بانک‌های مشترک در راه ایران / این بار الجزایر – ایران

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بانک مرکزی

 با لغو تحریم ها و حذف محدودیت فعالیت و روابط بانکی در عرصه بین الملل، راه برای تاسیس بانک‌های مشترک نیز باز شد.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار ایسنا، گرچه تاسیس شعب بانک‌های خارجی هنوز چندان از سوی بانک مرکزی اعلام نشده اما در نتیجه مذاکزات هسته ای و توافقاتی که بین هیات‌های ایرانی و خارجی در حوزه بانکی وجود داشت و استمرار هم خواهد یافت، تاسیس بانک‌های مشترک نیز در برنامه های بانک مرکزی ایران در پساتحریم قرار دارد.

این در حالی است بنابر آنچه مدیر روابط بین الملل بانک مرکزی به ایسنا اعلام کرده است در نتیجه مذاکرات انجام شده بین بانک مرکزی ایران و بانک مرکزی الجزایر، برای تشکیل بانک مشترک بین دو کشور توافق شده و به زودی تشکیل خواهد شد.

یعقوبی، در توضیح جزئیات بیشتر توافقات انجام شده اعلام کرد که بر اساس یادداشت تفاهمی که بین طرفین امضا شده کمیته مشترک بانکی دو کشور تشکیل شد و ترکیبی از مدیران بانک مرکزی ایران و بانک مرکزی الجزایر عضو آن هستند.

مدیر روابط بین الملل بانک مرکزی، این راهم گفت که ایجاد روابط کارگزاری بانکی، افتتاح حساب های متقابل بین ایران و الجزایر و بر عکس و همچنین بین بانکهای تجاری منتخب نیز از دیگر دستاوردهای این توافقات بود. بر این اساس قرار است هیاتی از ایران به این کشور سفر کرده و توافقات را مستند سازی کند.

آنطور که پیش تر سیف – رییس کل بانک مرکزی- در رابطه با تاسیس بانک‌های مشترک در ایران توضیح داده ،برای تاسیس بانک‌های جدید محدودیت‌هایی است که بانک مرکز ی در حال بررسی‌هایی به منظور تاسیس بانک مشترک با افزایش سهم سرمایه‌گذاری بخش خارجی است این در حالی است که در حال حاضر مجوز تاسیس تا 40 درصد سرمایه‌گذاری بخش خارجی وجود دارد.

این در حالی است که فعلا تنها بانک مشترک خارجی در ایران، بانک مشترک ایران – ونزوئلا است که البته در جریان افزایش روابط بانکی و مذاکراتی که در چند ماه گذشته بین بانک مرکزی ایران و هیاتهای بانکی کشورهای دیگر انجام شده امکان افزایش تعداد بانکهای مشترک و یا افزایش تعداد شعب بانک‌ها وجود دارد.

با اجرایی شدن برجام و لغو تحریم بانک‌ها، شعب خارجی بانک‌های ایرانی نیز در حال فعال شدن بوده و به نظر می رسد برخی از شعب بانک‌ها در خارج از کشور فعال شده اند. در عین حال که پنج بانک خارجی در ایران شعب فعال دارند؛ بانک های تجاری ایران و اروپا، تعاون منطقه ای اسلامی، المستقبل(فیوچرز)، استاندارد چارتر و همچنین بانک تجاری ایران و اروپا.

ماجرای پیامک‌های تبلیغاتی که مسدود شد

چندی پیش و براساس دستورالعمل سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و به پیشنهاد بانک مرکزی قرار شد تا پیامک‌های تبلیغاتی موسسات مالی غیرمجاز مسدود شود.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار ایسنا، طی دو سال اخیر بارها اعلام شده که آمار موسسات مالی فعال به حدود 7000 مورد می رسد، اما مجموع موسساتی که تحت نظارت بانک مرکزی فعالیت می‌کنند چندان تعداد بالایی را در بر نمی گیرد.

اما چندی پیش در خبرها اعلام شد که براساس یک دستورالعمل، موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز که مورد تایید بانک مرکزی نیستند، اجازه ارسال پیامک‌های تبلیغاتی را نخواهند داشت.

به گفته مسوولان این دستورالعمل تنها مختص به شرکت مخابرات ایران نیست؛ در زمینه‌ی مسدود کردن راه‌های تبلیغاتی موسسات غیرمجاز، علاوه بر مخابرات و اپراتورهای تلفن همراه، از سوی بانک مرکزی با سازمان صداو‌سیما نیز مذاکراتی صورت گرفته است.

بر اساس اطلاعات نشریه ارتباطات، فهرست موسسات مالی که مورد تایید بانک مرکزی نیستند از سوی این بانک اعلام شد؛ این موسسات با ارسال پیامک‌های اغواکننده سعی در جذب مشتری می‌کردند که برای مقابله با این تبلیغات و ساماندهی این موسسات در کشور، به پیشنهاد بانک مرکزی و ابلاغیه رگولاتوری، راه‌های ارسال پیامک به مشترکان از طریق شبکه مخابرات کشور مسدود شده است.

در همین راستا، رگولاتوری از مخابرات خواست برای جلوگیری از تضییع حقوق مردم نسبت به حذف تبلیغات موسسات و یا سایر نهادهایی که مورد تایید بانک مرکزی نیستند و نام آنها در www.cbi.ir به ثبت نرسیده است اقدامات لازم صورت گیرد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار سرمایه گذاری خارجی, بانک های مشترک

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب