مهم‌ترین تحولات اقتصادی برداشته شدن تحریم‌ها

اخبار مهم اقتصادی

تمامی تحریم‌های یکجانبه مرتبط با برنامه هسته‌ای که از سوی آمریکا، اتحادیه اروپا و کشورهای دیگر وضع شده بود همچنین ۶ قطعنامه تحریم شورای امنیت و ۱۲ قطعنامه شورای حکام علیه ایران برداشته و لغو شد.

1-کشتی :
کشتیرانی ایران در 22 نوبت مورد تحریم قرار گرفت که همگی لغو شد. در این مدت 132 شرکت و 16 نفر در فهرست تحریم ها قرار گرفته بودند.

2-نفت:
در طول 6 ماه آینده ایران 500 هزار بشکه و طول یک سال یک میلیون بشکه نفت به میزان صادرات خود اضافه می کند. در روزهای گذشته 300 هزار بشکه به صادرات نفت ایران افزوده شده است.

3-پول های بلوکه شده:
رئیس کل بانک مرکزی از آزاد شدن ۳۲.۶ میلیارد دلار از پول‌های بلوکه شده کشور خبر داد و اعلام کرداز این میزان ۲۸ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار متعلق به بانک مرکزی و ۴.۵ میلیارد دلار دارایی دولت است. بانک ها و مقامات سوئیسی از آزاد شدن 1.7 میلیارد دلار از دارایی های ایران خبر دادند.

4-بانک:
خروج 9 بانک از لیست تحریم ها که شامل: بانک‌های تجارت، رفاه کارگران، توسعه صادرات، سپه، پست بانک، صنعت و معدن، ملت و ملی به همراه بانک مرکزی می شوند.
گشایش 1000 ال سی همزمان با اجرایی شدن برجام

5-هواپیما:
ایران دارای 135 فروند هواپیمای فرسوده است. قرار است 114 فروند هواپیمای ایرباس جدید خریداری شود و پیش بینی می شود این تعداد در سه سال به 300 فروند برسد. برای خرید این تعداد ایران 20 میلیارد دلار در این بخش باید سرمایه گذاری کند.

6-فرش:
500 میلیون دلار فرش از بازار ایران قابلیت صادرات خواهد داشت درحالی که با تشدید تحریم ها صادرات فرش به 117 میلیون دلار رسید. تحریم صادرات فرش ایران به بازار آمریکا نیز لغو شد.
7- زعفران: صادرات زعفران ایران به آمریکا بعد از چندین سال توقف دوباره از سر گرفته شد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

  • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
  • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
  • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
  • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.