اخبار و گزارش بورس سه‌شنبه 6 بهمن 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
دریافت کد بورسی

امروز شاخص بورس با رشد استثنایی و در ادامه صعود شارپی روزهای گذشته با افزایش 2142.02 واحدی (3.11درصد) در یک قدمی ورود به کانال 71 هزار ایستاد و به عدد 70.999.50 واحد رسید.

نمادهای پارسان(302.82+)، فارس(191.63+)، رمپنا(98.28+)، وغدیر(89.93+)، همراه(88.03+)، اخابر(75.5+)، وامید(62.78+)، بیشترین تاثیر مثبت  را بر روی شاخص بورس داشتند و در فرابورس شاخص با افزایش 18.40 واحد به عدد 761.60 رسید.

*ارزش معاملات بورس امروز به 460 میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار آن را رمپنا با 35 میلیارد تومان به خود اختصاص داد.

*امروز حجم معاملات در بورس به 2.256 میلیارد سهم رسید که وتجارت  با 176.202 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت.

* بیشترین تقاضای خرید: خساپا، بترانس، خکاوه

* بیشترین عرضه : پارسان، کرماشاح، فخاس

* گروه های بانکها، خودرو، شیمیایی، به ترتیب برترین­های گروه صنعت شدند.

* بیشترین افزایش قیمت: کچینی(35.17+)، کبافق(20.86+) کاما(18.62+)، پارسان(13.26+)، شمواد(13.22+)، پسهند(8.18+)

* بیشترین کاهش قیمت: کماسه(3.82-)، دروز(3.51-)، قمرو(3.43-)

خبرهای تاثیر گذار بر بازار سهام

    قیمت جهانی نفت با کاهش ۲دلار و ۴۲سنتی از روز گذشته تاکنون دوباره به کانال ۲۰دلاری سقوط کرد.
    مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران گفت: جمهوری اسلامی در دوران تحریم ها از نظر میزان ریسک در گروه کشورهای غیرقابل پوشش قرار گرفته بود که با رفع آنها جایگاه ایران یک پله بهبود یافت و موسسه اعتباری ساچه (ایتالیا ) ایران را در گروه 6 قرار داد.

نگاهی کلی بر روند بازار بورس

امروز شاهد رشد استثنایی شاخص بورس بودیم، روند بازار بورس و فرابورس کاملبا صعودی بود. موج تقاضای خرید سهام و بازگشت مجدد نقدینگی به بورس امروز نیز غوغای جدیدی در تالار حافظ به راه انداخت تا نماگر بازار به مدد گروه های بانکی، فولادی، خودرویی و تجهیزاتی و به همراهی سایر صنایع پس از گذشت حدود 9 ماه مدار 70 هزار واحدی را باز پس گیرد.

این شور و هیجان به راه افتاده در تالار شیشه ای در پی سفر روحانی به ایتالیا و پس از آن به کشور فرانسه، که بیشتر جنبه مناسبات اقتصادی دارد تا سیاسی، خوش بینی ها نسبت به بهبود وضعیت صنایع را افزایش داده و این روزها بورس را کانون توجه جامعه و سرمایه گذاران بورسی قرار داد.

نبض گروه‌های بورسی

گروه بانک

    علیرغم روند کلی بازار گروه بانک متعادل و به دور از هیجان معامله شدند، عرضه در گروه توسط افراد حقوقی بالا بود. در پایان معاملات تمام نمادها در بازه مثبت قرار دارند. با معامله 176 میلیون سهم وتجارت بیشترین حجم معاملات در کل بازار بورس را به خود اختصاص داد. در مورد سهام توصیه شده برای خرید طی ماه گذشته همچنان توصیه به نگهداری داریم.

با اجرایی شدن سند برجام، بانک ملت نسبت به افتتاح حساب نزد بانک های اروپایی و معرفی به شرکت ملی نفت ایران برای دریافت مطالبات نفتی 1.2 میلیارد یورویی از شرکت شل اقدام کرد.

بانک پارسیان (وپارس) به عنوان عامل بازپرداخت سپرده های موسسه ثامن الحجج طی نامه شفاف سازی اعلام کرد که این فرایند هیچ تاثیری در سود و زیان بانک ندارد. “وپارس امروز با تقاضای خرید بیش از 20 میلیون سهم بازگشایی شد. وپارس که مدت هاست مورد بی توجهی قرار گرفته در صورت عبور از 126 تومان می تواند ارزنده باشد.

گروه خودرو و ساخت قطعات

    در گروه خودرو معاملات به صورت هیجانی مثبت و صعودی بود. تمام نمادها مثبت و اکثریت با صف خرید معاملات را به پایان رساندند. با معامله 95 میلیون سهم خاور بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد.

“خساپا” که از حضور در این بازار پر هیجان محروم بود، طی اطلاعیه ای از برنامه خروج از ماده 141 قانون تجارت از طریق فروش برخی دارایی های غیر مولد و تجدید ارزیابی دارایی ها و نیز مشارکت در افزایش سرمایه شرکت های زیر مجموعه خبر داد تا بر این اساس، صف های خرید سهام در نماد شرکت های زیر مجموعه این گروه خودروسازی امروز نیز به چشم بخورد. در پی انتشار این اطلاعیه و با اعلام پیغام ناظر بازار مبنی بر بازگشایی نماد معاملاتی سایپا با محدودیت دامه نوسان قیمت، شاهد طولانی ترین و البته تاریخی ترین صف خرید در این نماد خودرویی بودیم. بطوریکه صف خرید سهم بیش از 800 میلیون سهم بود.

رویترز در آستانه سفر دو روزه ئیس جمهور ایران به فرانسه، اعلام کرد هیات مدیره پژو چهارشنبه تشکیل جلسه می دهد و این شرکت امیدوار است این هفته با ایران خودرو یا سایپا یادداشت تفاهم امضا می کند.

گروه فلزات اساسی

    معاملات گروه به دور از هیجان و در اکثر نمادها مثبت بود.  معاملات گروه امروز پرحجم بود به طوری که با معامله 87 میلیون سهم فملی بیشترین حجم معاملات را داشت.

شرکت ذوب آهن اصفهان در گزارش 9 ماهه خود 905 ریال زیان به ازای هر سهم شناسایی نموده است. شرکت دلیل آن را کاهش 3درصدی در مقدار فروش و کاهش 30 درصدی در مبلغ فروش و افزایش هزینه های مالی شرکت به دلیل کمبود منابع حاصل از فروش و به تبع آن افزایش تامین مالی بانکی اعلام نموده است.ذوب” بر خلاف کلیت بازار امروز روندی نزولی طی کرده و تا آستانه کف قیمت روزانه نزول کرده است. روند معاملات ذوب امروز نزولی بود و تا کف قیمت روزانه ریزش کرد.

گروه سرمایه گذاری

    این گروه امروز با توجه به رشد پرتفوی بیشتر نمادهای گروه مورد توجه قرار گرفتند. وصنعت تنها نماد منفی گروه در پایان معاملات می باشد. با معامله 20 میلیون سهم وملت بیشترین حجم معاملات گروه را داشت و در ساعات پایانی با صف خرید همراه بود، برای “وملت” ادامه روند صعودی را انتظار داریم.  “وبیمه” که دیروز در بازه منفی گفتیم مستعد نوسان مثبت هست امروز تا سقف قیمت روزانه رشد کرد و با صف خرید معاملات را به اتمام رساند.

روز چهارشنبه مورخ 07/11/1394 تعداد 130,000,000 سهم معادل 10 درصد از سهام شركت سرمایه گذاری سبحان (سهامی عام) برای اولین بار پس از پذیرش در بازار اول فرابورس ایران در نماد وسبحان1 عرضه می گردد. درحالی NAV (خالص ارزش دارایی های هر سهم) 218 تومان است که در نظر است کشف قیمت سهام معادل 75 درصد NAV و شیرین و جذاب باشد تا سهامداران خاطره شیرینی از این سهم داشته باشند.

گروه انبوه سازی

    بارها گفتیم که گروه انبوه سازی کم ریسک هستند و رشد خوبی خواهند داشت که طی روزهای اخیر نیز شاهد توجه سرمایه گذاران به گروه هستیم. تمام نمادهای گروه در پایان معاملات در بازه مثبت قرار دارند. معاملات گروه طی روزهای اخیر پرحجم انجام می گیرد، امروز نیز با معامله 20 میلیون سهم ثنوسا بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. در گروه انبوه سازی فعلا توصیه به نگهداری سهام داریم.

بازگشایی نمادهای معاملاتی

“پارسنح”با توجه به بازگشایی نماد اصلی

“خساپا”با توجه به ارائه اطلاعات شفاف سازی منتشر شده در سایت كدال

“فخوز”با توجه به ارائه اطلاعات پیش بینی سال مالی منتهی به 29/12/94

“وپارس”با توجه به اعلام تنفس مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده

“پارسان”پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه مبنی بر تقسیم سود نقدی

“غگل”پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه مبنی بر تقسیم سود نقدی

“كاما”با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم

“كبافق”با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم

“قچار”پس از ارائه اطلاعات پیش بینی

توقف نمادهای معاملاتی:

“ولیز” با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم

“قشهد”جهت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه

“خودروح”با توجه به پایان مهلت پذیره نویسی

“سصفها”با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم

“قنقش”به دلیل ابهام درارائه اطلاعات

پیشرو تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: خلاصه اتفاقات و اخبار بازار سهام

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب