هواپیماهای بمباردیه به ایران می‌آید؟ آیا تهران، دبی را شکست می دهد؟

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار حمل و نقل هوایی

 کانادا برای نخستین بار از زمان اجرای برجام، تایید کرد قصد دارد تحریم‌هایش علیه تهران را لغو کند و اعلام کرد اگر ایرباس اجازه یافته به ایران هواپیما بفروشد پس شرکت بمباردیه هم باید امکان صادرات به ایران را داشته باشد.

به گزارش بورسینس به نقل از ایسنا، استفان دیون، وزیر خارجه کانادا، روز سه شنبه پس از نشست پارلمان به خبرنگاران گفت: لغو این تحریم‌ها به شرکت‌های کانادایی اجازه می‌دهد تا مانند همتایان اروپایی و آمریکایی خود در بازار ایران حضور داشته باشند. وی در بخشی از اظهاراتش عنوان کرد: اگر ایرباس می‌تواند هواپیما بفروشد چرا بمباردیه نتواند چنین کاری انجام دهد؟

بر اساس گزارش رویترز، دیون در برابر این پرسش که آیا بمباردیه بمحض برداشته شدن تحریمها می‌تواند به ایران صادرات داشته باشد، پاسخ داد: مطمئنا می‌تواند تجارت قانونی داشته باشد.

وزیر خارجه کانادا اظهار کرد: عدم تمایل برای برداشتن تحریمهای ایران از سوی محافظه کاران کانادا به ایرباس کمک کرده است؛ نه بمباردیه.

بر اساس این گزارش، آمریکا، اتحادیه اروپا و سایر کشورها بخشی از محدودیتهای اقتصادی علیه ایران را لغو کرده اند. در حالیکه آمریکا و اروپا تحریمهایشان علیه صنعت هسته ای ایران را برداشته اند اما کانادا چنین اقدامی نکرده و تحریمهای کانادایی که تجارت مربوط به فعالیت هسته ای را ممنوع می‌کند به قوت خود باقی مانده است. همچنین تجارت در صنایع مختلف شامل نفت و گاز، حمل و نقل و ارتباطات ایران برای شرکتهای کانادایی ممنوع مانده است.

دیون گفت: هر گونه رفع تحریمها با احتیاط و مطابق با اقدامات متحدانمان انجام خواهد شد تا مطمئن شویم مانع از هر گونه فعالیت نظامی و هسته ای می‌شویم.

سخنگوی بمباردیه اظهارات وزیر امورخارجه کانادا را گام مثبتی تعبیر و اظهار کرد: این شرکت همچنان تحریمهای کانادایی را رعایت می‌کند.

وی در ادامه با بیان اینکه بمباردیه اوضاع را تحت نظر دارد، اظهار کرد هنوز هیچ خبری رسما به ما ابلاغ نشده است.

سخنگوی بمباردیه همچنین اظهار کرد تحریمها مانع از مذاکرات بمباردیه با ایران درباره نیازهای هواپیمایی این شرکت نشده است.

مونترل سومین قطب هوافضای بزرگ جهان از نظر اشتغال پس از تولوز فرانسه و سیاتل آمریکا است.

سوزان بنوآ، رییس گروه آنرو مونترال که نماینده بخش هوافضای مونترال است اظهار کرد: اگر تحریمها برداشته شوند، خبر فوق العاده ای برای صنعت خواهد بود. در حال حاضر رقابت منصفانه ای با ایرباس نداریم زیرا ایرباس می‌تواند به ایران فروش داشته باشد.

ایران هفته جاری از تمایلش برای خرید 160 هواپیمای مسافربری اروپایی از ایرباس خبر داد. اصغر فخریه کاشان، مشاور وزیر راه و شهرسازی در مصاحبه ای با رویترز اظهار کرده است: ایران پیش از این برای خرید هشت فروند هواپیمای سوپرجامبو ای 380 ایرباس توافق کرده بود که از سال 2019 به بعد تحویل داده خواهند شد. همچنین ایران قصد دارد 16 فروند ای 350 که جدیدترین هواپیمای دوربرد اروپاست را خریداری کند.

یک مقام دیگر اظهار کرده مذاکرات خرید هواپیما شامل 45 فروند هواپیمای کوتاه برد ای 320 و 40 فروند هواپیمای پهن پیکر ای 330 است.
اخبار حمل و نقل هوایی

جدیدترین عرصه ی رقابت ایران و اعراب؛ آیا تهران، دبی را شکست می دهد؟

موقعیت جغرافیایی تهران نیز در مسیرهای هوایی اروپا به خاورمیانه و آسیا همیشه بهینه بوده است. در اولین نقشه های پس از جنگ برای توسعه مسیرهای شرکت پان آمریکن، لندن، فرانکفورت، رم، استانبول، تهران، دهلی، بانکوک، هنگ کنگ و توکیو قرار داشتند.

“دیلی بیست” با اشاره به تمایل ایران برای نوسازی ناوگان هوایی خود در پی توافق اتمی این کشور با قدرت های جهانی می نویسد ایران ممکن است با تبدیل شدن به یک دبی دیگر، یک ابرقدرت در عرصه حمل و نقل هوایی شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از انتخاب، جغرافیای مسیرهای هوایی یک انقلاب اخلالگر را تجربه می کند و خاورمیانه اخلالگر اصلی است. به نوشته این سایت ایران نزدیک به چهار دهه تحت تحریم های بین المللی بود و سوال اکنون این است که آیا برای ایران خیلی دیر شده است که به طور موثری وارد این عرصه شود؟

دیلی بیست می گوید سالها پیش با پیشرفته شدن هواپیماها مسیرهای پروازی نیز دچار تغییراتی شد و شرکت پان آمریکن، تهران را به عنوان نقطه خوبی برای پرواز های خود شناخت.

موقعیت جغرافیایی تهران نیز در مسیرهای هوایی اروپا به خاورمیانه و آسیا همیشه بهینه بوده است. در اولین نقشه های پس از جنگ برای توسعه مسیرهای شرکت پان آمریکن، لندن، فرانکفورت، رم، استانبول، تهران، دهلی، بانکوک، هنگ کنگ و توکیو قرار داشتند.

با ورود بوئینگ های ۷۴۷ شرکت پان آمریکن برای پروازهای عالی بین قاره ای خود مسیرهای سریعتری را انتخاب کرد مثلا مسافران می توانستند بطور مستقیم از لندن یا فرانکفورت به تهران بروند و از تهران بطور مستقیم به بانکوک و یا هنگ کنگ بروند.

دیلی بیست می نویسد به مرکزیت تهران در این مسیرها توجه کنید، آن زمان کسی توجه نکرد اما راحتی تهران طلایه دار است: یک فرودگاه می تواند بدون آنکه خود مقصد سفر باشد در یک شبکه پرواز بین المللی به یک هاب یا قطب تبدیل شود. موقعیت جغرافیایی تهران اگر جایی باشد که بسیاری از شرکت های هواپیمایی نیاز به توقف در آن داشته باشند، ارزش واقعی آن است، درست مثل آمریکا که شهرهایی مثل آتلانتا، بالتیمور و شیکاگو قطب های پرواز هستند.

در سال ۱۹۸۵ هم تیم کلارک پس از آنکه رئیس بخش برنامه ریزی شرکت تازه تاسیس خط هوایی امارات مستقر در دبی شد، موقعیت دبی را این چنین یافت: وسط مسیر اروپا به آسیا است. نویسنده دیلی بیست می گوید امروزه دبی شلوغ ترین فرودگاه جهان برای پروازهای بین المللی است و در سال ۲۰۱۵ بیش از ۷۰ میلیون نفر وارد آن شدند و قرار است فرودگاه جدیدی تا سال ۲۰۲۰ در آن احداث شود که گنجایش پذیرش ۱۶۰ میلیون مسافر در سال را دارد. دبی و شرکت هواپیمایی اش به تنهایی ۲۷ میلیارد دلار در سال درآمد نصیب امارات می کنند.

موقعیت جغرافیایی تهران اگر جایی باشد که بسیاری از شرکت های هواپیمایی نیاز به توقف در آن داشته باشند، ارزش واقعی آن است، درست مثل آمریکا که شهرهایی مثل آتلانتا، بالتیمور و شیکاگو قطب های پرواز هستند

به نوشته دیلی بیست با این همه موقعیت جغرافیایی تهران از دبی نیز بهتر است چرا که شمال تر و نزدیک تر به مسیرهای سنتی اروپا به آسیا واقع شده است.

دیلی بیست می گوید امروز اولویت اصلی ایرانی ها باید نوسازی هواپیماهای قدیمیشان باشد و ایران در خارج می تواند بازار ایرانی های مقیم خارج در کالیفرنیا، کانادا و اروپا را دریابد به طوریکه این بازار حتی خرید هواپیمای عظیم ایرباس A380 را برای ایرانی ها توجیه می کند که می تواند ۶۰۰ مسافر حمل کند.

این نشریه می گوید با رفع تحریم ها صنعت هوانوری می تواند به عرصه دیگری برای رقابت های چند صد ساله میان تمدن های ایران و عرب تبدیل شود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: دبی, هواپیما

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب