بازار بورس آرام گرفت / بورس و صنایع بورسی حباب ندارند

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بازار سهام

رئیس اداره نظارت بر بازار سازمان بورس در گفت وگو با بورس پرس: بورس و صنایع حباب ندارند/ مزد صبوری ۲ساله سهامداران / ثبت دومین رکورد معاملات

رئیس اداره نظارت بر بازار سازمان از ثبت دومین رکورد معاملات سال جاری خبر داد و با اشاره به صبوری ۲ ساله سرمایه گذاران در واکنش به ادعای برخی مبنی بر وجود حباب در بازار و تعدادی از صنایع تاکید کرد به هیچ وجه خبری از حباب از نیست.

مسلم پیمانی در گفت وگو با پایگاه خبری بورس پرس، با اشاره به رشد روزهای گذشته و نوسان امروز شاخص ها اظهار داشت: با توجه به رشد دو هفته اخیر همه متغیرها و مخصوصا” شاخص بورس، نوسان امروز قیمت ها و شاخص بورس طبیعی بود و نیاز به اصلاح منجر به شکل گیری روند امروز معاملات شد.

وی ادامه داد: در این میان مشاهده تعدادی معدود از فعالان صبحت از تشکیل حباب در بخشی از بازار و برخی صنایع کرده اند اما شواهد و قراین نشان می دهد نه تنها هیچ حبابی در بازار و حتی گروه ها نیست بلکه سرمایه گذاران صبور بعد از دو سال رکود قادر به جبران بخشی از زیان ها شده و مزد حضور پایدار و نگاه بلندمدت  را می گیرند.

این مقام مسئول تاکید کرد: بنابراین در این شرایط اعلام حبابی شدن بازار و صنایع نادرست است.

پیمانی با اشاره به حجم معاملات 800 میلیارد تومانی امروز بورس و فرابورس اظهار داشت: بررسی ها نشان می دهند از این حجم ، 537 میلیارد تومان مربوط به سهام خرد بود که حکایت از تزریق نقدینگی و ورود سرمایه های جدید به بازار دارد.

وی افزود: از سوی دیگر در حالی بیشترین حجم معاملات سهام خرد طی سال جاری مربوط به 16 فروردین با 673 میلیارد تومان است، که با حجم معاملات 573 میلیارد تومانی ، دومین رکورد برای معاملات خرد به ثبت رسید.

اخبار مهم بورس تهران

بورس آرام گرفت

بورس تهران بعد از چند روز حرکت پر شتاب صعودی، اندکی آرام گرفت و با عرضه حقوقی ها و همچنین فروش سهم از سوی نوسان‌گیران به استراحت رفت.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار ایسنا، بورس تهران که در معاملات روز گذشته با رشد 2100 واحدی شاخص بورس و هجوم سهامداران برای خرید سهام شرکت‌ها شگفتی ساز شده بود و توانست رشد سه درصدی را در یک روز تجربه کند، در معاملات امروز با وجود ورود به کانال 71 هزار واحدی اندکی آرام گرفت و به استراحت رفت.

با فروکش کردن تب رشد بورس در معاملات امروز، دیگر از صف میلیونی خرید خبری نبود و سهام برخی شرکتها با افزایش عرضه از سوی حقوقی ها و همچنین فروش سهم از سوی نوسان گیران مواجه شد به طوری که نوسان گیران بعد از کسب سود در چند روز اخیر اقدام به فروش سهام خود کردند تا در روزهای آینده بار دیگر وارد بورس شوند.

البته در ابتدای معاملات امروز ادامه روند صعودی بورس موجب شد تا شاخص بورس تهران تا کانال 71 هزار و 500 واحد رشد کند اما این مسیر در ادامه معاملات فروکش کرد و قیمت ها به سمت منفی شدن حرکت کرد با این اتفاق شاخص بورس تهران در معاملات آخرین روز هفته با رشد 11 واحدی و ماندن در مرز 71 هزار واحد به کار خود پایان داد.

در بازار متعادل امروز توجه سهامداران علاوه بر گروه خودرویی به گروه بانکی نیز جلب شد به طوری که با وجود جمع شدن صف های خرید میلیونی شرکتهای خودرویی، شرکت سایپا با برخورداری از صف خرید 200 میلیونی، بیشترین تقاضای بازار را نصیب خود کرد و تحرک در برخی سهام بانکی موجب رشد دماسنج بازار سرمایه شد.

بر این اساس علاوه بر شرکتهایی همچون هلدینگ خلیج فارس و چادملو، بانکهای تجارت ، صادرات و پارسیان به همراه شرکتهایی همچون مخابرات ، سایپا، توسعه معادن و فلزات و ایران خودرو موجب رشد شاخص بورس شدند.در این میان شرکتهای فولاد مبارکه، تاپیکو، نفت و گاز پارسیان، کشتیرانی، غدیر و مپنا منفی شدند و با افت خود مانع از رشد بیشتر شاخص شدند.

در بازار امروز علاوه بر شرکت سایپا که با برخورداری از صف خرید 200 میلیونی در صدر شرکتهای پرمتقاضی بورس قرار گرفت، شرکت تجارت اکترونیک پارسیان نیز با صف خرید 139 میلیونی مواجه شد و کارت اعتباری کیش نیز بیشترین تقاضای خرید را از آن خود کرد.در مقابل شرکتهای زامیاد، بانک صادرات و ایران ارقام از شرکتهایی بودند که بیشترین تقاضای فروش بازار را به خود اختصاص دادند البته فشار فروش سنگینی در بازار امروز مشاهده نشد.

بازار امروز بورس تهران با وجود رشد آرام شاخص، بازارپر حجمی بود که در آن ارزش و حجم معاملات رشد قابل توجهی را تجربه کرد که این موضوع می تواند نشانه خوبی برای ادامه روند صعودی بورس تهران باشد زیرا در بازار امروز در مجموع 320 میلیون سهم به ارزش بیش از 800 میلیارد تومان داد و شد شد و ارزش بازار سرمایه نیز تا سطح 304 هزار میلیارد تومان رشد کرد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آیا بازار بورس دارای حباب است

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب