انجام معامله بلوکی در سه نماد بانکی وبصادر، وتجارت و وبملت

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
معاملات بلوکی سهام

معاملات بازار سرمایه در اولین روز از هفته جاری با انجام معامله بلوکی سه بانک همچون صادرات (وبصادر)، تجارت (وتجارت) و ملت (وبملت) همراه شد.

بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز طی ساعات میانی معاملات امروز معامله بلوکی در نمادهای “وبصادر”، “وتجارت” و “وبملت” انجام شد و بدین ترتیب بیش از دو میلیارد و 200 میلیون سهم بانک صادرات با قیمت 1026 ریال معامله شد و حدود 782 میلیون سهم بانک ملت به قیمت 2251 ریال در بازار عمده به فروش رسید و در نهایت حدود یک میلیارد سهم بانک تجارت با قیمت 1203 ریال مورد معامله قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، در حالی طی روز جاری معامله بلوکی در سه نماد مذکور انجام شد که فعالان بازار سرمایه طی چند وقت به انتظار انجام این معامله نشسته بودند و طی روزهای گذشته گروه بانک با افزایش تقاضا برای خرید سهام مواجه شده بود و امروز نیز معاملات پر حجمی در این گروه بویژه سه بانک صادرات، تجارت و ملت انجام شده است که این امر به زعم بسیاری از کارشناسان بازار سرمایه حاکی از ورود نقدینگی جدید به گروه بانک و بازار سرمایه است.

علاوه بر این، طی معاملات امروز حجم معاملات قابل توجهی در سایر گروه های مطرح بورس همچون خودرو، پالایشی، پتروشیمی و فلزات اساسی رقم خورده است و در این میان در پی رشد 2.5 دلاری قیمت جهانی نفت طی هفته گذشته و رسیدن بهای جهانی هر بشکه نفت به قیمت 36 دلار، امروز شاهد حرکت رو به مثبت گروه های پتروشیمی و پالایشی و افزایش اقبال سهامداران نسبت به خرید سهام این گروه ها هستیم.

بر این اساس به نظر می رسد با توجه به ورود گروه لیدر هفته های گذشته بازار سرمایه یعنی خودرو به فاز اصلاحی و معامله در درصدهای قیمتی منفی تقابل برای خرید یا فروش سهام میان دو گروه از سهامداران با دو دیدگاه متضاد شکل گرفته است.

از این رو به نظر می رسد سهامدارانی که تردید و دودلی نسبت به روند مثبت و متعادل بورس طی روزهای آتی دارند، با فروش سهام در صدد شناسایی سود برآمده اند و در مقابل برخی دیگر بر این باورند که با توجه به حجم معاملات قابل توجه بورس و ورود نقدینگی جدید به آن، بازار سرمایه از پتانسیل های زیادی برای رشد و بالندگی برخوردار است و بدین ترتیب متقاضی خرید سهام هستند .

به طور معمول در شرایطی که بازار سرمایه در پی حرکت در مسیر جدید و یافتن روند آتی خود می باشد، چنین رفتارهایی از سوی فعالان بازار سرمایه مشاهده می شود و حال باید دید که دیدگاه کدام گروه از سهامداران درست و منطقی می باشد.

در پایان خاطرنشان می شود که تا لحظه تنظیم این گزارش شاخص کل بورس با رشد حدود 491 واحدی در نیمه کانال 71 هزار واحدی نوسان می کند و حجم معاملات حدود شش میلیارد سهم ارزشی به مبلغ 904 میلیارد تومان را در بازار بورس رقم زده است.

هر سه بلوک بانک ملت، صادرات و تجارت معامله شد + نام خریدار 535 میلیارد تومانی

هر سه بلوک بانک های بورسی ملت، تجارت و صادرات به قیمت های چهارشنبه گذشته هر سهم و به ارزش 535 میلیارد تومان معامله شد. خریدار هر سه بلوک هم یک شرکت وابسته به بانک دولتی بود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، امروز سازمان خصوصی سازی به وکالت از دولت اقدام به عرضه بلوکی سه بانک و مشمول اصل 44 ملت، تجارت و صادرات کرد که به قیمت های چهارشنبه گذشته هر سهم و به ارزش 535 میلیارد تومان معامله شد.

براساس این گزارش، این بلوک ها شامل 1.95 درصد سهام بانک ملت ( بیش از 781 میلیون و 893 هزار سهم)، 2.39 درصد بانک تجارت (شامل بیش از یک میلیارد و 94 میلیون) و 3.84 درصد از سهام بزرگترین بانک بورسی یعنی بانک صادرات (شامل دو میلیارد و 219 میلیون و 815 هزار ) بودند.

آخرین قیمت هر سهم بانک های ملت ، تجارت و صادرات در چهارشنبه گذشته به ترتیب 225 ، 120 و 102 تومان بود که نسبت به قیمت پایه سازمان خصوصی، به طور میانگین 7 درصد بیشتر فروخته شد.

بررسی های بورس پرس نشان می دهد هر سه بلوک فوق توسط کارگزاری بانک کشاورزی و برای یک شرکت خصوصی وابسته به بانک کشاورزی خریداری شده و قرار است منابع مالی 535 میلیارد تومانی صرف افزایش سرمایه بانک کشاورزی شود که در سال جاری موفق به دریافت مجوز وزارت اقتصاد شده است.

این افزایش سرمایه در راستای اجرای بند م تبصره 3 قانون بودجه سال جاری بوده و با نظر وزیر اقتصاد، از محل واگذاری باقی مانده سهام دولت به وکالت سازمان خصوصی سازی انجام خواهد شد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: وبصادر, وبملت, وتجارت

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
1 نظر
 1. با سلام
  میخواستم بدونم روش انجام دقیق معامله بلوکی به چه صورت است و چه راهی رو باید بریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب