اخبار و گزارش بورس یکشنبه 4 بهمن 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهمترین اخبار بورس و اقتصاد

امروز شاخص بورس در ادامه صعود شارپی روزهای گذشته با افزایش 779.69 واحدی (1.16 درصد) از نیمه کانال 67 هزار نیز عبور کرد  و به عدد 67,740.10 واحد رسید.

نمادهای فولاد(91.32+)، وبصادر(58.2+)، رمپنا(54.56+)، وبملت(53.39+)، وتجارت(52.43+)، فملی(50.81+)، کچاد(39.24+)، بیشترین تاثیر مثبت  را بر روی شاخص بورس داشتند و در فرابورس شاخص با افزایش واحد به عدد 733.20 رسید.

*ارزش معاملات بورس امروز به 348.113 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن را وتجارت با 24 میلیارد تومان به خود اختصاص داد.

*امروز حجم معاملات در بورس به 1.818 میلیارد سهم رسید که وبصادر  با 218.531 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: تیپیکو، رکیش، خاذین

* بیشترین عرضه : ثمسکن، کرماشاح، شتهران

* گروه های بانکها، خودرو، فنی مهندسی، به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.

* بیشترین افزایش قیمت: قشرین(26.5+)، خمحور(14.68+)، پکرمان(10.38+)

* بیشترین کاهش قیمت: شتهران(14.49-)، شفارا(4.91-)، ثمسکن(4.57-)

نبض گروه های بورسی

گروه بانک

    طی معاملات دیروز نمادهای گروه بانک مورد توجه بودند و با صف های خرید معاملات را به پایان رساندند در ادامه این روند معاملات گروه امروز هم کاملا مثبت آغاز شد و علیرغم افزایش عرضه در یکساعت آغازین، دوباره گروه توانستند پر قدرت به روند صعودی بازگردند و همگی در بازه مثبت و بسیار پر حجم معامله شدند به طوری که با معامله 218 میلیون سهم وبصادر بیشترین حجم معاملات در کل بازار بورس را به خود اختصاص داد.

تنها نکته منفی در گروه بانک فروش حقوقی در اکثریت نمادهای گروه می باشد. در مورد سهام توصیه شده برای خرید طی ماه گذشته همچنان توصیه به نگهداری داریم.

امروز شایعات شنیده شده از بانک خاورمیانه “وخاور” مبنی بر احتمال ورود سرمایه گذار خارجی در لیست هیئت مدیره شرکت باعث افزایش تقاضا در این نماد بانکی شدو نماد با صف خرید بیش از 20 میلیون سهم همراه بود.

گروه خودرو و ساخت قطعات

    در گروه خودرو نیز شاهد حرکت مثبت و صعودی بودیم. خدیزل، خریخت و ختور تنها نمادهای منفی گروه در پایان معاملات می باشند. البته در یکساعت اولیه بازار عرضه در گروه همسو با کلیت بازار کمی افزایش یافت ولی دوباره نمادهای گروه با افزایش تقاضا مواجه شدند و نهایتاً اکثر نمادها مثبت و با صف خرید معاملات را به پایان رساندند.  در ادامه روزهای گذشته معاملات گروه پرحجم بود به طوری که با معامله 180.95 میلیون سهم خاور بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد.

سخنگوی وزارت خارجه: در سفر رئیس جمهور به فرانسه در مورد پژو بحث خواهد شد/باید ببینیم طرف فرانسوی چه برخوردی برای بازگشت به ایران خواهد داشت و پس از آن در مورد امضای قرارداد با این شرکت تصمیم‌گیری خواهیم کرد.
    دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن قطعه سازان گفت: هم اکنون مطالبات قطعه سازان از شرکت‌های خودروساز به بیش از ۵ هزار میلیارد تومان رسیده است، این در حالی است که باید سهم قطعه سازان از وجوه وصول شده شرکت های خودروساز بالای ۷۰ درصد باشد.

گروه فلزات اساسی

    به جز فپنتا و میدکو تمام نمادهای گروه رشد قیمت داشتند و در بازه مثبت معاملات را به پایان رساندند. اکثر نمادها نیز تا سقف قیمت رشد کردند. معاملات گروه امروز پرحجم بود به طوری که با معامله 55.876 میلیون سهم فولاد بیشترین حجم معاملات را داشت. با توجه به اینکه طی هفته گذشته گروه فلزات اساسی رشد چندانی نداشتند، سرمایه گذاران طی دو روز اخیر بر روی نمادهای این گروه معطوف شده اند.

گروه استخراج سایر معادن

    تنها نماد این گروه، “کماسه” که دیروز روندی استثنایی طی کرد و پس از 9 روز متوالی معاملات منفی و توقف 9 روزه با افزایش بیش از 71 درصدی قیمت بعد از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده مبنی بر تصویب افزایش سرمایه، همراه شد، امروز نیز در سقف قیمت روزانه معامله شد و پس از معامله 2.6 میلیون سهم و با صف خرید معاملات را به پایان رساند.

گروه سیمان

    “با انتشار اوراق سلف موازی استاندارد ۲۰۰ هزار تن سیمان پرتلند تیپ ۲ در روز دوشنبه (۵ بهمن)، تامین مالی صنعت سیمان در بورس کالا آغاز می شود” خبری که توانست باعث رشد مثبت و افزایش تقاضا در گروه سیمان شود. سصفها، سدشت، سنیر تنها نمادهای منفی در پایان معاملات می باشند. با معامله 4.77 میلیون سهم سفارس بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.

گروه مواد و محصولات دارویی

    گروه دارویی که از نظر بنیادی وضعیت مناسبی دارند  و انتظار ادامه روند صعودی برای اکثر نمادهای گروه را داریم ،امروز نیز مثبت معامله شدند و اکثریت با صف خرید همراه بودند. شتهران و دابور تنها نمادهای منفی در گروه می باشند. در مورد کاسپین که روز سه شنبه هفته گذشته عرضه اولیه شد و توصیه اکید به خرید داشتیم احتمالا فردا صف خرید سهم عرضه شود، می توانید زیر نظر داشته باشید تا با عرضه شدن صف خرید شما هم شناسایی سود کرده و فعلا از سهم خارج شوید.

قائم‌مقام وزیر بهداشت با بیان اینکه وزارت بهداشت از مدت‌ها پیش، برنامه‌های خود را برای پسابرجام تدارک دیده بود، گفت: “اولین دستاوردی که به آن رسیده‌ایم، حذف 10 درصد هزینه انتقال ارز دارو بود”
    قائم مقام مدیر کل نظارت و ارزیابی دارو نیز اظهار کرده که “کیفیت داروهای ایرانی باعث شده تا صادرات آنها به کشورهای دیگر رو به افزایش باشد؛ حال این روند با لغو تحریم‌ها و برقرار شدن ارتباطات مالی افزون‌تر نیز خواهد شد”

نگاهی کلی بر روند بازار بورس

در حال حاضر روند فعلی بورس ناشی از اخبار مثبتی است که به دلیل برجام و برداشته شدن تحریم ها مطرح شده است اما این روند هیجانی بوده و در صورت تداوم نداشتن اخبار مثبت فروکش می کند و روند متعادل بر معاملات حاکم خواهد شد.

علیرغم اینکه زمان زیادی باید صرف شود تا آثار کلی تحریم‌ها از بورس تهران پاک شود اما رونق بورس آغاز شده که در نیمه اول سال ١٣٩٥ بهبود قابل توجهی خواهد یافت؛ بالطبع در این شرایط مثبت، آینده مساعدی پیش‌روی صنایع بورس قرار دارد که در این راستا گروه‌هایی از قبیل خودروسازی‌ها، بانک‌ها و… که از تحریم‌ها بیشترین لطمه را خورده بودند، زودتر از بقیه صنایع به رشد خواهند رسید.

بازگشایی نمادهای معاملاتی

نماد “سشمال” با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29/12/94

نماد “چكارن” با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29/12/94

نماد “كترام” با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29/12/94

نماد “پكرمان” با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29/12/94

نماد “سیدكو” با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29/12/94

نماد “سخوز” با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29/12/94

نماد “رکیش” با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29/12/94

نماد “ولبهمن” پس از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام در خصوص افزایش سرمایه و ارائه اطلاعات پیش بینی با توجه به سرمایه جدید

نماد “ثپردیس” پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام و تقسیم سود نقدی هر سهم

توقف نمادهای معاملاتی

نماد “کلوند”ا توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم

نماد “حفارس” با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم

نماد “خریخت” با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم

امروز نماد معاملاتی شركتهای تهران شیمی(شتهران)، تولید محور خودرو(خمحور) مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتی شدند.

پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: خلاصه اتفاقات و اخبار بازار سهام

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب