ارزش معاملات بورس و فرابورس بیش از 1000 میلیارد تومان

اخبار مهم بورس تهران

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز بازار آخرین روز از هفته جاری را با روند اصلاحی و جا به جایی پول بین برخی گروه های مورد توجه بورس آغاز کرد تا حجم بالایی از نقدینگی به سمت بانکی ها روانه شود؛ البته علی رغم اینکه روند منفی در کلیت قیمت ها قابل مشاهده بود، اما حجم و ارزش قابل توجه معاملات نشان از ورود نقدینگی به بورس داشت تا همچنان ورود پول از خارج بازار ادامه دار باشد. چرا که مجموع ارزش معاملات بورس و فرابورس به بیش از 1161 میلیارد تومان رسید که در تاریخ معاملات بازار سهام تقریباً بی نظیر بوده است.

نکته قابل روئیت معاملات امروز نیز نیاز به اصلاح نسبی و البته کوتاه مدتی بود که در نتیجه رشد پی در پی قیمت ها و شاخص ها به ویژه در روزهای اخیر رقم خورد. به عبارت بهتر، امروز با توجه به رشد قیمت ها بازار نیاز داشت نفسی تازه کند و با جذب نیروی جدید و پر انرژی تر دوباره به راه خود در مدار صعودی ادامه دهد.

از این رو امروز شاهد تعادل در اکثر گروه ها بودیم و تنها در برخی نمادها شاهد تشکیل صف های خریداران بودیم.

توجه: سرمایه‌گذاری در بورس نیازمند آموزش است. قوانین و مفاهیم مهم و نکات بسیار زیادی در بورس وجود دارد.

اگر بدون آموزش دیدن، در بورس سرمایه‌گذاری کنید سرمایه‌تان را به خطر انداخته‌اید.

با توجه به شرایط فعلی، ما دوره‌ی آنلاین ویژه ورود به بورس را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

جزییات بیشتر این دوره را اینجا ببینید (با امکان سفارش و دانلود فوری پس از خرید)

بدین ترتیب در حالی که امروز برخی سهامداران اقدام به فروش سهام و شناسایی سود کردند که بسیاری از فعالان بازار روند امروز بورس را فرصتی برای جایگزینی سهام پر پتانسیل تر و تکمیل پرتفوی خود می دانند.

به هر ترتیب همواره شروع روندهای صعودی و نزولی با درگیری و جنگ های پر قدرت خریداران و فروشندگان همراه است و اینکه برنده کدام گروه خواهد بود تعیین کننده مسیر حرکت بازار است. گرچه با توجه به شرایط کلی و سیل اخبار جدید مثبت به نظر می رسد پیروز میدان خریداران سهام باشند و فروشندگان پشیمان در قیمت های بالاتر دوباره در نقش خریدار سهام در صف بنشینند.

امروز سرمایه گذاران شاهد عرضه اولیه سهام “وسبحان” بودند که به قیمت 149 تومان پا به فرابورس گذاشت. عرضه ای که برخلاف سایر عرضه ها معاملات آنلاین آن در ساعت 13:30 دقیقه انجام شد.

امروز همچنین اتفاق دیگری نیز توجه بسیاری از فعالان و سرمایه گذاران را به خود معطوف کرد و شائبه هایی را پیرامون احتمال دستکاری سامانه معاملات در بازار به وجود آورد.

بطوریکه از ابتدای صبح سرمایه گذاران شاهد وجود تأخیر در اطلاعات نمایش داده شده روی سامانه TSE و نیز سامانه معاملاتی EBS و کاربری های آنلاین مشتریان بودند که برخی این مشکل را مربوط به مدیریت فناوری بورس می دانستند و برخی دیگر آن را به شرکت های نرم افزاری ارتباط می دادند. بطوریکه شائبه دستکاری در سامانه معاملات به میان آمد، به نحوی که با این اقدام سهامداران دل نگران به هر قیمتی عرضه کننده سهم باشند و بدین ترتیب سهام خود را براحتی از دست بدهند.

گرچه بارها و بارها در افزایش حجم معاملات و هجوم سرمایه گذاران برای خرید یا فروش سهام شاهد بروز اختلال در سامانه و به اصطلاح هنگ کردن آن بوده ایم و این بار اولی هم نبود که این اتفاق افتاده؛ حال بایستی دید که آیا مسئولین مربوطه نسبت به این شائبه ها واکنشی نشان خواهند داد یا خیر؟

طی معاملات امروز، در صدر گروه ها و سهام مورد اقبال نماد “خساپا” بود که پس از معاملات 165 میلیونی با تداوم صف حدود 213 میلیونی خریداران به کار خود پایان داد. “خپارس” نیز که در اواسط معاملات شاهد عرضه صف خرید سهام بود با عرضه های پر حجم به تعادل رسید.

“خودرو” اما در حالی از صف خرید سهام در ابتدای روز به دامنه نوسان منفی وارد شد که امروز و فردا می تواند در فرانسه روزهای سرنوشت سازی برای این شرکت و زیر مجموعه هایش رقم بخورد.

امروز با انتقال پول به گروه بانکی بزرگان این گروه از جمله بانک صادرات، ملت و تجارت شرایط بهتری را نسبت به روزهای قبل سپری کردند تا پس از مدت ها “وبصادر” بالاتر از قیمت اسمی بسته شود.

گرچه باز هم عرضه حقوقی ها در این نمادها به صورت محسوسی بالا بود. اما به هر ترتیب امروز این گروه پول زیادی را به خود جذب کرد و بایستی دید حرکت روزهای آتی نمادهای بانکی چگونه خواهد بود و آیا این گروه خواهد توانست موتور محرکی برای دیگر گروه ها شود و در رالی با خودرویی ها پیشتاز شود یا خیر؟

زیرا با توجه به حضور روحانی در فرانسه دوباره تنور اخبار مثبت پیرامون صنایع می تواند داغ شود که به نظر می رسد این بار بیشترین حجم اخبار مثبت حول محور خودرویی ها بچرخد. بطوریکه انعقاد قرارداد ایران خودرو با پژوی فرانسه می تواند رالی سرعت جدیدی را برای رشد قیمت سهام این گروه و انتخاب آنها به عنوان لیدر بورس به راه بیاندازد،

در پایان، آنچه در کلیت بازار مشخص است اینکه با توجه به استراحت امروز بورس و با رسیدن اخبار مثبت و خوشایند از فرانسه، پیش بینی می شود روند صعودی قیمت سهام در بازار همچنان پایدار باشد و هفته آینده شرایط قابل قبولی را از معاملات تالار شیشه ای به نظاره بنشینیم.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.

نکات مهم

  • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
  • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
  • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
  • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.
  • این سایت (بورسینس) متعلق به هیچ کارگزاری یا نهاد مالی نیست و بصورت شخصی اداره می‌شود. برای دریافت پشتیبانی، رفع مشکلات و سایر مسائل مرتبط، با کارگزارتان تماس بگیرید (تنها راه ممکن).