه اجرای برجام، با رشد 1344.02 واحدی (2.12درصد)، روند صعودی روزهای گذشته را با قدرت ادامه داد و  با عبور از کانال 63 هزار و گذر از نیمه دوم کانال 64 هزار به عدد 64،860.90 رسید.

نمادهای پارسان (129.05+)، اخابر(113.34+)، تاپیکو(108.48+)، حکشتی(102.2+)، وغدیر(76.61+)، جم(72.49+)، شپدیس(58.19+)، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص بورس داشتند و در فرابورس شاخص با افزایش 20.10  واحد به عدد 731.30 رسید.

*ارزش معاملات بورس امروز با رشد چشمگیری به 226.1 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن را وبملت با 17.59 میلیارد تومان به خود اختصاص دادند.

*امروز حجم معاملات در بورس به 1.179میلیارد سهم رسید که وتجارت با 118.491 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: وبشهر، خزامیا، حکشتی

* بیشترین عرضه : ثمسکنح، شتهران، سصفها

* گروه های بانک، خودرو، شیمیایی به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.

* بیشترین افزایش قیمت: قزوین(15.41+)، خگستر، حکشتی، شپدیس، شکربن، وبشهر(4.99+)

* بیشترین کاهش قیمت: کرازی(4.71-)، سدور(4.47-)، کنیلو(4.3-)

اخبار تاثیر گذار بازار سهام

    محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه به‌همراه علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، سیدعباس عراقچی و حسین جابر انصاری صبح امروز تهران را به‌مقصد وین ترک کردند. گفته می‌شود در نشست مشترکی با حضور وزرای خارجه ایران و آمریکا و همچنین فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با قرائت بیانیه‌ای برجام اجرایی خواهد شد. رئیس‌جمهوری اسلامی ایران نیز امروز بلافاصله پس از قرائت بیانیه مشترک اجرای برجام در وین، با مردم گفت‌و‌گوی زنده تلویزیونی خواهد داشت.
    قیمت سبد نفتی اوپک با کاهش ۶۹ سنتی به ۲۵ دلار و نفت سنگین ایران به کمتر از ۲۵ دلار رسید.

نگاهی کلی بر روند بازار بورس

طی دو هفته گذشته شاهد شکل گیری روندی جدید در بازار سرمایه و رشد قابل توجه قیمت سهام بودیم و با نزدیک شدن به روز موعود اجرایی شدن برجام و لغو تحریم های بین المللی شاهد رشد و اقبال در بورس هستیم؛ به طوریکه امروز در لحظات ابتدایی آغاز معاملات اولین روز کاری هفته شاهد یکی از سریع ترین حرکت های شاخص برای ورود به کانال جدید طی یک روز معاملاتی بودیم.

بر اساس آخرین اخبار منتشر شده پیرامون بحث توافق هسته ای، تأکید طرفین بر پایان راه می باشد و شمارش معکوس جهت اجرای آن آغاز شده است چرا که به احتمال قریب به یقین، با سفر ظریف و همراهانش به وین، بیانیه مشترک اجرای برجام امروز در وین قرائت می شود، علاوه بر این گمانه زنی هایی که در رابطه با تصویب نرخ 8.5 سنتی خوراک پتروشیمی ها برای سال جاری وجود دارد، منجر به ایجاد روندی رو به رشد در بازار امروز شد.

و اما تنها نکته نگران کننده عرضه های سنگین افراد حقوقی خصوصا در گروه بانک و نیز تجربه تلخ سرمایه گذاران پس از بیانیه لوزان می باشد که افزایش عرضه را در روزهای آینده محتمل می سازد. امیدواریم مانند امروز همچنان تقاضا بر عرضه در بازار بورس فایق آید و تجربه تلخ گذشته تکرار نشود.

نبض گروه های بورسی

گروه بانک

    معاملات گروه مثبت آغاز شد اما کم کم شاهد افزایش عرضه در گروه بانک و همسو با این گروه در کلیت بازار بودیم که این روند با افزایش تقاضا مواجه شد و از اواسط بازار دوباره شاهد روند صعود در گروه های بازار بورس بودیم.

البته باید اشاره کرد که امروز حقوقی در گروه بانک با حجم بالایی عرضه کننده بود. با معامله 118.491 میلیون سهم وتجارت بیشترین حجم معاملات کل بازار بورس را به خود اختصاص داد. در پایان معاملات حکمت و وپست تنها نمادهای منفی گروه می باشند.

گروه خودرو و ساخت قطعات

    گروه خودرو معاملات را کاملا مثبت آغاز کردند و به زودی شاهد صف های خرید بسیاری از نمادهای گروه بودیم. در اواسط بازار همسو با کلیت بازار بورس عرضه ها در گروه افزایش یافتند اما کم کم دوباره روند صعودی بر گروه حاکم شد و بسیاری از نمادها دوباره با صف خرید همراه شدند.

همچنین معاملات گروه پرحجم انجام گرفت به طوریکه با معامهل 88.8 میلیون سهم خاور بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. در پایان معاملات تمام نمادهای گروه خودرو و اکثریت نمادهای قطعه ساز در بازه مثبت قرار دارند. در گروه خودرو نیز امروز افراد حقوقی فروشنده بودند.

گروه محصولات شیمیایی

    گروه محصولات شیمیایی که روزهای گذشته مورد بی توجهی سرمایه گذاران و پرعرضه بودند، با خبر نرخ 8.5 سنتی پر تقاضا و مثبت معامله شدند. فارس، شپلی و شپارس تنها نمادهای منفی در پایان معاملات بودند و با معامله 32.5 میلیون سهم پترول بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.
    به احتمال قوی و براساس خبرهای موثق قیمت خوراک پتروشیمی براساس فرمول جدید حدود 8.5 سنت محاسبه گردیده است. و طی چندین روز اخیر در بسیاری از سایت ها و گروه های تلگرامی جای گرفته است اما باید اشاره کرد که با توجه به اخبار واصله خرید نرخ خوراک با دلار مبادله ای جای خود را به دلار آزاد خواهد داد. اما در هر صورت این خبر برای کوتاه مدت رشد قیمت را برای گروه به ارمغان خواهد آورد پس می توان انتظار داشت با نهایی شدن نرخ خوراک، جو روانی مثبتی در بازار سرمایه برای شرکت های پتروشیمی ایجاد و حرکتی در این صنعت شکل گیرد.

گروه حمل و نقل

    خبرهای شنیده شده در روزهای گذشته اعم از موافقت با طرح جلوگیری از پرداخت خسارت تاخیر، همچنین  تردد خطوط بین المللی کشتیرانی به بنادر ایران و تردد کشتی های تجاری ایران به بنادر مهم اروپایی با بیمه شرکت های معتبر در صورت لغو تحریم ها، اتصال مجدد به کانال‌های تجارت خارجی کانادا و آمریکا و همچنین نوسازی ناوگان‌های حمل و نقلی، باعث ایجاد جوی کاملا مثبت و معاملات مثبت و پرحجم در گروه شده است.

حکشتی برای دومین روز از همان دقایق آغازین با صف خرید سنگین. “حکشتی” را ماه های گذشته بارها برای بلند مدت معرفی کردیم و گفتیم آینده خوبی در انتظار سهم هست. در پایان تمام نمادهای گروه در بازه مثبت قرار دارند و با معامله 17 میلیون سهم توریل بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.

گروه فرآورده نفتی

    امروز همسو با روند مثبت حاکم بر بازار نمادهای گروه  پرتقاضا بودند و همگی مثبت معامله شدند. اما توصیه می کنیم با توجه به روند نزولی قیمت نفت، فعلا وارد گروه نشوید. گروه پالایشی پرریسک هستند و بهتر است در گروه هایی با ریسک کمتر سرمایه گذاری کنید.

گروه انبوه سازی

    با توجه به اینکه نمادهای این گروه طی ماه های گذشته ریزش شدیدی تجربه کرده و فعلا رشد خاصی نداشتند برای سرمایه گذاری کم ریسک هستند. ثباغ را در 182 تومان معرفی کرده بودیم که به نظر می رسد سهم هنوز راه رشد در پیش دارد و کم ریسک می باشد. ثشاهد و وآذر تنها نمادهای منفی گروه در پایان معاملات می باشند. همچنین معاملات گروه پرحجم بود به طوری که با معامله 20 میلیون سهم ثشرق بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.

ثاباد در طی شفاف سازی دلایل تعدیل منفی پی در پی را رکود بازار مسکن و به فروش نرفتن واحدهای پر پتانسیل اعلام کرد و گفت شرکت پیگیر مستمر جهت تحقق EPS می باشد و به ناچار با نزدیک شدن به پایان سال مالی، EPS اعلامی را تعدیل نموده است.

گروه محصولات غذایی

    وبشهر در طی شفاف سازی اعلام کرد علی رغم شایعات بازار پیش بینی این شرکت هیچگونه تغییری نداشته و مبلغ 252 ریال به ازای هر سهم می باشد.و همچنین پیش بینی تقسیم سود برای سال 94 همچنان 200 ریال به ازای هر سهم می باشد. اما علیرغم این شفاف سازی شاهد صف خرید 50 میلیون سهمی بودیم.

بازگشایی نمادهای معاملاتی

“قهكمت” پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه مبنی بر تقسیم سود نقدی

“وتوس” پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه مبنی بر تقسیم سود نقدی

“وصندوق” پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه مبنی بر تقسیم سود نقدی

“فلامی” پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه مبنی بر تقسیم سود نقدی

“خمحور” با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 1394/12/29

“ثمسکنح” جهت عرضه 505ر900ر182 عدد حق تقدم استفاده نشده

توقف نمادهای معاملاتی

“خموتور” با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم

” وپارس” جهت برگزاری مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده به منظور انتخاب اعضای هیات مدیره

“تپمپی” جهت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده به منظور تصمیم گیری درخصوص افزایش سرمایه

“سدشتح” با توجه به پایان مهلت پذیره نویسی

“وصناح” با توجه به پایان مهلت پذیره نویسی

امروز نماد معاملاتی شركت كارخانجات قند قزوین مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتی شد.

پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب