اخبار و گزارش بورس چهارشنبه 30 دی‌ماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس تهران

امروز شاخص بورس با افزایش 444.38 واحدی (0.67درصد) وارد کانال 66 هزار شد و به عدد 66,562.50واحد رسید.

نمادهای وغدیر(107.79+)، اخابر(91.37+)، همراه(77.73+)، خودرو(32.96+)، خساپا(26.66+)، فخوز(20.2+)، بیشترین تاثیر مثبت  و بترانس(14.52-) بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص بورس داشتند و در فرابورس شاخص با کاهش 3.30 واحد به عدد 719.10 رسید.

*ارزش معاملات بورس امروز به 298 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن را خپارس با 23 میلیارد تومان به خود اختصاص داد.

*امروز حجم معاملات در بورس به 1.564 میلیارد سهم رسید که خپارس با 214.528 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: خاور، مداران، خزامیا

* بیشترین عرضه : کرماشاح، شتهران، سپاس

* گروه هاي خودرو، بانکها، شیمیایی به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.

* بیشترین افزایش قیمت: خموتور(12.21+)، کسرام(5.49+)، دپارس و دلر، لخزر(+5)

* بیشترین کاهش قیمت: فلوله(4.61-)، شکربن(4.41-)، پدرخش(4.33-)

نبض گروه های بورسی

گروه بانک

    معاملات گروه متعادل بود اما در اواسط بازار شاهد ریزش قیمت تمام نماددهای گروه بودیم که البته دوباره گروه بانک با کاهش عرضه مواجه شدند و نهایتا متعادل معاملات را به پایان رساندند. معاملات پرحجم بود به طوری که با معامله 60.9 میلیون سهم وبصادر بیشترین حجم معاملات گروه  را به خود اختصاص داد.
    بلوک های ۲٫۳۹ درصدی سهام بانک تجارت، ۳٫۸۴ درصدی سهام بانک صادرات و ۱٫۹۵ درصدی سهام بانک ملت از طریق بورس واگذار می شوند. که با توجه به عرف بازار شاهد افزایش نسبی قیمت در این دو سهم خواهیم بود.
    بانک مرکزی اسامی 9 بانک رفع تحریم شده را اعلام کرد؛ بر این اساس بانک های مرکزی، تجارت، رفاه کارگران، توسعه صادرات، سپه، پست بانک، صنعت ومعدن، ملت و ملی در فهرست رفع تحریم سوئیفت قرار گرفته اند.
    بانک گردشگری درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 94/09/30 را 570 ریال اعلام کرد. که با توجه به آخرین پیش بینی شرکت،با تعدیل مثبت 300 درصدی همراه بوده است. روز قبل از بسته شدن وگردش بارها تاکید به خرید سهم داشتیم و بعد از تشکیل صف خرید سهم برروی سمگا که اصلی ترین سهامدار آن می باشد تاکید کردیم، دوستانی که به ما اعتماد کردن، سود بردن.

گروه خودرو و ساخت قطعات

    با توجه به خبرهای مثبت شنیده شده در این گروه معاملات با صف های خرید و مثبت آغاز شد البته در نیمه اول معاملات کمی عرضه افزایش یافت اما دوباره روند صعود در گروه حاکم شد و اکثریت نمادها با صف های خرید میلیونی معاملات رتا به پایان رساندند. معاملات گروه بسیار پرحجم بود به طوری که با معامله 214.5 میلیون سهم خپارس بیشترین حجم و ارزش معاملات کل بازار بورس را به خود اختصاص داد.
    برنامه پیشروی سفر آینده رییس جمهوری به کشور فرانسه و عقد قرارداد با شرکت های خودروسازی، انتظار می رود شرکت های خودرویی و قطعه سازان طی دو ماه آینده با رشد قیمتی مواجه شوند اما تاکید می شود از گزارشات 9 ماهه انتظار صورتهای سودده نداشته باشید

گروه فرآورده نفتی

    ریزش های اخیر قیمت نفت عاملی مهم در ابهام رشد و سودآوری سهام شرکت های پالایشی می باشدو بر اساس پیش بینی های به عمل آمده قیمت های کنونی نفت تا دو ماه آینده تغییر چندانی نخواهد داشت که این امر مانع از همسو شدن این گروه با سایر شرکت های بورسی خواهد شد. البته امروز نمادهای پالایشی با رشد قیمت همراه شدند اما توصیه می کنیم وارد سهام گروه پالایشی نشوید.

گروه فلزات اساسی

    مدیر سرمایه‌گذاری و امور سهام ذوب آهن اصفهان درباره شنیده‌های مطرح شده مبنی بر تحقق افزایش سرمایه گفت: پس از ایرادهای حسابرس و نظر بازرس قانونی شرکت مبنی بر انجام افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی تجهیزات و ماشین آلات شرکت، هیات مدیره و سهامداره عمده رای به این گرفتند با تغییر استراتژی و مسیر جدید، افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی زمین صورت گیرد. درصد افزایش سرمایه در گذشته تصویب شده و به همان میزان افزایش سرمایه صورت خواهد گرفت.

گروه حمل و نقل

    تمامی کشتی‌های کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران از لیست تحریم خارج شدند که خبری موثر بر گروه حمل و نقل و کشتیرانی می باشد. معاملات تمام نمادهای گروه در طی روز مثبت و پرحجم انجام گرفت. حتاید و حپترو نیز با صف خرید معاملات را به پایان رساندند.

گروه مواد و محصولات دارویی

    با اجرایی شدن برجام و لغو تحریم های ایران بعد از 10 سال، موج تازه ای از ورود سرمایه گذاران خارجی به کشور شکل گرفته است؛ در نخستین نشست مشترک شرکت­ های دارویی فرانسه با هلدینگ­ های دارویی حاضر در بورس ایران، ادغام و مشارکت شرکت های دارویی دو کشور بررسی شد.

نگاهی کلی بر روند بازار سهام

پس از گزارش نهایی آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران و به تبع آن رفع کامل تحریم ها، بازار سرمایه با توجه به تجربیات تلخ گذشته خود از روند نزولی قیمت سهم شرکت های بورسی پس از انتشار اخبار مثبت هسته ای، این بار نیز پس از اجرای برجام، بازار سرمایه روندی منفی به خود گرفت اما ریزش ها نه تنها تداوم پیدا نکرد بلکه کلیت بازار سرمایه را در حالتی مثبت قرار داد.

اگر چه در شرایط فعلی سهامداران حقوقی بیشتر عرضه کننده سهام هستند، اما به نظر می رسد رفتار حقوقی ها از نیاز آنها برای نقدینگی نشأت می گیرد و انتظار می رود تا طی روزهای آتی این گروه از سهامداران در روند معاملات فعال تر باشند و با توجه به چشم انداز روشن بازار سرمایه کمک شایان توجهی در راستای رونق و رشد بورس و افزایش ارزش سهام شرکت ها کنند.

پیشنهاد می شود تا بر سرمایه گذاری در سهام شرکت های دارای وضعیت مناسب سودآوری تمرکز کنید و از سهام شرکت های زیان ده و رفتار هیجانی دوری کنید چرا که تبعات منفی رفتار غیر منطقی سهامداران به ضرر بازار سرمایه خواهد بود.

بازگشایی نمادهای معاملاتی

“كماسه”پس از برگزاري مجمع عمومي فوق العاده مبني بر تصويب افزايش سرمايه

“البرز”پس از برگزاري مجمع عمومي فوق العاده مبني بر تصويب افزايش سرمايه

“تپمپي”پس از برگزاري مجمع عمومي فوق العاده مبني بر تصويب افزايش سرمايه

“قشیر”در ادامه جلسه معاملاتي امروز چهارشنبه مورخ 30/10/1394 امروز معاملات نماد قابل انجام بود.

توقف نمادهای معاملاتی

“غنوش”ا توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم

“ساروم”ا توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم

“دزهراوی”جهت برگزاري مجمع عمومي فوق العاده به منظور تصميم گيري در خصوص افزايش سرمايه – اصلاح اساسنامه

“کمنگنز”با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم

“سخزر”با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم

“شدوص”با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم

“قچار”با توجه به تعديل با اهميت پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي 94

پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: خلاصه اتفاقات و اخبار بازار سهام

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب