دلیل جا ماندن 2 سهم بزرگ در کولاک بورس

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بازار گاوی و صعودی در بورس

 به گزارش بورسینس به نقل از پایگاه خبری بورس پرس، امروز هم سهامداران و فعالان صبور و ریسک پذیر سال های رکود و رخوت بازار سرمایه با موجی از امید ، معاملات شرکت ها را پیگیری کردند و با چهره های خندان ، منتظر روزهای بعد این بازار پر نوسان شدند.

براساس این گزارش، درحالی آثار اولین سفر اروپایی رئیس جمهور به ایتالیا و سپس فرانسه همچنان با اخبار و رویدادهای مثبتی همراه است که اکثر شرکت های بزرگ و متوسط به رغم عملکرد نه چندان مطلوب 9 ماهه و در پیش نبودن افزایش سودآوری برای سال آینده ، با صف های خرید و رشد 5 درصدی قیمت معامله شدند .

از سوی دیگر ورود نقدینگی های جدید و تشدید تبدیل اوراق بی ریسک به سهام موجب شده تا با وجود برخی عرضه های سنگین ، عطش طرف تقاضا همچنان پابرجا باشد. این درحالی است که نشانه های حضور عملی سرمایه گذاران خارجی و افزایش تحک این گروه اندک اما موثر ، به داغ شدن معاملات و افزایش حجم داد و ستد کمک کرده است.

با این اوصاف بود که مانند دیروز ، شاخص بورس از همان آغاز بکار با جهش های چندده واحدی مواجه شد و در پایان، با پرواز 2142 واحدی نه تنها دو کانال 69 و 70 هزار را رد کرد بلکه با ثبت عدد 70 هزار 999 واحدی در آستانه ورود به کانال 71 هزار واحدی قرار گرفت تا تحلیل گران تکنیکال بار دیگر اقدام به بروز کردن محاسبات و پیش بینی های قبلی کنند.

افزایش امروز شاخص موجب شد تا بعد از پراوز 2434 واحدی در 16 فرورین سال جاری، بیشترین رشد روزانه این متغیر رقم خورد و  ارزش روز بازار سهام شرکت های بورسی نیز با رشد 13 هزار و 269 میلیارد تومانی به 304 هزار و 167 میلیارد تومان برسد.

در ثبت این ارقام، پارسان با 302 واحد اثر مثبت به همراه اثر مثبت 191 تا 62 واحدی شرکت های هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، مپنا، سرمایه گذاری غدیر، همراه اول ، مخابرات و سرمایه گذاری امید بیشترین نقش را داشتند.

اما کولاک بورس فقط محدود به شاخص و ارزش روز بازار نشد و با داد و ستد بیش از 2.2 میلیارد سهم افزون بر 460 میلیارد تومان داد و ستد شد که نشان از تزریق پول های جدید دارد. در این میان شرکت های مپنا، بانک تجارت و تیپیکو با بیش از 35 ، 20.4 و 20 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را به نام خود کردند.

با این همه، روز پر خیر و برکت بازار نصیب همه نشد و علاو بر تبدیل صف خرید پارسان به صف فروش در پایان معاملات ( که بعد از بازگشایی نماد با رشد15 درصدی معامله شد) برخی بزرگان بازار از این جریان مثبت بی نصیب ماندند.

اولین این گروه معدود، شرکت ذوب آهن است که دیروز با اعلام زیان 90 تومانی هر سهم در عملکرد 9 ماهه ، بسیاری را نا امید کرد و بعد از کاهش قیمت ، در آخر وقت شاهد صف فروش شد. از سوی دیگر حرف و حدیث هایی مبنی بر احتمال تحقق افزایش سرمایه 382 درصدی این شرکت شنیده و موجب نگرانی هایی شده است. هر چند مسئولان “ذوب ” بر انجام این تصمیم در سال جاری تاکید کرده اند.

“پترول “دیگر سهم بزرگ جا مانده از جهش امروز بازار است که به دلیل عدم اعتقاد برخی به آینده کوتاه مدت آن و نسبت P/E حدود 13 مرتبه ایی، با کاهش قیمت داد و ستد شد.

با این همه درحالی برخی کارشناسان به متعادل بازار از فردا یا هفته بعد معتقدند که گروهی دیگر بر این باورند به رغم افزایش بیش از 9 هزار واحدی شاخص، هنوز زیان های هنگفت دو ساله اکثر سرمایه گذاران جبران نشده و آثر بخشی مثبت لغو تحریم ها همچنان بر شرکت ها و صنایع ادامه دار خواهد  بود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: پارسان, دلایل رونق بازار بورس تهران, رونق بازار سهام

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب