خانه - اخبار بورس و فرابورس - معرفی “وسبحان” در آستانه عرضه اولیه / کشف قیمت سهام “وسبحان” معادل ۷۵ درصد NAV

معرفی “وسبحان” در آستانه عرضه اولیه / کشف قیمت سهام “وسبحان” معادل ۷۵ درصد NAV

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار عرضه اولیه سهام

آخرین وضعیت سرمایه گذاری سبحان تشریح شد و مدیرعامل آن اعلام کرد فردا (چهارشنبه 7 بهمن 94) کشف قیمت سهام “وسبحان” معادل ۷۵ درصد NAV خواهد بود تا سهامداران خاطره شیرینی از این سهم داشته باشند.

به گزارش بورسینس به نقل از پایگاه خبری بورس پرس، درحالی فردا 10 درصد سهام سرمایه گذاری سبحان در فرابورس عرضه اولیه می شود که مدیران این شرکت 130 میلیارد تومانی آخرین وضعیت این شرکت وابسته به سازمان اقتصادی کوثر را با برگزاری جلسه معارفه ایی اعلام کردند.

طبق اعلام قبلی فردا 130 میلیون سهم “وسبحان” شامل 78 میلیون سهم برای کشف قیمت از طریق کارگزاران و 52 میلیون سهم دیگر برای معامله گران آنلاین توسط کارگزاری آبان واگذار می شود.

سهمیه هر کد معاملاتی بعد از کشف قیمت تعیین و از ساعت 12:40 قابل خرید خواهد بود. سهمیه هر کارگزار با همه شعب 420 هزار سهم و سهمیه هر صندوق سرمایه گذاری هم 340 هزار سهم است.

توضیحات مدیرعامل جوان “وسبحان”

در این جلسه مالک رحمتی جوان و حدود 38 ساله این شرکت که با مدرک دکترای حقوق خصوصی ، دارای سوابقی در وزارت کشور، مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن کوثر، عضو کمیته تخصصی کار گروه امنیت و سیاست داخلی تدوین برنامه پنجم توسعه کشور و عضو هیات مدیره دانشگاه است ، آخرین وضعیت “وسبحان” را اعلام کرد.

وی با اشاره به دارایی های بیش از 204 میلیارد تومانی و شامل سرمایه گذاری های کوتاه و بلندمدت، املاک و سایر دارایی ها، نرخ بازدهی دارایی در سال مالی 31 شهریور 94 را 11.5 درصد، اعلام کرد : طی سال مالی گذشته، میانگین بازدهی شاخص منفی 14 درصد و بازدهی سرمایه گذاری سبحان منفی 11 درصد و ناشی از شرایط بازار بود.

سبدسهام “وسبحان” و وضعیت سودآوری

این مدیر ادامه داد: سبد سهام “وسبحان” شامل صنایع پتروشیمی، چند رشته ایی و بانک ها با 26 ، 21 و 18 درصد و همچنین صنایع فلزات اساسی ، فراورده های نفتی ، استخراج کانی های فلزی ، مخابرات، دارو به ترتیب با 7، 6، 4، 5 و 3 درصد است. سهم هر یک از صنایع فنی و مهندسی ، واسطه گری مالی و حمل و نقل 2 درصد و سایر صنایع 4 درصد است.

رحمتی با اعلام رشد سودآوری شرکت طی 7 سال خاطر نشان کرد: طی سال مالی 31 شهریور امسال، 56 درصد سود شرکت از محل شرکت های بورسی و بورسی و 38 درصد از فروش املاک محقق شده است. همچنین درحالی سود هر سهم سال مالی 30 تومان پیش بینی شده که احتمال افزایش 7 تومانی این متغیر از سود 10.5 میلیارد تومانی ناشی از یک پرونده وجود دارد که هنوز شناسایی نشده است.

مجمع سالانه وسبحان با تقسیم سود 90 درصدی و دو ملک مهم

وی با اشاره به تغییر سال مالی 31 شهریور به 30 دی و برنامه تقسیم سود 90 درصدی در مجمع سالانه پیش رو ، گفت: سرمایه گذاری در حال حاضر دو ملک در خیابان فرمانیه با 527 متر و منطقه 5 تهران دارد که به یکی از دو روش مشارکت یا فروش تهاتری تصمیم گیری خواهد شد. ملک منطقه 5 شامل 20 هزار مترمربع و با 163 هزار مترمربع فضای تجاری و اداری بوده و ارزش دفتری آن 60 میلیارد تومان با ارزش فعلی 3 میلیون تومانی هر مترمربع است. در این رابطه نیز با سه متقاضی واقعی مذاکراتی در حال انجام است.

مهمترین دارایی های غیر بورسی

رحمتی با اشاره به مهمترین دارایی ها در سبد سهام غیر بورسی گفت: سرمایه گذاری سبحان در شرکت پتروشمیران یک عضو هیات مدیره دارد. این شرکت که فعلا” با 60 درصد ظرفیت فعالیت می کند با توجه به ورود صندوق بازنشستگی به جای بانک ملی، آینده مثبتی خواهد داشت.

وی ادامه داد: دیگر شرکت غیربورسی هم فسفات کارون با ارزش جایگزنی 170 میلیارد تومانی و بهای تمام شده 10 میلیارد تومانی است که “وسبحان” مالک 25 درصد و ستاد اجرایی مالک 75 درصد آن هستند. مشکل تامین خاک این شرکت فعال در تولید مواد اولیه شوینده هم حل شده است.

برنامه های در دست اقدام شرکت سرمایه‌گذاری سبحان

این مقام مسئول در بخش دیگری از برگشت 50 درصد ذخیره کاهش و احتمال افزایش 50 دیگر از برگشت ذخیره کاهش تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: اجرای پروژه های اپراتور مجازی، ریه مصنوعی ، UDCA با بنیاد برکت، تاسیس شرکت کارگزاری خدمات بیمه و برنامه خرید یک کارگزاری بورس و تاسیس دو شرکت بازارگردان و لیزینگ از جمله برنامه های در دست اقدام است.

به گفته رحمتی همه احکام پرونده های حقوقی دریافت شده و به جز سه طلب 5 و 1.05 میلیارد تومانی و 575 میلیون تومانی، سرمایه گذاری سبحان طلب دیگری ندارد.

پاسخ به سئوالات بورس پرس درباره افزایش سرمایه و نحوه کشف قیمت

رحمتی در واکنش به سئوالات بورس پرس که در مورد زمان برنامه افزایش سرمایه 20 میلیارد تومانی و نحوه عرضه اولیه 10 درصد سهام توضیح داد: افزایش سرمایه مدنظر تا پایان سال جاری و از محل مطالب و آورده نقدی سهامداران اعمال خواهد شد.

وی ادامه داد: همه هدف ما و سازمان اقتصادی کوثر از عرضه اولیه سهام “وسبحان” جلب حمایت معنوی بازار سرمایه است. بنابراین کشف قیمت سهام منطقی، کارشناسی و با پرهیز از گران فروشی خواهد بود و خبری هم از ” بزن در رو ” نخواهد بود.

رحمتی افزود: بر همین اساس درحالی NAV (خالص ارزش دارایی های هر سهم) 218 تومان است که در نظر است کشف قیمت سهام معادل 75 درصد NAV و شیرین و جذاب باشد تا سهامداران خاطره شیرینی از این سهم داشته باشند.

همچنین محمدهادی افشار نماینده سازمان اقتصادی کوثر (مالک 100 درصدی) در برابر این نکته بورس پرس که فعالان از سابقه این سازمان در حمایت از سهام شرکت هایی چون سرمایه گذاری بوعلی ذهنیت مثبتی ندارند، اعلام کرد: چنین موضوعی درست نیست و بازدهی سرمایه گذاری بوعلی مثبت بوده و تحولات آن مربوط به نوسان های بازار است.

وی در برابر این سئوال که آیا به جز 10 درصد، برنامه عرضه بعدی به صورت خرد یا عمده وجود دارد یا خیر؟ و آیا احتمال انتقال شرکت های مانند مدیریت کشاورزی کوثر ( سهامدار عمده شرکت هایی چون خوراک دام پارس) وجود دارد؟ توضیح داد: خیر فعلا” چنین برنامه ایی نداریم. انتقال و واگذاری زیرمجموعه ها به سرمایه گذاری سبحان هم بستگی به توان سهامداران جدید دارد ولی سازمان اقتصادی کوثر در صورت درخواست این آمادگی را دارد.

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: عرضه اولیه سهام, وسبحان

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب